• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Absolwent gdyńskiej "trójki" głównym naukowcem w OpenAI

ws
16 maja 2024, godz. 12:00 
Opinie (68)
Absolwent III LO w Gdyni Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI. Absolwent III LO w Gdyni Jakub Pachocki głównym naukowcem w OpenAI.

Absolwent III LO w Gdyni - Jakub Pachocki - został głównym naukowcem w OpenAI. Jak podkreśla szkoła, na opublikowanej w 2023 roku liście 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI znalazło się trzech absolwentów gdyńskiej "trójki", którzy ukończyli klasy matematyczno-informatyczne.



Używasz Chata GPT?

Jakub Pachocki od niemal siedmiu lat prowadził globalny zespół, który stworzył Chat GPT, którym dziś zachwyca się cały świat. To jeden z najważniejszych badaczy w OpenAI. Teraz, po tym jak zrezygnował Ilya Sutskever, jeden z twórców firmy, został głównym naukowcem w OpenAI.

- Jakub będzie naszym nowym Głównym Naukowcem. Jakub jest również bez wątpienia jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia, jestem zachwycony, że przejmuje tutaj pałeczkę. Prowadził wiele z naszych najważniejszych projektów i jestem pewny, że poprowadzi nas do szybkiego i bezpiecznego postępu w realizacji naszej misji stworzenia AGI, które przyniesie korzyści wszystkim - poinformował Sam Altman.
Jak przypomina gdyńska "trójka", Jakub Pachocki znalazł się na liście 23 najbardziej wpływowych Polaków w AI opublikowanej przez miesięcznik "My Company Polska". Na tej samej liście wymieniono również Filipa Wolskiego i Szymona Sidora, którzy również ukończyli klasy matematyczno-informatyczne III LO w Gdyni.


Jakub Pachocki - od mistrza świata w programowaniu na Harvard



Od najmłodszych lat wiadomo było, że jest i będzie osobą ponadprzeciętną. Gdy bez problemów zdawał międzynarodową maturę, wiedział, że pójdzie na studia informatyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jako finalista sześciu olimpiad technologicznych mógł studiować, gdzie chciał.

W 2012 roku, jeszcze jako student, jego trzyosobowy zespół pokonał 35 tys. programistów z całego świata w Google Code Jam w Nowym Jorku. Polacy zostali wtedy mistrzami świata programistów. Rok wcześniej zajął trzecie miejsce.

Po tym sukcesie zdecydował się na kontynuację nauki na Carnegie Mellon University, gdzie został doktorem nauk komputerowych. Wiedzy nie było mu jednak dość, bo skończył jeszcze studia podoktorskie na Uniwersytecie Harwardzkim.


Z Facebooka do Open AI



Mając takie fundamenty, miał też oferty pracy od gigantów w branży. Wybrał pracę dla Facebooka. Co ciekawe, dziś próżno na tym portalu szukać jego ogólnodostępnych wpisów - oprócz lakonicznych informacji biograficznych na temat miejsca zatrudnienia czy ukończeniu kolejnych studiów.

Nadal rozwijał się naukowo, pracując na Berkeley i publikując kilkadziesiąt tekstów naukowych z obszaru przetwarzania ogromnych zasobów danych. Jednym tchem wymieniany jest wśród najlepszych programistów świata.
ws

Opinie (68) 4 zablokowane

  • Gość

    Rety !!!! Wielki szacun za osiągnięcia...a zazdrosnym Polakom i hejterom to środkowy palec :)

    • 2 3

  • To jest propagandowy tekst, czy kryptoreklama szkoły w czasie terminów rekrutacji? Gdzie jest zaznaczone, że to tekst sponsorowany? Jakie związek ma jego liceum z tym co osiągnął??!!

    • 3 2

  • Gratulacje, dalszych sukcesów zawodowych,
    jest Pan genialny

    • 1 2

  • Gratuluję nauczycielom 3lo

    • 1 2

  • Brawo, dzieki takim genialnym umysłom AI celniej trafia rakietami w ludzi niosących prawdziwą pomoc innym ludziom

    Wojska szydowskie sprawniej robią holocaust Palestyńczyków. Wspaniale, że są takie umysły, które same altmany wykorzystują. Fajnie być genialnym trybikiem w tej globalnej maszynie zagłady. No ale oczywiście, oni to robia aby rozwijac świat. Szkoda tylko, że potem korporacje najpierw wykorzystują te technologie by sprawniej zabijać lub zniewalać ludzi. Więc nie ma sie czym podniecać. Strażnicy w Auschwitz również wykonywali tylko swoją robotę. Bezrefleksyjnie. Dlatego dla mnie każdy taki "wybitny umysł" to tylko użyteczny diota dla zdziczałych elit finansowych tego świata.

    • 3 1

  • Idea nie powinna być rozwijana skoro

    Skoro maszyna nie ma odruchów ludzkich a pod wpływem presji czasu oszukuje. Nawet najwybitniejszy umysł powinien wyhamować. Skłodowska i Einstein przyczynili się do powstania atomowej. A co jeśli mega naukowiec zajrzy nam do domu zdalnie prsez gniazdka żeby śledzić każdego?
    Już teraz technologia obezwladnia dzieci przez niewinne gry. Po co nam wybitny umysł skoro maszyna wpierw będzie jego eliminować?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane