• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zanim popłynie prąd (II)

TeBe
13 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Składając wniosek o przyłączenie do sieci elektrycznej powinniśmy wiedzieć, co to jest przyłącze elektryczne. Jest to odcinek łączący linię elektroenergetyczną z instalacją odbiorczą naszego domu (złączem). Obecnie większość przyłączy domów jednorodzinnych wykonuje się jako kablowe, prowadzone do nieruchomości w gruncie od najbliższego słupa napowietrznej linii elektroenergetycznej lub od linii kablowej (podziemnej). Skrzynkę złącza lokalizuje się wówczas w linii ogrodzenia działki od strony ulicy. Wykonanie przyłącza napowietrznego jest tańsze, ale szpeci budynek i ogranicza możliwość obsadzenia działki drzewami. W razie wykonania przyłącza napowietrznego skrzynkę złącza montuje się na ścianie budynku. Po drugie musimy wiedzieć jak określić moc przyłączeniową i roczne zużycie energii. Zazwyczaj na czas budowy wystarczy moc 4-8 kW.

Natomiast moc docelową należy określić sumując moc wszystkich przewidywanych urządzeń elektrycznych. Dla domu jednorodzinnego bez ogrzewania elektrycznego i bez kuchni elektrycznej powinno wystarczyć 10 kW, natomiast planując kuchnię elektryczną musimy mieć 15 kW, a jeśli dom ma być ogrzewany elektrycznie to nawet 30 kW. Roczne zużycie energii w domu bez kuchenki elektrycznej i ogrzewania elektrycznego nie powinno przekroczyć 4500kWh.

Uzbrojeni w tą wiedzę możemy rozpocząć postępowanie zmierzające do uzyskania dostępu do prądu. Na początku u geodety zamawiamy mapę do celów projektowych (1:500) i zaznaczamy na niej, gdzie będzie stał dom i gdzie planujemy umieścić skrzynkę. W miejscowym zakładzie energetycznym składamy wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci energetycznej z załączoną mapą i aktem własności działki. Po otrzymaniu warunków przyłączenia podpisujemy umowę o przyłączenie. Następnie albo pozostawiamy całość prac zakładowi energetycznemu albo sami przygotowujemy dokumentację (projekt przyłącza, uzgodnienie w zakładzie i w ZUD, zgłoszenie budowy w starostwie). Przejęcie tych obowiązków przez inwestora na pewno przyspieszy proces uzyskania dostępu do energii Wnosimy opłatę za przyłączenie. Zlecamy - ewentualnie - wykonanie tymczasowej linii zasilającej uprawnionemu elektrykowi (do celów budowy), zakład energetyczny odbiera ją, montuje licznik i podłącza do sieci; od złącza ciągniemy kabel na plac budowy i podpisujemy umowę sprzedaży energii na potrzeby budowy. Dostarczamy do zakładu energetycznego potwierdzoną notarialnie zgodę na lokalizację złącza kablowego w ogrodzeniu własnej posesji (lub złącza napowietrznego na terenie posesji). W międzyczasie zakład energetyczny realizuje budowę przyłącza docelowego. W wybudowanym domu elektryk układa instalację wewnętrzną, prowadzi kabel od domu do skrzynki złącza w ogrodzeniu (lub do skrzynki na ścianie budynku w przypadku linii napowietrznej) i demontuje przyłącze tymczasowe. Zakład energetyczny łączy sieć z przygotowanym kablem, odbiera instalację i zakłada licznik w skrzynce złącza. Na końcu podpisujemy umowę sprzedaży energii elektrycznej.
TeBe

Opinie

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane