• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe plany miejscowe. Wrzeszcz, Żabianka, Ujeścisko i Górki Zachodnie

EBu
30 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Do 19 września trwa wyłożenie projektów planów dla fragmentu Dolnego Wrzeszcza, Ujeściska oraz otoczenia Ergo Areny.

W Gdańsku, w ramach wyłożenia do publicznego wglądu, pod opinię mieszkańców miasta przekazane zostały właśnie aż cztery plany miejscowe. Dotyczą one fragmentów dzielnic: Wrzeszcz Dolny, Ujeścisko, Górki Zachodnie oraz otoczenia hali Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu. Niebawem odbędą się dyskusje publiczne nad propozycjami miejskich planistów. Do wszystkich wyłożonych planów można wnieść uwagi.



Plany miejscowe powinny być:

Szczegółowe informacje dotyczące projektów planów powstających w Gdańsku są dostępne na stronie brg.gda.pl oraz bip.brg.gda.pl.

Z projektami planów w czasie ich wyłożenia można także - po uprzednim umówieniu wizyty (tel. 58 308 44 51, 58 308 44 44) - zapoznać się w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska. Pytania zadawać można także mailowo projektantom prowadzącym poszczególne plany. Do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko wraz z uzgodnieniami państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Wrzeszcz Dolny, rejon ulicy Wajdeloty i Grażyny



Miasto Gdańsk do opracowania planu przystąpiło w maju 2016 r., ale dopiero teraz projekt planu (po uzyskaniu w czerwcu tego roku pozytywnej opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej) jest po raz pierwszy wyłożony do publicznego wglądu.

Projektem objęty został teren pomiędzy ulicami Wajdeloty, Grażyny i Parkiem Kuźniczki, gdzie znajduje się nieczynny basen, dwór i marketMapka.

Projekt planu zakłada uzupełnienie zabudowy w ciągu ulicy Grażyny oraz powstanie budynków usługowo-mieszkaniowych w miejscu basenu i marketu, co oznacza wprowadzenie także funkcji mieszkaniowej w miejscu przeznaczonym dotąd na funkcje usługowe.

Osiedle zamiast basenu we Wrzeszczu?



Ponadto plan wprowadza zieleń ogólnodostępną na terenie naprzeciw zabytkowego Dworu KuźniczkiMapka, który w obowiązującym planie ma funkcję usługową. W ten sposób zostanie zachowany istniejący skwer z drzewami.

Projekt tego planu wyłożony będzie do 19 września. W dyskusji publicznej na temat tego planu można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 7 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu składać można do 3 października.

Okolice hali widowiskowo-sportowej na granicy Sopotu i Gdańska



Miasto do projektowania tego planu miejscowego przystąpiło w sierpniu 2019 r., do publicznego wglądu został on wyłożony po raz pierwszy.

Projekt obejmuje ok. 5,8 ha terenu wokół hali od strony GdańskaMapka. Na części terenu przewidziano przebieg tzw. Drogi Zielonej, większość przeznaczona została jednak pod zabudowę usługową, gdzie możliwy będzie rozwój usług związanych z działalnością Ergo Areny. Nie mogą tu powstać jednak m.in. sklepy wielkopowierzchniowe czy biurowce. Zabudowa nie będzie mogła przekraczać 20 m wysokości.

Plan do publicznego wglądu wyłożony jest do 19 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 13 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłosić można najpóźniej 3 października.

Ujeścisko. Rejon ul. Wieżyckiej i Piotrkowskiej



Do opracowania planu przystąpiono w maju 2021 r., obejmuje on aż 17,06 ha terenu miasta. Projekt do publicznego wglądu został wyłożony po raz pierwszy.

Projekt przewiduje intensyfikację zabudowy mieszkaniowo-usługowej na części terenu oraz stworzenie przestrzeni publicznej przy uwzględnieniu bezpośredniego sąsiedztwa planowanego centrum dzielnicy Południe z parkiem.

W projekcie zagwarantowano ochronę istniejących drzew poprzez ustalenie parku rekreacyjnego na terenach najsilniej zadrzewionych. Obszar ten, wraz z terenem parku retencyjno-rekreacyjnego poza zachodnią granicą planu, będzie jednym z fragmentów parku Południowego.

Projekt ten do publicznego wglądu wyłożony jest do 19 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online, po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 15 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłaszać można do 3 października.

Górki Zachodnie. Rejon Łowickiej i Łęczyckiej



Uchwała o przystąpieniu do utworzenia tego planu miejscowego została przyjęta w lutym 2020 r. Projekt do publicznego wglądu wyłożony jest po raz pierwszy.

Nowy plan przewiduje wkomponowanie zabudowy wielorodzinnej w istniejący ciąg wzdłuż ulicy Łowickiej. Nowy plan przewiduje wkomponowanie zabudowy wielorodzinnej w istniejący ciąg wzdłuż ulicy Łowickiej.
Projekt planu umożliwia wprowadzenie nowej zabudowy wkomponowanej w układ istniejących budynków wielorodzinnych wzdłuż ulicy ŁowickiejMapka. Zaplanowana zabudowa mogłaby mieć do 15 m wysokości (miejscami do 18 m).

W projekcie zrezygnowano z ustalonego w obowiązującym planie ciągu pieszo-rowerowego przebiegającego wzdłuż terenów leśnych. Nieruchomości, przez które miałby przebiegać ciąg pieszo-rowerowy, w znacznej mierze są zabudowane, a - według miejskich planistów - komunikację rowerową zapewnia przebiegająca równolegle do planowanego ciągu ulica Łowicka.

Projekt planu zakłada także realizację zieleni urządzonej ogólnodostępnej.

Projekt ten do publicznego wglądu wyłożony jest do 26 września. W dyskusji publicznej na jego temat będzie można wziąć udział online po wcześniejszej rejestracji. Odbędzie się ona 22 września 2022 r. o godz. 17. Uwagi do planu zgłaszać można do 10 października.

***


Zgodnie z art. 18 ust. 1 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi.

Należy je złożyć do prezydenta miasta Gdańska w formie papierowej (Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk) lub elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej, na adres e-mail: brg@brg.gda.pl lub przez platformę ePUAP.

Uwaga musi zawierać imię i nazwisko albo nazwę firmy oraz adres zamieszkania lub siedziby.

Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez prezydenta miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane na stronie Biura Rozwoju Gdańska.
EBu

Miejsca

Opinie (81)

  • kolonia zreby

    A co z Kolonia Zreby, od czasow powojwnnych byla pod rozbiorke. Czyzby tam nie oplacalo sie inwestowac , za duzy naklad ? Wyasfaltowana ulica srodkowa a boczne to jak za krola cwieczka , z piasku . Na remonty nie daja , bo sie nie oplaca. Dziki sie zadomowily , ktore niszcza ogrodzenia i to co posadzi sie w ogrodku. Po za tym lisy i inne zwierzatka. Wieczorem strach z domu wyjsc , bo nie wiadomo ktore z tych zwierzatek spotka sie na drodze. Nie wiem dlaczego tak dlugo czekaja moze dlatego, ze rejon nie turystyczny a jako skansen dla bylych mieszkancow do ogladania. Schowana w kotlince , zarosnieta i zapomniana.

    • 0 2

  • dobre basen burza ze by mieszkanka postawic. skandal goni skandal w tym miescie

    • 10 0

  • Stogi całe dekady zapomniane przez władze stały się atrakcyjne dla deweloperów !!! Piękne miejsce zielone ale pato-deweloperka zaraz zniszczy to miejsce ! Współczuję mieszkańcom zagęszczenia a dróg brak parkować będziecie w lesie !!

    • 7 0

  • Czy głuchoniemi nie potrafią czytać? O co chodzi?

    • 1 0

  • Koszałki wałki i inne goralki (1)

    Dlaczego planów nie ma w internecie, czy plany zakładają bio koszenie trawników za 150 tys. pln 500m2/ 3miesiące. czy betonozo intęsyfikacje zabudowy.

    • 4 0

    • Przecież są....

      Plany są w Internecie. Ponad 740 obowiązujące MPZP podane do pobierania w GeoTiffach układ geodezyjny 2000, uchwały, legendy i zawsze aktualne granice planów w GML do zrobienia hybrydy z GeoTiffem. Granice planów zmieniają się bardzo dynamicznie. Często plany poprzednie wycinane są we fragmentach nowszymi planami.

      • 0 0

  • Basen na Waldejoty

    W jaki sposób basen przy Wajdeloty i Dwór przeszły w prywatne ręce?

    • 6 0

  • Wyciąć zieleń, zabetonować,

    wylać asfalt i puścić ruch uliczny i ten syf nazwać "drogą zieloną" to szczyty bezczelności władz Gdańska.

    • 2 0

  • Ella Kissi Debrah miała 9 lat (1)

    gdy zmarła z powodu zatrutego powierza. Tragedię potwierdził sąd. Tyle w Wielkiej Brytanii. Tymczasem Polska jest największym trucicielem powietrza w Europie. Sami to czujemy. Tu oddycha się najgorzej. Ile dzieci u nas umiera?Władze miast zatajają informacje o stanie środowiska. Sprzedajne media piszą pod dyktando lobbystów o degradacji środowiska językiem propagandy sukcesu. I teraz dowiadujemy się o zamiarach likwidacji kolejnych terenów zielonych pod "Zieloną Drogę". Władze nas ewidentnie nienawidzą, to fakt. Ale czy my też chcemy śmierci własnych dzieci i nic z tym nie zrobimy?

    • 4 0

    • .

      W pierwszej dziesiątce największych emitentów dwutlenku węgla w Europie w 2021 r. jest siedem niemieckich i trzy polskie zakłady przemysłowe. Przy czym pierwsze miejsce niezmiennie od 17 lat zajmuje na tej liście zasilany węglem brunatnym Bełchatów. Nie mniej największym emitentem gazu w Unii są Niemcy.

      • 0 0

  • Odnośnie wyników ankiety

    Na ten moment 91% (428 głosów) za tym, że plany powinny być bardziej szczegółowe. Bez większych nakładów na planistów (tak aby zatrudnić Urbanistów) do tego nie doprowadzimy. Niestety, ale najlepsi uciekają do sektora prywatnego, bo nikomu z 3-4 letnim doświadczeniem nie powinno uśmiechać się robić za 4200 zł brutto. Jeśli chcemy lepszych MPZP to musimy więcej płacić na planowanie przestrzenne. Kwestie polityczne tu odchodzą na drugi plan, bo mówimy o szczegółowości rozwiązań a nie funkcji. Dobre rozpisanie tego co może znaleźć się na danym terenie, tak aby uniknąć f*ck upów i uniemożilwienia zabudowy, a przy tym zaproponować coś sensownego, to jest naprawdę duża sztuka.

    • 2 0

  • Gdańsk Ujeścisko -aleee dróg wybudująą

    Szeroko będzie

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane