• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Edukacja obywatelska zamiast HIT-u. Jakie zmiany od września w szkołach?

ws
12 kwietnia 2024, godz. 12:30 
Opinie (80)
W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego. W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego.

Edukacja obywatelska zamiast przedmiotu historia i teraźniejszość, obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy - to najważniejsze zmiany, które wejdą do szkół od września 2024 r. - poinformowała minister Barbara Nowacka. W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego.



Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl Nowy ranking szkół podstawowych 2024 Trojmiasto.pl

Czy zgadzasz się z wprowadzeniem edukacji obywatelskiej zamiast przedmiotu historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych?

Zgodnie z projektem rozporządzenia do szkół ponadpodstawowych zostanie wprowadzone nauczanie z zakresu edukacji obywatelskiej, a w szkołach podstawowych obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

- Edukacja obywatelska to konieczność. Od 1 września 2025 r. zamiast HiT-u zostanie wprowadzony przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w drugich klasach szkół ponadpodstawowych - powiedziała minister Barbara Nowacka. - Szkoła jest tym miejscem, w którym powinno kształtować się postawy obywatelskie, patriotyczne, uczyć o mechanizmach demokracji - podkreśliła.
- Zrealizujemy to, do czego się zobowiązaliśmy. Następny rocznik, który rozpocznie naukę w szkole ponadpodstawowej, HiT-u mieć już nie będzie - podkreśliła sekretarz stanu Katarzyna Lubnauer.
Rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści? Rekrutacja do szkoły średniej 2024/25. Ile punktów do zdobycia mają ósmoklasiści?
Od września 2024 r. uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie I szkoły ponadpodstawowej (liceum ogólnokształcącym, technikum, branżowej szkole I stopnia) nie będą już uczyli się przedmiotu historia i teraźniejszość. Przedmiot ten będzie nauczany jedynie do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów klas II liceów ogólnokształcących i klas II/III technikum, którzy już rozpoczęli jego naukę.

Z kolei nowy przedmiot będzie realizowany od roku szkolnego 2025/2026, nie wcześniej niż od klasy II szkoły ponadpodstawowej.


Pierwsza pomoc w szkole podstawowej



Od września uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w sposób dostosowany do możliwości dzieci w tym wieku w ramach edukacji wczesnoszkolnej - edukacji przyrodniczej. Chodzi tu o naukę rozwijania nawyków i zachowań uczniów w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa jego i innej osoby.

Z kolei w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych nauka udzielania pierwszej pomocy będzie realizowana na zajęciach z wychowawcą. Zajęcia udzielania pierwszej pomocy mogą odbywać się z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji.

Od 1.04 koniec prac domowych w podstawówce Od 1.04 koniec prac domowych w podstawówce

Zmiany w szkołach branżowych



W rozporządzeniu proponuje się skrócenie z dwóch lat do jednego roku okresu, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej (rozwiązanie to będzie dotyczyć uczniów, którym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym lub w szkole ponadpodstawowej) oraz zwiększenie liczby godzin przedmiotów ogólnokształcących w klasie II branżowej szkoły II stopnia (i odpowiednio zmniejszenie tej liczby w klasie I), co umożliwi dyrektorowi branżowej szkoły II stopnia zaplanowanie takiej organizacji obowiązkowych zajęć edukacyjnych, aby słuchacz klasy II branżowej szkoły II stopnia mógł przystąpić do egzaminu zawodowego w styczniu lub w lutym danego roku.

Konsultacje rozporządzenia potrwają do 2 maja br.

ws

Opinie (80) 3 zablokowane

  • To naprawdę przestaje być śmieszne gdy obecna władza będzie pisać z Niemcami "Polsko-niemiecki podręcznik do historii"

    Nie dziwi mnie zatem, że z programu mają wylecieć nawet Krzyżacy czy obrona poczty w Gdańsku - przecież nie wolno mówić, że nas Niemcy napadali xD

    • 12 1

  • Edukację demoluje banda lewaków, którzy by nigdy nie przekroczyli progu wyborczego, gdyby się nie POdwiesili POd koalicjanta

    Trzymając go za jaja przewalają wszystkie swoje bolszewickie POmysły , z aborcją na zyczenie włącznie

    • 13 3

  • Usunąć lektury tzw. Co pisarz miał na myśli!!! Mniej historii o polowe i geografi , teraz jest tv i internet gdzie są te wiadomosci non stop powtarzane. Z polskiego więcej lektur literatury światowej współczesnej bo potem idzie jeden z drugim ulica i nie mogą się wysłowić to co drugie słowo na K. I dążyć do wyrzucenia teligii do salek katechetycznych. Szkoły powinny być świeckie uczelnie tez, swoje niech wierni sami utrzymuja!!!

    • 4 9

  • Ja już bym dała odpocząć licealistom bo przeżyli sporo podczas pandemii i jeszcze wojna cały czas. Dużo dzieci chorowało i ma mgle pokowidowa. Zróbcie chociaż 1 rok bo potem już matury!!!

    • 4 16

  • Jaj teraz nie zaczniemy reformy szkolnictwa to zostaniemy w średniowieczu na Anen. Powoli do przodu!!!

    • 2 2

  • Po co historia...

    Jak Szwaby i kacapy nam sami napiszą, my tylko zaakceptujemy

    • 12 1

  • to moze zlikwidować szkoły...? bo po co męczyć dzieci? ileż my mieliśmy przedmiotów...na moim swiadectwie maturalnym są 24 przedmioty-liceum pedagogiczne...i daliśmy radę..bez internetu,kalkulatorów i często ksiązek..które były nie zdobycia-no moze w bibliotece na ul.mariackiej...ech....katowali nas trochę-jak pomyślę...moze i dobrze,ze teraz jest większy luz? czas pokaże...

    • 31 4

  • Rzeczywiście radykalne zmiany...

    A religia kiedy zniknie?

    • 6 7

  • Jest WOS

    Po co dublować podobne przedmioty? Nie lepiej dodatkowa informatyka czy matematyka lub język obcy?

    • 3 0

  • Nie dajcie sobie wciskać kitu. Robią bałagan i maxymalnie obniżają poziom nauczania i to jest główny cel. (1)

    Poziom I tak jest niski a uczniowie nie robią nic, po prostu nic. Dno dna. Przerażające.

    • 6 0

    • Nic nie robią bo rodzice na to pozwalają. Coraz więcej dzieci z jedynkami z większości przedmiotów, a rodzic nic z tym nie robi.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Nagrzane od podłoża powietrze:

 

Najczęściej czytane