• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dlaczego Wahadło Foucaulta przestało się wahać?

Piotr Kallalas
31 lipca 2024, godz. 14:00 
Opinie (47)
Wahadło Foucaulta obecnie nie porusza się - w okresie letnim ma zostać przeprowadzona renowacja. Wahadło Foucaulta obecnie nie porusza się - w okresie letnim ma zostać przeprowadzona renowacja.

Gdańskie Wahadło Foucaulta zostało zatrzymane i obecnie na Politechnice Gdańskiej nie można podziwiać eksperymentu pokazującego, że Ziemia obraca się wokół własnej osi, który został po raz pierwszy przeprowadzony i opisany w XIX w. - Cała instalacja powinna być gotowa na otwarcie nowego roku akademickiego - uspokaja uczelnia.



Czy wiedziałe(a)ś o istnieniu takiego wahadła na dziedzińcu PG?

Wahadło Foucaulta można podziwiać na dziedzińcu im. Jana Heweliusza Politechniki Gdańskiej od 2005 r., kiedy to zostało zainstalowane, aby prezentować zmianę płaszczyzny i tym samym udowadniać, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

Mechanizm szybko stał się jedną z unikatowych atrakcji uczelni.

CERN odpowie na pytanie o początek świata? CERN odpowie na pytanie o początek świata? "Jest chęć doprowadzenia do jeszcze większego zderzenia"

"Smutno stoi w miejscu"



O ile cały czas możemy podziwiać wahadło granitowe wahadło z elementami stali nierdzewnej, to jednak obecnie nie zobaczymy jego ruchu.

- Wahadło smutno stoi w miejscu i ani drgnie. Czy tak powinno być? Byłem na inauguracji tego urządzenia wiele lat temu i gdy teraz przechodziłem obok, ze zdziwieniem dostrzegłem, że mechanizm nie funkcjonuje - napisał do nas Paweł.
  • Wystawa 70 lat CERN w Politechnika Gdańska  Wahadło Focaulta
  • Wystawa 70 lat CERN w Politechnika Gdańska  Wahadło Focaulta

Gdańskie Wahadło Foucaulta Gdańskie Wahadło Foucaulta

Potrzeba konserwacji



O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy władze uczelni. Ostatnia renowacja wahadła miała miejsce w 2015 r., kiedy wymieniono między innymi również posadzkę. Teraz przyszedł czas na kolejną odsłonę renowacji.

- Wahadło zostało unieruchomione na okres wakacji przez naszych pracowników i wynika to z potrzeby konserwacji i odświeżenia całej konstrukcji: począwszy od specjalnego mocowania, do którego podwieszone jest wahadło i które umożliwia jego prawidłowe działanie, a skończywszy na znajdującym się pod nim zdobionym postumencie. Cała instalacja powinna być gotowa na otwarcie nowego roku akademickiego - mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik prasowy uczelni.
Gdańskie wahadło zostało odnowione w 2015 r., kiedy wymieniono też między innymi posadzkę.


To Ziemia się kręci



Wahadło stworzył francuski fizyk doświadczalny Jean Bernard Léon Foucault, który po raz pierwszy pokazał je w 1851 r. w obserwatorium w Paryżu. Co zaskoczyło wtedy publiczność? Płaszczyzna drgań urządzenia nie ulega zmianie, jednak widzimy, że następuje zmiana obrotu, co jest spowodowane właśnie ruchem Ziemi.

Co istotne, drgania będą miały różną prędkość w zależności od szerokości geograficznej - w przypadku równika nie będzie ich wcale. W przypadku szerokości większej od zera płaszczyzna będzie ulegać stopniowej rotacji. O to właśnie chodzi w eksperymencie - to Ziemia się kręci, nie zmienia się natomiast płaszczyzna wahadła.

Nauka i szkolnictwo

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane