• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Osuszanie murów budynków. Kiedy i jak je przeprowadzić?

Joanna Stolp
29 lipca 2024, godz. 08:00 
Opinie (11)
Osuszanie budynków najczęściej jest potrzebne w przypadku zalania pomieszczenia przez sąsiadów lub po awarii instalacji hydraulicznych. Powodem może być też nieszczelny dach czy izolacja fundamentów. Osuszanie budynków najczęściej jest potrzebne w przypadku zalania pomieszczenia przez sąsiadów lub po awarii instalacji hydraulicznych. Powodem może być też nieszczelny dach czy izolacja fundamentów.

Osuszanie budynków - Gdańsk, Sopot, Gdynia. Osuszanie murów pozwala na właściwą eksploatację obiektów. Chociaż może być wykonywane różnymi metodami, to każda z nich ma na celu zmniejszenie poziomu zawilgocenia przegród budowlanych. Która z nich jest najbardziej skuteczna?



Czy osuszałe(a)ś kiedyś budynek?

Zawilgocone mury budynku są siedliskiem grzybów i pleśni, które mają negatywny wpływ na zdrowie użytkowników pomieszczeń. Pozostawienie niewysuszonych lub niedosuszonych ścian, posadzki czy sufitów prowadzi również do szybszego zniszczenia konstrukcji budynku.

- Wysokie zawilgocenie ścian może skutkować pojawieniem się grzybów, przebarwień oraz wykwitów. Mogą odchodzić tapety oraz farba, a w przypadku wilgotnych posadzek nie jest możliwe ułożenie paneli oraz podłóg drewnianych. Niedosuszone tynki nie pozwolą na wykonanie gładzi oraz malowanie ścian czy tapetowanie - wylicza Jędrzej Rosiek z Condensa.
Wymiana grzejnika. Lato to najlepszy czas Wymiana grzejnika. Lato to najlepszy czas

Wilgoć może prowadzić do zniszczenia tynków, uszkodzeń strukturalnych murów i fundamentów. Ma też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia.

- Niedosuszenie ścian niesie też zagrożenie dla instalacji elektrycznej. Obecność wilgoci w murach zwiększa ryzyko zwarć i pożarów - zauważa Daniel Abramowicz z firmy WaterLeak.pl - osuszanie budynków i lokalizacja wycieków wody.
W sytuacji gdy mamy do czynienia z zawilgoceniem lub zalaniem, powinniśmy działać szybko.



Kiedy potrzebne jest osuszanie budynku?



- Najbardziej oczywistą sytuacją, w której osuszanie budynków jest niezbędne, są zalania wodą wynikające z powodzi czy awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych. Woda może wnikać głęboko w mury, podłogi i inne powierzchnie, co prowadzi do ich trwałego uszkodzenia, jeśli nie zostaną odpowiednio osuszone - mówi Daniel Abramowicz.
Ubezpieczenia domu. Polisa na kosiarkę, aparat słuchowy albo psa Ubezpieczenia domu. Polisa na kosiarkę, aparat słuchowy albo psa

Osuszanie budynków zazwyczaj jest konieczne w przypadku zalania pomieszczenia przez sąsiadów lub wskutek awarii instalacji hydraulicznych. Przyczyną może być także nieszczelny dach, elewacja czy kominy wentylacyjne - od wód opadowych, a także niesprawna izolacja fundamentów - od wód gruntowych. Może być to również potrzebne w nowo powstających obiektach, gdy potrzebujemy osuszyć posadzki lub tynki z wilgoci oraz gdy chcemy osuszyć pomieszczenia po pracach mokrych podczas remontu.

Z kolei piwnice i garaże są narażone na kondensację wilgoci. W przypadku słabej wentylacji tego rodzaju pomieszczeń istnieje wyższe ryzyko powstawania zawilgoceń na ścianach czy suficie.

Zawilgocenia mogą prowadzić do zniszczenia tynków, uszkodzeń strukturalnych murów i fundamentów. Ma też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia. Zawilgocenia mogą prowadzić do zniszczenia tynków, uszkodzeń strukturalnych murów i fundamentów. Ma też charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia.

Metody osuszania budynków



Jednymi z najprostszych, domowych metod na osuszanie budynków jest ich wietrzenie, zwłaszcza latem, gdy do pomieszczenia dostaje się dodatkowo ciepłe powietrze. Przydatne mogą też okazać się rośliny pochłaniające wilgoć. Domowe sposoby sprawdzą się jednak tylko w przypadku niewielkich zawilgoceń.

Do najpopularniejszych, profesjonalnych sposobów osuszania budynków należy metoda kondensacyjna. Do pozbywania się wilgoci używa się w niej osuszaczy kondensacyjnych.

- Te urządzenia zbierają wilgoć z powietrza i kondensują ją na zimnych powierzchniach wewnątrz urządzenia. Jest to efektywna metoda do stosowania w różnych warunkach - tłumaczy Daniel Abramowicz.


Kolejną metodą jest osuszanie adsorpcyjne. W tym przypadku wilgoć z powietrza jest pochłaniana dzięki takim materiałom, jak m.in. żel krzemionkowy. To skuteczny sposób, który dobrze się sprawdza także przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności.

Osuszanie mikrofalowe z kolei polega na emitowaniu mikrofal, które powodują, że wilgoć odparowuje z głębszych warstw materiałów budowlanych.

Zalania w mieszkaniach. Jak osuszyć ściany? Zalania w mieszkaniach. Jak osuszyć ściany?

- Osuszanie mikrofalowe jest skuteczną, ale bardziej specjalistyczną metodą. Do osuszania można też stosować promienniki podczerwieni, które przyspieszają parowanie wilgoci z powierzchni materiałów budowlanych. Jest to metoda szybka i skuteczna, ale stosowana głównie do osuszania powierzchniowego - ocenia Daniel Abramowicz.
Osuszanie podposadzkowe, jak nazwa wskazuje, opiera się na osuszaniu przestrzeni pod posadzką. Polega na wdmuchiwaniu suchego powietrza pod posadzkę i odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz budynku. To przydatna metoda zwłaszcza w przypadku miejsc, w które woda mogła wniknąć i pozostać niezauważona.



Ile kosztuje osuszanie budynków?



Ceny osuszania budynków zależą od powierzchni oraz kubatury pomieszczeń, wielkości zalania, użytego sprzętu, konstrukcji budynku, a także zastosowanej technologii osuszania.

  • Osuszanie kondensacyjne to koszt od 20 do 40 złotych za m kw.
  • Droższe jest osuszanie adsorpcyjne, którego ceny wahają się od 30 do 50 złotych za m kw.
  • Osuszanie promiennikami podczerwieni to wydatek rzędu od 25 do 45 złotych.
  • Ceny osuszania mikrofalowego i podposadzkowego wahają się od 50 do 100 złotych za m kw. w zależności od stopnia trudności i warunków technicznych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane