• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja 2023. Jakie szkoły średnie wybierali kandydaci? Rekordzista aplikował do 59

Wioleta Stolarska
17 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (144)
19 lipca 2023 r. podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół średnich. 19 lipca 2023 r. podane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół średnich.

19 lipca, w srodę, od godz., 13:00 zostaną ogłoszone wyniki tegorocznej rekrutacji do szkół średnich na rok szkolny 2023/24. Jeśli kandydat znajdzie się na liście zakwalifikowanych uczniów, będzie musiał potwierdzić swój wybór. Dopiero 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Jakie szkoły podczas rekrutacji wybierali ósmoklasiści? Które placówki cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów? Sprawdziliśmy.




Rekrutacja 2023. Jakie szkoły najczęściej wybierali kandydaci?



Uczniowie w rekrutacji do szkół średnich na Pomorzu składali podania do wybranych placówek za pośrednictwem systemu rekrutacyjnego nabór-pomorze.edu.com.pl.

Kolejny rok to licea ogólnokształcące cieszyły się największym zainteresowaniem w wyborze kandydatów.

Rekordzista wybrał 59 szkół średnich na liście preferencji



Uczniów wybierających szkołę ponadpodstawową nie obowiązuje rejonizacja: mogą wybrać dowolną szkołę średnią - czy to w miejscu swojego zamieszkania, czy poza nim. W tym roku ósmoklasiści mogli składać podania do nieograniczonej liczby szkół w rekrutacji w Gdańsku i Gdyni oraz do trzech placówek w Sopocie.

- Średnia liczba wybieranych szkół przez kandydata w systemie wyniosła 5,6. Najdłuższa lista preferencji kandydata zawiera 59 szkół - informuje Ewa Skibińska, kierownik Działu Komunikacji marketingowej Vulcan.
Dodatkowo na 21 300 kandydatów, zarejestrowanych w systemie Nabór-pomorze, 2 311 kandydatów zdecydowało się wybrać 1 szkołę, a 2 281 kandydatów wybrało 2 szkoły.

Podczas tegorocznej rekrutacji 238 kandydatów zadeklarowało, że posiada uprawnienia "olimpijczyka".

Z kolei warto dodać, że do egzaminu ósmoklasisty w województwie pomorskim w 2023 roku zgłoszono 34 316 uczniów, w tym 6383 z Gdańska, 3062 z Gdyni i 385 z Sopotu.

Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Rekrutacja 2023: które szkoły średnie cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów?



Wśród liceów najpopularniejszą placówką jest XIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gdyni, które wybrane było przez 540 kandydatów na pierwszej preferencji.

Wśród techników było to Technikum Łączności nr 4 (ZS Łączności, Gdańsk) wybrane przez 509 kandydatów na pierwszej preferencji, a wśród szkół branżowych - Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 w Chojnicach wybrana przez 198 kandydatów na pierwszej preferencji.

- System funkcjonował prawidłowo, zdarzały się drobne, trwające krótko niedogodności u wybranych użytkowników systemu. Żadna z czynności w procesie rekrutacji nie sprawiała problemów na dużą skalę, ponieważ jako dostawca systemu staramy się także edukować naszych użytkowników - kandydatów i rodziców, organizując darmowe webinaria informacyjne o przebiegu procesu rekrutacji - dodała Ewa Skibińska.

Kiedy wyniki rekrutacji do szkół średnich?



19 lipca 2023 r. do godz. 15 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych (od godz. 13:00 lub w zależności od placówki).

Najważniejsze terminy w rekrutacji do szkół średnich: zobacz harmonogram rozporządzenia pomorskiego kuratora oświaty.

Po ogłoszeniu list kandydaci od 20 lipca 2023 r. do 26 lipca 2023 r. do godz. 15 mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedstawienia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego (o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej), a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Z kolei 27 lipca 2023 r. do godz. 14 zostaną podane do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Kiedy rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich 2023?



28 lipca 2023 r. pomorski kurator oświaty poinformuje o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.

1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich na rok szkolny 2023/24.

Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich? Jak wyglądały progi punktowe w rekrutacji 2022 do szkół średnich?

Czy przyjęcie do szkoły średniej zależy od progów punktowych?



Próg punktowy dotyczący danej szkoły to liczba punktów, jaką w poprzedniej rekrutacji zgromadził ostatni (najgorszy) kandydat, jakiego przyjęto do danej klasy.

Jednak próg ten nie ma wpływu na wyniki postępowania rekrutacyjnego w rekrutacji w czasie naboru w kolejnym roku. Jest to jednak istotna wskazówka dla uczniów, którzy zamierzają aplikować do wymarzonej szkoły. W tym roku również postaramy się podać jak największa liczę progów, które decydowały o przyjęciu kandydata do wybranych klas w trójmiejskich szkołach średnich.

Opinie (144) 4 zablokowane

  • technika w dzisiejszych czasach takie liceum z maturą

    • 1 3

  • Pracowałam w szkole państwowej i podziwiam młodych ludzi, którzy wytrzymują 4 lata w tym środowisku. (7)

    Ta oświata w obecnej formie jest tak zepsuta, że dla mnie to był hardcore, a mam szerokie doświadczenie zawodowe i naprawdę dużo widziałam. To co od dłuższego czasu dzieje się w szkole to totalna patologia. Bez względu jak wysoko w rankingach jest szkoła, a czasem właśnie w tych aspirujących do najlepszych jest najgorzej. Rodzice troszczcie się o swoje dzieci, bądźcie dla nich wsparciem, a od placówek oświatowych i ich pseudo pomocy trzymajcie się daleko. Pamiętajcie, że najważniejsza jest atmosfera w waszym domu. Jak wasze relacje będą zadbane to młody człowiek przebrnie przez ten okres i nawet będzie realizował swoje plany w przyszłości. Niestety to co ja, od wewnątrz widziałam w szkole publicznej, nigdy nie powinno się wydarzyć. Niestety wydarza się na masową skalę. Mało kto wyciąga konsekwencje od tego zepsutego środowiska.

    • 18 6

    • Szerokie doświadczenie czteroletnie? (4)

      Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora. To, że taka patologia była w jednym miejscu, nie znaczy, że jest tak wszędzie. Trzeba było coś zmienić, a nie uciekać. A takimi stwierdzeniami unieważniasz pracę wielkiej rzeszy ludzi, którym się jeszcze coś chce robić dla dzieciaków. Jedyne stwierdzenie, z którym można się zgodzić to to dotyczące ważności relacji w domu. Dość szczucia.

      • 7 6

      • Chcesz zmian zacznij od siebie!

        Możesz zacząć już dzisiaj :)

        • 4 0

      • Ta "praca wielkiej rzeszy ludzi" - wątpliwe (2)

        No w praktyce to inaczej wygląda. Przeważnie w szkole, gdzie zatrudnia się kilkadziesiąt osób jest kilku pasjonatów 2-5 osoby. Reszta to osoby, które wybierają ten zawód z powodu karty nauczyciela i ustawowych przywilejów tam zawartych.

        • 6 2

        • Pasje się skończyły, odkąd nie ma co do gara włożyć. Nie oczekuj pasji od pracownika, który zarabia niewiele ponad minimalną. A przywileje, zapewniam, żadne

          • 6 2

        • I dlatego, że mąż zarabia i można oddać się tej pasji :)

          • 2 1

    • To prawda, co piszesz

      Uczę w szkole ponadpodstawowej i żal uczniów, korzy naprawdę przyszli się uczyć (chodzi mi o branżówki), a muszą się zetknąć z wszelaką maścią wulgarności, patologii, chamstwa. Jako wychowawca staram się ich brać pod skrzydła, ale niestety często bywa , że część jednak się przenosi. Nie wytrzymują psychicznie. Pamiętajcie, ze jednak jest spora grupa młodych ludzi, którzy nie kwalifikują się już do "naprawy" w systemie. Tutaj potrzebne są specjalne instytucje resocjalizacyjne.

      • 8 0

    • Uchyl rąbka tajemnicy co widziałeś

      • 0 1

  • Brakujące miejsca (15)

    Dlaczego nikt nie podaje liczb typu ile dzieci musi podjąć naukę w szkole ponadpodstawowej, a ile miejsc oferuje miasto np. Gdańsk??? Mielibyśmy jasność jak miasto chce upchnąć 1,5 rocznika. Ktoś zna te liczby???

    • 49 8

    • Miejsc jest za mało i to nie chodzi tylko o Gdańsk. Spójrz np. na powiat wejherowski

      • 6 1

    • (6)

      Jak miałyby być zrobione takie wyliczenia, jeżeli do gdańskich szkół mogą aplikować też dzieci z okolicznych miejscowości? Porównywanie liczby osmoklasiastow z Gdańska do liczby miejsc w szkołach ponadpodstawowych jest głupim uproszczeniem.

      • 13 3

      • Ale co roku aplikują dzieci z okolicznych gmin (4)

        Można założyć procent. A tak to Gdańsk dla 1,5 rocznika przygotował tyle samo miejsc ile w 2021, gdy był jeden rocznik. W zeszłym roku po rekrutacji tworzyli 17 klas w liceach i technikach, teraz nawet tego nie zapewnili w pierwszym etapie rekrutacji. W Vulcanie Gdańsk otworzył ok 6700 miejsc, a chętnych z pierwszego wyboru jest 8.250.

        • 9 5

        • Czyli brakuje 1550 miejsc i tyle dzieci nie będzie miało szans dostać się do żadnej szkoły. (1)

          Jest jeszcze kilka szkół prywatnych, których nie ma w Vulcanie, ale to pewnie ze 100 - 200 miejsc.
          Będzie płacz. Może lepiej przemycić dzieciaka przez rok i wysłać do szkoły z następnym rocznikiem, który będzie już "normalny", czyli jeden a nie półtora.

          • 4 6

          • Ten kolejny rocznik to nie jeden a dwie/trzecie

            Bardzo mały jest przyszły rocznik ósmoklasistow.

            • 9 1

        • (1)

          Jak chcesz robić jakieś założenia bazując na przeszłości, jeżeli tegoroczna rekrutacja jest zupełnie inna niż poprzednie? Po pierwsze znacznie więcej dzieci, a po drugie można wybierać nieograniczoną liczbę szkół.

          • 2 3

          • Finalnie trzeba wybrać jedną konkretną, nie przesadzajcie.

            • 0 1

      • No te liczby na Polskę podać.

        • 0 0

    • (3)

      Co to znaczy musi podjąć naukę? Cześć dzieci może zakończyć edukację na podstawówce.

      • 1 21

      • Jest obowiązek nauki do 18 roku życia. (1)

        • 26 0

        • A to nie jest tak,

          ze w musisz sprobowac skonczyc podstawowke do 18 r.z. Jak skonczysz w 15 roku zycia to juz nie musiz? Moge sie mylic.

          • 0 5

      • obowiązek nauki

        Do 18 rz nauka jest obowiązkowa w Polsce

        • 3 0

    • Dolicz do tego (1)

      Dzieci sloikow które powinny chodzic do szkół w swoich powiatach

      • 3 3

      • I dzieci kukurydzy.

        • 0 0

    • https://nauka.trojmiasto.pl/Rekrutacja-do-szkol-srednich-202324-Listy-zakwalifikowanych-Jakie-progi-punktowe-n180090.html

      w skrocie:
      Gdańsk
      2022: 6857 dzieci. 5380 zakwalifikowanych + 1477 niezakwalifikowanych
      2023: 6809 dzieci. 5935 zakwalifikowanych + 874 niezakwalifikowanych

      • 1 0

  • (5)

    34 316 uczniów zgłoszono do egzaminów, 21 300 kandydatów złożyło podania do szkół ponadpodstawowych.
    Pozostało ok. 13 000.
    Dziwnym trafem, taki odsetek,, pokrywa się to z poparciem dla pewnej partii, propagującej głupotę jako nobilitację.

    • 11 7

    • Ty chyba nie ogarniasz :) (4)

      • 1 3

      • (3)

        Czego nie ogarniam? Prostej arytmetyki, która wskazuje, że 1/3 zakończyła naukę na szkole podstawowej?
        Niektórzy tu się martwią, kto będzie przybijał gwoździe?
        Już odpowiadam; jeden z tych 13000 i to tylko w naszym województwie.

        • 4 0

        • (2)

          Kolejni beneficjenci: 800+, 300+ i pozostałych ***+.
          Władza wie co robi!
          Tak się hoduje wyborców; jedynie słusznej partii.

          • 2 3

          • Wolalbyś, aby to wszystko bylo tylko dla Ciebie? Taka p. Młynarska? (1)

            • 0 1

            • Pani Młynarska ma byc tylko dla niego? O co ci chodzi?

              • 0 0

  • gdzie wyparowało 13 016 uczniów? (4)

    W systemie zarejestrowało się 21 300, a do egzaminu 8-klasity podeszło 34 316. Co się stało z 13 016 uczniami? Nie kontynuują nauki w pomorskim?

    • 13 3

    • Pomyśl, tak na spokojnie i na pewno dojdziesz sam do rozwiąania. (2)

      Podpowiadam: Słupsk, Tczew, Starogard Gdański

      • 4 0

      • Ty masz faktycznie problemy z królową nauk.
        Jednym z działów matematyki, jest logika.
        Wytłumacz więc logicznie; co ma wspólnego adres z kontynuacją nauki?

        • 3 1

      • Słupsk, Tczew, Starogard Gdański - hm.... dalej te miejscowości są w województwie pomorskim.... przydałoby się czytać ze zrozumieniem - artykuł nie dotyczy trójmiasta a całego pomorskiego...

        • 5 0

    • Dokładnie tak

      • 0 0

  • system

    Co to za chory system ,że przepuszcza do tylu szkół. A niby ktoś mądry wymyślił

    • 4 3

  • System kształcenia powinien być taki sam jak w Niemczech (1)

    rozwinięte szkolnictwo zawodowe aby każdy wychodził z jakimś fachem w ręce i potem studia.

    • 11 2

    • Ja mam chyba lepsze pojęcie o balecie klasycznym, niż ty o niemieckim systemie nauczania.
      Droga przez "Berufsschule", jest dla tych nieco odpornych na wiedzę.

      • 5 0

  • Co za i**ota (7)

    Wymyślił rekrutację trwającą całe wakacje. Kiedy te dzieci mają wyjechać odpocząć jak w połowie lipca muszą biegać z oryginałami dokumentów?

    • 56 0

    • Jedna z tych szkół to nawet zebrania z rodzicami robiła w wakacje

      • 4 1

    • Przesunięcie egzaminu

      Przesunięto egzamin ósmoklasistów na po maturach, które kończą się po 20 maja. To przyczyna całego bałaganu. Komisje siedzą w czasie swojego urlopu, za który rekompensaty brak lub możliwości wzięcia w innym terminie też nie ma. Dzieciaki przynajmniej pół wakacji zmarnowane, a jeśli ktoś uczestniczy w naborze uzupełniającym, to wakacje zmarnowane całe.

      • 8 0

    • (2)

      Polecam dobrą organizację. Syn już po obozie a w piątek ruszą dalej. Szkoda wakacji na samo czekanie na wyniki. Co to zmieni??

      • 4 0

      • (1)

        Spoko,fajnie
        Przydadzą mu się takie doświadczenia w technikum turystycznym

        • 0 2

        • Dziekuję, dobra organizacja przydaje się w życiu.

          • 2 0

    • W przerwie rekrutacyjnej i po potwierdzeniu.

      • 2 0

    • Nie muszą dzieci, może rodzic lub ktoś inny :)

      • 0 1

  • Co do rekrutacji.

    To dzisiaj dowiedziałem się, że zaczęła się rekrutacja chmur na deszcz.

    • 1 1

  • Prawda (2)

    Sam chodziłem do liceum profilowanego (bo tak to się później nazywało). Zapierdziel był większy niż w ogólniaku, bo prócz profilu "ogólnego" były przedmioty typowo profilowe (4-5 dodatkowych przedmiotów). Efekt był taki, że po liceum wyszedłem z przygotowaniem kierunkowym, a na politechnice dostałem za to jeszcze dodatkowe punkty w rekrutacji.

    • 9 5

    • Zależy w jakim liceum i w jakiej klasie. Uwielbiam ludzi posługujących się takimi uproszczeniami.

      • 4 0

    • Dodtakowe punkty na pg to żaden wyczyn, z całym szacunkime. To nie MIT.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
wystawa

Najczęściej czytane