• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Najciekawsze inwestycje budowlane minionego roku

Krzysztof Koprowski
3 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najwyższy budynek Gdańska - Centrum Biurowe Neptun - osiągnął w 2013 r. docelową wysokość 84,7 m. Najwyższy budynek Gdańska - Centrum Biurowe Neptun - osiągnął w 2013 r. docelową wysokość 84,7 m.

W czwartek pisaliśmy o inwestycjach mieszkaniowych, które realizowano w ubiegłym roku, a teraz przedstawiamy projekty biznesowe oraz użyteczności publicznej. Przypominamy też najważniejsze wydarzenia związane z tematyką planowania przestrzennego.



Zabudowa Targu Siennego i Rakowego stała się obiektem licznych dyskusji pod koniec 2013 r. Zabudowa Targu Siennego i Rakowego stała się obiektem licznych dyskusji pod koniec 2013 r.
Inwestycją, która bez wątpienia rozpalała największe emocje przez cały rok były plany zabudowy Targu Siennego i Rakowego zobacz na mapie Gdańska. Z początkiem roku ujawniono układ komunikacyjny z priorytetem dla ruchu samochodowego. Następnie poznaliśmy pierwszych najemców, by w ostatnich tygodniach roku dowiedzieć się, że z zamiast tętniącej życiem tkanki miejskiej, dostaniemy kolejne centrum handlowe z ogromnym parkingiem.

Kupcy, którzy dotychczas zajmowali Targ Sienny i Rakowy doczekali się natomiast nowego centrum handlowego Gildia na Zaspie zobacz na mapie Gdańska, gdzie ich sklepy stanowią ofertę uzupełniającą dla marketu popularnej sieci handlowej i drogerii.

Liczne kontrowersje wywołała też realizacja ul. Nowej Wałowej, a wraz z nią zagospodarowanie terenów Młodego Miasta. Tu też przewidziano powstanie potężnej galerii handlowej, choć mimo licznych zapowiedzi do dzisiaj nie wbito przysłowiowej pierwszej łopaty. Wbrew marzeniom gdańskich urbanistów, na Młodym Mieście nie powstaną też wieżowce, a przynajmniej tak wynika z koncepcji przedstawionej w kwietniu przez właściciela tych terenów.

Nad Młodym Miastem dominuje na razie tylko rdzawa bryła Europejskiego Centrum Solidarności przy Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska. Ta, chyba najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Gdańsku, miała być ukończona w minionym roku, ale ostatecznie termin budowy uległ przedłużeniu co najmniej do 2014 r. Nieco później niż wstępnie zakładano będzie można też spacerować wzdłuż jabłoni po Drodze Do Wolności, której wizję zagospodarowania rozstrzygnięto w listopadzie 2013 r.

Budowa kompleksu biurowego Tryton rozpoczęła się jesienią po latach zapowiedzi i zmian terminów. Budowa kompleksu biurowego Tryton rozpoczęła się jesienią po latach zapowiedzi i zmian terminów.
Naprzeciwko Placu Solidarności zobacz na mapie Gdańska po wielu latach zapowiedzi ruszyła budowa zespołu biurowego Tryton. W trzech budynkach zaplanowano ok. 22 tys. m kw. powierzchni oraz parking na 107 aut. Dodatkowe 493 miejsca będą zrealizowane na nieodległej pętli autobusowej Jana z Kolna, której likwidacja odbija się czkawką dla pasażerów komunikacji miejskiej i mieszkańców Starego Miasta.

W Śródmieściu wciąż realizowane są, obok ECS-u, kolejne dwa projekty kulturalno-edukacyjne: Teatr Szekspirowski oraz Muzeum II Wojny Światowej. Na obu z nich prace budowlane wciąż się przedłużają, co wynika w dużej mierze też ze skomplikowanych rozwiązań i problemów z wykonawcami. I tak, Teatr Szekspirowski zobacz na mapie Gdańska gotowy powinien być już od listopada 2012 r., a obecny termin zakończenia, po zmianie wykonawcy, to dopiero wrzesień 2014 roku. Natomiast Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska, którego teren obecnie przypomina wielkie jezioro, gotowe będzie najwcześniej w 2015 r.

Galeria Metropolia powstanie bezpośrednio przy peronie SKM dworca kolejowego w Gdańsku Wrzeszczu. Galeria Metropolia powstanie bezpośrednio przy peronie SKM dworca kolejowego w Gdańsku Wrzeszczu.
Sporo inwestycji toczy i toczyło się także poza Śródmieściem. W 2013 roku ruszyła budowa Galerii Metropolia, zwanej wcześniej pod nazwą Centrum Hevelius, usytuowanej tuż przy dworcu kolejowym we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Niedaleko, bo przy al. Grunwaldzkiej zobacz na mapie Gdańska, docelową wysokość osiągnął wieżowiec Neptun, który jest obecnie najwyższym budynkiem w Gdańsku.

Wysokie budynki miały też powstać dzięki nowym zapisom planu zagospodarowania przestrzennego w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska, ale ostatecznie - pod naporem negatywnych opinii mieszkańców - zdecydowano się na razie wstrzymać z dalszym procedowaniem tego dokumentu.

Nowe powierzchnie biurowe powstały także w Oliwie. Pod koniec roku oddano do użytku dwa pierwsze budynki kompleksu Alchemia, zlokalizowanego przy przystanku SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet zobacz na mapie Gdańska. Natomiast przy Hali Olivia zobacz na mapie Gdańska trwają wciąż prace nad realizacją zespołu biurowego Olivia Business Centre, w którym w 2013 r. zakończono budynki Olivia Point oraz Olivia Tower.

Czytaj też: W 2015 roku Trójmiasto będzie miało pół miliona m kw. powierzchni biurowych

Bank BPH zajął kompleks biurowy w rejonie al. Armii Krajowej i ul. Leszczynowej w Gdańsku. Bank BPH zajął kompleks biurowy w rejonie al. Armii Krajowej i ul. Leszczynowej w Gdańsku.
Do innego, ale również nowego kompleksu biurowego zobacz na mapie Gdańska, przeniósł się Bank BPH, który od 1 stycznia 2014 r. formalnie zarejestrowany jest nie w Krakowie, ale w Gdańsku.

Należy też pamiętać, że sporo biur powstało i wciąż powstaje w rejonie lotniska w Rębiechowie. Tam też od października funkcjonuje nowy hotel Hampton by Hilton. Jeszcze przed końcem roku podpisano także umowę na rozbudowę terminalu lotniska.

Z nowego hotelu można również korzystać już w Jelitkowie zobacz na mapie Gdańska. Golden Tulip Gdańsk Residence oferuje 195 pokoi i apartamentów, strefę wellness i spa oraz bliskie sąsiedztwie plaży. Bliskie sąsiedztwo zabytków historycznego Śródmieścia zaoferuje natomiast realizowany już Hotel Puro na Wyspie Spichrzów zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Czy w Trójmieście jest wystarczająco dużo hoteli?

Rok 2013 był korzystny dla studentów i uczelni. Oliwski kampus Uniwersytetu Gdańskiego zyskał kolejny obiekt - nowy Wydział Chemii. Niestety, w grudniu wstrzymana została budowa budynku neofilologii, ale niemal jednocześnie ogłoszono rozpoczęcie budowy Instytutu Biotechnologii. Politechnika Gdańska wzbogaciła się z kolei o budynek nanotechnologii oraz wyremontowaną halę sportową.

W nowym sopockim dworcu kolejowym oprócz usług przewozowych, przewidziano też przestrzenie handlowe, biurowe oraz hotel. W nowym sopockim dworcu kolejowym oprócz usług przewozowych, przewidziano też przestrzenie handlowe, biurowe oraz hotel.
W Sopocie największą inwestycję stanowi budowa nowego dworca kolejowego zobacz na mapie Sopotu, a właściwie zespołu wielofunkcyjnego, którego obsługa pasażerska będzie jednym z elementów. W grudniu wmurowano na tej inwestycji kamień węgielny, a z nowego gmachu będzie można skorzystać pod koniec tego roku.

Całkiem niedaleko dworca, bo przy al. Niepodległości zobacz na mapie Sopotu, we wrześniu oficjalnie otwarto biurowiec Good Point 761. Obiekt składa się z dwóch brył: zrekonstruowanej kamienicy z XIX wieku oraz części współczesnej, zlokalizowanej w głębi działki. Łącznie powstało tu ok. 1,3 tys. m kw. powierzchni biurowej.

W 2013 r. zakończono też kontrowersyjną (ze względu na swoją architekturę) budowę obiektu przy Monte Cassino. W budynku "Na Fali" zobacz na mapie Sopotu oprócz siedziby banku, powstało też 15 apartamentów. Sama elewacja natomiast jest, według inwestora, pierwszą wykonaną z szyb giętych wielopłaszczyznowo.
Największe centrum handlowe na Pomorzu - Riviera w Gdyni otwarte zostało w październiku ub. r. Największe centrum handlowe na Pomorzu - Riviera w Gdyni otwarte zostało w październiku ub. r.

W Gdyni najważniejszym wydarzeniem inwestycyjnym było bez wątpienia otwarcie Centrum Handlowego Riviera przy Węźle Wzgórze zobacz na mapie Gdyni, które raptem kilka tygodni później było przyczynkiem do protestów kupców z ul. Świętojańskiej.

W bliskim sąsiedztwie Riviery zobacz na mapie Gdyni trwają już także prace przy nowym biurowcu, który zaoferuje przyszłym najemcom ok. 2 tys. m kw. powierzchni na siedmiu kondygnacjach. Z kolei, na południe od centrum handlowego, pod koniec 2013 r. oddano do użytku kolejny biurowiec w ramach kompleksu przy ul. Łużyckiej zobacz na mapie Gdyni. W Orłowie zobacz na mapie Gdyni gotowe są natomiast kameralne budynki biurowe, zrealizowane w ramach projektu zakładające głównie zabudowę mieszkaniową.

Czytaj też: W Gdyni przybywa powierzchni biurowej

W maju otwarto kolejną część Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie zobacz na mapie Gdyni, który jest obecnie największym obiektem tego typu w Polsce. Oprócz biur działają tam też laboratoria i prototypownia.
W sąsiedztwie Sea Towers w 2015 r. pojawi się budynek hotelowy oraz biurowy. W sąsiedztwie Sea Towers w 2015 r. pojawi się budynek hotelowy oraz biurowy.

W budowie jest kolejny element nadmorskiej strefy prestiżu w Gdyni, na który składają się biurowiec o powierzchni 11,5 tys. m kw. oraz hotel z 201 pokojami i centrum konferencyjnym. Budynki te, wraz z sąsiednimi Morskimi Wieżami zobacz na mapie Gdyni, mają tworzyć skupisko wysokiej zabudowy w Śródmieściu, a także stanowić rozpoznawalny symbol Gdyni od strony morza. Uzupełnieniem tej wizji jest bez wątpienia przebudowany Teatr Muzyczny zobacz na mapie Gdyni, którego duża scena po rozbudowie zdolna jest pomieścić 1070 widzów.

W następnych latach planuje się także przekształcenie terenu Dalmoru na potrzeby budownictwa biurowo-mieszkaniowego, ale kiedy ruszą tam prace budowlane, a nie rozbiórkowe, wciąż nie wiadomo. Potencjalną formę zagospodarowania obejrzeć można jednak w Infoboksie zobacz na mapie Gdyni, który otwarto w czerwcu 2013 r.

Opinie (170) ponad 10 zablokowanych

  • A co z lądowiwskiem w Kosakowie? (2)

    Ponoć terminal dla 4 mln pasażerów już stoi.
    Samolotów co prawda nie ma.
    Ale dla prezia nie robi to różnicy.
    Ważne że prezio ma lądowisko.
    Nieczynne bo nieczynne.
    Ale ma.

    • 15 9

    • Być może NASA wykorzysta (1)

      ten teren do startu rakiet, rozmowy w toku

      • 6 0

      • Ja słyszałem że Chiny mają tam wybudować zapasowy kosmodrom

        Wraz z hurtownią trampek i fabryką fajerwerków.

        • 9 2

  • a gdzie budynek siedziby LPP na Łąkowej?

    też ciekawy projekt a mało o nim słychać

    • 14 3

  • ciekawe proporcje (2)

    Gdyni artykuł poświęca mniej miejsca niż Sopotowi. Złośliwość Gdańskich dziennikarzy czy niezaradność Gdynian?

    • 4 12

    • w gdyni największa inwestycją to scena

      na sylwestra

      • 9 0

    • A może po prostu brak inwestycji? Pora otworzyć oczy a nie ufać tylko ekipie Szczurka.

      • 12 4

  • (1)

    blaszak w szarym kolorze w centrum miasta gdyni to brzydota niedoceniona i jesli dodamy do tego sea towers w kolorze oczywiscie szarym to wychodzi nam niezla deprecha
    aha i kolo sea towers piekny kompleks kinowy z blachy i betonu co zwie sie chyba mulitikino tez w naturalnym kolorze szarosc

    • 10 5

    • Szarość po gdyńsku jak szarość umysłu gospodarza

      Lans i kicz.
      Niedługo wybuduje w Gdyni coś na wzór zmutowanego infoboxu i Si Tołers.
      Oczywiście w kolorze szarym.
      Piasek na plaży miejskiej ma też zostać przebarwiony na szaro.
      Dla pełnej harmonii.

      • 7 3

  • zniesmaczony (6)

    Każdy nawet prosty nic nie znaczący artykuł jest powodem do starcia Gdyni i Gdańska. Czy nie możemy się wreszcie poczuć obywatelami Trójmiasta.
    Każde miasto ma swoje plusy i minusy ja uwielbiam spacerować po starówce w Gdańsku, ubolewam, że nie można wejść do zbrojowni, lubię spacery nad morzem w Orłowie i Sopocie, najpiękniejsza plaża jest w Jelitkowie i przymorzu, Brzeżno, też niezapomniana dzielnica, do tego dodajmy, że centrum imprezowym dla młodzieży jest Sopot, Gdynia przyciąga swoją nowoczesnością.
    A tu ciągle narzekanie dogryzanie podpuszczanie jeden drugiego, nie wiem czy te durne opinie piszą wynajęci urzędnicy.
    Każde miasto ma swoje trafione i nietrafione inwestycje każdego z nas denerwuje wydane 6 mln na Infobox w Gdyni 100 mln na lotnisko, to, że w 2014r roku dopłacimy z naszych podatków zamiast na dziurawe chodniki, i drogi ok 30 mln na Park Naukowo Technologiczny (to dane z budżetu miasta) W Gdańsku niedokończony budynek ECS fakt architektoniczna porażka choć może po ukończeniu budowy zobaczymy co autor miał na myśli. Dzięki tym inwestycjom w całym trójmieście zarówno w Gdańsku Sopocie jak i Gdyni wielu z nas ma pracę. Tak to starania naszych władz czy są dobre zadecydujemy już niebawem każdy będzie mógł oddać głos i powiedzieć popieram taki rozwój lub nie.
    Jestem mieszkańcem Gdyni pozdrawiam mieszkańców Gdańska i Sopotu.
    Co do tristara też się zastanawiam czy on dzieła podróż po mieście piszę o trójmieście to jakaś masakra.

    • 28 4

    • W końcu

      głos pojednania, głos rozsądku. Pozdrawiam z Gdańska.

      • 10 2

    • (2)

      Japa kapciu.

      • 2 8

      • zapomniałem dodać, że jestem z Gdańska Oruni

        • 2 3

      • Dlaczego minusujecie?? Przeciez to jest tekst z kabaretu, widzę że nikt nie zrozumiał :(

        • 0 3

    • (1)

      Też mnie to dziwi. Jestem z Gdyni, ale pracuję w Gdańsku - głównie z ludźmi, którzy od urodzenia tam mieszkają. Mówiąc szczerze NIGDY NIKT nie powiedział mi nic złego na Gdynię, a wręcz przeciwnie. To są ludzie wykształceni, świadomi, którzy kochają swoje miasto, ale dostrzegają w nim wiele błędów. O Gdyni nikt mi nie powiedział złego słowa. Myślę, że po prostu to forum jest specyficzne i pojawiają się tutaj ludzie, którzy celowo prowokują takie głupie zaczepki. Pewnie jest to garstka, która napędza całą machinę. Być może osoby wynajęte, pełne nienawiści, a być może zbuntowane dresy w wieku 10-15 lat. Trudno powiedzieć.

      Pisząc zupełnie szczerze, o wysokiej skali rywalizacji "rywalizacji" (głównie społeczeństwa) Gdyni i Gdańska dowiedziałam się dopiero jak zaczęłam zaglądać na ten portal. Mieszkam w Gdyni ponad 30 lat, a wcześniej zupełnie tego nie zauważałam.... czyli mamy dziwnych internautów...

      • 8 2

      • masz kulturalnych współpracowników. ot co

        przemilczeli swoje opinie na temat nieswojego miasta

        • 0 7

  • EURO waluta w Polsce, czyli ściema stulecia. (2)

    jEŚLI PRZYJMIEMY EURO JAK CHCA PAJACE I ZŁODZIEJE Z PO z ober złodziejem na czele, to będzie to nasz gwóźdź do trumny jesli chodzi o rozwój i wzrost PKB.
    Nie dajcie sie oszukać!. Przyjęcie jednej waluty bo niby ułatwi to zycie eksporterom, to jakis żart, najpierw trzeba mieć swój odpowiednio duzy eksport, aby martwić sie ryzykiem kursowym. A u nas, niestety chodzi o to, aby ostatecznie przybić ten kraj do podłogi. Wyjasnię laikom co znaczy przyjęcie euro w praktyce, to nie tylko wygoda, to głównie zrównanie nas do jednego poziomu uwarunkowań rynku finansowego z Niemcami, Francja, Włochami, itp. Czyli wszystkie decyzje rynku podejmowane przez np EBC, głownie biorące pod uwage te rynki będą również dotyczyć nas. Kraj w zupełnie innym punkcie rozwoju niz te dojrzałe i silne gospodarki. Tak więc łopatologicznie tłumacząc: podetnie sie nam skutecznie skrzydła do rozwoju. Gdy będziemy mieli szansę rozwijać się w tempie 5-6% RR, to po przyjęciu euro nie przeskoczymy naszej bazowej, czyli gospodarki Niemiec, będziemy pełzać razem z nimi w tempie maksimum 3%. Czyli tak samo, a więc nie będziemy ich gonić i nigdy nie dogonimy ich poziomem PKB per capita nawet przez 100 lat. I o to chodzi polskim kosmopolitycznym elitom z Donaldem Tuskiem na czele (tak tym , który całuje Angele Merkel po dłoni na klęcząco niemal) zobaczcie na Youtube jak Donald nisko upadł, a my razem z tym kret(yn)em.
    Aby nie być gołosłownym, to prosze wejsdzie na i tak podrasowany Eurostat i poczytajcie o dynamice PKB Estonii. To maleńkie państewko na miarę Warszawy. Rozwijali się z dwuletnia przerwą 2009-2010 w tempie 6-7% PKB RR, a po przyjęciu euro waluty ich tempo rozwoju drastycznie spadło do maksimum 3% RR, czyli o połowę. Tego chcecie? Być eurodebilami, tanią sią robocza na usługach bogatych gospodarek? Za to ginęli wasi dziadkowie? Wtedy strzelano z karabinów,dzisiaj strzela się dyrektywami z eurokołchozu. A EBC, czyli Europejski Bank Centralny, który przy okazji wdrożenia euro w Polsce przejmuje nasze rezerwy dewizowe i złotowe ma siedzibe, no gdzie? W Deutschland. Dokładnie we Frankfurcie nad Menem. Jak widać , nie trzeba wyciagac ponownie armat, aby pokonać ten naród polski. Wystarczy Donald Tusk i jego ekipa na usługach brukselskich piesków. Ci służą mamonie, a najwiecej mamony maja Niemcy. Oni rozdaja karty, Anglicy, Duńczycy, oni potrafia trzymać te unijna hołotę na dystans, a nasi uPOwcy wmawiaja nam, że juz przegłosowaliśmy przyjęcie euro podpisujat traktat. Nieprawda. dy tylko wróci ten temat to gwarantuje, że ludzie wyjda na ulice. Podobnie było z ACTA. Ludzie nie chca euro w Polsce i ludzie to wyegzekwuja na ulicy. Przy tej sprawie poleci platforma obywatelska. Jesli tylko spróbuja wrócic do tematu przed wyborami paramentarnymi. Móodzi ludzie wbrew pozorom sa świadomi sytuacji, czytaja w internecie.

    • 8 18

    • Co za pisowski bełkot

      • 6 4

    • jasny gwint, znowu pomyliłem leki dla ciebie,
      miał być nervosol a dostałeś wzmocniony olej rycynowy, spokojnie zaraz dostaniesz lewatywę i zimny okład na czoło

      • 3 1

  • Drapacze chmur! (1)

    • 3 5

    • drapacze to powyzej 200 metrow ! w calej PL nie ma takich budynkow !

      na manhattanie jest ich 200 !

      • 5 1

  • Gdzie jest różnica?

    Niech mi ktoś wyjaśni różnicę między, tętniącą życiem tkanką miejską a kolejnym centrum handlowym z ogromnym parkingiem ?

    • 6 2

  • Biurowiec Neptun - największa ohyda Trójmiasta (3)

    nic tak obrzydliwego w Gdańsku jeszcze nie powstało, paskudny Hilton jest przynajmniej niewysoki, choć usytuowanie na ładnych kilkadziesiąt lat obrzydził tą część Gdańska. Wyraźnie widać, że w Trójmieście rządzi modernizm, który w tej wersji, w Europie powoli odchodzi do lamusa. Sea Towers w Gdyni szokuje brzydotą turystów, moi znajomi z USA jak to zobaczyli to nie mogli uwierzyć, że coś takiego w takim miejscu powstało. Rozumiem, że Gdynia chciała mieć tzw. dominantę, ale czy koniecznie taką szarą i ponurą, chaotyczna w formie? Wracając do Neptuna to nie wierzę, by ktoś nie dostał w 'łapę' . Kto inaczej zgodziłby się, by wyjazd z tak wielkiego budynku był bezpośrednio w Grunwaldzką, w sytuacji gdy rano kilkuset pracowników będzie stało w swoich autach w kolejce do wjazdu a po południu będzie wyjeżdżać do domu. Może jest inny wjazd, może są i inne parkingi, ale za chwilę - podobno - ma powstać drugi taki sam. Liczenie na to, że większość będzie korzystać z komunikacji miejskiej jest wróżeniem z fusów. O wiele lepszą lokalizacją byłby rejon Przymorza dla tak wielkiej inwestycji - zupełnie nie pasującej do charakteru otoczenia.

    • 10 16

    • heeeheheh

      wczoraj byłem ze znajomymi spoza 3city w Akwarium na skwerku i jak zobaczyli sea towers to zapytali: kiedy koniec budowy?

      • 8 1

    • Rozumiem że twoi znajomi z USA to wcześniej mieszkali pod Mońkami

      Teraz mieszkają w przyczepie lub pawilonie z tektury.
      Ale mają dulary.

      • 6 2

    • kristoff-spiepszaj dziadu ha ha

      • 1 2

  • W końcu

    pomyślano o kierowcach ZKMu i postawiono Toi Toi na kilku krańcówkach.
    Może nie są obiektami zapierającymi dech w piersi wycieczek niemieckich turystów ale jaką misję pełnią,nawet nie ma co pisać.
    Szkoda,że o tym zapomniano

    :)

    • 10 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane