• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zamiast religii? Etyka i długo, długo nic

Elżbieta Michalak
7 września 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Zajęcia z religii odbywają się we wszystkich polskich szkołach, ale niemal wszystkie proponują także zajęcia alternatywne, takie jak choćby etyka. Na zdjęciu uczniowie klasy maturalnej V LO w Gdańsku podczas lekcji religii. Zajęcia z religii odbywają się we wszystkich polskich szkołach, ale niemal wszystkie proponują także zajęcia alternatywne, takie jak choćby etyka. Na zdjęciu uczniowie klasy maturalnej V LO w Gdańsku podczas lekcji religii.

Gdy pełnoletni uczeń lub rodzice nieletniego dziecka nie chcą, by uczestniczyło ono w zajęciach z religii, szkoła musi im zaproponować inne zajęcia. Jak to wygląda w Trójmieście?



Choć religia nie wchodzi w program ramowy, który opracowywany jest co roku dla każdego typu szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zajęcia muszą kończyć się stopniem, który wliczany jest do średniej ocen ucznia.

Jaką alternatywę powinni mieć uczniowie nie chodzący na religię?

MEN nie zmienił zapisu rozporządzenia w tej sprawie, dlatego wciąż w publicznych szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych lekcje religii bądź etyki organizuje się w ramach planu zajęć szkolnych.

Dla tych, którzy rezygnują z religii, najczęściej proponuje się etykę. Rola rodzica nie jest tu obojętna, to właśnie na jego prośbę powołuje się do życia te zajęcia. Mówi o tym informacja MEN w sprawie warunków i sposobu organizowania etyki w szkołach publicznych, w której czytamy: "Nauka etyki jest organizowana w szkołach publicznych na życzenie rodziców, według zasad określonych przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej".

Są jednak rodzice, których takie rozwiązanie nie satysfakcjonuje. - Jestem przeciwny zarówno religii w szkole, jak i etyce. Nie powinno ich tam być, bo szkoła powinna być bezwyznaniowa, świecka - przyznaje Filip, tata pięcioletniej Igi. Wystarczy, że dzieci dzielą się już na biedne i bogate, zdolne i mniej zdolne. Szkoła nie musi dokładać kolejnego podziału na wierzące i niewierzące - argumentuje.

Czytaj więcej na forum trojmiasto.pl, gdzie założony został wątek dotyczący tej sprawy. .

Choć 90 proc. szkół w miejsce religii proponuje zajęcia z etyki, to niektóre placówki, na prośbę rodziców, organizują inne zajęcia "zastępcze". Rodzic proponuje alternatywę, a dyrektor stara się wprowadzić ją w życie. Ważne, że w przypadku wszystkich zastępczych zajęć udział w nich jest obowiązkowy.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku dla chętnych organizowana jest etyka, a także zajęcia biblioteczne. Dyrekcja pozostaje jednak otwarta na inne propozycje zajęć alternatywnych.

- Nie widzę w tym problemu, takie zajęcia są jak najbardziej do zrealizowania nawet z godzin dyrektorskich, ale w tym roku nie było zainteresowania - przyznaje Elżbieta Anna Mionskowska, dyrektor szkoły. - Kłopotem mógłby być tylko nauczyciel prowadzący, który musiałby mieć kierunkowe wykształcenie - dodaje.

Gdańska Szkoła Podstawowa przy ulicy Małomiejskiej swoim uczniom proponuje etykę i zajęcia z filozofii.

- Jesteśmy szkołą niepubliczną, działającą na prawach publicznej, dlatego swoich uczniów traktujemy bardzo indywidualnie - mówi Magdalena Soliwoda, dyrektor szkoły.

W wielu szkołach dyrektorzy wyszli z innego założenia i plan ułożyli w taki sposób, żeby zajęcia z religii odbywały się albo na początku, albo na końcu. Wówczas dzieci nieuczęszczające na ten przedmiot mogłyby po prostu później przyjść do szkoły lub szybciej wrócić do domu.

Są jeszcze inne rozwiązania proponowane uczniom. - W naszej szkole w miejsce religii proponujemy etykę lub zajęcia w bibliotece, ale dziecko może chodzić na każde inne zajęcia odbywające się w tym samym czasie, co religia, o ile nauczyciel prowadzący wyrazi na to zgodę - opowiada dyrektor Gimnazjum nr 24 w Gdyni.

Należy pamiętać, że szkoła, w której uczeń nie korzysta z nauki religii lub etyki, ma obowiązek zapewnić uczniowi w czasie trwania tych zajęć opiekę lub zajęcia wychowawcze. A to, czego dziecko może uczyć się w zamian, zależy w głównej mierze od rodzica, samego dziecka i tego, czy dyrektorowi uda się znaleźć wykształconego w danym kierunku nauczyciela.
Elżbieta Michalak

Opinie (119) 7 zablokowanych

  • Dlaczego nie?

    To niech utworzą szkołę, która w programie będzie miała etykę lub inne coś zamienne za religię i nie będzie problemu.

    • 1 2

  • dziennikarzyny z trojmiasto.pl

    przestańcie nadużywać słowa "przyznaje"! Prawie w każdym tekście choć jeden cytat jest nim zakończony. W tym nawet dwa. Co za miernota językowa...

    • 1 0

  • w

    szkole pueblicznej w ogóle nie powinno byc żadnej religii. Rodzic, który chce , aby jego dziecko uczyło sie religii w szkole niech pośle je do szkoły katolickiej i tam może godzianmi leżec krzyżem i odmawiać różańce

    • 11 1

  • Religia to sposob werbowania ludzi od najmlodszych lat. Ci ktorzy nie chodza na religie sa wytykani palcami, psychicznie zmuszani do tego aby pedzic za reszta stada. W ten sposob 99% Polakow sa katolikami. Religia powinna byc tam gdzie jej miejsce przy kosciele jak bylo dawniej. A kasa z wyplat dla ksiezy powinna byc zagospodarowana na nauke jezykow obcych i zajecia dodatkowe rozwijajace kratywnosc i samodzielonosc aby panstwo nie szkolilo NIEUDACZNIKOW.

    • 10 1

  • etyka w szkole (1)

    ''Do projektu może dołączyć każdy, komu temat etyki w polskich szkołach jest bliski i dysponuje materiałami lub przemyśleniami w tym temacie, którymi chciałby się podzielić.

    Na portalu nie promujemy żadnej partii politycznej czy światopoglądu religijnego. Portal jest kierowany do wszystkich zainteresowanych etyką w szkołach bez względu na przekonania religijne czy polityczne.
    Niekomercyjność, to dla nas podstawowy warunek niezależności.

    Portal tworzą ludzie, którym temat etyki w szkole jest bliski i wszystkie wydatki ponoszą z własnej kieszeni. Na portalu nie umieszczamy reklam ani artykułów sponsorowanych. Oznacza to niestety również, że nie dysponujemy dodatkowymi środkami na reklamę, dlatego tym bardziej jesteśmy Państwu wdzięczni za zaangażowanie i promowanie serwisu.

    Zapraszamy Państwa także na naszą stronę na fb. Zamieszczamy tam linki do ciekawych tekstów w sieci oraz informacje o wydarzeniach, polecanych lub inicjowanych przez nasz portal. Będziemy wdzięczni za jej polecanie Waszym "facebookowym" przyjaciołom i znajomym

    Rys programu

    Naszą pomoc adresujemy do nauczycieli etyki, którzy ciągle mają duże trudności ze znalezieniem dobrych materiałów do prowadzenia lekcji. Często jest to powód, że żaden z nauczycieli zatrudnionych w danej szkole, spełniających kryteria kwalifikacyjne, nie podejmuje się uczenia etyki, chociaż byliby chętni i uczniowie i ich rodzice.

    Chcielibyśmy także dotrzeć do rodziców dzieci pozbawionych możliwości uczęszczania na lekcje etyki i pomóc im w zorganizowaniu zajęć. Naszym głównym celem jest dostarczenie rodzicom informacji kiedy i na jakich zasadach mogą ubiegać się o zorganizowanie lekcji etyki w szkołach swoich dzieci.

    W dalszej kolejności planujemy opracowanie (wspólnie ze współpracującymi z nami nauczycielami etyki) społecznego podręcznika do etyki i udostępnianie go na naszej stronie internetowej.''

    źródło: etykawszkole.pl/co-i-dlaczego-robimy

    • 0 0

    • etyki niech ucza rodzice

      • 0 1

  • Uczyc dzieci...

    ...podstaw prawnych,zeby kiedys nie uslyszaly "nieznajomosc prawa nie zwalnia od odpowiedzialnosci"!!
    Religia do salek katechetycznych przy kosciolach!

    • 11 0

  • etyczni

    ''Dzieci mają prawo do lekcji etyki!

    Etyka uczy myślenia i tolerancji, rozwija wrażliwość i odwagę.

    Zasady nauczania etyki w szkołach reguluje Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach,czyli ten sam dokument, który reguluje zasady nauczania religii.

    Oznacza to, że:

    wystarczy siedmioro dzieci w całej szkole, by szkoła mogła zorganizować dla nich lekcje etyki. Nawet jeśli w szkole jest jedno dziecko, chętne do nauki etyki, szkoła ma prawne możliwości, by mu ją zapewnić, np. w formie zajęć międzyszkolnych.

    Dlaczego warto zapisać dziecko na etykę

    Lekcje etyki dają dzieciom możliwość poznawania systemów wartości, nie ograniczających się do jednej opcji światopoglądowej.

    Lekcje etyki, tak jak lekcje religii, nie są zajęciami obowiązkowymi. Jednakże zgodnie z paragrafem 1 pkt. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 lipca 2007 r., ocena z nich wliczana jest do średniej ocen ucznia.

    Dziecko, które nie chodzi na religię lub etykę, pozbawione jest możliwości zdobycia dobrej oceny, która może wpłynąć na końcowe wyniki w nauce. Wysoka średnia ocen jest często brana pod uwagę w czasie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

    Może mieć także znaczenia dla kandydatów na studia. Chociaż według nowych przepisów podstawą przyjęcia na studia stają się przede wszystkim wyniki z egzaminu maturalnego, to jednak niektóre uczelnie żądają złożenia chociażby kserokopii świadectwa ukończenia szkoły średniej. Niektóre przeprowadzają także rozmowy kwalifikacyjne. Poza tym dziecko, które nie dostanie się do dobrego liceum, będzie miało mniejsze szanse na studiowanie na prestiżowym kierunku studiów.

    Europejski Trybunał Praw Człowieka w dn. 15 czerwca 2010 r. stwierdził, że umieszczanie kreski na świadectwie szkolnym w miejscu przeznaczonym na ocenę z religii lub etyki, w sytuacji gdy uczeń nie miał możliwości uczęszczania na lekcje etyki, jest sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Kreska na świadectwie dziecka w miejscu religia/etyka jest dyskryminująca. Nie pozwólmy, aby nasze dzieci były dyskryminowane.

    Jak zapisać dziecko na etykę?

    Wystarczy na początku roku szkolnego złożyć oświadczenie, że chcemy, by nasze dziecko uczęszczało na lekcje etyki.

    Ważne:

    Oświadczenie dotyczące nauki etyki jest ważne przez cały czas pobierania nauki dziecka w danej szkole, nie trzeba go składać co roku.

    Nie ma obowiązku pisania jakichkolwiek oświadczeń, że dziecko nie będzie uczęszczało na lekcje religii.

    Jeżeli wolą rodziców jest, by dziecko zrezygnowało z uczęszczania na lekcje religii i zaczęło naukę etyki, należy napisać oświadczenie.''

    źródło: etyczni.org/wiadomosci/dzieci-maja-prawo-do-lekcji-etyki

    • 2 0

  • Przykładowa lekcja etyki w XXIX krakowskim Liceum (1)

    ''Krakowski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w ramach projektu etykawszkole.pl zorganizował pokazową lekcja etyki, której tematem była kara śmierci - za i przeciw jej stosowaniu. Temat ten, zaproponowała obecna na lekcji Elżbieta Binswanger-Stefańska ( dziennikarka i tłumaczka) w związku z mordercą z Norwegi Brevikiem a lekcje w XXIX krakowskim Liceum poprowadził profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Hartman (filozof i bioetyk).''

    źródło: youtu.be/hjiFpSWwa4c

    • 5 0

    • sama chętnie poszłabym na takie zajęcia

      dyskusja, prowokowanie do myślenia i wyrażania własnych poglądów. nic, czego można by było doświadczyć na lekcji religii.
      wiadomo, na podstawówkę temat zbyt poważny, ale dla licealistów świetny

      • 4 0

  • szkoła świecka

    Czy jest w trójmieście a szczególnie w Gdyni jakakolwiek świecka szkoła? gdzie nie ma religii w ogóle? Domyślam się że jeśli tak to na pewno nie jest publiczna/państwowa?:(

    • 10 0

  • Wzory pism - oświadczenia i skargi w sprawie etyki w szkole

    etyczni.org/content/oswiadczenie-w-sprawie-uczeszczania-dziecka-na-lekcje-etyki

    etyczni.org/sites/default/files/oswiadczenia/oswiadczenie_w_sprawie_uczeszczania_dziecka_na_lekcje_etyki.doc

    etyczni.org/sites/default/files/oswiadczenia/skarga_w_sprawie_odmowy_zorganizowania_lekcji_etyki.doc

    etyczni.org/sites/default/files/oswiadczenia/skarga_w_sprawie_dyskryminowania_ucznia_-_przyklad.doc

    etyczni.org/oswiadczenia-i-skargi

    źródło: etyczni.org/oswiadczenia-i-skargi

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Zrozumieć Psa - prelekcja (3 opinie)

(3 opinie)
30 zł
wykład

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane