• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pytanie do prawnika. Długi współwłaściciela nieruchomości

17 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Ratowanie nieruchomości zadłużonej przez współwłaściciela zwykle wymaga nakładów finansowych nie tylko ze strony samego dłużnika. Ratowanie nieruchomości zadłużonej przez współwłaściciela zwykle wymaga nakładów finansowych nie tylko ze strony samego dłużnika.

Bywa, że posiadanie nieruchomości we współwłasności niesie za sobą trudności. Dotyczy to sytuacji, kiedy jeden z właścicieli ma długi, które odzyskać próbuje komornik. Jak w tej sytuacji uchronić się przed utratą majątku?



Czy miałeś kiedykolwiek do czynienia z komornikiem?

Z takim problemem zwróciła się do redakcji nasza czytelniczka.

- Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami mieszkania. Niestety siostra ma długi i jej część jest obciążona wpisami w księgę wieczystą. Sprawę siostry prowadzi komornik, który straszy mnie sprzedażą mieszkania. Nie wiem, co mam zrobić - napisała w liście do redakcji pani Sylwia.

Odpowiada Joanna Rynas, radca prawny



Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego komornik ma prawo zająć udział pani siostry w nieruchomości i prowadzić z niego egzekucję. Pytanie zasadnicze jest jednak takie, kto w rzeczywistości będzie chciał nabyć udział w mieszkaniu? Doświadczenie pokazuje, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Gdyby bowiem ktoś zdecydował się na zakup takiego udziału, to tak naprawdę miałby prawo zamieszkać razem z panią, czyli osobą obcą. Wydaje się, że taka sytuacja jest mało realna.

Gdyby jednak komornik dalej prowadził egzekucję z nieruchomości najlepiej, gdyby wzięła pani udział w licytacji i kupiła udział siostry. Niestety zgodnie z przepisem art. 976 §1 kpc jest pani, jako siostra, wykluczona: "w przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo [...]".

Jeżeli więc zdarzyłoby się, że ktoś zdecydowałby się na zakup udziału siostry, może pani próbować porozumieć się z nowym właścicielem, iż albo on od pani, albo pani od niego odkupi udział za ustaloną kwotę.

Czytaj także: współwłasność z osobą zadłużoną

Innym rozwiązaniem jest porozumienie się siostrą w ten sposób, iż dokona ona spłaty zadłużenia komorniczego z pieniędzy, które uzyska od pani tytułem zadatku (czy też zaliczki) na poczet kupna jej udziału w nieruchomości przez panią.

Także siostra może próbować porozumieć się bezpośrednio z wierzycielem i ustalić warunki spłaty zadłużenia z jednoczesnym zawieszeniem postępowania egzekucyjnego. Takie rozwiązanie jest korzystne dla siostry, bowiem przy wpłatach zadłużenia bezpośrednio na konto wierzyciela komornik nalicza o wiele mniejszą opłatę egzekucyjną. Oczywiście można porozumieć się także bezpośrednio z komornikiem, ale w takiej sytuacji będzie on pobierać pełną opłatę egzekucyjną.

Rozwiązanie sytuacji na pewno można znaleźć, ale jest ono zależne od tego, czy rozważa pani odkupienie od siostry jej udziału oraz jak duże jest zadłużenie siostry w stosunku do wartości mieszkania, a tym samym jej udziału.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące procedury zakupu lub najmu nieruchomości? Nie wiesz jak postąpić w sporze z deweloperem lub pośrednikiem? Jak się rozliczyć z Urzędem Skarbowym? Prześlij swoje pytania mailem: prawniknieruchomosci@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisach Praca oraz Dom i Nieruchomości portalu Trojmiasto.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Joanna Rynas

Opinie (47)

  • komornik robi swoje

    Ta osoba co kupi udział może żądać zniesienia współwłasności, albo Pani odkupi udział od niej , albo sąd zarządzi sprzedaż nieruchomości.

    • 6 0

  • "porady" wątpliwej jakości....

    Po pierwsze,
    można znieść współwłasność sądownie,( koszt 1tys.pln)
    Po drugie ;
    Z informacji jakich udzielił mi komornik, bo mam podobną sytuację, to jeśli druga licytacja zakończy się fiaskiem, można kupić tę nieruchomość od komornika

    • 1 0

  • Najlepsze rozwiązanie:

    Jeśli się dysponuje środkami na spłatę siostry -- ustalić z nią odkupienie jakiejś części udziału w mieszkaniu za spłatę długu (koniecznie spisać umowę notarialną -- żeby siostra się nie wywinęła).
    Po czym iść do wierzyciela i zaproponować spłatę długu siostry -- jako, że nie jesteś dłużnikiem masz dużo lepszą pozycję negocjacyjną: możesz zaoferować niższą sumę (bez części odsetek i kosztów komorniczych), jako alternatywę przedstawiając użeranie się z siostrą i wątpliwe odzyskanie kwoty.
    Po spłacie wierzyciela, odesłać komornika na drzewo, a od siostry wyegzekwować przepisanie umówionej części mieszkania.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorskie Targi Mieszkaniowe: dom mieszkanie wnętrze

targi

Co W Trawie Piszczy?

269 - 947 zł
konferencja
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33200 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23350 zł/m2
Gdynia Orłowo
23300 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
20950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
20850 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
31050 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
19650 zł/m2
Sopot Górny Sopot
17500 zł/m2
Sopot Kamienny Potok
17000 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
16500 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane