• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pozew zbiorowy przeciwko deweloperowi

Ewa Budnik
2 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Budowa szła pełną parą i wszystko zapowiadało się dobrze... do czasu. Jeśli odnajdziemy więcej osób z podobnymi problemami nie musimy być osamotnieni w zmaganiach z deweloperem. Budowa szła pełną parą i wszystko zapowiadało się dobrze... do czasu. Jeśli odnajdziemy więcej osób z podobnymi problemami nie musimy być osamotnieni w zmaganiach z deweloperem.

Kupujemy nowe mieszkanie. Po wizycie w biurze sprzedaży śni nam się nasze piękne M. W rzeczywistości bywa jednak, że po odebraniu kluczy okazuje się, że lokal ma wady, a kolejne pisma do dewelopera przechodzą bez echa. Jeśli w bloku lub na osiedlu jest więcej poszkodowanych, to można wspólnie dochodzić swoich praw. W sądzie.



Wierzysz w skuteczność pozwu zbiorowego?

W 2012 roku w ramach samego tylko programu Rodzina na Swoim w Gdańsku deweloperzy sprzedali 1325 mieszkań. To osoby i rodziny, które proces zakupu, odbioru i wykończenia nowego mieszkania przeszły po raz pierwszy. Wynika z tego wiele radości, ale często również rozczarowań... o czym czytelnicy nierzadko nam donoszą. Historie przedłużającego się oczekiwania na odbiór mieszkania, problemów z wentylacją, błędami w ociepleniu, wilgocią w halach garażowych, niewykończeniem części wspólnych, niedrożną kanalizacją czy zmianami zagospodarowania terenu osiedla (np. plac zabaw miał być, a nie będzie; przystanku autobusowego miało pod oknem nie być a jest...) są nam znane z korespondencji z czytelnikami. Scenariusz zawsze jest podobny: miało być pięknie, ale na obrazie z marzeń pojawiła się rysa, której mimo wielu monitów u dewelopera nie udało się usunąć... Pojawia się bezsilność, bo w pojedynkę trudno walczyć z dużym przedsiębiorcą, który swoje racje ma (bywa, że uzasadnione!) i nad interes klienta przedkłada rachunek ekonomiczny.

Jedynym ratunkiem staje się sprawa w sądzie, przed czym wielu pokrzywdzonych właścicieli ucieka - ze względu na koszty i czas trwania procesu. Jednak już pradziadowie wiedzieli, że "w kupie raźniej". Dzisiaj zgrana grupa może skorzystać z pozwu zbiorowego. Podstawą prawną jest Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44). Prawo jest niestare, jeszcze niewiele grup zdążyło przetrzeć sądowe szlaki, ale popularność tego narzędzia z pewnością będzie rosła, w kontekście dochodzenia roszczeń u deweloperów również.

- Rocznie udzielamy około 200 porad z zakresu usług deweloperskich. Gdańszczanie zwracają się do nas najczęściej z powodu technicznych niedoróbek w budynkach, chodzi o pęknięcia, brak obiecanego wykończenia, problemy z oknami... - mówi Joanna Popik - Rozdębska, inspektor w biurze Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów w Gdańsku. - Jeśli porada nie wystarczy podejmujemy próby polubownego załatwienia sprawy - na wniosek klienta występujemy do dewelopera z interwencją mającą na celu wyjaśnienie sprawy i polubowne jej załatwienie. Jeśli to nie przyniesie skutku i klient zdecyduje się na skierowanie sprawy na drogę sądową pomagamy w przygotowaniu pozwu. W przygotowaniu pozwów zbiorowych nie możemy uczestniczyć, bo w tych przypadkach konieczna jest reprezentacja grupy przez adwokata lub radcę prawnego. Póki co nie słyszałam, aby któraś z osób, które korzystały z naszej pomocy zdecydowała się na pozew zbiorowy.

Tymczasem, aby rozpoczęcie procedury było możliwe wystarczy, że zbierze się grupa 10 pokrzywdzonych osób. Górnego limitu nie ma - największym toczącym się w Polsce procesem w oparciu o pozew zbiorowy jest sprawa przeciwko Amber Gold. Przepisy o postępowaniach grupowych mają zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych. Roszczenia dochodzone w postępowaniu grupowym mogą mieć charakter zarówno pieniężny, jak i niepieniężny - klienci dewelopera mogą w ten sposób walczyć np. o usunięcie wad budynku.

Największą zaletą złożenia pozwu zbiorowego jest obniżenie jednostkowych kosztów procesu.
Na członków grupy rozkłada się wynagrodzenie dla prawnika oraz koszty sądowe.

To ile może wynieść w takiej sytuacji wynagrodzenie prawnika zależne jest od kwoty roszczenia. W przybliżeniu można je policzyć w oparciu Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności radców prawnych (...) lub Rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie (...)

Dla przykładu w przypadku pozwu zbiorowego przeciwko warszawskiemu deweloperowi J.W.Construction (klienci domagają się w tej sprawie zwrotu kwoty zapłaconej tytułem klauzuli waloryzacyjnej) koszty obsługi ustalone zostały na 15 proc. wartości dochodzonej kwoty. W momencie wpisu konieczne było wniesienie opłaty wysokości 600 zł.

Niższe są także koszty sądowe - można je podzielić Między wszystkich składających pozew zbiorowy. Można w ten sposób zaoszczędzić na opłatach zeznań biegłych i ich ekspertyzach (to zazwyczaj koszt kilku tysięcy złotych). W przypadku pozwu zbiorowego wpis od pozwu wynosi 2 proc. od wartości dochodzonej kwoty - w zwykłym postępowaniu jest to 5 proc.

- Pozwy zbiorowe przeciwko deweloperom nadal nie są popularne, bo jeśli dochodzi do interwencji prawnej, czyli sytuacji kiedy klient jest reprezentowany przez profesjonalistę, to spory często udaje się zakończyć ugodą. Deweloperzy, którzy nie są obsługiwani przez profesjonalną kancelarię prawną po prostu wiedzą, że w określonych sytuacjach nie wygrają - przyznaje Bartosz Bernecki z gdańskiej kancelarii Stigma Office. - Inna sprawa, że Polacy mają problem z dogadaniem się. Często pozew zbiorowy trudno skonstruować, bo grupie trudno się zebrać, mimo że jej potencjalni członkowie są sąsiadami.

Jeśli chcesz ocenić pracę trójmiejskich deweloperów możesz dodać opinię w naszym katalogu obiektów w kategorii Deweloperzy

Dochodzenie roszczeń w drodze pozwu zbiorowego ma niestandardową procedurę, opisana jest ona w ustawie. Warto zwrócić wagę na kilka elementów

1. Reprezentant grupy

Może być nim osoba będąca członkiem grupy lub miejski rzecznik praw konsumentów. Prowadzi on postępowanie w imieniu własnym na rzecz wszystkich członków grupy. Zbiera grupę, ustala zasady uczestnictwa w grupie czy wynagrodzenie adwokata (radcy prawnego).

2. Adwokat lub radca prawny

W świetle ustawy grupa musi być reprezentowana przez profesjonalistę.
W postępowaniu grupowym obowiązuje przymus adwokacko-radcowski. Zgodnie z ustawą umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda - nie więcej niż 20 proc. tej kwoty.

3. Grupa nie zawsze może wystąpić razem
Najpierw, na osobnej rozprawie, sąd rozstrzyga o dopuszczalności postępowania grupowego i odrzuca pozew, jeżeli sprawa nie może zostać rozpoznana w takiej procedurze. Gdy jest to dopuszczalne, wydaje postanowienie o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym.

Po jego uprawomocnieniu sąd zarządza ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego. Musi ono zostać opublikowane w poczytnej prasie o zasięgu ogólnokrajowym. Zawiera ono informacje o możliwości przystąpienia do grupy przez osoby, których roszczenia mogą być objęte powództwem grupowym przez złożenie reprezentantowi grupy, w oznaczonym terminie, nie krótszym niż jeden, a nie dłuższym niż trzy miesiące od daty ogłoszenia, pisemnego oświadczenia o przystąpieniu do grupy.

Po upływie wyznaczonego przez sąd terminu, nie krótszego niż miesiąc od dnia doręczenia powodowi zarzutów co do członkostwa, sąd wydaje postanowienie co do składu grupy. Dopiero wtedy może rozpocząć się właściwy proces.

Nieruchomości Mapa inwestycji

Mapa inwestycji

Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.

Opinie (46) 1 zablokowana

  • HANZA NIE POLECAM!!! Myśliwska 17

    Do dzisiaj walczymy z deweloperem o usunięcie usterek (od 2009). Wg dewelopera: nie działa wentylacja bo pogoda. Rozpadają się balkony: bo pogoda. NIE POLECAM!!!

    • 6 3

  • Słusznie prawi pani Joanna - gdzie narodu kupa, tam Herkules d**a (1)

    • 3 0

    • G@llux, ty żyjesz?

      To jest jeszcze nadzieja dla tego narodu!

      • 2 0

  • Cwaniaczki z Pomorza-

    znacie takie określenie?

    • 2 2

  • Pruszcz Gdański - dziki zachód

    A w Pruszczu Gdańskim mamy dziki zachód - Activa, Mach, Pitrex - z rozmów ze znajomymi że żadna z tych firm nie wykonała budynków zgodnie z projektami, a dokumentacja powykonawcza to kpina.
    Activa - oświetlenie osiedla wykonane bez projekt, brak zaworów wodnych na instalacji ogrzewania (po za termostatycznym) etc, etc.
    Mam tylko pytanie o nadzór budowlany który dopuszcza takie fuszerki z którymi muszą sobie radzić mieszkańcy - niekoniecznie potrafiący ocenić stan techniczny instalacji oraz znający prawo budowlane,

    • 4 0

  • SHIRAZ TEZ DAL D...y

    Taki poziom w wyzczej cenie, ze wszystkiego sie odechciewa, zalane garaze i bagna w ogrodkach. Brak wlasciwego drenazu, nic nie dziala i kupa innych fuszerek!!!

    • 0 0

  • Semeko

    Semeko tak samo. Walcze z nimi od 2010. Wentylacja z odrotnym ciagiem bo... Pogoda i wina sasiada z gory. Przemarzaja okna bo... Kazda zima byla "wyjatkowo mrozna". Szkoda na nich kasy i nerwow. Zwlaszcza nerwow.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane