• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Premiera w nowym Teatrze Mostownia (dawny Dom Książki)

Łukasz Rudziński
2 czerwca 2024, godz. 13:00 
Opinie (50)
Teatr Mostownia od stycznia funkcjonuje w dawnym Domu Książki. Teraz naszedł czas na premierę w nowej siedzibie. Teatr Mostownia od stycznia funkcjonuje w dawnym Domu Książki. Teraz naszedł czas na premierę w nowej siedzibie.

Teatr Mostownia w Dzień Dziecka zagrał premierę w swojej nowej siedzibie w dawnym Domu Książki na rogu Alei Grunwaldzkiej i ul. MiszewskiegoMapka. "Borówka mówi nie" w reżyserii Agnieszki Grewling-Stolc to zgrabne, dowcipne przedstawienie z proekologicznym przesłaniem.



Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne MOST, które prowadzi Teatr Mostownia, w styczniu otworzyło nową siedzibę w szczególnym dla gdańszczan miejscu - dawnym Domu Książki, który przez siedem dekad funkcjonował przy głównej arterii Trójmiasta we Wrzeszczu.

Siedem dekad Domu Książki we Wrzeszczu



Sala teatralna mieści dwa razy więcej widzów niż poprzednia przestrzeń Mostwoni. Na zdjęciu starsze przedstawienie w nowej scenerii - "Ni w ząbek". Sala teatralna mieści dwa razy więcej widzów niż poprzednia przestrzeń Mostwoni. Na zdjęciu starsze przedstawienie w nowej scenerii - "Ni w ząbek".
Mostownia wykorzystuje między innymi nieznaną bywalcom Domu Książki dawną przestrzeń magazynową - pomimo niepozornych z zewnątrz gabarytów ma powierzchnię ok. 500 m kw.

Gmach posiada dwie sceny z widownią (ta główna jest dwa razy większa niż w kameralnej kamienicy przy ul. Bohaterów Getta WarszawskiegoMapka, gdzie teatr i stowarzyszenie funkcjonowały wcześniej), trzy sale warsztatowe oraz nowo otwartą kawiarnię Mostova Cafe, znajdującą się tuż przy wejściu do budynku.

Całość przygotowano własnym sumptem (ponieważ cztery ekipy remontowe odmówiły realizacji przedsięwzięcia, generalny remont przeprowadzili sami artyści i ich rodziny), nawiązując do historii miejsca w wystroju i wykorzystując np. regały na książki jako ściany.

Premierą, powstałą już w nowej przestrzeni, jest "Borówka mówi nie", której scenariusz i muzyka są zasługą Oli Lis. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Grewling-Stolc. Obie panie grają też w przedstawieniu, które rozpoczyna niechciana pobudka Borówki z boku sceny, tuż obok widzów. Borówka to krasnoludka, która powinna pójść do pracy razem z innymi krasnoludkami, ale bardzo nie lubi wcześnie wstawać, a do tego codzienny wysiłek uważa za stanowczo przereklamowany.

Borówkę (po lewej) podziwiamy w planie lalkowym i w planie żywym. Na zdjęciu z przyjaciółką Tusią. Borówkę (po lewej) podziwiamy w planie lalkowym i w planie żywym. Na zdjęciu z przyjaciółką Tusią.
Dlatego postanawia uciec ze swojej osady, chociaż jej przyjaciółka wiewiórka Tusia zdecydowanie odradza krasnoludce takie zachowanie. Borówka jest jednak żądna przygód i szybko je znajduje dzięki wróżce Leszczynie, dowcipnie zaciągającej z amerykańskim akcentem. Borówka przemienia się w człowieka i na własnej skórze przekona się, że włóczenie się bez celu po zanieczyszczonym śmieciami lesie to jednak nic przyjemnego.

Otwarcie Teatru Mostownia. Był Dom Książki we Wrzeszczu, jest teatr



Na szczęście na jej drodze stanie Jagódka, dziewczynka z okolicznej wioski, która przygarnie krasnoludkę w ludzkiej postaci, chociaż podejrzewa, że z nową koleżanką jest coś nie tak. Spektakl łączy plan żywy (obie aktorki) z planem lalkowym. Wszystko odbywa się w leśnej scenerii oddanej dzięki zielonym roślinom, głównie iglakom ustawionym na scenie. Zamaskowano nimi również parawany, za którymi animowane od dołu są lalki na kiju. W pewnym momencie oglądamy też teatr cieni w miniaturze.

Jagódka (Agnieszka Grewling-Stolc, po lewej) i Borówka (Ola Lis) spędzają czas w domku na drzewie tej pierwszej. Jagódka (Agnieszka Grewling-Stolc, po lewej) i Borówka (Ola Lis) spędzają czas w domku na drzewie tej pierwszej.
Spośród lalek na patyku największą furorę wśród dzieci robi wszędobylski pies Jagódki o znaczącym anglojęzycznym imieniu Recycle. Aktorki animują też kukiełki Borówki, Leszczyny czy Tusi. Niezbędny kontekst (świat dorosłych) zbudowano dzięki głosom z offu, dobrze wkomponowanym w akcję 40-minutowego, zabawnego przedstawienia z kilkoma piosenkami śpiewanymi przez obie aktorki.

Dzięki charyzmie i temperamentowi na pierwszy plan wybija się Agnieszka Grewling-Stolc, której Jagódka jest nad wiek dojrzałą, rezolutną dziewczynką o dobrym sercu. Nieco mniej konsekwentna i wyrazista jest Borówka w wykonaniu Oli Lis, która wprawdzie ma swoje krasnoludzkie 78 lat, ale zachowuje się bardzo lekkomyślnie i od kilkuletniej Jagódki może się sporo nauczyć.

Noc na dworze (nawet na własnym podwórku) bywa straszna, ale razem zawsze jest raźniej. Noc na dworze (nawet na własnym podwórku) bywa straszna, ale razem zawsze jest raźniej.
Obie aktorki dobrze współpracują na scenie, przez co spektakl przyjemnie się ogląda, a jego przekaz jest zrozumiały dla każdego. Trzeba chronić las i zadbać, żeby nie zostawiać w nim śmieci. Najlepiej mieć własny worek na śmieci i rękawiczki na wypadek, gdy podczas spaceru natkniemy się na śmieci, żeby wynieść je z lasu.

Recenzja "Pierwszej zimy Sopelka" Teatru Mostownia



Po przedstawieniu, co charakterystyczne dla spektakli Teatru Mostownia, odbywa się z dziećmi kilkunastominutowa pogadanka na temat właściwych zachowań. Tym razem dzieci uczą się segregować odpady i instruowane są, jak prawidłowo zachowywać się w lesie.

Dzieci najżywiej reagują na narwanego pieska Recykle'a, animowanego na patyku przez Agnieszkę Grewling-Stolc. Dzieci najżywiej reagują na narwanego pieska Recykle'a, animowanego na patyku przez Agnieszkę Grewling-Stolc.
"Borówka mówi nie" zwraca również uwagę na potrzebę odpoczynku, o którym w natłoku zajęć i zadań łatwo zapomnieć. To przecież także dotyczy dzieci, które często mają mnóstwo zajęć pozaszkolnych. Każdemu przydadzą się wakacje czy choćby dzień wolny. Nadchodzące lato to znakomita okazja, by skorzystać z sugestii twórców tego ciepłego, dowcipnego, udanego przedstawienia i zadbać o odpoczynek.

Spektakl

10
9 ocen

Borówka mówi nie

teatr dla dzieci

Miejsca

  • Mostownia Gdańsk, ks. Leona Miszewskiego 16
  • MOST Gdańsk, Bohaterów Getta Warszawskiego 4/1

Spektakle

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (50)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (2 opinie)

(2 opinie)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najstarszy teatr w Trójmieście to...?

 

Najczęściej czytane