• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzień Nauczyciela 2022. Powinien być wolny od pracy i nauki?

Wioleta Stolarska
13 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
14 października w szkołach nie są prowadzone zajęcia lekcyjne, a dzieci, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni biorą udział w uroczystych akademiach. 14 października w szkołach nie są prowadzone zajęcia lekcyjne, a dzieci, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni biorą udział w uroczystych akademiach.

Dzień Nauczyciela - czy to jest dzień wolny od pracy i nauki? Ponad 38 tys. nauczycieli pracuje w województwie pomorskim. Z tego zdecydowana większość to kobiety, bo aż 77,2 proc. 14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, swoje święto obchodzą wszyscy pracownicy oświaty.



Kursy dla nauczycieli - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy uczniowie mają za dużo wolnych dni od nauki?

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej, jest świętem wszystkich pracowników oświaty, a nie tylko nauczycieli. W tym dniu nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.

Zgodnie z artykułem 74. Karty Nauczyciela "w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych".

Dzień Nauczyciela nie jest więc dniem wolnym od pracy, jednak tego dnia nie odbywają się lekcje. Nie oznacza to więc, że uczniowie mają zupełnie wolne.

Spam z dziennika, czyli szkoła pisze do mnie częściej niż własna żona Spam z dziennika, czyli szkoła pisze do mnie częściej niż własna żona

Wolne w Dzień Nauczyciela?



Uczniowie w zdecydowanej większości przypadków idą tego dnia do szkół, jednak zamiast na lekcjach spędzają czas na zaplanowanych aktywnościach, takich jak apele czy inne imprezy szkolne. Choć jak przekonują niektórzy rodzice, coraz częściej szkoły z jednego dnia świętowania robią dwa - jeden z uroczystym apelem, a drugi "wolny od pracy", w którym uczniom zapewniania jest tylko opieka w świetlicy.

- W tym roku Dzień Nauczyciela wypada w piątek, więc szkoła robi sobie długi weekend, w czwartek dzieci mają skrócone lekcje, bo apel, uroczystości i takie tam, a w piątek zajęć nie ma. To znaczy w piątek jest świetlica, ale już na wstępie - jak zapytałam o opiekę, bo ja przecież wolnego nie będę miała - usłyszałam, że mogę dziecko przyprowadzić, bo świetlica jest otwarta, ale czy na pewno chcę, bo dzieci pewnie będzie niewiele - mówi Kasia, mama uczennicy II klasy.
- W piątek, 14 października, w naszej szkole z okazji Dnia Edukacji Narodowej nie odbędą się lekcje. Dzieci mają wolne, nauczyciele też. Dyżuruje świetlica. Z tego powodu dzień wcześniej, czyli w czwartek mamy w szkole... Dzień Nauczyciela, taki jak kiedyś. Będą apele, kwiaty i życzenia. Zamiast jednego dnia, zrobiły się dwa. Doceniam pracę nauczycieli, zresztą tak jak i wszystkich pracowników szkoły, ale to chyba przesada z tym świętowaniem - mówi Magdalena.
- W naszej szkole zajęć nie będzie, ale z racji tego, że mamy dziecko w pierwszej klasie, po prostu żona weźmie urlop, żeby młody nie musiał siedzieć cały dzień w świetlicy - mówi Marcin.
Nowy rok szkolny 2022/23. Kiedy wypadają wolne dni od nauki? Nowy rok szkolny 2022/23. Kiedy wypadają wolne dni od nauki?

Czy Dzień Nauczyciela powinien być wolny od pracy i nauki? Czy Dzień Nauczyciela powinien być wolny od pracy i nauki?

Dodatkowy dzień wolny od szkoły jest możliwy?



Według rozporządzenia MEN oprócz dni wolnych, które co roku przypadają z okazji świąt, dyrektorzy mogą ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Po skonsultowaniu się z radą pedagogiczną i radą rodziców dyrektorzy:
  • szkół podstawowych mają do wykorzystania 8 dni wolnych,
  • liceów ogólnokształcących i techników - do 10 dni,
  • branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i centrów kształcenia zawodowego - do 6 dni
  • szkół specjalnych przysposabiających do pracy - do 4 dni.

Dodatkowe dni wolne od zajęć mogą być ustalone np. w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się: egzamin ósmoklasisty, maturalny czy zawodowy, w inne dni, jeżeli jest to "uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej". O wyznaczeniu takich dni dyrektor szkoły informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców do 30 września.

Opiekunowie mają jednak prawo domagać się opieki dla dzieci w czasie dodatkowego okresu wolnego - zarówno przeznaczanego na wydłużenie przerwy świątecznej, jak i w trakcie egzaminów zewnętrznych.

Czy nauczyciel może zrezygnować z pracy? Czy nauczyciel może zrezygnować z pracy?

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych



38 008 (łącznie z nauczycielami akademickimi) - tylu nauczycieli na etatach pracuje na Pomorzu - 77,2 proc. z tego to panie, a 22,8 to panowie.

Najwięcej nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych - 46,3 proc. W placówkach wychowania przedszkolnego pracuje 17,3 proc., w szkołach ponadpodstawowych - 19,7 proc., w szkołach policealnych - 0,7 proc., z kolei na uczelniach zatrudnionych jest 16 proc. nauczycieli.

Większość nauczycieli zatrudnionych jest w miastach - to 22 748. Tu również większość, bo 53,5 proc., stanowią nauczyciele dyplomowani.

Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela? Okazuje się, że najwięcej podopiecznych mają nauczyciele ze szkół branżowych I i II stopnia - 23 osoby (w skali woj. pomorskiego). W liceach na jednego nauczyciela przypada 13 uczniów, podobnie w technikach, z kolei w szkołach podstawowych na nauczyciela przypada 12 uczniów.

Quiz Dzień Nauczyciela Średni wynik 50%

Dzień Nauczyciela

Rozpocznij quiz

Opinie (367) ponad 20 zablokowanych

  • Zanim coś napiszesz to się upewnij...

    Przede wszystkim tytuł tego artykułu ma prowokować do ataku. Oczywiście na nauczycieli. Niedouczona albo sprytna pani redaktor użyła sformułowania "dzień nauczyciela", aby wywołać emocje, szczególnie u rodziców. Wiadomo. W takich sytuacjach zawsze można na ich liczyć... Otóż od 1982 roku nie jest to żaden Dzien Nauczyciela, ale Dzień Edukacji Narodowej. Święto całej szkolnej społeczności. Uczniów także.Jeżeli rodzicom nie podoba się ten pomysł należy zwrócić się do ministerstwa, chociaż obawiam się że oni też świętują w ten dzień. Może nawet lepiej niż nauczyciele, bo stać ich na więcej.

    • 18 7

  • Ja bym jeszcze jakieś

    Święta nauczycielom dołożył. Za mało mają wolnego. Przez covid nie wypoczęli?

    • 2 7

  • Jak się nauczycielom nie podoba

    To mogą zmienić pracę. I zadawać inne pytania np może frytki do tego. A może zestaw powiększony. Siatka czy torba do zakupów. Itd

    • 5 9

  • dzien chlopaka tez powinien byc wolny od zajec. (1)

    taka mam koncepcje

    • 4 2

    • Ty się lepiej zajmij antykoncepcją.

      • 1 0

  • Pozytywna Szkoła Podstawowa

    A w pozytywnej świętować nie będziemy:D na galowo ale lekcje odbywają się normalnie :(

    • 2 1

  • Nauczyciele od znp i broniarza pokazali jakimi sa burakami

    pamietamy dokladnie

    • 4 7

  • (1)

    Nauczyciele zwalniajcie się z tej niewdzięcznej pracy , jesteście mądrzy zakładajcie firmy , niech ci okropni , bezszczelni , roszczeniowi rodzice sami uczą swoje tępe i niewychowane dzieciaki.

    • 17 1

    • Właśnie nauczyciele się zwalniają z pracy. Niedługo będziecie sami wasze pociechy uczyć.

      • 6 0

  • Szkoda (1)

    Szkoda że tyle w was jadu....ja to już nawet jednego kwiatka od uczniów nie chce, bo nieszczery jeden dzień wolny, mogę wtedy załatwić sprawy urzędowe, bo jak idę po pracy w szkole ( a w domu jeszcze siedzę) o 14,15 to panie krzyczą że okienka już nieczynne!!!! Wielu rodziców na wtedy wolne lub nie pracuje ale krzyczą że dzieci nie idą do szkoły. Dzieciakom taki jeden dzień oddechu też się przyda , przecież psioxzycie że są przeładowane nauka na to przeładowanie jest prosta rada - wypisz z " religii" już 2 gidz w tyg dziecko ma więcej np na aktywność sportową!

    • 8 5

    • Pomysl jaka "katastrofą " by bylo gdybys pracowala 40 godzin tygodniowo

      • 3 6

  • 1 sierpnia dniem Edukacji Narodowej zwany dniem nauczyciela

    Inaczej i nauczyciele, i uczniowie wykorzystują to jako pretekst do wagarów.

    • 3 3

  • Chwila refleksji

    Z tych komentarzy wynika smutna prawda- jacy rodzice, takie i dzieci. Arogancja, wulgarnosc, głupota, roszczeniowošć, przeświadczenie, że "nam wszystko wolno, bo to tylko nauczyciel", a przy tym wszystkim jeszcze często brak zainteresowania własnym dzieckiem, zero czasu dla niego, bo "madki" zajęte, brak zrozumienia jego potrzeb, brak uważności i wrażliwości na uczucia i emocje dziecka, brak cierpliwości, często patologie, awantury w domu itd. I z tym całym bagażem przychodzą dzieciaki do szkoły , nasiąknięte nienawiścią do niej od najmłodszych lat... I co? I najczęściej jest tak, że jedyną osobą, która poświęca mu swój czas, często kosztem własnych dzieci, wysłucha, zajmie się, zaopiekuje, pocieszy - jest właśnie nauczyciel! Szkola zapewni wsparcie, bo jego rodzice tego nie potrafią. I czasami są to naprawdę dramatyczne historie. Szkoła, wychowawca, nauczyciele-nie rodzice! Więc nie wylewajcie na nich tych swoich "pomyj", szczególnie przy dzieciach, bo robicie im straszna krzywdę. Więcej szacunku.

    • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane