• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Utknąłeś na przejeździe kolejowym? Wyłam szlaban

mJ
26 sierpnia 2024, godz. 09:00 
Opinie (36)
W przypadku utknięcia między szlabanami na przejeździe kolejowym - nie bój się wyłamać zapory. Ratuj swoje życie. W przypadku utknięcia między szlabanami na przejeździe kolejowym - nie bój się wyłamać zapory. Ratuj swoje życie.

Jak się zachować, gdy utkniesz autem na przejeździe kolejowo-drogowym, a szlabany zaczną się zamykać? To niezwykle stresująca sytuacja, w której trzeba jednak zachować zimną krew i nie panikować. Rozwiązanie jest banalnie proste, ale mało który kierowca z niego korzysta. Prawdopodobnie w obawie przed... kosztami.



Czy w sytuacji utknięcia na przejeździe kolejowym wyłamał(a)byś szlaban?

Kilka dni temu na jednym z przejazdów kolejowych w Polsce doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji. Całość zarejestrował smartfonem świadek. Na nagraniu widzimy auto, które utknęło na przejeździe. Kierowca nie do końca wiedział, jak się zachować, co zrobić. Wpadł na pomysł przestawienia samochodu wzdłuż zamkniętych szlabanów. Po przeparkowaniu pojazdu kabinę auta opuścili pasażerowie. Na całe szczęście to zdarzenie zakończyło się szczęśliwie. Nikt ani nic nie ucierpiało.

Ku przestrodze warto obejrzeć poniższy film i nie kopiować zachowania kierowcy.


Ratuj się, wyłamując szlaban



Przede wszystkim, gdy samochód jest sprawny, zrób to, czego nie robi prawie nikt - zjedź z przejazdu, wyłamując rogatkę. To zastanawiające zjawisko, dlaczego ludzie, którzy są w sytuacji zagrażającej życiu, boją się wyłamać szlaban i bezpiecznie opuścić tory, po których za moment przejedzie rozpędzony pociąg?

Czy ten kawałek tworzywa sztucznego jest ważniejszy od życia? Oczywiście, że nie. Nie wiadomo, dlaczego kierowcy nie decydują się na ten krok. Może z obawy o koszty naprawy szlabanu i samochodu? Warto zaznaczyć, że jeśli wyłamiesz rogatkę autem, to koszt naprawy szlabanu potrącony zostanie z OC pojazdu.

Zdecydowanie złym pomysłem jest kopiowanie zachowania kierowcy z filmu, czyli przestawianie auta w taki sposób, aby nie stał on kołami na torach. To bardzo ryzykowne - pociąg jest szerszy od torów i jest duża szansa, że staranuje pojazd.

W sytuacji, gdy utknąłeś na przejeździe, a silnik został unieruchomiony - pilnie ewakuuj się wraz z pasażerami z pojazdu. Tutaj nie ma już ratunku dla twojego pojazdu.



Jak wyłamać zaporę?



Wyłamanie szlabanu jest bardzo proste. Najłatwiej po prostu wjechać w zaporę autem. Naprawdę, nie zważajcie na ewentualne uszkodzenia przedniej części auta. W tej sytuacji nie ma to żadnego znaczenia.

Drugi sposób - szlaban można wyłamać ręcznie, zapierając się o niego ciałem i odginając go na zewnątrz przejazdu. Zapory są zaprojektowane tak, aby w razie podbramkowej sytuacji łatwo można było je wyłamać.

Zapory można wyłamać w bardzo łatwy sposób - samochodem albo ręcznie. Zapory można wyłamać w bardzo łatwy sposób - samochodem albo ręcznie.

Zadzwoń na 112



Gdy będziesz już w bezpiecznym miejscu - koniecznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj o wyłamanej rogatce albo pozostawionym na przejeździe aucie. Numer skrzyżowania znajdziesz na charakterystycznej żółtej naklejce z tyłu napędu rogatkowego (ewentualnie z tyłu krzyża św. Andrzeja).

Mandat



Kierowca, który utknął między zaporami, prawdopodobnie nie uniknie mandatu. Za wjechanie na przejazd kolejowy, gdy nie ma na nim wystarczająco dużo miejsca do jego opuszczenia grozi karą w wysokości 2 tys. zł (w przypadku recydywy mandat wyniesie dwukrotność, czyli 4 tys. zł).
mJ

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Przejazdy Ferrari, McLaren, Lamborghini i Inne #ZbieramyNaKaretke (11 opinii)

(11 opinii)
zlot, imprezy i akcje charytatywne

Pomorska Miss Scania (13 opinii)

(13 opinii)
parada, zlot

Trójmiejski Grill Motocyklowy Moto-Zone

w plenerze, street food

Sprawdź się

Sprawdź się

Czym jest AMG Brand Center Gdańsk?

 

Najczęściej czytane