• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkania kompaktowe, czyli dużo pokoi na małej powierzchni

Joanna Puchala, Ewa Budnik
5 września 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Mieszkanie kompaktowe to takie, w którym na niewielkiej przestrzeni mieści się cały program niezbędny do wygodnego życia jego mieszkańców. Mieszkanie kompaktowe to takie, w którym na niewielkiej przestrzeni mieści się cały program niezbędny do wygodnego życia jego mieszkańców.

Trzy pokoje plus miejsce do pracy rozmieszczone na maksymalnie małej powierzchni całkowitej to potrzeba wielu nabywców mieszkań. Mimo że niewielkie, wielofunkcyjne wnętrza znajdują wielu zagorzałych krytyków, masa osób wybiera właśnie takie mieszkania, dostrzegając szereg ich zalet.



Mieszkanie o małej powierzchni:

Krótka analiza ogłoszeń o sprzedaży mieszkań szybko uświadamia, że na rynku nie brakuje mieszkań trzypokojowych o całkowitej powierzchni do 47 m kw. albo dwupokojowych do 36 m kw. Znaczna część takich lokali, z dostępnej w tej chwili na rynku oferty, znajduje się w blokach z lat 70., gdzie takie rozkłady były popularne.

Mnóstwo takich mieszkań powstaje i jest sprzedawane także na rynku pierwotnym. W ofercie deweloperów nie są one jednak obecnie dostępne bardzo długo - przy dzisiejszym poziomie sprzedaży szybko z tej oferty znikają.

Zakup tak małych mieszkań, czasem o trudnym do aranżacji rozkładzie, znajduje wielu krytyków, którzy podkreślają, że w projektach budynków deweloperskich powstają one tylko z chęci zysku, nie spełniają wymogów narzuconych prawem, a przede wszystkim potrzeb żyjącego w nim człowieka. Modne stało się określenie patodeweloperka. Mimo tej krytyki małe mieszkania wciąż znajdują nabywców.

- Proces inwestycyjny w przypadku średniej wielkości osiedla jest rozciągnięty na wiele lat i bardzo skomplikowany. W takim projekcie zawsze znajdzie się kilka mieszkań, które będą miały gorszy rozkład albo gorsze położenie w budynku, ale są one też odpowiednio korzystniej dla klienta wyceniane. I nie można powiedzieć, że klient nie jest świadomy, co kupuje - mówił w czasie sopockiego Forum Rynku Nieruchomości Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu ogólnopolskiej firmy deweloperskiej Victoria Dom. - Każdy chciałby mieć bentleya, ale to multiple się świetnie sprzedają, bo ludzie doceniają ich cenę i szereg zalet. Jako deweloperzy zaspokajamy potrzeby wielu grup ludzi. Nasi klienci oczekują kompaktowych produktów, więc je otrzymują. Większość naszych klientów kupuje mieszkania dwu- i trzypokojowe. To są metraże do 50 m kw. One wciąż znajdują nabywców.


Niższa cena przyciąga



Mieszkania kompaktowe spełniają oczekiwania zarówno singla, młodej pary lub małżeństwa, jak i rodziny z jednym dzieckiem. A przede wszystkim pozostają w zasięgu finansowym nabywców. To ciekawa propozycja także dla tych, którym zależy na dobrej lokalizacji, ale dysponują ograniczonym budżetem.

Warto podkreślić, że mieszkania kompaktowe mają wyższą cenę za m kw., ale nadal niższą cenę całkowitą niż większe nieruchomości. Przy rosnących cenach nieruchomości i spadającej zdolności kredytowej ma to niebagatelne znaczenie i jest jednym z kluczowych argumentów zakupowych. Trochę więcej w przeliczeniu na m kw. zapłacimy także za ich urządzenie lub wyremontowanie, ponieważ najdroższe jest wykończenie kuchni lub łazienki, ale też później niższe będą koszty utrzymania nieruchomości, np. czynszu czy ogrzewania.

Prawda jest też taka, że mieszkańcy dużych miast, gdzie dużo czasu spędza się poza domem, mają coraz mniejszą potrzebę posiadania mieszkania czy domu o dużym metrażu.

- Osoby, które decydują się na zakup mieszkania kompaktowego, mają wiele różnych powodów i nie zawsze są to aspekty ekonomiczne. W świecie przepełnionym konsumpcjonizmem wybór posiadania "mniej" staje się trudniejszą drogą życiową, ale współczesne rozwiązania aranżacji wnętrz, takie jak ściany czy meble wielofunkcyjne, pozwalają wykreować wszystkie niezbędne przestrzenie życiowe, jakie powinny znaleźć się w mieszkaniu. Jednocześnie aranżacja może zachwycać pomysłami i niestandardowymi rozwiązaniami - mówi Mikołaj Ćwidak z Pracowni Architektonicznej.

