• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kawiarnia Naukowa

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego
Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
oraz
Hotel Rezydent*****
w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki
mają zaszczyt
zaprosić Państwa do Kawiarni Naukowej
w Hotelu Rezydent***** w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki

30 października 2008 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. dr hab. Józef Szala (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy)

Zmęczenie materiału przyczyną wielkich katastrof

Gość poda między innymi przykłady głośnych katastrof lotniczych, morskich i drogowych oraz omówi skutki humanitarne, ekologiczne i ekonomiczne tych katastrof. Przystępnie opowie, co to jest zmęczenie materiału i zmęczeniowe pękanie konstrukcji oraz jakie środki są podejmowane w celu przeciwdziałania tym katastrofom.
Profesor Józef Szala jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej z roku 1961. Doktoryzował się na Politechnice Poznańskiej w 1975 r., a habilitację uzyskał na Politechnice Warszawskiej w 1981 r. Tytuł profesora został mu nadany w 1987 roku.
Działalność naukową prowadzi w dziedzinie: budowa i eksploatacja maszyn, specjalizując się w problematyce zmęczenia materiałów i zmęczeniowego pękania konstrukcji. Z tego zakresu opublikował ponad 150 prac, w tym 12 książek wydanych m.in. przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne i Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
Jest członkiem międzynarodowych organizacji naukowych: European Structural Integrity Society (ESIS) i Society of Experimental Mechanics (SEM) oraz krajowych m.in. Akademii Inżynierskiej w Polsce, Komitetu Budowy Maszyn PAN (przez 10 lat przewodniczący Komitetu), Zespołu Zmęczenia i Mechaniki Pękania Materiałów i Konstrukcji KBM PAN (członek założyciel i przewodniczący przez 14 lat). Był przez dwie kadencje członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Obecnie jest członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.
Pełnił ponadto szereg funkcji w uczelni m.in. rektora Akademii Techniczno-Rolniczej (obecnie Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy).
Ulubionym sposobem spędzenia wolnego czasu profesora jest lektura (literatura faktu w rodzaju reportaży Ryszarda Kapuścińskiego) i słuchanie muzyki poważnej. Hobby to podróże w gronie rodzinnym, głównie do krajów kultury antycznej i fotograficzne dokumentowanie wrażeń.

Opinie