• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatni dzwonek na zwrot VAT za materiały budowlane

Ewa Budnik
2 września 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Z remontu łazienki czy kuchni, ale tez z budowy domu można odzyskać nieco pieniędzy jeśli będziemy skrupulatnie zbierać faktury za materiały budowlane, a potem wypełnimy i złożymy w naszym urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek. Z remontu łazienki czy kuchni, ale tez z budowy domu można odzyskać nieco pieniędzy jeśli będziemy skrupulatnie zbierać faktury za materiały budowlane, a potem wypełnimy i złożymy w naszym urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek.

Właściciele nieruchomości w czasie budowy lub remontu mają szansę na zwrot części podatku VAT zapłaconego za materiały budowlane. To ostatni rok, aby taki zwrot uzyskać. Jeśli w tym roku złożymy odpowiednie zeznanie, zwrotu podatku będzie można domagać się przez pięć kolejnych lat.



Czy warto zadbać o odzyskanie części VAT za materiały budowlane?

Właściciele nieruchomości od kilku mogą starać się o zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykorzystane podczas remontu mieszkania czy też budowy domu. Przywilej ten ma zostać zniesiony z końcem 2013. Opłaca się zatem przyspieszyć z pracami remontowo-budowlanymi lub też dokonać zakupu niezbędnych materiałów do końca tego roku. Tym bardziej, że o zwrot nadpłaconej kwoty podatku można ubiegać się w ciągu 5 lat od złożenia pierwszego wniosku. Oznacza to, że podatnik, który w 2013 roku po raz pierwszy skorzysta z tego przywileju, będzie mógł aż do 2018 roku starać się o odzyskanie tej kwoty. O zwrot podatku VAT można występować wielokrotnie, jednak nie częściej niż raz w roku. Limity przedstawione przez ministerstwo są systematycznie waloryzowane, w zależności od ceny 1 m kw. nieruchomości.

Być może ze zwrotu różnicy w podatku będą mogły korzystać osoby budujące dom w ramach programu Mieszkanie dla Młodych

Ulgą podatkową objęte są materiały budowlane, które przed 1 maja 2004 roku, a więc przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, były obłożone 7 proc. podatkiem VAT, a po tej dacie podatek ten wzrósł do poziomu 22 proc. Ulgę wprowadził dokument: "Ustawa z 29 sierpnia 2005 roku o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym". Szczegółową listę materiałów objętych ulgą można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Transportu i Budownictwa. Są na niej m.in. tapety papierowe, wanna, kabina prysznicowa, a także grzejniki, cement, gips czy żwir.

Prawo do zwrotu podatku VAT na materiały budowlane przysługuje osobom fizycznym, które poniosły wydatki na remont, modernizację domu lub mieszkania, a także na przystosowanie pomieszczenia lub obiektu pełniącego wcześniej inne funkcje na cele mieszkalne. Warto pamiętać, że na wszystkie zakupione materiały należy mieć stosowną fakturę VAT.

- Aby odzyskać pieniądze należy wypełnić wniosek VZM-1 oraz załącznik do niego VZM-1c. W tym załączniku wyszczególnia się wszystkie faktury, pozycje z tych faktur, których zwrot ma dotyczyć oraz kwotę do zwrotu, czyli różnicę między 7 a 22 procentowym podatkiem - dowiedzieliśmy się w gdańskim II Urzędzie Skarbowym. - Do wniosku i załącznika dołącza się kserokopię faktur oraz tytuł prawny do lokalu, czyli akt własności, dzierżawy lub wynajmu.

Złożenie wniosku jest bezpłatne, a wypłacone przez urząd skarbowy pieniądze nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Osoby, które ubiegają się o zwrot podatku VAT, mogą odzyskać ponad 15 tys. zł w przypadku, kiedy prowadzą prace bez pozwolenia na budowę, czyli np. remontują mieszkanie i nawet 35 tys. zł, kiedy budują dom lub rozbudowują obiekt z pozwoleniem na budowę.

- Niemałe kwoty, które wydawane są na różnego rodzaju zaprawy murarskie, tynki czy kompletne systemy ociepleń szybko się rozchodzą. Możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT powoduje, że inwestorzy mogą obniżyć koszty modernizacji mieszkania czy budowy domu. Ulga, która daje takie prawo, z pewnością przyczyniła się do ożywienia branży budowlanej - ocenia Renata Hoffman, p.o. managera ds. marketingu z firmy Baumit.

Zadaj pytanie

Pytania dotyczące podatków, w tym związanych ze zwrotem podatku za materiały budowlane (np. kwalifikacja materiału budowlanego, problemy z wypełnieniem wniosku)można zadać osobom dyżurującym pod numerem Krajowej Informacji Podatkowej (KIP)
Z telefonu stacjonarnego: 801 055 055
Z telefonu komórkowego: (22) 330 0330
Z zagranicy.: +48 22 330 0330
Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Opinie (37) 10 zablokowanych

  • może 10 razy ściądajcie ze mnie podatki

    wypłata opodatkowana, kupujesz materiały podatek, kupujesz mieszkanie - kredyt i podatek od wzbogacenia!!!! Kredyt to ładne wzbogacenie co miesiąc cię okradają....a nawet jak uciułam jakimś sposobem z tej okrojonej wypłaty to jakie wzbogacenie już raz zabrali mi z każdej wypłaty a teraz drugi raz za karę że nie wydałam od razu, ale jak wydam od razu to dopierdzielą do każdej marchewki VAT i tak czy siak okradają moje zarobki po raz drugi....

    • 7 0

  • I znowu niedopowiedzenie?

    Owszem, mogę odliczać przez 5 lat, ale tylko zakupy dokonane w tym roku.
    A można by zrozumieć, że jak się w tym roku rozpocznie rozliczanie, zakupy dokonywane przez najbliższe 5 lat będą we tym czasie możliwe do rozliczenia...

    • 3 1

  • Za Hitlera nie było tak wysokich podatków

    jakie wam teraz nakładaja wasi politycy na ktorych głosujecie !
    Wiec wyciągnijcie wnioski.

    • 0 0

  • Profesjonalne firmy

    Polecam skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy np. http://www.zwrotvat.info

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane