• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wiatraki nad Pucyfikiem

Bożena Aksamit
22 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najpóźniej w sierpniu w pobliżu Gnieżdżewa swoje 40-metrowe ramiona rozłoży pierwszy z jedenastu wiatraków tworzących farmę wiatrową. Elektrownia ma wytwarzać rocznie 51 tys. MWh energii. Taka ilość prądu zaspokoi roczne zapotrzebowanie kilkanastu tysięcy gospodarstw domowych.

To już czwarty po Tymieniu, Zagórzu i Darłowie park wiatrowy zbudowany w Polsce. Budowę generatorów wiatrowych koło Gnieżdżewa, w pobliżu Zatoki Puckiej, poprzedziły czteroletnie przygotowania. Tereny zostały wytypowane ze względu na największą wietrzność w okolicy.

- Potem rozpoczęliśmy długotrwały proces przygotowawczy - opowiada Marek Kamiński, przedstawiciel inwestora, warszawskiej firmy Polish Energy Partners. - Musieliśmy dostać wszelkie zgody, dogadać się z mieszkańcami, wydzierżawić grunty. Nie było to takie proste, ale udało się. Do końca grudnia jedenaście 70-metrowych iglic zwieńczonych 40-metrowymi śmigłami wpisze się w nadmorski krajobraz. Każdy wiatrak to 2 MW energii. Jak wszystko dobrze pójdzie, w styczniu będziemy dostarczać 22 MW zdrowej, zielonej energii.

Nie obyło się bez protestów, gdyż część lokalnej społeczności bała się m.in., że wiatraki zaburzą piękno krajobrazu.

- Nie ma się czego bać - przekonuje wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. - Po pierwsze wiatrak zlokalizowany najbliżej morza będzie oddalony od brzegu o pół kilometra. Ponadto nie chodzi o sto czy dwieście wietraków, a jedynie jedenaście. Wydaje mi się, że to będzie ładny element krajobrazu. Podczas przeprowadzonej wśród mieszkańców ankiety 60 proc. opowiedziało się za budową wiatraków, a tylko 9 proc. przeciw. Ciągle zgłaszają się do nas firmy, które chcą budować farmy wiatrowe. Na razie wstrzymujemy się z decyzjami. Zobaczymy, jak wpisze się w nasze życie tych jedenaście wiatraków. Jeżeli okaże się, że nie przeszkadzają i nie budzą kontrowersji, to nie wykluczam następnych takich inwestycji.

Gmina dzięki wiatrakowej farmie zyska nie tylko zmiany w krajobrazie, ale także wpływy do budżetu - 800 tys. zł rocznie, stanowi to jedną piątą dochodów gminy z podatków.
Gazeta WyborczaBożena Aksamit

Opinie (11)

  • Tak i to ze za generowanie energi z takiego wiatraka trzeba placic Eenergetyce!!!Ciekawe za co skoro wiatrak sam sobie generuje prąd???

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Rodzinny Dzień Budowlańca

w plenerze

Dzień na budowie Odea Park

dni otwarte
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane