• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zanim kupisz od dewelopera. Zmiany aranżacyjne

Małgorzata Zimnoch
17 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Z prośbą o pomoc w aranżacji warto zwrócić się do architekta, który przygotuje funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb projekt aranżacji przestrzeni oraz wykona niezbędne projekty techniczne - odmienne od standardowych przyjętych i oferowanych przez deweloperów. Z prośbą o pomoc w aranżacji warto zwrócić się do architekta, który przygotuje funkcjonalny i dopasowany do naszych potrzeb projekt aranżacji przestrzeni oraz wykona niezbędne projekty techniczne - odmienne od standardowych przyjętych i oferowanych przez deweloperów.

Zmiany aranżacyjne w kupowanym mieszkaniu zazwyczaj może na nasz wniosek wykonać deweloper, nierzadko też wprowadzamy je na własną rękę. W kolejnym odcinku cyklu sprawdzamy, co się z tym wiąże, na co szczególnie uważać i czego oczekiwać od dewelopera.



W twoim mieszkaniu/domu:

Z jednej strony standardowy projekt techniczny wraz z zaplanowaną przez dewelopera liczbą gniazdek, lokalizacją grzejników i ścianek działowych, z drugiej - oczekiwania i potrzeby klienta, który będzie w tym mieszkaniu żył. Projekt nie zawsze musi nam odpowiadać w każdym szczególe, a to przecież nasza wygoda jest najważniejsza. Dlatego w drodze do własnego mieszkania czeka nas coś, co nazywamy zmianami lokatorskimi czy też aranżacyjnymi.

- To nie jest nasze pierwsze mieszkanie, więc mniej więcej wiemy, co się sprawdza na co dzień, co i gdzie musi być, żeby "żyło się lepiej" - opowiada pan Paweł, który wkrótce wraz z rodziną zamieszka w nowym mieszkaniu w Sopocie. - Ale i tak, żeby nie obudzić się z ręką w nocniku, jak dostaliśmy od dewelopera kartę mieszkania, poprosiliśmy znajomego architekta, żeby rzucił okiem. Architekt wypytał nas o wszystko, sam wskazał parę dobrych rozwiązań, potem zrobił projekt aranżacyjny, z którym udaliśmy się do dewelopera. Tam nanieśli nasze zmiany i wycenili je na kilka tysięcy złotych.

Szukasz profesjonalnej pomocy przy aranżacji wnętrz? Sprawdź w katalogu Trojmiasto.pl.

Pan Paweł skonsultował jeszcze wycenę dewelopera z "majstrem", który swoje koszty za ten sam zakres zmian skalkulował podobnie. W tym wypadku wybór był więc prosty - zmian dokona deweloper i nie będą one potwierdzane notarialnie. Jeżeli obie strony nie mają co do tego zastrzeżeń, zmiany te są rejestrowane jedynie w postaci załącznika do prospektu informacyjnego albo do umowy deweloperskiej. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że pewność i klarowność sytuacji daje nam tylko akt notarialny. Tylko wówczas nabywca będzie zabezpieczony przed niedotrzymaniem słowa przez dewelopera.

- Idealnie by było, by ta zmiana dokonana została w formie aktu notarialnego poprzez zmianę umowy deweloperskiej, ale w praktyce w wielu przypadkach nie dzieje się nikomu krzywda poprzez taką "nieoficjalną" zmianę - tłumaczy dr Bartłomiej Gliniecki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. - Należy tylko pamiętać, że w gruncie rzeczy i dewelopera i nabywcę obowiązuje to, co jest napisane w umowie deweloperskiej i jej załącznikach. Późniejsze zmiany, aby miały moc prawną, również muszą zostać dokonane w formie aktu notarialnego.

Liczba gniazdek, umiejscowienie przyłączy wodno-kanalizacyjnych czy też elektrycznych - deweloper zazwyczaj nie trafia idealnie w nasze potrzeby i oczekiwania. Liczba gniazdek, umiejscowienie przyłączy wodno-kanalizacyjnych czy też elektrycznych - deweloper zazwyczaj nie trafia idealnie w nasze potrzeby i oczekiwania.
Pani Patrycja, właścicielka kawalerki w Gdyni, oglądając projekt mieszkania doszła do wniosku, że deweloper z premedytacją proponuje mało funkcjonalne rozwiązania, bo na tym dodatkowo zarabia. Przyszły lokator, który od razu widzi, że np. umiejscowienie jakiegoś przyłącza jest nielogiczne i chce je przenieść, musi deweloperowi płacić.

- Na planie mojego mieszkania - jeszcze zanim powstało - zaprzyjaźniony architekt odkrył dziwacznie rozmieszczone gniazdka i wyjaśnił mi, że ścianki działowe były poprowadzone - co tu dużo mówić - głupio. Sama bym pewnie tego nie dostrzegła, a przynajmniej nie w fazie budowy mieszkania. W każdym razie opinia i wsparcie doświadczonego architekta były bardzo cenne - udało mi się obniżyć koszty przeróbek prawie o połowę - opowiada nasza czytelniczka.

Czytaj też: Zanim kupisz od dewelopera. Zapytaj o czynsz.

Należy podkreślić, że wykonanie postulowanych przez klienta zmian aranżacyjnych nie jest obowiązkiem dewelopera. Jego zobowiązania wobec kupującego kończą się tam, gdzie kończy się zakres prac wyznaczony w umowie deweloperskiej.

- Deweloper nie musi się zgadzać na zmianę umowy - może ją wykonać zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. To nabywcy zależy w tym momencie na pewnym ułatwieniu w postaci przearanżowania pierwotnej koncepcji mieszkania - precyzuje dr Bartłomiej Gliniecki. - Deweloperowi jest w zasadzie na ogół wszystko jedno albo nawet może stanowić to dla niego pewien kłopot, np. konieczność wykonania dodatkowych prac, konieczność zmiany wcześniejszych ustaleń projektowych i przekazania tego wykonawcom itp.

Musimy zatem pamiętać, że nawet jeżeli deweloper nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów związanych ze zmianami lokatorskimi - bo na przykład na nasze życzenie nie postawi jednej ścianki działowej - to ma prawo pobrać za nie opłaty. Z drugiej jednak strony trzeba podkreślić, że jeżeli decydujemy się na wprowadzenie zmian we własnym zakresie, nie zwalnia to automatycznie dewelopera z odpowiedzialności za wady mieszkania.

Zmiany lokatorskie mogą być podstawą utraty gwarancji, ale nie zwalniają dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Zmiany lokatorskie mogą być podstawą utraty gwarancji, ale nie zwalniają dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi.
- Zupełnie przypadkiem, podczas spotkanie aranżacyjnego z deweloperem dowiedziałam się, że jakakolwiek ingerencja w architekturę, elektrykę, instalacje wodno-kanalizacyjne itp. powodują utratę gwarancji na mieszkanie. Czy to jest w ogóle zgodne z prawem? - pyta w liście do redakcji nasza czytelniczka, pani Agnieszka.

Jako konsument możemy dochodzić swoich roszczeń od dewelopera z tytułu rękojmi lub/i gwarancji. Zazwyczaj korzystniejsza jest dla kupującego rękojmia - tak też jest w omawianym tu przypadku. Co do zasady zmiany lokatorskie nie pozbawiają nabywcy uprawnień wynikających z rękojmi, o ile zmiana wprowadzona przez nabywcę nie spowodowała popsucia się danego elementu mieszkania. Jeżeli więc przekujemy sobie w łazience rurę z wodą w inne miejsce, to nadal będziemy mogli dochodzić od dewelopera naprawy okna balkonowego, które się nie domyka.

Czytaj też: Zanim kupisz od dewelopera. Miejsca parkingowe.

- Przepis art. 556 (2) Kodeksu cywilnego ustanawia tutaj korzystne dla nabywcy domniemanie: wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia odbioru mieszkania, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała od samego początku, a więc jest za nią odpowiedzialny deweloper - tłumaczy Bartłomiej Gliniecki. - Czyli to deweloper musiałby tutaj udowodnić, że zmiana wprowadzona przez nabywcę spowodowała wadę jakiegoś elementu w mieszkaniu. Na przykład, jeśli po 3 miesiącach od odbioru wyburzymy ściankę działową, a następnie popęka nam strop, to deweloper musiałby udowodnić, że pęknięcie stropu jest efektem nieumiejętnego wyburzenia ścianki.

Inaczej już będzie w przypadku gwarancji, w której zakres odpowiedzialności deweloper określa samodzielnie. Zmiany lokatorskie mogą więc być podstawą utraty gwarancji, o ile taki zapis znajdzie się w umowie lub innym dokumencie.

Szukasz nowego domu lub mieszkania? Sprawdź aktualne oferty deweloperów.

Miejsca

Opinie (51) 2 zablokowane

  • Zmiany (3)

    Wychodzę z założenia, że jeżeli moje życie zmienia się w diametralny sposób, to fajnie też zmienić coś w mieszkaniu, np. meble. :)

    • 0 0

    • Zmiany (2)

      Nie jesteś jedyna, która tak myśli :D Czytałam ostatnio, że dwóch na pięciu Polaków zmieniałoby coś w swoim domu, gdyby tylko mieli taką możliwość. Generalnie nie rozumiem reszty świata, która nic nie chce zmieniać we własnym mieszkaniu. Ile można mieć te same graty? Deprechy można dostać :P

      • 0 0

      • Zmiany (1)

        2 na 5? Nie wierzę! Gdy słucham mojej żony i jej znajomych mam wrażenie, że cały czas chciałyby coś zmieniać ;)

        • 0 0

        • Zmiany

          Marcin, nie jesteś sam. Mam podobnie z moją żoną. Nic tylko by kupowała nowe meble, albo je przestawiała. Oszaleć mozna :P

          • 0 1

  • Zmiany (8)

    Marzy mi się nowe mieszkanie ale niestety póki co jest to nieosiągalne. Prędzej na pocieszenie sprawie sobie nowe meble;)

    • 0 0

    • Zmiany (3)

      To samo tutaj Majka. No nic, najwyżej urządzi się salon jakimiś fajnymi meblami co by poczuć powiew zmian. Dobrych zmian;)

      • 0 0

      • zmiany (2)

        Macie już na oku jakieś meble dziewczyny? Podobno ostatnio w modzie sa modułowe. Ktoś może ma albo planuje się zaopatrzyć?

        • 0 0

        • zmiany

          Bardzo ciekawą opcją są Possi Light od BRW. Mnóstwo kombinacji, sporo kolorów do wyboru, pakowne. Cena też zachęca jak na taki design. Przeglądnij sobie katalog na stronie producenta a najlepiej wybierz się do salonu;)

          • 0 0

        • meble modułowe

          Ja mam modułowe już od jakiegoś czasu:) Zakupiliśmy takie do salonu i to była świetna decyzja. Salon wygląda teraz bardzo nowocześnie, meble są niezwykle funkcjonalne, pakowne no i można co jakiś czas zmieniać aranżacje:)

          • 0 0

    • meble (2)

      @Majka a myślałaś już o jakiś konkretnych meblach? A może już się zaopatrzyłaś?;) Ostatnio furore robią modułowe, sama zastanawiam się nad kupnem takich do salonu:)

      • 0 0

      • meble

        Też myślę o modułowych meblach. Widziałam niedawno jedną kolekcję w pewnym salonie ale okazało się, że wykonanie było dosyć słabe:( Fajnie by było gdyby ktoś poradził coś sprawdzonego:)

        • 0 0

      • meble

        Dziewczyny, ja mam meble modułowe i mogę z czystym sercem przyznać, ze to jeden z najlepszych zakupów jakich dokonałam w ostatnim czasie :D

        • 0 0

    • zmiany w salonie

      Witaj w klubie!:) w końcu odłożyłam pokaźniejszą sumę, która wprawdzie na nowe mieszkanie nie wystarczy ale na jego odświeżenie już tak. Szukam właśnie inspiracji w katalogach meblowych, Może znajdę jakiś ciekawy wytrój salonu;)

      • 0 0

  • Deweloper wprowadził mnie w błąd. Doradzcie!

    Czy ktoś może doradzić co w sytuacji gdy po podpisaniu aktu notarialnego, uruchomieniu kredytu itd deweloper informuje ze nie można usunąć ścianki oddzielającej kuchnie od salonu? Przed podpisanie umowy rezerwacyjnej poinformowano mnie ze nie będzie problemu z usunięciem ścianek. Jak już wszystko ruszyło inżynier nadzoru budowy oznajmia, że zostałem wprowadzony w błąd.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane