• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Projekt domu. Indywidualny czy gotowy?

Joanna Puchala
21 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Chociaż indywidualny projekt domu wydaje się większym kosztem niż zakup gotowego projektu, to może się okazać, że dzięki niemu uda nam się wprowadzić oszczędności. Chociaż indywidualny projekt domu wydaje się większym kosztem niż zakup gotowego projektu, to może się okazać, że dzięki niemu uda nam się wprowadzić oszczędności.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych są znacznie tańsze od indywidualnych. Jednak zwykle wymagają adaptacji do potrzeb przyszłych mieszkańców lub miejsca, w którym stanie budynek. A to oznacza kolejne koszty. Indywidualny projekt domu oznacza natomiast możliwość uwzględnienia wszystkich preferencji przyszłych mieszkańców. Który z nich wybrać?





Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności Dom bez pozwolenia 2023 - zmiany, metraż, formalności

Przed budową domu:

Różnorodność gotowych projektów domów jest aktualnie tak duża, że mogłoby się wydawać, że każdy znajdzie tam wymarzone rozwiązanie dla siebie. W Internecie można obejrzeć setki propozycji budynków o różnej powierzchni i architekturze.

Jednak projekt, aby mógł zostać zrealizowany musi być dopasowany do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy dla danej działki, a także spełniać szereg innych wymogów i być dopasowany do właścicieli. Chodzi m.in. o doświetlenie poszczególnych pomieszczeń, układ funkcjonalny dopasowany do potrzeb rodziny oraz zaplanowane przez inwestora kryteria budżetowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie kryteria okazuje się, że znalezienie idealnego projektu domu, nawet wśród tak wielu dostępnych ofert, bywa trudne do zrealizowania.

Co można budować bez pozwolenia?



Jak znaleźć projekt domu?



- Scenariusz zwykle jest podobny: im dłużej szukamy, tym nasza nadzieja na znalezienie idealnego projektu maleje. Zaczynamy więc szukać takiego, który spełni część naszych oczekiwań - jako solidną bazę do zmian. Dochodzimy do momentu, gdy 50 proc. z pierwotnych założeń jesteśmy gotowi odpuścić, bo wiemy już, że bez istotnych zmian w projekcie gotowym się nie obejdzie - mówi architekt Mikołaj Ćwidak z MC Pracowni Architektonicznej. - Jednak, żeby nie być zbytnim pesymistą: może się okazać że piąty z oglądanych przez nas projektów jest idealny i spełnia wszystkie nasze oczekiwania funkcjonalne, estetyczne i formalne, a z zakładanego budżetu zostanie jeszcze na wykonanie ogrodzenia i delikatną aranżację ogrodu.
W takiej sytuacji faktycznie warto kupić gotowy projekt. Przy czym nawet decydując się na taki zakup warto zwrócić się do lokalnego biura projektowego po ostateczną ocenę naszego wyboru. Niektóre pracownie architektoniczne są partnerami ogólnopolskich firm oferujących projekty domów i mogą pomóc w wyborze optymalnego rozwiązania.

Czytaj także: Barometr Cen Nieruchomości. Ceny działek pod budowę domu

Jeśli jednak z wielu wstępnych założeń już na początku swojej drogi musimy zrezygnować lub zastanawiamy się nad wprowadzeniem zmian, lepiej rozważyć projekt indywidualny. Chodzi o to, że adaptacja gotowego projektu ma sens tylko w sytuacji, gdy niemal w pełni odpowiada potrzebom inwestora - bez wprowadzania zmian.

- Najmniejsza zmiana istotna wprowadza tzw. efekt domina, który generuje kolejne zmiany w projekcie architektonicznym i projektach branżowych, a dokonywanie ręcznie zmian w wydrukowanym projekcie nie jest dobrym rozwiązaniem - wyjaśnia architekt Joanna Ciecholewska z Autorskiego Studio Projektowego Indygo.

Indywidualny projekt domu - czy warto kupić projekt indywidualny domu?



Projekt indywidualny, jak sama nazwa wskazuje, będzie dopasowany do potrzeb przyszłych mieszkańców, przez co nie musimy akceptować półśrodków. W takiej sytuacji możemy wybrać układ funkcjonalny, wielkość i rozwiązania odpowiadające stylowi życia i precyzyjnym potrzebom.

- Budowa jest skomplikowanym i wielopłaszczyznowym zadaniem, gdzie podjąć należy bardzo dużo decyzji, które latami wpływać będą na nasze życie, życie naszych bliskich i sąsiadów jak również przypadkowych osób, które codziennie będą mijać nasz dom - dodaje Mikołaj Ćwidak.
Budynki są elementem względnie stałym w zmieniającym się świecie, dlatego dobór poszczególnych rozwiązań czy to na etapie projektowym czy też budowlanym, będzie miał wpływ nie tylko na nasze życie, ale też na inne osoby. Osoby świadome takiego powiązania coraz częściej decydują się na ograniczenie eksploatacji środowiska i wybierają zrównoważone budownictwo.

- Wnętrze domu jest równie ważne jak jego zewnętrze. Według najnowszych wyliczeń 90 proc. czasu spędzamy wewnątrz budynków. Użyte materiały budowlane, konstrukcyjne, wykończeniowe, sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach - wszystkie te aspekty będą miały wpływ na mikroklimat we wnętrzu naszego domu. Architekt jest też odpowiedzialny za szukanie oszczędności na budowie bez straty dla jakości architektury. Swoimi radami i rozwiązaniami projektowymi może on pomóc zaoszczędzić tysiące złotych, co pozwoli zmieścić się w budżecie i być bardziej oszczędnym już na etapie eksploatacyjnym - dodaje Mikołaj Ćwidak.

Pracownie architektoniczne w Trójmieście



Ile kosztuje projekt domu?



Przykładowo: w przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m kw. indywidualny projekt będzie kosztował od 12 do 15 tysięcy złotych (w zależności od uwzględnionych rozwiązań).

Gotowe projekty domów - zalety



Gotowe projekty są wprawdzie znacznie tańsze od indywidualnych, ale wymagają adaptacji oraz wprowadzania zmian, które generują wysokie koszty. Za gotowy projekt domu o podobnym metrażu trzeba zapłacić około cztery tysiące złotych. Do tego jednak dochodzi wielobranżowa adaptacja, która bez żadnych zmian kosztuje kolejne cztery tysiące złotych.

W obu przypadkach musimy się liczyć także z kosztami map do celów projektowych oraz opinii geotechnicznej.

Miejsca

Opinie (199) 3 zablokowane

  • Cwaaniaki nowobogackie kupują projekt za 4 tysie (3)

    i się tym chwalą. A nie wiedza że robią go studenci za tysiaka bez umowy.
    Domy budują zwykle majętni ludzie zarabiający min. 5-6 tysięcy na rękę.
    A żal im zapłacić architektowi godziwę pieniądze za jego pracę, która trwa czasem kilka miesięcy.
    Tfu !

    • 8 7

    • dom 80m2 za 320 tys. pln (2)

      mieszkanie 40m2 cena większa. o czym ty piszesz ? jesteś przyszłym niedoszłym architektem, czy tak po polsku żal ci zad ściska, że w plandemii są tacy którzy mają pieniądze na wkład własny i większe szanse na kredyt ?

      • 1 1

      • 320 tys to chyba działka w baninie (1)

        • 6 1

        • dalej. duzo dalej. dzialka 1100 m, dom 92m

          wybudowalem sie za Tczewem. jestem z Gdyni, pracuje w Gdansku, do pkp mam blizej niz z Pustek na Chylonie. razem z dzialka, zakupem pasywa z paczki i kafelkarzem wyszlo mi 340 k

          • 2 3

  • Gotowy indywidualny.

    Trzeba umieć określić potrzeby i priorytety. Nauczyć się ograniczać zachcianki i prawidłowo ocenić możliwości. Wybrać projekt nie przeskalowany - częsty błąd to porywanie się na dom za duży w stosunku do potrzeb i możliwości. Następnie właściwie ocenić aktywność i charakter przyszłych mieszkańców i dopasować do niej ilość i rozkład pomieszczeń. Unikać rozbudowanych brył pełnych zakamarków - to zawsze oznacza droższą budowę i eksploatację (ogrzewanie). Wybierać domy bez zawiłych, pełnych korytarzy, skrytek i schowków wnętrz. Dla małych rodzin (3, 4 osoby) odpuścić dodatkową łazienkę czy łazienkę z sypialnią (koszty). Wybierać projekt domu szkieletowego - najtańszy w rozbudowie i najprostszy w zmianach projektowych (kwestia rozpiętości modułu szkieletu). Wybrać biuro, które zmieni/poprawi projekt gotowca w jego cenie podstawowej.

    • 2 1

  • Artykuł pomija fakty

    Mapka do celów projektowych i opinia lub odwierty są zawsze dodatkowo płatne ponad to co wymienił autor. Zestawienie tych faktów w artykule może sprawiać wrażenie że w cenie projektu indywidualnego jest to ujęte a tak nie jest. Zawsze trzeba to doliczyć zarówno do projektu indywidualnego jak i gotowego. Cena jest zatem znacznie korzystniejsza dla gotowego niż indywidualnego chociaż dzisiaj nie brakuje takich którzy za adaptacje projektu gotowego potrafią krzyknąć ponad 10 tys. Ale to już patologia. Na rynku są architekci którzy robią to między 3 a 4 tys.

    • 3 0

  • nie do konca rozumiem problem (1)

    Zwykły dom do mieszkania dla typowej polskiej rodziny - projekt typowy
    Dom który ma w jakiś sposób wyrażać ciebie lub spełniać twoje fantazje - projekt indywidualny

    Polska rodzina która buduje zwykły dom za 500k nie będzie wydawała 30k na wykonanie projektu na zamówienie. To nie ten segment klienta.
    Z kolei zamożna osoba dla której dom ma być czymś więcej niż wygodnym dachem nad głową nigdy nie weźmie projektu z katalogu bo tam nie znajdzie takiego który by jej pasował i jest zmuszona zamówić nową koncepcje.

    Zamawianie projektu indywidualnego za 10-14k to proszenie sie o kłopoty, a z kolei 30k to już jednak szkoda jeżeli to ma być "poprostu zwykły dom". Ktoś napisze, że 30k z budżetu 500k to przecież niewiele i nie warto na tym oszczedzać...no to ktoś taki jeszcze widać się nie budował....bo takich tematów na których "nie warto oszczędzać" jest mnóstwo i każdy z nim wymaga dopłaty 10-30k.... koniec końców jeżeli chcesz się zmieścić w skromnym budżecie (a to zakłada większość polskich rodzin - ok 500k) musisz konsekwentnie odpuszczać i szukać oszczędności.

    • 8 0

    • 26 tys. to dalismy za ogrodzenie. za gotowca 2249

      • 0 0

  • (1)

    Osobiście, zdecydowanie wybieram mieszkanie. Nie bawi mnie ilość roboty, którą trzeba włożyć w dom i to jednak duży koszt eksloatacji. Teraz chcemy zmienić i prawdopodobnie zamieszkamy na Nowej Letnicy - podobają nam się te wyższe budynki, które są teraz w ofercie.

    • 2 6

    • Mam w domu 180m2 nizsze koszta niz wiekszosc mieszkan

      • 2 0

  • Generalnie w tej chwili

    wszystkie ceny usług stanęły na głowie, żeby nie powiedzieć, że oferujący owe usługi upadli na łeb. Mam świeży przykład (nie z budowlanki, ale wart przytoczenia). Znajomy potrzebował mebli do kuchni - bez żadnego szału, zwykłe szafki z drzwiczkami, z tego dwie z szufladami. Poszedł do firmy, w której zestaw mebli w wersji standardowej 3 lata temu kosztował 9 tysięcy. No, strzelajcie, ile mu teraz wycenili? Nie traficie - 28 tysięcy. Po 3 latach meble wykonane z w sumie 10 płyt meblowych plus zawiasy i prowadnice za łączną kwotę brutto (materiał) 3500zł oni mają czelność usiłować wcisnąć za 27 tysięcy! Na łeb poupadali.

    • 8 1

  • Ja chciałem indywidualny w 3mieście ale.. (3)

    Za ok 180m2 zaśpiewano mi 18 000 zł co 2 lata temu uznałem za skandaliczną kwotę. Poszukałem sobie w Polsce i znalazłem dobre biuro z południa Polski, gdzie umówiliśmy się na niecałe 10 000 ze wszystkimi projektami branżowymi, ostatecznie wyszło ok 220m2. Projekt jest wykonany bardzo rzetelnie, łącznie ma ok 300 stron, architekt sam angażował się w dialog z lokalnym urzędem, a łatwo nie było bo skrupulatność urzędnika wykraczała poza normy. Czyli można jak się poszuka sporo zaoszczędzić bez strat na jakości - po prostu lokalnym architektom już się w d... poprzewracało. Szukajcie ofert w Polsce, jeśli tylko specyfika zamówienia na to pozwala. Ja np niedługo będę szukać architekta do wnętrz i też prawdopodobnie poszukać w Polsce, np na wsch ub południu, gdzie ludzie też są zdolni, a nie są tak łakomi :)

    • 8 0

    • (1)

      Rozumiem, że masz na wszystko fakturę, a architekt miał uprawnienia i ubezpieczenie. Jeśli nie to brałeś udział w nielegalnym działaniu.

      • 1 0

      • Tak

        Umowę, FV, a zaświadczenia uprawnień są załacznikami standardowo dołączanymi do projektu.

        • 2 0

    • Czy możesz zatem polecić wybranego przez siebie architekta?

      Czy można zobaczyć jego przykladowe realizację?

      • 0 0

  • To proste

    Do fryzjera idę i wybieram fryzurę z katalogu.... Na pewno będzie mi pasowała no i tanią jest.

    • 0 1

  • Zacznij od

    Ja kupilem dzialke, wpisalem wymiary w wyszukiwarke i wybralem gotowy projekt- dzialka w redlowie - mieszkam przy lesie i plazy, centrum i cisza

    • 0 0

  • 25 tys. (netto) to dużo? To może policzymy ? (5)

    Kto przy takim projekcie pracuje? Architekt, Konstruktor, Instalator sanitarny, elektryczny, często i drogowiec.
    Czyli mamy już 5 osób pracujących przy tym projekcie.
    W mocnym uproszczeniu mamy w tym przypadku po 5 tys. na osobę.
    Od tego musi zapłacić podatek, ZUS.
    Musi Ci zostać na utrzymanie pracowni - podatek od nieruchomości, prąd, woda itp.
    Musi Ci zostać na utrzymanie dobrego komputera oraz aktualnego oprogramowania - polecam sprawdzić ile dobre oprogramowanie kosztuje, szczególnie do modelowania 3D.
    Musisz wnosić składki do Izby Architektonicznej oraz mieć ubezpieczenie zawodowe.
    Koszty biegania po urzędach... itp.
    Pytanie czy wszyscy co robią taniej, robią wszystko legalnie ?

    • 6 1

    • gdzie można obejrzeć Pana projekty domów jednorodzinnych elewacje i rzuty żeby były... (2)

      żeby można było ocenić realizacje na przykład z ostatnich 3 lat?

      • 0 1

      • czyli mamy kupować kota w worku, bo architekt jak sprzeda i skasuje...

        nie przyznaje się do swoich projektów???
        Czyż nie byłoby łatwiej zbudować zaufanie pokazując projekty i realizacje z ostatnich 3 lat i koszty tych projektów?
        Byłoby wiadomo co i mniej więcej za ile dostaniemy...
        Jasne, transparentne - takiej jakości pomysły i rozwiązania archtektoniczne proponuję za taką kasę...
        To chyba uczciwe?

        • 0 0

      • Obejrzeć można tylko w pracowni. Nie wysyłam nigdy na maila rzutów itp. Bo już z doświadczenia wiem, że ludzie to potem wykorzystują i dają innemu architektowi jako swoją koncepcję.

        • 1 0

    • Zgadzam się (1)

      płaca jest często niewspółmierna do zakresu doświadczenia jakie jest potrzebne by zaprojektować dobry obiekt. Obiekt, który musi być bezpieczne, i w którym człowiek będzie mógł zdrowo żyć i odpoczywać. Często ludzie płacą więcej projektantom wnętrz pomimo tego, że wg prawa budowlanego nie ponoszą oni żadnych konsekwencji za swoją pracę, nie muszą też należeć do żadnej izby i mieć wymaganych wielu lat doświadczenia. Spotkałem się już z przypadkami gdy tacy "projektanci" stosowali materiały, które są niebezpieczne i nawet niedozwolone w pewnych miejscach, np na drogach ewakuacyjnych. No ale jak się nie ma wykształcenia, wiedzy, doświadczenia...

      • 3 0

      • Dokładnie tak, projektanci wnętrz, często ludzie bez uprawnień projektowych, nie podlegają izbie, więc mogą robić co chcą. Często nie znają przepisów.
        Dostają kupę kasy z prowizji od materiałów, które stosują...
        Nie ujmując im, to projekt wnętrz jest pracochłonny i wymaga doboru wielu materiałów, ale też trzeba mieć w tym doświadczenie.

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane