• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Korekta płci u nastolatków. "Potrzeba regulacji procesu"

Piotr Kallalas
27 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (328)

W Polsce ścieżka, jaką musza pokonać osoby transseksualne chcące dokonać tranzycji płciowej, czyli procesu zmiany sposobu wyrażania swojej płci lub cech płciowych, jest cały czas nieustandaryzowana. Zwłaszcza w przypadku osób niepełnoletnich budzi to obawy dotyczące zbyt pochopnego, lub późnego podejmowania decyzji, a także niewystarczającego poziomu wsparcia. - Przede wszystkim potrzebne jest wypracowanie konkretnych wytycznych/protokołów postępowań w przypadku korekty płci u dzieci/nastolatków - komentuje dr Izabela Łucka.




"Kluczowe jest wsparcie psychologiczne i psychoedukacja nastolatków z dysforią płci"



Na przestrzeni ostatnich lat w naszym kraju znacznie zmienia się świadomość społeczna w temacie transseksualizmu i potrzeby korekty płci. Jest to proces wyboisty, który bardzo często sprowadza się do zaostrzania co jakiś czas konfliktu światopoglądowego podsycanego przez przeciwstawne strony sceny politycznej.

Niezależnie jednak od języka prawicowych czy lewicowych działaczy, w pierwszej kolejności konieczne są zmiany systemowe, które zagwarantują nie tylko edukację, ale i wsparcie psychologiczne.

- Przede wszystkim potrzebna jest edukacja - zarówno dorosłych, jak i dzieci - w zakresie normatywnego rozwoju psychoseksualnego oraz kształtowania postawy tolerancji i akceptacji wobec sposobów odczuwania i przeżywania swojej seksualności przez ludzi. Dla osoby doświadczającej dysforii płci niezbędna jest rzetelna edukacja, akceptacja, wsparcie i przygotowanie do ujawnienia problemu w rodzinie oraz w środowisku rówieśniczym. Konieczne jest wypracowanie edukacji seksualnej w szkole, rozumienia przez nauczycieli i uczniów trudności doświadczanych przez osoby z dysforią płci. Kluczowe jest wsparcie psychologiczne i psychoedukacja nastolatków z dysforią płci w zakresie trudności z przyjęciem zmiany płci przez otoczenie, obowiązujących procedur, ale i końcowych efektów samej tranzycji - mówi dr Izabela Łucka, z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku.
Jak podkreśla, przede wszystkim potrzebne jest wypracowanie konkretnych wytycznych postępowań w przypadku korekty płci u dzieci czy nastolatków.

Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?

Droga do korekty płci nie jest uregulowana



Niestety droga do korekty płci, a przede wszystkim opieka poprzedzająca ten proces, cały czas pozostają nieuregulowane. Taki krok z pewnością zagwarantowałby wsparcie systemowe i pozwoliłby pokierować nastolatków myślących o tranzycji płciowej, którzy w pierwszej kolejności powinni trafić do specjalistów na konsultacje.

- Kwestia ścieżki postępowania w przypadku tranzycji osób transpłciowych nie jest ustandaryzowana, natomiast istnieją zalecania i wytyczne wskazujące na szeroki proces opiniowania przez psychologów, seksuologów czy psychiatrów. Na pewno nie mówimy o diagnozowaniu transpłciowości, bowiem chodzi o to co dana osoba odczuwa i jak się czuje, zatem tylko osoba może wiedzieć jak odczuwa swoją tożsamość płciową. Z naszego punktu widzenia przede wszystkim analizujemy, czy osoba świadomie chce podjąć taką decyzję, czy są to trwałe odczucia, czy dysforia płciowa nie wynika z innych elementów np. doświadczeń traumatycznych lub poważnych zaburzeń psychicznych - podkreśla Magdalena Nowacka, psycholog z Centrum Seksuologii i Psychoterapii w Sopocie.
Co istotne, coraz więcej psychologów i psychoterapeutów specjalizuje się w zakresie transseksualności, a jeszcze kilka lat temu problem był związany w ogóle ze znalezieniem specjalisty.


"Zawsze sprawdzamy czy pacjent nie jest w kryzysie psychicznym"



Temat korekty płci u nastolatków budzi szczególne kontrowersje, ponieważ są podnoszone głosy dotyczące podejmowania zbyt pochopnych decyzji w tym wieku i pewnej niedojrzałości. Specjaliści podkreślają jednak, że nie jest to decyzja, którą podejmuje się nagle, a proces korekty ma charakter długofalowy. Problemem jest natomiast to, że pacjent jest pozostawiony sam. Dodatkowo, nieodwracalna korekta chirurgiczna stanowi ostatni krok, a wiele osób poprzestaje na etapie hormonalnym.

- Zwykle podnosi się zastrzeżenie, że osoby podejmują samodzielnie decyzję i jest to proces niekontrolowany. Zapomina się, że osoba transpłciowa musi rozmawiać o swojej tożsamości z lekarzami, psychologami i na końcu nawet z sędzią, pomimo tego, że kwestia odczuwania tożsamości płciowej jest sprawą bardzo osobistą. Dodatkowo jako specjaliści zdrowia psychicznego zawsze sprawdzamy czy pacjent nie jest w kryzysie psychicznym, co automatycznie priorytetyzuje w procesie terapię - dodaje Magdalena Nowacka.
Powstanie dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży? Powstanie dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży?

Zagrożenie stanowi zbyt pochopna, ale i zbyt późna decyzja



Warto zauważyć, że za każdą taką decyzją jest historią osoby, która boryka się nie tylko z problemami własnej tożsamości, ale także akceptacją społeczną. Psychiatrzy zwracają uwagę, że decyzja o korekcie płci musi być podjęta zawsze w oparciu o dogłębną analizę, która wykluczy inne czynniki.

- W wieku dojrzewania nastolatki poszukują swojej tożsamości, kształtują swoją autonomię, mają potrzebę doświadczania, próbują wyrażać swoją indywidualność na różne sposoby także te, związane z rozwijającą się seksualnością. Nie zawsze jednak jest to kliniczna dysforia płci. Zagrożenie płynące z przeprowadzaniem operacyjnej korekty płci związane jest i ze zbyt pochopnym, i zbyt późnym podjęciem działania. Zbyt pochopne działania zazwyczaj wiążą się z nieprawidłową diagnozą związaną z nieznajomością specyfiki wieku rozwojowego i rozwoju psychoseksualnego młodego człowieka, który ma prawo odczuwać niepewność co do własnej tożsamości płciowej. Zbyt opóźnione działania skutkują pojawieniem się zaburzeń depresyjnych, lękowych, czy odżywiania. Potęgują brak akceptacji samego siebie, swego ciała prowadząc często do zachowań autoagresywnych, samookaleczeń (zwłaszcza miejsc intymnych), prób samobójczych - mówi dr Izabela Łucka.
Bardzo trudno jest również oszacować czy dochodzi do przypadków, kiedy osoby żałują korekty płci. Posiłkujemy się wyłącznie danymi z krajów zachodnich.

- Mamy mało danych o dalszych losach osób po tranzycji. Kiedyś takie osoby w ogóle nie kontaktowały się z ośrodkami, chciały pozostać anonimowe lub było to im zalecane. Mamy informacje z zagranicznych placówek, że osoby, które później podjęły decyzje o odwróceniu procesu tranzycji stanowią od 0,5 do 2 proc. wszystkich pacjentów po tranzycji. Trzeba zwrócić również uwagę, że w wielu tych przypadkach było to uwarunkowane społecznym odrzuceniem. Terapia hormonalna, czy to w przypadku osób dorosłych, czy niepełnoletnich stanowi szansę, aby móc żyć w zgodzie z samym sobą. Niestety dla wielu osób życie przed tranzycją miało charakter traumatyczny. Dobrze jednak, że obecnie osoby młode mówią głośno o swoich uczuciach i problemach i powoli zauważamy zmianę podejścia do tematu transpłciowości również w szkołach - mówi Magdalena Nowacka.

Rodzic musi pozwać siebie o złe oznaczenie płci



Proces korekty płci składa się zawsze z kilku etapów - od momentu zgłoszenia się do specjalisty, przeprowadzenia konsultacji, po decyzję o poddaniu się terapii hormonalnej.

Ostatnim krokiem, na który decyduje się jednak część osób, jest operacja chirurgiczna. W tym przypadku potrzebny jest wyrok sądu, a polskie prawodawstwo nie jest do końca do tego przygotowane. Dlatego osoby chcące poddać się korekcie chirurgicznej muszą korzystać z luki prawnej.

- Osoba, która chce poddać się terapii hormonalnej może to zrobić bez opiniowania, jednak taki proces jest zalecany. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda rodzica. W przypadku terapii chirurgicznej potrzebny jest natomiast wyrok sądu. W Polsce nie mamy ustawy dotyczącej prawnego uzgodnienia płci, istnieje jedynie luka, zgodnie z którą osoba pełnoletnia musi pozwać swoich rodziców o złe oznaczenie płci przy urodzeniu. W przypadku osób niepełnoletnich, to rodzice muszą pozwać w imieniu dziecka siebie o taki czyn. Dopiero wyrok sądu skutkuje zmianą dokumentów i możliwością przeprowadzenia zabiegu - dodaje Magdalena Nowacka.
Przeprowadzenie operacji jest jednak niezwykle kosztowne, a osoby decydujące się na ten krok, zazwyczaj wybierają ośrodki warszawskie lub zagraniczne.

Trójmiejski Marsz Równości: trasa i utrudnienia Trójmiejski Marsz Równości: trasa i utrudnienia

Miejsca

Opinie (328) ponad 100 zablokowanych

  • 0,5-2 procent ludzi po zmianie płci chce powrócić do pierwotnej płci

    Na tysiąc osób to 5-20 przypadków ludzkich tragedii.

    • 9 5

  • Mężczyzna łykający żeńskie hormony może

    zmienić wygląd ciała. Ale męskiej psychiki nie da się zmienić. Z tą rodzimy się na zawsze.

    • 9 4

  • Ludzi z zaburzeniami psychicznymi jak najbardziej trzeba wspierać.

    Nie koniecznie iść na rękę z każdą zachcianką.

    • 24 3

  • Podawanie blokerów i hormonów nastolatkom nie jest jeszcze dobrze przebadane.

    Zwłaszcza długotrwałe efekty. To jest jeden wielki eksperyment, bo inaczej tego nazwać nie można jeśli podaje się w ramach leczenia lub zabiegu coś co nie jest do końca i odpowiednio przebadane.

    • 15 1

  • (1)

    no dalej u nas 3 swiat ale z takim rzadem inaczej nie bedzie, jest to proces zmiany myslenia calego polskiego spoleczenstwa, wspolczuje osobom ktore w naszym kraju probuja dokonac takich zmian, nerwy,koszty i brak akceptacji

    • 3 16

    • To jest nic w porównaniu z nerwami tych ludzi jak dorosną i rozumią swój błąd

      • 4 1

  • Widzę tu same wypowiedzi specjalistów od wszystkiego . Ja nie jestem seksuologiem psychiatrą czy psychologiem . (1)

    I nie czuję się kompetentny aby w sposób profesjonalny wypowiadać się o tych sprawach . Na pewno nie powinno się niczego zabraniać , czy też czegokolwiek narzucać . Wiem że ludzie maja z tym poważny problem , często prowadzący do samobójstw , czy też wycofania z życia . Na pewno powinno się tym ludziom w miarę możliwości aktualnej wiedzy medycznej pomagać w ich problemie .

    • 4 17

    • Nie jesteś specjalistą to lepiej się stan nim

      W dzisiejszym zmanipulowanym świecie rozsądną osoba swój rozum ma i nie oddaje swoich decyzji "specjalistom"

      • 2 1

  • Inżynieria społeczna

    A ile osób po korekcji płci- do końca życia musi przyjmować drogie hormony, oczywiście , zapewne nie jest to na rękę koncernom farmaceutycznym

    • 15 2

  • Społeczeństwo upada (5)

    Jesli tak ma wyglądać przyszłość, to nie żal mi będzie umierać.

    • 28 3

    • Ten problem istnieje w społeczeństwie od zawsze , tyle że kiedyś był to temat tabu . Były czasy w których próbowano leczyć (4)

      Metody leczenia którymi próbowano leczyć były barbarzyńskie , a skutki leczenia przynosiły jedynie bul i cierpienie . Tak się nie pomaga ludziom . Masz nikłą wiedzę , ale chcesz zabłysnąć wpisem .

      • 1 16

      • Ale tylko w zepsutym do szpiku kości społeczeństwie (2)

        • 3 3

        • Jeśli ktoś podczas dorastania , odkrywa że nie czuje się chłopcem , a dziewczynką , to jest zepsuty społecznie ? (1)

          Masz nikłą wiedzę , ale chcesz koniecznie obrażać i kategoryzować ludzi .

          • 1 14

          • Czytaj Lwa-Starowicza, co ma do powiedzenia o nieletnich zmieniających płeć

            • 6 0

      • nigdy nie był tabu...

        Zawsze natomiast takie osobniki były powodem do zażenowania...
        Jedyną strategią przetrwania było dostać się odpowiednio wysoko w hierarchii i świadczyć "niszowe usługi" chętnym lub sobie podobnym.

        Obecnie nagromadziło się tego wystarczająco dużo, aby sprawiać pozory demokracji...
        A to w większości przypadków, zwykły oportunizm i serwilizm...

        • 2 0

  • Znam, mam regularny kontakt

    Pełna korekta płci, bardzo udana. Trzymam za wszystkich kciuki!

    • 3 19

  • Dlaczego upadły wielkie cywilizacje np. Rzym... (1)

    Dlaczego upadły wielkie cywilizacje np. Rzym...
    Dziękujęmy same tym głupotą...

    • 18 5

    • I dobrze czas na epokę śniadego człowieka

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane