• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zajęcia dodatkowe - tak, ale z umiarem

Opracowała Mon.
12 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 

Dobrze wybrane zajęcia dodatkowe, w których dziecko chętnie uczestniczy, mogą mieć znaczący wpływ na jego rozwój, sposób myślenia i funkcjonowania społecznego.



O roli jaką pełnią zajęcia dodatkowe oraz o tym jak ważny jest umiar w wypełnianiu czasu naszym pociechom opowie psycholog Marta Guzowska-Deptuła z gdyńskiego Centrum Psychoedukacji Inspiratio.

Centra edukacyjne, szkoły językowe, kluby osiedlowe oraz domy kultury przygotowały bogatą ofertę zajęć dodatkowych na nowy rok szkolny. Plastyka, muzyka, ceramika, sztuki walki, a może zajęcia językowe, taneczne lub komputerowe? Jak wybrać odpowiedni rodzaj zajęć dla naszego dziecka?

- Kiedy podejmujemy decyzję o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia obok własnej obserwacji warto skorzystać z porady psychologa dziecięcego, który po konsutacji może nakreślić profil rozwoju dziecka i jego predyspozycje do danych zajęć. Sami wiemy, że już jako dorośli ludzie dzielimy się na osoby z zamiłowaniami do nauk ścisłych lub też humanistycznych. U dziecka można również rozpoznać predyspozycje do różnych dziedzin wiedzy, a następnie tak kierować ich rozwojem, by chętniej i łatwiej mogły przyswajać nie tylko wiedzę szkolną, ale również rozwijać swoją inteligencję.

Rodzice w trosce o rozwój swoich pociech wypełniają im czas wolny różnorodnymi zajęciami dodatkowymi tak, że na zwykłą dzieciecą zabawę i odpoczynek nie pozostaje go zbyt wiele. Jak nie popaść w przesadę i nie spowodować efektu przemęczenia u naszego dziecka?

- Umiar przede wszystkim. Zmęczone zajęciami szkolnymi i pozalekcyjnymi dziecko, nie ma juz sił na nic. Sądze, że ciężko mu będzie cieszyć się z odnoszonych sukcesów.
Trafiła do mnie jakiś czas temu rodzina z chłopcem, który wykazywał wszelkie oznaki depresji dziecięcej. W trakcie konsultacji dowiedziałam się, że dziecko uczestniczy każdego dnia w dwóch zajęciach pozalekcyjnych, co powoduje, że wraca do domu później niż jego rodzice. Dziecko było zmęczone, sfrustrowane i bardzo smutne. Kiedy spytałam chłopca, które z zajęć dodatkowych lubi najbardziej, powiedział, że sam już nie wie, bo na nic nie ma już siły ani ochoty. Dlatego też przestrzegam rodziców, przed tego typu zachowaniami. Zajecia dodatkowe wspólnie wybrane z dzieckiem są jak najbardziej korzystne, ale nie może ich być za dużo. Zapominamy także o tym, że zajęcia dodatkowe mogą być alternatywą wspólnego spędzenia czasu z własnym dzieckiem. Dla dziecka ma to ogromne znaczenie, a dla rodziców może być mile spędzonym czasem i chwilą relaksu. Widząc rodziców, uczestniczących w zajęciach Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, jestem przekonana, że czują się doskonale, a piszczące z radości dzieci są dowodem na to, że jest to świetny pomysł.


A jak postąpić w sytuacji gdy dziecko nie wyraża chęci uczestnictwa w jakichkolwiek zajęciach dodatkowych? Czy warto zmuszać dziecko do aktywności?

- Warto zastanowić się, czy formy aktywności proponowane naszemu dziecku są zgodne z jego zainteresowaniami. Może okazać się, że związane są z modą lub zainteresowaniami rodziców. Już bardzo małe dzieci przejawiają specyficzne zamiłowania i podążając za nimi, mamy szansę dowiedzieć się co nasze dziecko lubi najbardziej i w czym czuje się najlepiej. 
Wspólna rozmowa, już z czterolatkiem, pomoże odnaleźć odpowiedź na pytanie, w którą stronę warto ukierunkować rozwojowo nasze dziecko. Bywa również i tak, że proponujemy dziecku, które z natury jest nieśmiałe, udział w zajęciach, gdzie dużą wagę przykłada się do rywalizacji. Wówczas sam udział w tego typu zajęciach, będzie dla niego trudny i stresujący. Nie wolno też zmuszać dziecko do aktywności. Nie ma to sensu, a przynosi to wręcz odwrotny skutek. Należy zastanowić się, co takiego dziecko przeżywa, co się z nim dzieje, że nie chce uczęszczać na proponowane zajęcia.


Nie sposób przecenić roli zajęć dodatkowych jako propozycji aktywnego i efektywnego spędzania wolnego czasu. Natomiast w przyszłości może to zaowocować umiejętnością skutecznej walki ze stresem.
Opracowała Mon.

Opinie (20) 2 zablokowane

  • lepsze zajęcia dodatkowe niż komputer i TV

    ja np. bardzo cieszę się, że rodzice w miarę wcześnie (jak na tamte czasy) posłali mnie na angielski. a z kolei żałuję, że np. wcześniej nie zaczęłam tańczyć. są takie aktywności, które warto zacząć w dzieciństwie, bo później nie ma już szans nadgonić. natomiast umiar jest wskazany we wszystkim.

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Wystawa budowli z klocków Lego (2 opinie)

(2 opinie)
33 - 35 zł
wystawa

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Kosmiczna Baza - Mobilne Centrum Nauki

35 zł
wystawa

Najczęściej czytane