Deweloperzy oferują to, co się sprzedaje



Małe metraże nie występują w każdej inwestycji, a tam, gdzie są, sprzedają się dość szybko.

- W ofercie Allconu nie mamy dużego udziału tego typu produktów. Aktualnie takie rozwiązania są dostępne jedynie w naszej inwestycji Młyny Gdańskie w opcji jedno- i dwupokojowej w metrażu: 28-38 m kw. - mówi Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu w Allcon.
Rzut trzypokojowego mieszkania deweloperskiego o powierzchni 44,5 m kw. Rzut trzypokojowego mieszkania deweloperskiego o powierzchni 44,5 m kw.
Układ niewielkich, kompaktowych mieszkań pozwala w stosunkowo małej przestrzeni zmieścić wszystkie niezbędne funkcje. Na niespełna 35 m kw. można zmieścić dwa pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój. Wielu deweloperów rezygnuje ze sprzedaży kawalerek na rzecz właśnie takich dwupokojowych mieszkań. Tak jest m.in. w inwestycjach BMC.

- W naszych inwestycjach raczej nie projektujemy kawalerek, a małe mieszkania zaczynają się od 35 m kw. i są to lokale dwupokojowe, które składają się z części dziennej z kuchnią, sypialni, łazienki i oczywiście balkonu, który stanowi idealne dopełnienie - mówi Martyna Musiał z BMC.

Deweloperzy w Trójmieście



Wielkość i rozkład małych mieszkań są zazwyczaj tak przemyślane, by zagwarantować komfortowe użytkowanie wnętrza. A to z kolei w ostatnich miesiącach stało się niezmiernie istotne.

- Pandemia uświadomiła wielu osobom, jak ważne jest posiadanie prywatnej strefy, w której można urządzić domowe biuro lub kącik do nauki dla dziecka. W takiej sytuacji mieszkania kompaktowe, pomimo niewielkiego metrażu, okazały się odpowiedzią na potrzeby bardzo dużej grupy osób - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku.
Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ile kosztują kawalerki od dewelopera?

W niektórych inwestycjach możemy znaleźć niewielkie metraże o ponadstandardowej wysokości, które dają przyszłym mieszkańcom poczucie większej przestrzeni. Taką przestrzeń można wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania czy antresolę. Inni zamiast wyższych pomieszczeń stawiają na większe okna, które dodatkowo rozświetlą i optycznie powiększą przestrzeń.

- Przy projektowaniu dużą wagę przykładamy do okien i stosujemy wielkie przeszklenia, które świetnie doświetlają i optycznie powiększają wnętrze. Takie mieszkania cieszą się dużą popularnością, gdyż łatwo je zaaranżować, aby stanowiły przyjemne miejsce do życia, a jednocześnie cena tego typu lokum nadal pozostaje atrakcyjna - dodaje Martyna Musiał.
  • Mieszkania kompaktowe cieszą się dużą popularnością. Ze względu na dostępność finansową znajdują się w grupie zainteresowania wielu osób.
  • Duże powierzchnie okien optycznie rozświetlają i powiększają wnętrze.
  • Dzięki zabudowom na wymiar możliwe jest maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Optycznie większe mieszkanie



Wspomniane optyczne powiększenie wnętrza jest wręcz obowiązkowe przy zakupie takiego mieszkania. Na szczęście jest sporo sposobów na optyczne dodanie wnętrzu powierzchni.

Oprócz niestandardowej wysokości czy większej powierzchni okien, na które kupujący nie mają wpływu, można pokusić się o wybór jednolitej podłogi, zastosowanie luster, szklanych drzwi, ażurowych paneli czy przepierzeń, a także aranżowanie mobilnych ścianek działowych, które np. pełnią również funkcję przechowywania. Pomocne mogą okazać się także meble modułowe lub wielofunkcyjne oraz zabudowy na wymiar, które pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Miejsca

Opinie (273) 2 zablokowane

  • Patodeweloperka

    Autorki tekstu pomyliły narzut rynku patodeweloperów i pseudo kamieniczników z faktycznym popytem na rynku. To, że ceny mieszkań w Trójmieście są horrendalne, a rynek zepsuty przez mieszkania inwestycyjne i bieda kołchozy budowane pod studentów znaczy, że ludzie muszą się godzić na takie urągające godności człowieka warunki. Ukazywanie tego jako mody to normalizowanie patologii i czyste s*****syństwo.

    • 13 0

  • po co się tak plujecie na mieszkania 40metrowe jak sami kupujecie 50 metrowe a potem mieszkacie w nich w 3-4 osobowych rodzinach? jak odejmiecie od 50 metrów 5 na łazienkę i 5 na hołubioną przez Was oddzielna kuchnię to przy 4 osobach pozostaje Wam 40 metrów czyli 10 na osobę, w tym wypadku w 40 metrowym mieszkaniu salon z aneksem 2 osobom pozostaje 17,5 metra na osobę, to kto ma lepszy komfort życia? :)

    • 4 4

  • serio ? (2)

    Czy nie można tu zatrudnić w tym dziale kogoś z polotem ? Z na prawdę ciekawymi pomysłami ? Ciagle te same nudne rzeczy - telewizor przykręcony do ściany, pod nim obowiązkowy "sarkofag " nie wiadomo do czego , czy dla kogo, niska kanapa z oparciem zmuszajacym do opierania sie glową o ściane i obowiazkowo lampa da długim krzywym kiju, lampa powinna mieć licznik zliczajacy uderzenia głową. Po ilu uderzeniach dotrze do tej glowy, ze to bez sensu.

    • 8 3

    • ja mam ciekawe pomysly: (1)

      Telewizor przykrecany do sufitu i lampa umieszczona za oknem (mozliwosc zawadzenia glowa zredukowana do zera).Aha, i sarkofag za przesuwalnym kaloryferem.

      • 1 0

      • daje serduszko za pomysły

        • 0 0

  • Widzę ile osób tu sobie żartuje że deweloperzy robią małe klitki, tylko akurat wszystkie przypadki 3 pokoi na 48 metrach z jakimi się spotkałam pochodzą z czasów PRL, a w nowym budownictwie na takim metrażu zwykle sa dwa pokoje.

    • 4 2

  • idealne mieszkanie to nie tylko metraż

    ale również musi być ustawne, obecne trendy to:
    - salon z aneksem kuchennym czyli kuchnia z jadalnia
    - wielkie okna z brakiem miejsca na grzejnik pod parapetem czyli sruu grzejnik na ściane obok, znowu zabrana przestrzeń,
    - wielka łazienka - bo będziemy tam tańczyć
    - małe wąskie pokoje

    • 8 0

  • Zamiast patodeweloperka mieszkanie kompaktowe- niezly kit

    • 2 0

  • Zrobic podlogi ażurowe to bedziemy miec lepszy widok, az do parteru- bedzie sie czulo te przestrzen.. (1)

    • 3 0

    • Ok. ale żeby nie przesadzać, to sufity pozostawiłbym pełne

      • 2 0

  • No tak.

    Bo 35 metrów to już niezła chawira i apartament, jak się patrzy...

    • 1 0

  • rynek mieszkaniowy

    Również przydatny artykuł znalazłem tu szybkagotowka.pl/Finanse/rynek-mieszkaniowy

    • 0 4

  • Niby 30 lat kapitalizmu, każda władza, czy to PO czy PiS trąbi o niesamowitym sukcesie gospodarczym... (3)

    A jakbym chciał dziś na wolnym rynku kupić dokładnie te same 3 pokoje, 55 metrów, które rodzice dostali na Suchaninie za komuny, to nie byłoby mnie stać. A ściślej mówiąc, byłoby mnie stać technicznie, to jest pewnie daliby mi kredyt. Problem w tym, że poza rachunkami na nic więcej już by mnie nie było stać. No i gdzie tu ten rozwój, o którym gada każda władza od 1989 ???

    • 3 2

    • (2)

      Rodzice nic nie dostali, lecz zapewne kupili.
      Pamiętam ile czasu moi rodzice zbierali na wkład, a następnie po jakim czasie i za jaką cenę wykupili spółdzielcze mieszkanie. Nie wszyscy otrzymywali mieszkania komunalne, czy zakładowe za free.

      • 2 2

      • Wykupili za smieszne pieniadze (1)

        • 2 2

        • Śmieszne pieniądze, to wydają się teraz

          Jeszcze raz powtarzam, że nie wszyscy dostali mieszkania komunalne i zakładowe, które można było wykupić za symboliczną złotówkę. Mieszkania spółdzielcze nie były tanie, jak na ówczesne czasy i powszechnie dostępne, jak się niektórym wydaje. Część mieszkań spółdzielczych pozostała niewykupiona jeszcze do tej pory. Poza tym na przydział takiego mieszkania czekało się latami. Trzeba było wpłacić wkład własny, a za przyspieszenie drugą część "pod stołem". To był bardzo duży wysiłek finansowy i mało kogo z młodych było stać bez pomocy rodziców.

          • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane