• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kubki na kaucję. Ekorewolucja w gdańskiej kawiarni

Magda Mielke
21 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu. Celem akcji Take!Cup jest systematyczne eliminowanie szkodliwych dla środowiska jednorazowych kubków na rzecz trwałych i ekologicznych, bo wielorazowych naczyń wykonanych z polipropylenu.

Gdańska kawiarnia cieKAWA jako pierwsza w Trójmieście wprowadziła Ogólnopolski System Kaucyjny TakeCup. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające na kupowanie ulubionych napojów w specjalnych kubkach na kaucję, które zwracać można u dowolnego partnera na terenie całej Polski.



Kawiarnie i herbaciarnie w Trójmieście


Jak często kupujesz kawę/herbatę na wynos?

Z początkiem tego roku w życie weszły nowe przepisy prawa unijnego dotyczące zakazu sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Sklepy i restauracje powoli opróżniają zapasy plastikowych talerzyków, kubków, sztućców, słomek i mieszadełek, a także plastikowych patyczków np. do uszu czy balonów oraz piankowych pudełek na jedzenie na wynos.

Do 3 lipca zapasy te muszą całkowicie zniknąć z magazynów. Od dłuższego czasu trwa więc poszukiwanie ekologicznych rozwiązań. Jednym z takich jest Ogólnopolski System Kaucyjny: Take!Cup.

  • Kubki Take!Cup wykonywane są z materiału, który pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Wracają ponownie do obiegu jako np. doniczka na kwiaty czy otwieracz do butelek.
  • Kubki Take!Cup wykonywane są z materiału, który pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Wracają ponownie do obiegu jako np. doniczka na kwiaty czy otwieracz do butelek.
  • Kubki Take!Cup wykonywane są z materiału, który pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Wracają ponownie do obiegu jako np. doniczka na kwiaty czy otwieracz do butelek.

Jeden kubek Take!Cup zamiast 500 papierowych



Take!Cup to pierwszy w Polsce system kaucyjny, który stanowi dobrą alternatywę dla jednorazowych kubków na kawę. Kubki występują w dwóch rozmiarach i kolorach: 300 ml (karmelowy) i 400 ml (ecru). Posiadają uniwersalną pokrywkę. Jeden kubek Take!Cup zastępuje około 500 kubków papierowych. Wykonywane są one z polipropylenu (materiał PP), który w 100 proc. poddawany jest recyklingowi. Kubki cechuje wysoka jakość i wytrzymałość. Są ergonomiczne i przyjemne w dotyku, przeznaczone do kontaktu z żywnością - zarówno do ciepłych, jak i zimnych napojów. Co ważne, nie przenoszą smaku: pod wpływem wysokiej temperatury nie wytwarza się melamina. Nadają się również do mycia w zmywarce, są wytrzymałe na zadrapania i nie tłuką się. Ich obieg w systemie kaucyjnym jest bezpieczny. To ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do ochrony środowiska.

Zobacz także: Od tego roku koniec z jednorazowym plastikiem

- Informację o tej akcji podrzuciła nam jedna z klientek, oznaczając cieKAWĄ pod postem na Instagramie Ogólnopolskiego Systemu Kaucyjnego Take!Cup. Stwierdziłem, że wchodzimy w to - ktoś musi być pierwszy. Oczywiście system ma sens wtedy, kiedy w danej miejscowości czy w niedalekim od siebie obszarze jest jak najwięcej takich kawiarni. W Krakowie jest ich ok. 40 i większość z nich jest w centrum. Klient w jednym miejscu kupuje sobie taki kubeczek, zostawia kaucję, idzie na spacer i na drugim końcu rynku, w innej kawiarni go oddaje. Nie trzeba wracać do miejsca, w którym się ten kubek otrzymało. Ktoś musi to jednak zapoczątkować, a my od początku istnienia kawiarni stawialiśmy nacisk na eco: mamy kubki jednorazowe w 100 proc. recyklingowe, które można poddawać biodegradowalności, talerzyki bambusowe i z otrębów, sztućce drewniane oraz papierowe słomki. Cały czas więc pracujemy na ekologicznych, jednorazowych produktach. Teraz idziemy krok dalej, bo kubki Take!Cup mają za zadanie wyeliminować kubki jednorazowe, czyli jeszcze bardziej wchodzimy w ekologię, żeby wytwarzać mniej śmieci - mówi Krzysztof Skrzypski, prezes Ciekawej Spółdzielni Socjalnej.
  • Co godzinę zużywa się aż 320 tys. jednorazowych kubków, co daje prawie 3 mld wyrzucanych kubków rocznie.
  • Co godzinę zużywa się aż 320 tys. jednorazowych kubków, co daje prawie 3 mld wyrzucanych kubków rocznie.

Jak działa Take!Cup?



Aby skorzystać z kubka Take!Cup, zamawiając napój, należy zapłacić dodatkowo kaucję w wysokości 5 zł. Później kubek można zwrócić u dowolnego partnera Take!Cup na terenie całej Polski. Wówczas sprzedawca oddaje za niego wpłaconą kaucję.

Kubki są kaucjonowane, natomiast wieczka - ze względu na wymogi sanitarne związane z pandemią koronawirusa - póki co są płatne. Jeżeli klient zażyczy sobie taką pokrywkę, musi za nią zapłacić 5 zł, ale otrzymuje ją na własność. W przyszłości pokrywki również będą podlegały pod kaucję. Jeśli do programu dołączy więcej trójmiejskich lokali, stworzone zostaną kubki ze specjalnym logo związanym z Trójmiastem.

Czytaj także: Karnawałowe wypieki. Nie tylko pączki

Na razie lokale za udział w programie nie ponoszą żadnych kosztów. Z czasem możliwe jest wprowadzenie abonamentu, przy czym przedsiębiorca oszczędza na kupowaniu jednorazowych kubków. Oszczędności dla lokali zaczynają się już od 10. sprzedanego napoju. Przede wszystkim zaś kawiarnia przyczynia się do walki o czystość planety. Akcja cieszy się już dużą popularnością w krakowskich kawiarniach, powoli dołączają się także lokale z Warszawy.

- Namawiamy inne kawiarnie, aby dołączyły do akcji, bo im więcej nas będzie na danym obszarze, tym większy ma to sens. Program jest nowy, ale już pojawiają się pytania od klientów, czy jest jakieś inne miejsce, tu w Trójmieście, gdzie można oddać kubek - dodaje Skrzypski.
Mapę partnerów akcji sprawdzisz tutaj.

Kawiarnia cieKAWA powstała dzięki działaniom Ciekawej Spółdzielni Socjalnej, utworzonej przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundację Teneo. To wyjątkowe miejsce, otwarte na świat i ludzi, współtworzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Tutaj, poprzez pracę, mogą oni wykorzystywać swój potencjał i spełniać marzenie o dorosłości i samodzielności. Logo: kubek z "dymkami rozmowy" pokazuje, że kawiarnia to nie tylko pyszna kawa i ciasto, ale również miejsce spotkań, rozmów i wymiany doświadczeń.

Miejsca

Opinie (107) ponad 10 zablokowanych

  • Co za bzdura

    Czekam jeszcze na papier toaletowy wielokrotnego użycia....

    • 11 2

  • Czy kawę też mogę zwrócić ? :)

    Termos patrzy i się śmieje ...

    • 5 0

  • Ox

    Totalnie ale to totalnie zadna rewolucja

    • 1 0

  • Nigdy nie kupię kawy w wielorazowym kubku (1)

    Wielorazowe naczynia tyłka ze szkła. Ciekawe jak będą wyglądały te kubki np po 100 razach. Nie wyobrażam sobie korzystania z tych kubków, kto był wcześniejszym użytkownikiem? Czy miał opryszczkę, czy palił,etc.

    • 11 1

    • Każde wielorazowe naczynie chwalimy. Zero śmieci - to super idea! Rozumiemy obawy. Pewnie z podobnymi mierzysz się będąc w każdym lokalu gastronomicznym, gdzie korzysta się ze sztućców, talerzy czy szklanek. W takim wypadku pozostaje Ci korzystanie tylko z własnych opakowań.
      My zawsze podkreślamy, że higiena, czy w to czasach pandemii, czy poza, jest priorytetem. Nasi Partnerzy dbają o nią z najwyższą starannością

      • 3 1

  • no to koniec z kawą na mieście

    • 2 2

  • Czyli do nich tylko z własną szklanką i jeszcze zato kazą sobie doplacac :) Oni naprawde są niepełnosprawni umysłowo :)

    • 1 3

  • Hey! (4)

    HEY! Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni dynamiczną dyskusją. Na tym nam zależy, aby przedstawić alternatywę, która - przez zmiany wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej, a związane z wykorzystaniem naczyń jednorazowych - będzie miała swoje zastosowanie.
    Również jesteśmy zwolennikami picia kawy w sposób tradycyjny, w kawiarni przy stoliku, delektując się nią, mając czas na rozmowę i spędzanie czasu z bliskimi.
    Popieramy, wspieramy i promujemy również inicjatywy picia kawy z własnego kubka. Take!Cup nie jest zagrożeniem dla picia napojów w ten sposób - stanowi jednak alternatywę dla kawoszy, którzy z jakiegokolwiek powodu nie mają przy sobie kubka wielorazowego.

    Doskonale rozumiemy Państwa zdziwienie. Jesteśmy do dyspozycji i chętnie każdemu odpowiemy na każde pytanie.

    Serdecznie zapraszamy na nasz oficjalny profil (Instagram: @takecup_pl; Facebook: TakeCupPL) do zapoznania się z Projektem (opisane są m.in. właściwości kubka, właściwości pokrywki, higiena i inne ważne aspekty) bo jak już wspomnieliśmy, jest odpowiedzią na dyrektywy unijne oraz na konieczność ograniczania jednorazowych opakowań.

    Satysfakcją dla nas już jest to, że każdy jeden kubek ogranicza niepotrzebne śmieci, które szkodzą środowisku, a przedsiębiorcom pozwala oszczędzić wydatków na jednorazówkę.
    Do dalszej dyskusji zapraszamy na profil instagramowy @takecup_pl, a na wybrane pytania pod niniejszym artykułem udzielimy krótkich odpowiedzi objaśniających problematykę.
    Pozdrowienia od całego Teamu Take!Cup
    Take!Cup & Wake Up! ️

    • 3 6

    • A zakladajac, ze mam chec na kawe, nie mam swojego kubka ani NP drobnych z uwzglednieniem 5 zeta extra - moge nabyc kawe czy lepiej isc od razu do Zabki I nie tracic czasu?

      • 1 0

    • dyskusja muzę dynamiczna ale pomysł tragiczny

      • 1 1

    • Na pewno wybiorę tańsza kawę w papierowym kubku

      Zamiast kaucyjnego kubka wielorazowego. Generalnie życzę sukcesów ale biorąc pod uwagę niechęć Polaków do idei eko słabo to wygląda. Ekosłabo.

      • 0 1

    • lol 70% tej dyskusji to "wasze" ugrzecznione posty

      • 0 1

  • Przypomina picie z jednej szklanki kiedy byly saturatory z gruzliczanka.

    Do ataku ruszy armia zbieraczy z noclegowni, ktorzy beda wyrywac takie kubki pijacemu z reki, podobnie jak sie to dzieje z "odprowadzaczami" wozkow na zakupy.

    • 0 0

  • polecam czeski film "butelki zwrotne"

    gdzie te czasy, gdy oddawało się butelki po mleku i śmietanie codziennie, zwracało butelki i makulaturę za drobne pieniądze, czasy były mroczne, ale ekologia była bez zarzutu, ktoś może wymyślać na nowo i to jest super, ale dobre eko już mieliśmy, wystarczy sobie przypomnieć!

    • 3 1

  • nie znam angielskiego

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bufet Włoski w Sheraton Sopot (1 opinia)

(1 opinia)
240 zł
muzyka na żywo, degustacja

Niedzielne obiady z muzyką na żywo

187 zł
muzyka na żywo

Obiadokolacje All You Can Eat (1 opinia)

(1 opinia)
130 zł
degustacja

Katalog.trojmiasto.pl - Wkrótce otwarcie

Najczęściej czytane