• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do czego przydają się studia?

Marzena Klimowicz-Sikorska
21 lipca 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Nie zawsze dorabianie na studiach w zawodzie, z którym nie wiążemy kariery zawodowej, uznawane jest za atut. Nie zawsze dorabianie na studiach w zawodzie, z którym nie wiążemy kariery zawodowej, uznawane jest za atut.

Trzy lata studiów licencjackich, dwa magisterskich i pierwsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej niemal zawsze dotyczy doświadczenia zawodowego. Skoro pracodawcy tak bardzo je cenią, po co w ogóle wybierać się na uczelnię?



Do czego przydają się studia? Najlepiej pokazuje to wymiana zdań na facebookowym profilu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do czego przydają się studia? Najlepiej pokazuje to wymiana zdań na facebookowym profilu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy po studiach czułeś się dobrze przygotowany do zawodu?

Łącznie pięć lat na uczelni, która dla wielu studentów nie ogranicza się tylko do nauki, ale m.in. pracy umożliwiającej opłacenie czesnego, stancji i po prostu utrzymanie się. W większości praca ta odbiega od studiowanego kierunku, bo nie o doświadczenie zawodowe tu chodzi, ale o zapewnienie sobie bytu i choć cząstki niezależności przez najbliższe kilka lat nauki.

Kiedy ta się kończy, czas na pierwszą pracę. Ale co zrobić, jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej możemy "pochwalić się" pracą w barze, albo dorywczym rozdawaniem ulotek?

Problem wchodzenia świeżo upieczonych absolwentów na rynek pracy istnieje od dawna. Dlatego w ramach programu Twoja Perspektywa przepytano 1017 studentów z kilkudziesięciu uczelni w całej Polsce o ich przygotowanie do życia zawodowego.

Blisko połowa z nich uważa, że kompetencje zdobyte podczas studiów nie spełniają oczekiwań pracodawców. Na pytanie "czy studia przygotowały cię do podjęcia pierwszej pracy?" aż 39 proc. odpowiedziało "raczej nie", a 11 proc. "zdecydowanie nie". Zaledwie 9 proc. studentów uważa, że studia zdecydowanie przygotowały ich do podjęcia pierwszej pracy.

Natomiast ponad 30 proc. z nich ma już na swoim koncie pierwsze doświadczenie zawodowe, a aż 70 proc. uczestników badania swoje umiejętności praktyczne zdobywa i szlifuje działając w organizacjach, samorządach, czy uczelnianych kołach naukowych. W kategorii "inne doświadczenie zdobyte podczas studiów" studenci wymieniali głównie praktyki zawodowe i staże oraz wolontariat.

Badanie pokazało, że od pracodawców studenci oczekują w pierwszej kolejności praktyk i staży (78,5 proc.) oraz warsztatów merytorycznych na uczelniach (8 proc.) - czyli tych form współpracy, które umożliwią im konfrontację wiedzy merytorycznej z realiami biznesowymi i przełożenia jej na praktykę.

Za najlepszą formę kontaktu pracodawcy ze studentami 22 proc. respondentów uznało konkursy. W kategorii "inne" pojawiło się m.in. oczekiwanie delegowania doświadczonych pracowników do prowadzenia przedmiotów specjalistycznych.

Badania opinii studentów były częścią zakończonej właśnie, IV edycji programu Twoja Perspektywa, w ramach którego organizatorzy zrealizowali m.in. 54 warsztaty na 18 uczelniach dla ponad 900 studentów w całej Polsce.

Organizatorami programu Twoja Perspektywa są Orange Polska, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami i Business for Society. Badanie miało na celu m.in. uzyskanie opinii studentów na temat ich przygotowania do wejścia na rynek pracy. Wzięło w nim udział 1017 respondentów z kilkudziesięciu uczelni w całej Polsce.

Opinie (414) ponad 10 zablokowanych

  • jestem mgr fizjoterapii i .... sprzątam

    ukonczyłam UMed w Łodzi nie mam znajomości nie mam pracy w zawodzie wiec sprzatam, mialam prywatny ganinet na Zaspie i padł z braku chętnych, były ulotki reklamy wszystko padlo...

    • 6 0

  • Doświadczenia zawodowe?

    Potrzebne są szkoły z symulatorami. W większości umożliwią one nabycie tej nieodzownej wiedzy praktycznej adeptom różnych szkół. Jest to praktyka wirtualna, ale nie gorsza od rzeczywistej, a nawet lepsza. Dla potwierdzenia podaję naukę pilotażu. Bez przebycia określonej drogi szkoleniowej na symulatorach, nie ma mowy o pracy pilotażu. O innych symulatorach można dowiedzieć się wiele np. w Det Norske Veritas w Gdyni. Powodzenia

    • 1 2

  • ja wyłoncznie dobremu wykrztałceniu zawdzienczam swom intratnom posade

    i tylko ci bes wykrztałcenia muwiom,że ono jest niewarzne, a to, że nalerzę do PSL nie ma wpływu na to, że ja i moje dzieci też majom dobre prace w agęcji rolnej

    • 4 3

  • Bez wzgledu na wszystko i ze wzgledu na wszystko nalezy sie uczyc.

    Bez wzgledu na wszystko i ze wzgledu na wszystko nalezy sie uczyc. Komus albo jakims lobbym na swiecie zalezy bardzo na tym aby Polacy byli intelektualnie gdzies w latach srodkowego komunizmu. Zawsze nauka sie przyda i nalezy ja pielegnowac poprzez branie dodatkowych kursow na uczelni tej czy innej albo w jakiejs innej instytucji naukowej albo i nawet za granica. Uczyc sie jezykow obcych. Angielski podstawowo trzeba znac a potem albo niemiecki lub francuski i nawet hiszpanski. Dla tych co planuja zamieszkac gdzies w Ameryce Poludniowej to hiszpanski jest bezwzglednie konieczny. Nie robic takich glupot jak wielu polskich emigrantow w Stanach Zjednoczonych ktorzy przerwali studia w Polsce i przyjechali do USA czy Kanady w poszukiwaniu dolarow. Kompletni idoci. Nie rozumieja ze stracili cala swoja wiedza bezpowrotnie. Zostana tylko robotnikami fizycznymi. Po powrocie do Polski nikt juz ich nie bedzie chcial zatrudnic do lepszej pracy. A zaczynac studia od nowa bedac gdzies okolo 40stki to nie wiem czy sa jacys chetni. Zycie jest dlugie ale toczy sie szybko. Dla niektorych za szybko i po 50tym roku zycia wszyscy beda zalowac swojego bledu. Ale wtedy bedzie juz za pozno. UCZYC SIE I POKAZAC ZE POLAK RZECZYWISCIE POTRAFI. A nie zmywak i naprawa dachow czy kanalow sciekowych.

    • 7 0

  • szkola jest dla glupich

    madry nie musi chodzic do szkoly bo wszystko wie a glupi chodzi do szkoly

    • 2 6

  • należy się uczyć, a nie zdobywać papierki

    polskie studia raczej nie przydają się do niczego, bo dają tylko papierek.
    Energię włożoną w 5 letnie "studiowanie" na polskiej uczelni, korzystniej byłoby spożytkować na prawdziwą naukę konkretnych rzeczy (jak choćby języki obce) najlepiej wyjeżdżając w tym celu za granicę

    • 5 0

  • i chyba dlatego wszyscy laduja na zmywakach

    zarowno za granica jak i w kraju...no ale przeciez Polacy sa tak dobrze wyksztalceni, tak duzo wiedza np gdzie lezy jakie panstwo w przeciwienstwie do innych nacji...

    ucza nas nie tego, co trzeba i tyle

    • 1 0

  • wprowadzic natychmiast platne studia tak jak od zawsze na zachodzie jest

    To studia przestana być fabrykami bezrobotnych lalusiów

    • 2 4

  • co za bzdury

    • 2 1

  • Ja nie mam studiow

    A mam swoja firme zarabiam 18 tys netto a najlepszy fachowiec w mojej firmie zarabia 5tys netto i tez nie ma srednie

    • 2 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Kongres "Nauka ponad podziałami"

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie nietypowe rośliny można znaleźć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

 

Najczęściej czytane