• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Uczniowie Hipokratesa nad Motławą (3 opinie)

Wystawa "Uczniowie Hipokratesa nad Motławą" w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddziale Sztuki Dawnej) poświęcona jest dokonaniom gdańskich medyków od XVI do końca XVIII wieku. Na ekspozycji znajdą się wizerunki słynnych lekarzy oraz wydane przez nich dzieła medyczne.

wrz 21

sobota, godz. 13:00 - 14:30

Gdańsk,
bilety 1 zł

26 maja - 31 grudnia 2024, godz. 11:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Sztuki Dawnej,
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
Wernisaż: 15 listopada 2016, godz. 12.00
Czynna: 15 listopada 2016 - 5 lutego 2017

Godziny otwarcia:
wtorek - piątek: 9.00 - 16.00, sobota - niedziela: 10.00 - 17.00

Oprócz wybitnych osiągnięć w zakresie medycyny gdańscy lekarze prowadzili także badania i dokonywali odkryć w wielu innych dziedzinach, odnosząc często międzynarodowy sukces. Przykładem daleko sięgającego oddziaływania lokalnej medycyny może być wpływ Johanna Adama Kulmusa i jego atlasów anatomicznych na rozwój japońskiej nauki w XVIII wieku. Gdańscy medycy kształcili się w tutejszym Gimnazjum Akademickim, które międzynarodową sławę zyskało właśnie dzięki dokonaniom w tej dziedzinie. Po ukończeniu gimnazjum przyszli lekarze kontynuowali studia w uczelniach całej niemal Europy, a po odbytej nauce wracali zazwyczaj do rodzinnego miasta i podejmowali tu lekarską praktykę, często także jako lekarze (fizycy) miejscy.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną portrety lekarzy gdańskich, zarówno graficzne, jak i malarskie oraz reprodukcje kilku epitafiów wystawionych słynnym medykom w tutejszych świątyniach. Niezwykle atrakcyjne i interesujące starodruki - atlasy anatomiczne, zielniki, poradniki medyczne, księgi astronomiczne, geograficzne czy opracowania historyczne - na pewno zaciekawią zwiedzających. Znakomicie opracowane teksty opisujące dokonania medyków i omawiające poszczególne dzieła zaprezentowane w atrakcyjnej formie plastycznej przekażą solidną wiedzę historyczną na temat rozwoju medycyny w Gdańsku. Działający od XVI do XVIII wieku lekarze, praktycy i teoretycy, tacy jak: Johann Philip Breyne, Laurentius Eichstädt, Joachim Oelhaf, Johannes Placotomus, Johann Adam Kulmus i wielu innych, z niemałym trudem i wysiłkiem położyli podwaliny pod nowoczesną medycynę. Wielu z nich pracowało na dworach monarszych i magnackich, sławiąc dokonania gdańskiej medycyny.

Organizatorzy przygotowali katalog poświęcony wystawie.

Kuratorzy wystawy:
Małgorzata Buchholz-Todoroska, Muzeum Narodowe w Gdańsku
Maria Otto, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Adam Szarszewski Gdański Uniwersytet Medyczny

Patronat honorowy:
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

Partner medialny:
TVP3 Gdańsk

Patronat medialny:
Pomorskie.eu, Trojmiasto.pl, Kulturaonline.pl, Portal Rynek i Sztuka, O.pl Polski Portal Kultury, InYourPocket

Opinie (3)

  • doskonały pomysł

    Bardzo się cieszę, że w Muzeum Narodowym powstaje tak ambitna wystawa. Wielu przyjezdnych, a nawet gdańszczan nie wie ilu ciekawych ludzi mieszkało i kształciło się w Gdańsku, a także jak istotne znaczenie miało to dla rozwoju nauki, brawo za pomysł. Brawo!!!

    • 9 0

  • wybiorę się

    • 2 0

  • świetna ekspozycja

    Cieszę się, że ją odwiedziłam w ostatnich dniach otwarcia. Jako gdańszczanka dużo się dowiedziałam na temat historii medyków w Gdańsku. Miło było zobaczyć, że kiedyś zawód ten cieszył się szacunkiem społecznym, a i w naszym mieście medycyna rozwijała się.
    Także technicznie ekspozycja dobrze zorganizowana, ładne wydruki (no, pojedyncza literówka się trafiła), czytelne tablice, ciekawe eksponaty w chyba najlepszym (historycznie) miejscu do zorganizowania wystawy o takiej tematyce. Chciałabym oglądać więcej równie interesujących rzeczy.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Ważnym trójmiejskim artystą street artu, tworzącym pod pseudonimem M-city, który stworzył "galerię społecznego muralu" komentującą polską rzeczywistość społeczno-polityczną, jest: