• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chętnych do szkół średnich nawet kilka razy więcej niż miejsc

Wioleta Stolarska
20 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (88)
Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika, dlatego dostanie się do wymarzonej szkoły może okazać się wyzwaniem. Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika, dlatego dostanie się do wymarzonej szkoły może okazać się wyzwaniem.

We wtorek, 20.06, o godz. 15:00 skończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. W tym roku w Gdańsku i Gdyni uczniowie mogą aplikować do nieograniczonej liczby szkół. Jak widzimy w systemie rekrutacji elektronicznej, zainteresowanie jest bardzo duże i uczniowie chętnie korzystają z nowych ułatwień: w II LO w Gdańsku na 180 miejsc chętnych jest 2801 kandydatów, w II LO w Gdyni na 223 miejsc chętnych jest 1732 ogółem. Z kolei uczniów, którzy wybierali placówki w pierwszej preferencji, jest zwykle ok. 30-50 proc. więcej niż dostępnych miejsc.



Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół średnich. Od września do liceów, techników i branżówek przyjdzie 1,5 rocznika, dlatego dostanie się do wymarzonej szkoły może okazać się wyzwaniem.

Rekrutacja do szkół średnich 2023. Kończy się pierwszy etap Rekrutacja do szkół średnich 2023. Kończy się pierwszy etap

Jakie jest zainteresowanie po I etapie rekrutacji miejscami w liceach i technikach?



W popularnym III LO w Gdańsku na 188 miejsc chętnych jest 1240 kandydatów ogółem, natomiast z pierwszej preferencji aplikacje złożyło 185 uczniów. W V LO w Gdańsku na 136 miejsc kandydatów jest 1187 ogółem, a 222 z pierwszego wyboru. XX LO w Gdańsku również cieszy się dużym zainteresowaniem - tu na 210 miejsc aplikowało 1572 uczniów, w tym 203 kandydatów z pierwszej preferencji.

W Technikum Łączności nr 4 na 270 miejsc chętnych jest 1630 osób, z pierwszego wyboru to 482 kandydatów. Pomorskie Szkoły Rzemiosł - Technikum nr 1 również cieszy się popularnością - na 164 miejsca chętnych jest 2145 kandydatów, w tym 266 z pierwszej preferencji.

Z kolei w popularnym III LO w Gdyni na 192 miejsc chętnych jest 411 kandydatów ogółem, natomiast z pierwszej preferencji aplikacje złożyło 230 uczniów. W VI LO w Gdyni na 160 miejsc kandydatów jest 1374 ogółem, a 231 z pierwszego wyboru. II LO w Gdyni również cieszy się dużym zainteresowaniem - tu na 223 miejsca aplikowało 1737 uczniów, w tym 425 kandydatów z pierwszej preferencji.

W Technikum Elektronicznym nr 1 w Gdyni na 192 miejsc chętnych jest 997 osób, z pierwszego wyboru to 300 kandydatów. Również Technikum Ekonomiczne cieszy się popularnością - na 96 miejsc chętnych jest 1054 kandydatów, w tym 111 z pierwszej preferencji.


Czy można zmienić zdanie ws. szkoły po I etapie rekrutacji?



Po złożeniu podania do wybranych placówek kolejnym ważnym krokiem jest uzupełnienie aplikacji o najważniejsze dokumenty, czyli świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty.

Świadectwo otrzymają już 23 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego. Z kolei zaświadczenie o wynikach egzaminu trafi do nich w dniu opublikowania wyników, czyli 3 lipca. Oryginał również będzie można odebrać w szkole.

Czy po zakończeniu pierwszego etapu rekrutacji uczeń może zmienić zdanie w kwestii wyboru szkoły czy klasy? Według rozporządzenia kuratora oświaty od 23 czerwca 2023 r. do 12 lipca 2023 r. do godz. 15:00 podczas uzupełniania dokumentów w aplikacji uczeń ma możliwość złożenia nowego wniosku (zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.

Według informacji z rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich to:
  1. od 15 maja 2023 r. do 20 czerwca 2023 r. do godz. 15 - złożenie wniosku, w tym zmiana wniosku wraz z dokumentami o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej (podpisanego przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna).
  2. od 23 czerwca 2023 r. do 12 lipca 2023 r. do godz. 15 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz możliwość złożenia nowego wniosku (w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie) z uwagi na zamianę szkół, do których kandyduje.
  3. do 12 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
  4. do 18 lipca 2023 r. - weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym okoliczności zweryfikowanych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) wskazanych w oświadczeniach.
  5. 19 lipca 2023 r. do godz. 15 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.
  6. od 15 maja 2023 r. do 24 lipca 2023 r. - wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
  7. od 20 lipca 2023 r. do 26 lipca 2023 r. do godz. 15 - potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
  8. 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
  9. 27 lipca 2023 r. do godz. 14 - poinformowanie przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej kuratora oświaty o liczbie wolnych miejsc w szkole.
  10. 28 lipca 2023 r. - opublikowanie przez właściwego kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.


Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?



Próg punktowy dotyczący danej szkoły jest to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy.

Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w kolejnej rekrutacji. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły.

Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich? Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich?

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2023 r.?



Wyniki uczniowie poznają 3 lipca 2023 r. Zostaną podane na stronie wyniki.edu.pl. Każdy uczeń otrzyma w szkole login i hasło służące do logowania się na tej stronie.

Uczniowie będą mogli odebrać zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, wydane przez okręgową komisję egzaminacyjną 6 lipca 2023 r. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.


Ile punktów może zdobyć uczeń podczas rekrutacji do szkoły średniej?



200 punktów - tyle może uzyskać maksymalnie absolwent szkoły podstawowej w postępowaniu rekrutacyjnym. Za co można dostać punkty?
  • 100 punktów - za wyniki egzaminu ósmoklasisty oraz
  • 100 punktów - za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Rekrutacja do szkoły średniej 2023/24. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści? Rekrutacja do szkoły średniej 2023/24. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści?

Jak przeliczyć wyniki egzaminu ósmoklasisty na punkty?



Za wyniki egzaminu ósmoklasisty uczeń może uzyskać maksymalnie 100 punktów.

Wyniki egzaminów wyrażone są procentowo. Jak przeliczyć je na punkty? Należy pomnożyć uzyskane wyniki z języka polskiego i z matematyki przez 0,35, a z języka obcego nowożytnego - przez 0,30.

W ten sposób uczeń może za wyniki z egzaminu ósmoklasisty maksymalnie uzyskać:
  • z języka polskiego: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z matematyki: 100% x 0,35 = 35 punktów,
  • z języka obcego: 100% x 0,30 = 30 punktów.

Opinie (88) 5 zablokowanych

  • Co z uczniami z rocznika 2009 idącymi do branżówki? (3)

    Kiedy ukończą 3 letnią szkołę rocznikowo 17 lat będą mieli. Obowiązek nauki do 18 roku życia, po szkole też nigdzie ich nie zatrudnią bo nie będą mieli jeszcze 18 lat? Co z nimi? Moje dziecko będzie kończyć podstawówkę jeszcze jako 13 latek, dopiero we wrześniu będzie mieć 14 lat. Chce iść do szkoły branżowej, gdy będzie ją kończył, to będzie miał jeszcze 16 lat. I co dalej? Przymusowa nauka do 18 roku życia bo inaczej rodzice płacą wysokie kary? Ktoś sobie kiedyś wymyślił żeby 6 latki szły do pierwszej klasy podstawówki, no ok, ale czemu nie pomyśleli co dalej z tymi uczniami? Przecież to jest chore. Nie wszystkie dzieci uwielbiają się uczyć. I teraz nie dość że poszli szybciej do szkoły to jeszcze pomimo że ukończą szkołę branżową, muszą się uczyć dalej? Gdybym to wiedziała lata temu bo bym go zostawiła w pierwszej klasie jak była taka możliwość, ale że świetnie sobie radził to poszedł dalej. Wtedy przecież nie wiedziałam że dziecko wybierze branżówkę, a nie liceum czy technikum. I teraz weź wytłumacz dziecku które nie lubi sie uczyć, wolałby iść do pracy, że jak skończy szkołę to i tak jeszcze rok musi się gdzieś uczyć. Rozumiem to taka kara dla tych dzieci które poszły jako 6 latki do pierwszej klasy?

    • 23 2

    • Zrobi sobie jakiś kurs.

      Podniesie kwalifikacje i do pracy pójdzie już po lepszą pensję. Na bilet i szamkę można dorobić w macu czy uberze.

      • 2 1

    • Rada

      Jak skończy to niech jeszcze idzie do technikum

      • 0 0

    • Mama dziecka z rocznija 2009

      A najgorsze jest teraz to że te dzieci mają ciężej dostać się do wymażonych szkół. Gdyby za rok kończył dostanie się do wymarzonej szkoły nie graniczyło by z cudem.
      U mnie było podobnie. Za dobrze dawał sobie radę by zostać drugi rok w pierwszej klasie.

      • 0 0

  • Rejonizacja (5)

    Przywrócić rejonizację na wszystkich szczeblach edukacji szkolnej zaczynając od przedszkola. Dziecko ma miec blisko do domu aby samo mogło do niego wracać, a nie rodzice w autach generujący korki i dziecko wiecznie zmęczone bo dojazd zajmuje mu 1-1,5h a do tego dochodzą zajęcia doatkowe na drugim końcu miasta. Dzięki rejonizacji nie było by gorszych/lepszych szkół ponieważ uczniowie o różnych umiejętnościch, motywacjach i zainteresowaniach uczyli by się w jednej szkole. Dzięki rejonizacji uczniowie nie odczuwają tzw wyścigu szczurów między rówieśnikami, dodatkowo uczniowe z ambicjami motywują do działania swoich kolegów/koleżanki z klasy.

    • 22 17

    • Zdolni i pracowici uczniowie zwyczajnie nie chcą być w jednej szkole z tymi, którzy maja niskie możliwości i uczyć (1)

      sie nie chcą.Dokładnie samo jest zdanie rodziców.

      • 5 3

      • Bzdura

        • 1 1

    • A kiedy była rejonizacja w szkołach średnich, że chcesz ją przywrócić ?

      • 7 0

    • Nie zawsze było by lepiej. O dziwo szkoła do której powinny chodzić moje dzieci jest dalej umieszczona niż ta do której je zapisałam. Znajoma miała podobną sytuację. Szkoła dosłownie za płotem a rejon w innej miejscowości . Pecha miała bo jej działka mieściła się na granicy dwóch miast.

      • 1 0

    • Ale nie było rejonizacji liceów bo ich jest po prostu za mało , dobrze będzie , wszyscy się dostaną bo dobrze przemyśleli sprawę

      • 1 0

  • Opinia wyróżniona

    Sluchajcie swoich dzieci... (1)

    Drodzy Rodzice! Ja rodzic 2 dzieci ( jedno skonczylo juz edukacje, drugie jeszcze sie uczy) radze sluchac wlasnych dzieci. Nie zmuszajcie ich do liceum jesli chca byc np. mechanikiem czy fryzjerem. Nie ma nic gorszego niz nauka ( lub praca) czegos, czego sie nie lubi. Nic na sile! Doradzcie, przeanalizujcie ale nie zmuszajcie. A tegorocznym absolwentom zycze powodzenia

    • 65 2

    • Popieram w 100 % wypowiedź M, lepiej żeby nasze dziecko było dobrym fryzjerem czy mechanikiem niż niedouczonym urzędnikiem. A teraz wielu się takich spotyka niestety:( Ambicje rodziców mają zrealizować dzieci, które nie koniecznie chcą tego.

      • 14 0

  • Błogosławieni, którzy talent mają

    albowiem na nich czeka liceum plastyczne, muzyczne... Chociaż tam się dostać to też sztuka sama w sobie.

    • 8 1

  • (2)

    Jeszcze trochę a szkoły będą prosiły żeby ktoś do nich przyszedł, za kilka lat będzie dziura, niedobór

    • 10 0

    • Nie za kilka lat ale już za rok. (1)

      Kolejny rok to totalny brak dzieci. Po zapchanych przez PO 2 latach nagle pustka spowodowana brakiem dzieci ze względu na odejście przez PIS od reformy. Nie rozumiem dlaczego w tym roku nie można otworzyć wiekszej ilosci klas.... Czy nikt tego nie widzi że za rok nie będzie dla kogo robic naboru?...

      • 3 1

      • dokładnie, przecież w przyszłym roku będzie szło tylko pół rocznika, bo wielu idzie w tym. Więc w przyszłym roku uczniowie nie będą mieli problemów z dostaniem się do wymarzonej szkoły bo miejsc będzie aż za dużo. Nie to co teraz

        • 4 0

  • Czyli w tym roku.... (4)

    Łatwiej będzie dostać się dobrym do Topolówki czy XX niż do II LO. Dobrze, że jest jeszcze możliwość zmian we wnioskach i czas na przemyślenie wyborów. Zwłaszcza, że dokonuje się ich nie wiedząc o wynikach egzaminów.

    • 3 0

    • (2)

      Liczba chętnych niekoniecznie przekłada się na wysokość progów punktowych. Podobnie było w ubiegłym roku. Do niektórych liceów młodzież nie aplikuje wiedząc , że ma małe szanse na dostanie się. Są szkoły do których składają dokumenty głównie laureaci i osoby mające dodatkowe punkty za konkursy.

      • 3 0

      • (1)

        Widać że w tym roku uczniowie nieśmiało wybierali 3lo tzn Ci bez gwarancji dostania się odpuścili sobie i składali do 2lo myśląc że będzie łatwiej. Tym samym pewnie mocno podniosą progi właśnie w tym liceum i wyjdzie statystycznie ze łatwiej bedzie dostać się do topolówki. Taka moja refleksja a czas pokaże

        • 2 0

        • W II LO zawsze są wysokie progi punktowe.

          • 2 0

    • Można zaznaczyć obie szkoły. Nie ma limitu.

      • 2 0

  • Na obrazku IILO...

    ...choć i tak każdy wie że XIXLO lepsze

    • 0 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane