• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pan Samochodzik wraca na ekran. Casting do filmu w Gdyni

Tomasz Zacharczuk
26 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Casting do filmu "Pan Samochodzik i templariusze" zaplanowano 29 kwietnia w Konsulacie Kultury w Gdyni. Zgłaszać mogą się chłopcy i dziewczęta w wieku od 10 do 14 lat. Casting do filmu "Pan Samochodzik i templariusze" zaplanowano 29 kwietnia w Konsulacie Kultury w Gdyni. Zgłaszać mogą się chłopcy i dziewczęta w wieku od 10 do 14 lat.

Jeden z najbardziej znanych bohaterów literatury młodzieżowej w Polsce wraca na ekran. Netflix i Orphan Studio zapowiedziały na przyszły rok premierę filmu "Pan Samochodzik i templariusze" na podstawie prozy Zbigniewa Nienackiego. Szansę na udział w produkcji mają młodzi aktorzy z Trójmiasta, bo w piątek 29 kwietnia w Konsulacie Kultury w Gdyni zaplanowano casting dla dzieci w wieku 10-14 lat. Producenci wciąż natomiast nie zdradzają, kto wcieli się w tytułową postać historyka sztuki i poszukiwacza skarbów. Niewiele póki co wiadomo też o fabule nowej ekranizacji.



Kalendarz filmowych imprez w Trójmieście



Czy pamiętasz książki o Panu Samochodziku?

Zapoczątkowanej w latach 60. serii młodzieżowych książek autorstwa Zbigniewa Nienackiego zapewne nie trzeba specjalnie przypominać pokoleniu współczesnych 30-40-latków. Przygody Pana Samochodzika śledziło się z wypiekami na twarzy, a w szkolnych bibliotekach trzeba było niekiedy odczekać nawet kilka miesięcy, by "upolować" kolejny tom. Popularność cyklu wynikała z prostego i płynnego stylu pisania Nienackiego oraz ciekawej fabuły poszczególnych części. Było tu niemal wszystko, co mogło zainteresować nastoletniego czytelnika: poszukiwania tajemniczych skarbów, historyczne zagadki, malownicze polskie plenery i sporo młodych postaci, z którymi mogli utożsamiać się docelowi odbiorcy prozy Nienackiego.

Na wydawniczy sukces serii zapracował przede wszystkim tytułowy bohater - równie charyzmatyczny, co enigmatyczny pan Tomasz - historyk sztuki będący zawsze na tropie cennych dzieł i skarbów przeszłości. Wykorzystujący do rozwiązywania zagadek nie tylko bogatą wiedzę czy nieodłączną pomoc harcerzy, ale również niezwykły wehikuł-amfibię, którym na co dzień podróżował. Pojazd, dzięki wbudowanemu silnikowi Ferrari 410, osiągał zawrotne prędkości, a na dodatek mógł także pływać. To wystarczyło, by przykuć uwagę setek tysięcy czytelników. Od 1964 do 1985 roku Nienacki napisał i wydał 12 przygód Pana Samochodzika. Do tego należy jeszcze doliczyć trzy wcześniejsze powieści, w których pojawił się pierwowzór tytułowego bohatera i setki tomów napisanych przez różnych autorów już po śmierci pomysłodawcy cyklu.

Pan Samochodzik na razie zagadką, poszukiwani młodzi aktorzy



Teraz w podróż z Panem Samochodzikiem, tym razem filmową, wyruszyć mają młodsze pokolenia Polaków. Taki przynajmniej cel mają producenci z Orphan Studio i platformy Netflixa, którzy wspólnie pracują nad ekranizacją drugiego tomu "Pan Samochodzik i templariusze". Ma to być zresztą początek całej serii, bo już przed rokiem od wnuka Zbigniewa Nienackiego udało się pozyskać wyłączne prawa do serialowych i filmowych adaptacji książek. Póki co trudno jednak przewidzieć, w jakim kierunku zamierzają podążać twórcy filmu, którzy na temat fabuły "Pana Samochodzika i templariuszy" nie chcą wiele zdradzać.

- Znany historyk sztuki, łowca skarbów oraz właściciel niezwykłego samochodu wpada na trop skarbu templariuszy, który jest kluczem do wielkiej mocy, mogącej zachwiać równowagą między dobrem i złem na świecie. Wspierany przez zaprzyjaźnionych harcerzy, Pan Samochodzik rozpoczyna wielki wyścig z czasem i wrogą organizacją, którego stawką jest dziedzictwo rycerskich zakonów - czytamy w oficjalnym opisie produkcji.
Zobacz także: Scenarzysta "Pocahontaz" pracuje nad Treflikami

Pan Samochodzik już pięciokrotnie gościł na małych i dużych ekranach. W 1972 roku wyemitowano 5-odcinkowy serial, w którym główną rolę zagrał Stanisław Mikulski. Pan Samochodzik już pięciokrotnie gościł na małych i dużych ekranach. W 1972 roku wyemitowano 5-odcinkowy serial, w którym główną rolę zagrał Stanisław Mikulski.
Nie wiadomo, czy film będzie trzymał się kurczowo książkowej fabuły osadzonej w epoce PRL, czy będzie uwspółcześnioną wersją wydarzeń i postaci opisanych przez Nienackiego. Tego producenci nie chcą ujawniać. Podobnie jak nazwiska aktora, który wcieli się w postać muzealnika-detektywa. Na pewno w nowym "Panu Samochodziku" nie zabraknie młodych bohaterów. W związku z tym w całej Polsce w drugiej połowie kwietnia odbywają się castingi dla dziewczynek i chłopców w wieku 10-14 lat.

- Nasi bohaterowie to grupa przyjaciół głodna przygód i wyzwań. Jeśli twoje dziecko marzy, żeby zagrać w filmie, a na pierwszym miejscu stawiacie na przygodę i zabawę, zapraszamy na castingi - piszą organizatorzy.
Gdynia jest przedostatnim przystankiem na castingowej trasie po Polsce. Wcześniej producenci filmu odwiedzą m.in. Wrocław, Katowice czy Kraków. W Trójmieście casting dla dzieci zaplanowano w piątek 29 kwietnia między godz. 10 a 18 w Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 w Gdyni. Młodzi kandydaci powinni biegle posługiwać się językiem polskim, a dodatkowym atutem będą aktorskie umiejętności czy predyspozycje sportowe i muzyczne. Jeżeli ktoś nie może osobiście pojawić się na przesłuchaniach, powinien 29 kwietnia wysłać swoje zdjęcie i zgłoszenie drogą elektroniczną na adres samochodzik.casting@gmail.com.

Z książki ponownie na ekran



Przygotowania do nowego "Pana Samochodzika" rozpoczynają się pół wieku po emisji 5-odcinkowego serialu telewizyjnego opartego na drugim tomie powieści Zbigniewa Nienackiego. Tytułową rolę w "Samochodziku i templariuszach" zagrał wtedy Stanisław Mikulski, któremu partnerowali m.in. Ewa Szykulska czy ówczesny aktor gdańskiego Teatru Wybrzeże, Tadeusz Gwiazdowski. Wówczas większość zdjęć nakręcono w okolicach Malborka, Grudziądza i Radzynia Chełmińskiego. Podobnych lokalizacji należy się spodziewać również w przypadku nowej ekranizacji.

Do tej pory Pan Samochodzik, poza wspomnianym serialem, gościł na dużym ekranie czterokrotnie: w "Wyspie Złoczyńców" (1965) Tomasza zagrał Jan Machulski, w "Pan Samochodzik i niesamowity dwór" (1986) oraz "Latający machiny kontra Pan Samochodzik" (1991) w głównej roli wystąpił Piotr Krukowski, a w "Pan Samochodzik i praskie tajemnice" (1988) - Marek Wysocki. Premierę "Pana Samochodzika i templariuszy" zapowiedziano na 2023 rok.

Wydarzenia

Pan Samochodzik i Templariusze - casting (1 opinia)

(1 opinia)
casting

Zobacz także

Opinie (149) ponad 10 zablokowanych

  • Po co

    Psuć dobry film. Już jeden w pustyni i puszczy zepsuliście. Nikt nie zastąpi tamtych aktorów i naturalnej gry. Szkoda pieniędzy

    • 12 0

  • (1)

    O jak netflix to Pan samochodzik będzie obowiązkowo afroamerykaninem

    • 9 0

    • A Sokole Oko będzie eskimosem

      • 1 1

  • Setki tomów (2)

    Ile jest setek tych tomów ?

    • 3 0

    • Liczą każdy egzemplarz jako jeden tom...

      • 0 1

    • Nienacki napisał 12.

      Ale różni "pogrobowcy" dla różnych wydawnictw, wciąż tworzą nowe. Już chyba ponad 200.
      Taka masowka bez wyrazu. Ale ktoś to kupuje, podobnie jak harlekiny.

      • 0 0

  • Skoro to ma produkowac Netflix to mozna spodzierwac sie tylko kiczu i nic wiecej

    • 7 0

  • Tylko po co? Nie da się zrobić tego filmu lepiej bo ten co jest, jest zdecydowanie b. dobry. (1)

    A z książek dla młodzieży bardzo dobre są też książki Ożogowskiej, Bahdaja, Niziurskiego i oczywiście naszego trójmiejskiego Perepeczki z Przygodami Dzikiej Mrówki. Może lepiej za sfilmowanie tej lektury się wziąć niż wyważać otwarte drzwi.

    • 7 0

    • Niziurski jest świetny i choć mam 50 lat to nadal się śmieję jak to czytam

      ale ekranizacje, a już szczególnie te nowsze to jakiś dramat. Sposób na Alcybiadesa to jakiś ponury pastisz...
      Najlepsze to Przygody Marka Piegusa, ale to nakręcili zanim moi rodzice się poznali :)

      • 4 0

  • Ten film już teraz można kupić

    W najlepszej, starej wersji. Mam na półce. Po co inna? To była najlepsza ekranizacja Pana Samochodzika. Można przecież sfilmować jakieś inne tomy jego przygód.

    • 5 0

  • Może sfilmujcie Przygody Dzikiej Mrówki autorstwa A. Perepeczki. (1)

    • 4 0

    • bracia bliźniacy, to może Kurski rzuci grosza

      czytałem, jednak Pan Samochodzika pamiętam ogólnie fabułę każdego tomu, a z Dzikiej Mrówki tylko tam tamy jak zamawiali coś w Londynie i ćwiczenie oddechu w hokeju

      • 1 0

  • To samo

    To tak jak z Panem Kleksem. Po co? Po co odgrzewać na siłę coś co było unikalne i klimatyczne i charakterystyczne dla tamtych czasów?

    • 7 0

  • Pana Samochodzika powinien zagrać Olaf Popkiewicz z "Poszukiwaczy Historii"

    i to byłoby autentyczne połączenie pasji z rolą

    • 7 1

  • Dziwne że akurat Templariuszy chcą robić. Po co powtarzać coś co już ma ekranizację od dawna.

    Sporo części w ogóle nie było ekranizowanych, jest pole do popisu.

    Ale tak czy owak nie wróżę powodzenia.

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane