• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Cena oraz Nigdy nie byłaś Żydówką | wokół książek Anny Bikont spotkanie z Magdaleną Budzińsk

Znamy już wiele opowieści o wojennych losach Żydów o tragicznych historiach masowych mordów i pojedynczych śmierci, o nielicznych i szczęśliwych przypadkach ocalenia. A jak właściwie wyglądało życie po Zagładzie? Jak dochodzi się do siebie i szuka nowego życia po końcu wojny? Czy o czymkolwiek można zapomnieć? Czy ocalałych da się tak łatwo odnaleźć?


Anna Bikont
z reporterską wnikliwością podejmuje oba te tematy. W książce Cena opowiada nieznaną historię poszukiwania ocalałych żydowskich dzieci tuż po wojnie. Podjął się tego Lejb Majzels, pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Na przełomie 1947 i 1948 r. wyjechał w poszukiwaniu dzieci, które przeżyły Zagładę i pozostawały pod opieką Polaków. Każdy wyjazd skrupulatnie opisał: o której wyjechał, o której dotarł, czy znalazł dziecko i jak bądź za ile można je wykupić. Bo życie każdego żydowskiego dziecka miało cenę.

Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtórzyła próbę ich odnalezienia. Podążyła śladem zapisków Majzelsa i dokonała niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem: jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.Z podobnym wyznawaniem zmierzyła się w książce Nigdy nie byłaś Żydówką. W tym intymnym studium charakterów, życia w ukryciu, ratowania się lub bycia ratowaną opowiedziała o sześciu żydowskich dziewczynkach i pokazała, że choć ich wojenne doświadczenia były podobnym koszmarem, dalsze losy potoczyły się zupełnie odmiennie: wszak z traumą każdy próbuje radzić sobie po swojemu. To opowieść o ciężarze, który niesie się przez całe życie: bólu, tęsknocie, niemożliwości zapomnienia, ale również o ukrytej sile, by stawić czoło przyszłości, nawet gdy nieustannie pada na nią długi cień Zagłady. Spotkanie poprowadzi Magdalena Budzińska.

Opinie

Sprawdź się

Teatr Miniatura to teatr: