• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak oglądać używane mieszkanie przed zakupem

Mirosław Okonkowski, Emmerson Realty S.A.
6 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Nawet jeśli umawiasz się na oglądanie mieszkania z pośrednikiem nieruchomości notuj podczas spotkania wszystkie szczegóły. Nawet jeśli umawiasz się na oglądanie mieszkania z pośrednikiem nieruchomości notuj podczas spotkania wszystkie szczegóły.

Zakup mieszkania to decyzja na wiele lat. Wiąże się zazwyczaj z poważnymi zobowiązaniami finansowymi. Oglądając lokal warto więc zwrócić uwagę na każdy szczegół, aby potem nie zmagać się z konsekwencjami niedopatrzeń.



Czy oglądanie mieszkania sprawiło ci trudność?

Przede wszystkim na oglądanie mieszkania umówić się należy z jego właścicielem za dnia. Dzięki temu można zobaczyć więcej - na przykład ewentualne usterki niewidoczne przy świetle sztucznym - pęknięcia, rysy czy ślady zacierania grzyba na ścianie oraz fasadę bloku lub kamienicy.

Jak wiemy pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jednak przed wejściem do mieszkania warto świadomie zapanować nad swoimi emocjami. Każdy lokal, da się wyremontować we własnym zakresie zgodnie z własnymi upodobaniami. Sprawa nie zawsze przedstawia się tak optymistycznie jeśli chodzi o elewację budynku, dach, klatki schodowe. Na remont muszą się zgodzić mieszkańcy w drodze zbierania podpisów (jeśli w budynku jest wspólnota mieszkaniowa) lub zarząd spółdzielni mieszkaniowej - nie będziemy na to mieli indywidualnego wpływu i warto o tym pamiętać.

Do oględzin dobrze jest przygotować się wcześniej. Ołówek, kartka papieru, taśma miernicza i aparat fotograficzny - są tak zwanym wyposażeniem podstawowym. Jeśli oglądamy klika (bądź kilkanaście) mieszkań, zdjęcia pomogą odróżnić jedno od drugiego. Na papierze zapisujemy wszystkie pytania i ewentualne uwagi do właściciela mieszkania.

Co warto zapisać na kartce?

- numer telefonu do właściciela,
- adres lokalu,
- piętro, na którym znajduje się mieszkanie,
- typ bloku (cegła, wielka płyta),
- rok budowy,
- powierzchnia mieszkania,
- cena wywoławcza,
- forma własności (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej lub pełna własność),
- czy jest piwnica, komórka lokatorska, miejsce parkingowe zewnętrzne ewentualnie miejsce garażowe w parkingu podziemnym.

Na co trzeba zwracać szczególną uwagę dokonując oględzin?

- czy jest domofon/videodomofon;
- czy klatka jest czysta, czy pełna graffiti (im gorszy stan klatki schodowej, tym z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że sąsiadami będą osoby o niezbyt wysublimowanych manierach i zachowaniu, a w związku z tym w przyszłości takie mieszkanie, trudniej będzie sprzedać),
- czy jest winda (jeśli jest, to nowa czy z poprzedniej epoki).

W mieszkaniu zwróćmy uwagę na kilka istotnych rzeczy:

- czy mieszkanie znajduje się tuż przy windzie (jeśli tak, to windy starego typu mogą być dość dokuczliwe przez swoją głośność i trzaskające drzwi);
- gdzie wychodzą okna - na ulicę, czy na podwórze; czy są stare, czy nowe, szczelne czy wypaczone (wymiana okien to spory wydatek);
- w jakim stanie są drzwi wejściowe oraz drzwi wewnętrzne;
- co leży na podłodze - czy są to zwykłe płytki PCV, drewniane deski, panele a może parkiet? Stary parkiet wymaga cyklinowania, renowacji i klikakrotnego malowania lakierem; niekiedy stary parkiet mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda solidnie, nadaje się tylko do wymiany;
- wygląd ścian oraz sufitu szczególnie w łazience i tuż przy oknach - tam najczęściej gromadzi się grzyb, jeśli w mieszkaniu jest wilgoć i grzyb, koszty remontu mogą być bardzo duże;
- wyposażenie łazienki - czy jest glazura i terrakota (jeśli tak, to w jakim stanie), czy jest wanna, czy kabina prysznicowa, w jakim stanie jest ceramika (umywalka, wanna, prysznic, sedes);
- wyposażenie kuchni- sprawdźmy podłogę, warto być wyczulonym na obecność nieproszonych gości takich jak karaluchy, mrówki faraona, rybiki itp.

Właściciela mieszkania koniecznie należy zapytać o:

- sąsiadów - czy są młodzi, czy w sile wieku z dorastającymi nastolatkami, a może emeryci...; jeśli zdecydujesz się na zakup tego mieszkania, to będziesz w nim mieszkał przez kilka najbliższych lat.
- o to, czy mieszkanie oferowane jest puste, czy też zostaje z wyposażeniem (jeśli tak, to dobrze byłoby doprecyzować, co konkretnie zostaje), nieraz o wiele taniej wychodzi kupić nowe wyposażenie niż dopłacać właścicielowi kilka tysięcy za "zużyte graty";
- ile wynosi czynsz, ile fundusz remontowy, ile podatek od nieruchomości a ile opłata gruntowa. Nieraz cena mieszkania jest atrakcyjna, lecz zsumowane koszty utrzymania pochłoną oszczędności przy zakupie;

Instalacje - remont może słono kosztować

Na koniec oględzin warto osobiście sprawdzić wszystkie instalacje.
- kontakty i gniazdka - poprośmy właściciela o włączenie wszystkich świateł na raz, aby się przekonać, że z instalacją wszystko jest w porządku.
- przyjrzyjmy się kranom czy nie ciekną, potem odkręćmy je na moment na tyle ile się da, aby zobaczyć, jakie jest ciśnienie wody i jaka jest temperatura wody, upewnijmy się czy ciepła woda jest miejska, czy też z piecyka gazowego bądź termy.
- jeśli w mieszkaniu jest kuchenka gazowa, to sprawdźmy wszystkie palniki (jak duży jest płomień, co świadczy o silnym lub słabym ciśnieniu gazu)
- zapytajmy o telewizję kablową i Internet - jeśli nie ma jej w mieszkaniu, to sprawdźmy czy jest w bloku.

Jeśli udało nam się wybrać mieszkanie przystąpmy do sprawdzenia go od strony prawnej - czytaj co należy sprawdzić.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Mirosław Okonkowski, Emmerson Realty S.A.

Opinie (123) 6 zablokowanych

  • Łączony balkon - NIE ! ;) Mieszkamy w całkiem dobrym, wynajętym mieszkaniu. Ale mnie rozbawiło (3)

    jak sąsiad nas 1szy raz zobaczyła na balkonie (łączonym), zapytał czy jesteśmy studenci. My już parę lat po studiach. Potem, po wielu miesiącach miałam dosyć bardzo głośnego telewizora, którego dźwięk niósł się przez balkon do mojego mieszkania, nawet przy zamkniętych oknach.
    Sąsiad jest trochę przygłuchy i słyszę co jakiś czas nawet jak głośno rozmawia przez telefon. On się wkurzył, ale trochę to jednak poskutkowało. ... Po kilku miesiącach od naszego1szego Halloween (tak, obchodzimy), sąsiad zadzwonił do drzwi, poskarżyć się, że mój chłopak zostawił sporo błota na klatce (miał rację), a zaraz potem powiedział, że sprzątaczka się skarżyła,że ktoś posmarował ściany na zielono w listopadzie(!), sugerując, że to my :D Jasssne.... Dlatego, że mieliśmy ozdoby na drzwiach. Zapomniał o dzieciakach, które biegały po klatce w przebraniach... ech... nie jesteśmy imprezującymi studentami, ale chociaż może ściany smarujemy, no i czasem zabłocimy podłogę :P

    • 6 10

    • Sa poradnie psychologiczne .

      tam ci moga pomoc .

      • 8 4

    • Halloween to podstawa!

      Pamiętajcie o indyku na święto dziękczynienia!

      • 5 0

    • A co to za ozdoby wywiesza się na Halloween?

      • 2 0

  • Chyba nie z tym pośrednikiem ze sponsorowanego art.??

    • 4 0

  • Najlepiej bez pośrednika (2)

    Kupując za pomocą pośrednika sprzedawca musi opłacić pośrednika, przez co nie bardzo jak ma zejść z ceny, z pośrednikiem finalnie zawsze wychodzi drożej

    • 9 3

    • przeciwnie (1)

      z pośrednikiem często szybciej i taniej, bo właściciel najczęściej myśli, że ma unikatowe cacko i życzy sobie kosmiczną cenę, próbuje sprzedać to latami... a pośrednik uświadamia mu, dlaczego tak długo stoi mieszkanie na rynku i dopiero wówczas urealnia on cenę.

      • 2 6

      • Pośrednik ma gdzieś za ile sprzeda, jego interesuje tylko sprzedaż i naciagniecie obu stron, nawet jak obie strony transakcji kupujący i sprzedający mają na tym stracić. Pośrednik bierze 3procent i ma gdzieś czy sprzeda za 1mln, czy za 2mln złotych i tak jest zarobiony za pracę która trwa 5minut.

        • 7 0

  • (3)

    Nie kupujcie latem.Nie widać i często nie czuć grzyba. Wyłazi już jesienią. Zaglądajcie za kanapy,w kąty pokojów i framugi.Sprawdzajcie wentylację.

    • 11 0

    • pokojow ?:) (2)

      • 0 6

      • obie formy są poprawne (1)

        • 5 0

        • chyba w twojej pustej glowie obie formy sa poprawne :))

          '' idz do pokojow se :) ''

          • 0 4

  • Najważniejsze(!) - SĄSIEDZTWO

    Choćby się miało przysłowiowe "złote klamki",
    to chamski prymityw, mieszkający obok, i tak sprawi,
    że najchętniej zwiałoby się "gdzie pieprz rośnie".
    Wiem niestety, z autopsji.

    • 20 0

  • uwielbiam te komentarze - "bez pośrednika" (1)

    normalnie paczysz i kupujesz . Okazuje się że nie ma prawa do gruntu i użytkowanie wieczyste, potem coś ktoś nie dopaczył w geodezji i przysyłają ci po paru latach że po przekształceniach i upadłości dawnej spółdzielni tylko Ty i jeszcze jeden starszy sąsiad co niczego nie ogarnia. macie zapłacić cała kwotę użytkowania wieczystego i okazuje się że masz z odsetkami do zapłaty kilka tysięcy. I urzędnik nie zwraca uwagi że roszczenia przedawniają się po 3 latach.PO 14 dniach sprawa trafia do komornika.Komornik nie wnika i zajmuje auto.Ta ciekawa historia ku przestrodze wydarzyła się 2 miesiące temu na południu kraju.
    Słyszałem ,że niektórzy nie leczą zębów bo sami tego nie umieją. Po co przepłacać u dentysty.

    • 9 4

    • Pośrednik nie nie jest od tego, żeby takie rzeczy sprawdzać.

      Ani za bardzo tego nie potrafi, ani nie ma interesu, żeby się tym zajmować, ani nie ponosi za to żadnej odpowiedzialności. Od takch spraw jak opisane są prawnicy.

      • 4 0

  • zakup mieszkania to inwestycja na wiele lat a nawet na całe życie (1)

    najlepiej posiąść osobiście wiedzę jak kupić mieszkanie, na co zwrócić uwagę i mieć dobrego notariusza. Dużo wiedzy można znaleźć w internecie. Wcześniej należy nawiązać kontakt z poleconym notariuszem.
    Lepiej zapłacić więcej notariuszowi niż kilkadziesiąt tyś. zł pośrednikowi. Pamiętaj że płacisz jeszcze 24% VAT od kwoty zapisanej w umowie pośrednictwa.
    95 % pośredników z którymi miałem kontakt, to często bezczelni naciągacze, pracujący na zasadzie kupuj / sprzedaj a szczególnie ostrzegam przed tymi którzy kuszą O % prowizją,która i tak jest wpisana w treść umowy nie wrzucającym się w oczy zapisem.

    • 3 0

    • 0% prowizji

      jak masz 0% prowizji to znaczy ze masz 0% prowizji... litości, czemu wypowiadają się ludzie którzy nie mają pojęcia o tym o czy piszą?

      • 0 0

  • (1)

    tak tak oczywiście,przede wszystkim pośrednik nie ponosi za nic odpowiedzialności,każda firma pośrednicząca wyłga się i obwaruje przepisami,Moja rada po dużym doświadczeniu z pośrednikami,mieć wszystko co mówi zapisane -sms,nagranie lub mail,wtedy możesz się na to powołać,inaczej jesteś w malinach,

    • 2 0

    • co do odpowiedzialności

      jesli masz do czynienia z biurem gdzie w umowie posrednictwa jest nr licencji to powinno tez pisac, ze firma jest ubezpieczona od takich przypadków.

      • 0 0

  • a jak się powołasz na nagranie,maila czy sms to i musi cofnąć umowę rezerwacyjną czy też przedwstępną,także uważajcie ,a i sami bardzo dokładnie oglądajcie,dobrze jest pojechać samemu i przeprowadzić wywiad wieczorkiem z sąsiedztwem,popatrzeć co tam się naprawdę dzieje...czasem można się mocno dać zaskoczyć:)

    • 0 0

  • Sami specjaliści...Kochający 0% (1)

    Od samodzielnych działań...
    bo pośrednik zły, że naciąga
    że za nic nie odpowiada, a chce prowizję, bezczelny...
    ...Wymądrzający się tu sami wiedzą najlepiej, bo wyedukowani na internecie, żałosne biedaki
    ...A potem żale na forum, że to, że tamto...
    życzę wszystkim spotkania na swej drodze rzetelnego pośrednika z doświadczeniem...Są tacy...Ale nie pracują za 0%

    • 0 5

    • 0% prowizji

      zrozumcie, że pośrednik pracuje na prowizji. nie ma stałej pensji. a wy- nie chcąc wypłacić mu prowizji- z resztą należnej- odbieracie mu jedyne źródło utrzymania. taki pośrednik też ma rodzine. I wbrew temu co wam się wydaje- nie zarabia milionów!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane