• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzieci na koncertach, czyli jak wychować melomana?

Ewa Palińska
11 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Festiwal Mozartiana co roku przygotowuje dla dzieci specjalny program edukacyjny. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na zapoznanie dzieci z muzyką klasyczną. Festiwal Mozartiana co roku przygotowuje dla dzieci specjalny program edukacyjny. Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na zapoznanie dzieci z muzyką klasyczną.

Badania naukowe dowodzą, że muzyka klasyczna, szczególnie ta wykonywana na żywo, wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Warto więc zadbać, żeby nasze pociechy miały z nią kontakt już od najmłodszych lat. Jednak, żeby nasze dziecko wyrosło na melomana, musimy mu w tym pomóc.



Dzieci, które z muzyką klasyczną miały kontakt od wczesnego dzieciństwa, bardzo często rozpoczyna naukę w szkole muzycznej. Na zdjęciu Zosia Sójka, utalentowana wokalistka i uczennica szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Dzieci, które z muzyką klasyczną miały kontakt od wczesnego dzieciństwa, bardzo często rozpoczyna naukę w szkole muzycznej. Na zdjęciu Zosia Sójka, utalentowana wokalistka i uczennica szkoły muzycznej w klasie skrzypiec.
Jazz jest uważany za sztukę równie szlachetną, jak muzyka klasyczna. Jeżeli naszemu dziecku nie przypadną do gustu koncerty symfoniczne, można zainteresować je spotkaniami z cyklu "Jazz dla najmłodszych" organizowanymi przez prof. Piotra Sutta (na zdjęciu). Jazz jest uważany za sztukę równie szlachetną, jak muzyka klasyczna. Jeżeli naszemu dziecku nie przypadną do gustu koncerty symfoniczne, można zainteresować je spotkaniami z cyklu "Jazz dla najmłodszych" organizowanymi przez prof. Piotra Sutta (na zdjęciu).

Czy należy zachęcać dziecko do słuchania muzyki poważnej?

Najlepszą formą edukacji wydaje się udział w koncertach, podczas których dziecko może nie tylko posłuchać muzyki, ale i przyjrzeć się, jak wyglądają instrumenty. Przygodę z muzyką wykonywaną na żywo warto rozpocząć od imprez łączących edukację z rozrywką.

- Wśród rówieśników dziecko poczuje się pewniejsze, a jego ewentualne kręcenie się na fotelu nie zostanie potraktowane jako "obraza majestatu sztuki" - mówi gdynianka, Maria Tomaszewska, nauczycielka muzyki i autorka ponad stu piosenek dla dzieci. - Mały odbiorca muzyki oswojony z bywaniem na widowni, chętniej wróci tam jako dorosły. A jak wiadomo - muzyka łagodzi obyczaje - dodaje Tomaszewska.

Choć oferta organizatorów imprez muzycznych adresowanych do dzieci jest niezwykle bogata - od klasyki, aż po jazz - rodzice równie chętnie zabierają swoje pociechy na "dorosłe" koncerty. Pójście na żywioł nie jest najlepszym rozwiązaniem i kończy się często płaczem dziecka oraz frustracją rodziców, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie.

- Przede wszystkim trzeba nauczyć dziecko słuchania muzyki. Nie traktujmy jej jako coś, co leci z głośników, kiedy my jesteśmy zajęci czymś innym - mówi Jan Łukaszewski, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis.

Zanim zabierzemy dziecko na koncert, zapoznajmy się z repertuarem. Melodyjność muzyki barokowej czy klasycystycznej z pewnością bardziej przypadnie do gustu naszym dzieciom, niż pełna napięć i dysonansów muzyka współczesna. Warto również przeprowadzić z dzieckiem pogadankę na temat odpowiedniego zachowania podczas koncertu. Nie mówmy wyłącznie, co wolno, a czego nie, ale starajmy się wytłumaczyć również, dlaczego hałaśliwe zachowanie może przeszkadzać innym słuchaczom oraz wykonawcom. Żeby jednak zbytnio nie zniechęcić dziecka, skoncentrujmy się podczas takiej rozmowy na pozytywach - można podejść pod scenę i popatrzeć z bliska, jak grają muzycy, jak wyglądają instrumenty. Pamiętajmy, że dziecko ma również prawo do wyrażania emocji związanych z odbiorem muzyki.

-Spontaniczne reakcje dzieci nie przeszkadzają muzykom bardziej niż to, że ktoś zakaszle, kichnie czy komuś zaskrzypi fotel. Nie należy robić zamieszania czy gwałtownie reagować, kiedy dziecko troszkę się kręci, przebiegnie czy potańczy. Koncerty to nie nagrania, podczas których należy zachować absolutną ciszę- dodaje Łukaszewski.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nad dzieckiem nie da się zapanować, a swoim zachowaniem przeszkadza nie tylko innym słuchaczom, ale również wykonawcom. Artyści z reguły bywają tolerancyjni, jednak kiedy dziecko zagłusza muzykę, a rodzice nie reagują, trzeba interweniować.

- Niektórzy wykonawcy przerywają koncert, inni wytrzymują do przerwy i dopiero wówczas proszą o jego opuszczenie - mówi Wojciech Rajski, dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie.- Zdarzają się również tacy wykonawcy, którzy odmawiają kontynuowania koncertu, tłumacząc, że w takich warunkach nie da się pracować. Ja zapewne nie przerwałbym koncertu, prędzej spojrzałbym podczas dyrygowania w stronę rodziców w tak sugestywny sposób, że zrozumieliby, jak należy się zachować.

Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze dziecko da radę wytrzymać na koncercie, starajmy się zająć miejsce jak najbliżej wyjścia. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że udział w koncercie ma być przyjemnością, a nie szkołą przetrwania. Dziecku muzyka poważna może się po prostu nie podobać, tak jak nie podoba się wielu dorosłym. Wtedy warto przekierować jego muzyczną uwagę na zupełnie inne tory.

Opinie (25) 3 zablokowane

  • Zamierzam iść na Dead Can Dance z dzieckiem

    Mam nadzieję że będzie ok.

    • 1 2

  • Najpierw trzeba dziecku śpiewać kołysanki

    Następnie kupujemy fortepian -zaczynamy od klasyków Bacha , Mozarta Beethovena.
    Jeżeli dziecko nie ogłuchnie w żłobku ,przedszkolu lub szkole od nazbyt głośnej synkopowanej muzyki (serwowanej bezpłatnie przez nieodpowiedzialnych idiotów) przechodzimy do Chopina.............Strawińskiego.
    Innej drogi nie ma.

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane