• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdyński dron z balonem stratosferycznym pobił rekord

ws
24 czerwca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
  • Celem projektu 3-SAT jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem tam badań astrobiologicznych.
  • 20,5 kilometra - na taką wysokość wzniósł się gdyński dron z balonem stratosferycznym.

20,5 km - na taką wysokość wzniósł się gdyński dron z balonem stratosferycznym. To rekord w skali kraju. Dodatkowo dzięki projektowi gdyńskiej firmy i uczniów z "Trójki" dokonano pierwszego w Polsce pomiaru biologicznego na tej wysokości z użyciem drona.



Czy starasz się być na bieżąco z nowinkami technicznymi?

Wynoszący drona balon stratosferyczny wystartował w sobotę z Ciechanowa o godz. 9:07, wzniósł się na 20,5 km. Na tej wysokości dron odłączył się od balonu i rozpoczął powrót do miejsca startu. Wylądował o godz. 10:25.

Według koordynatora projektu z gdyńskiej firmy Pelixar osiągnięta wysokość jest najwyższą w Polsce przy użyciu drona. Jednocześnie dokonano pierwszego w Polsce pomiaru biologicznego na tej wysokości z użyciem drona.

Współautorami projektu - w ramach szkolnego przedsięwzięcia badawczego 3-SAT (3inspace) - są m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

- Jesteśmy zespołem, który zajmuje się kilkoma projektami edukacyjnymi. Każdy z nas ma różne zainteresowania, są wśród nas fizycy, matematycy, biolodzy, a nawet humaniści. Mimo to, a może przede wszystkim dlatego, stworzyliśmy jeden zespół, który postawił sobie wspólne wyzwanie. Celem projektu 3-SAT jest przeprowadzenie eksperymentu w postaci misji stratosferycznej wraz z dokonaniem tam badań astrobiologicznych. Podczas dążenia do realizacji naszych planów mamy nadzieję spotkać się z wieloma innymi problemami i zagadnieniami, a przez to nabrać doświadczeń w różnych dyscyplinach wiedzy - czytamy na stronie projektu młodych badaczy.
Głównymi konstruktorami drona byli tegoroczni maturzyści liceum: Jan Struziński, Łukasz Gałecki (obaj z klasy matury międzynarodowej) i Mateusz Mazurkiewicz (z klasy matematyczno-fizycznej) wspierani przez innych uczniów - uczestników projektu. Ze strony szkoły projekt koordynowały nauczycielki z gdyńskiej "Trójki": Anna Rzepa (projekty naukowe i design) oraz Marta Mąkosa (fizyka). Istotny udział w realizacji projektu mają również pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

- W przeprowadzeniu lotu pomagali: pan Mariusz Pułas pilot drona, za balon stratosferyczny odpowiedzialny był pan Bartek Moczała. Realizację wsparła Pani Aleksandra Zgrundo z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Doerffer z Instytutu Przepływów PAN oraz IMGW. "Ikar" mógł polecieć dzięki finansowemu wsparciu naszego sponsora strategicznego Jit Team. Projekt dodatkowo wsparł Urząd Miasta Gdyni, Rada Rodziców 3LO, Variosteel - wylicza Anna Rzepa, nauczycielka i koordynatorka projektu.
Grupa 3-SAT z III LO w Gdyni Grupa 3-SAT z III LO w Gdyni

Planują wznieść się na 30 km



Był to już trzeci udany start drona, który wcześniej osiągnął wysokość 0,75 km i 11,5 km. Planowane są kolejne starty, a docelowym zamierzeniem autorów projektu jest osiągnięcie pułapu 30 km.

Dotychczas stosowane rozwiązania zakładały lądowanie sondy stratosferycznej z ładunkiem badawczym na spadochronie, przez co brakowało kontroli nad jego lądowaniem. Powodowało, to, że często ten ładunek był niemożliwy do odzyskania i całe badanie trzeba było powtórzyć. Nowy projekt zakłada całkowitą kontrolę nad lotem, dzięki temu obniża się ryzyko utraty wyników badań.
ws

Miejsca

Opinie (34) 2 zablokowane

  • a czemu wszystkie dziewczyny stoją z założonymi rękami? (1)

    czy to jest obecnie promowana postawa kobieca? Taka mowa ciała mówi o przesadnej pewności siebie i jest nieelegancka.

    • 0 2

    • proponuję zrobić wywiad z młodymi panami i zapytać, czy koleżanki tak stały

      z założonymi rękami przez cały czas, czy tylko do zdjęcia. może tez to jakieś antyfeministki, co ostentacyjnie pokazują, że one z założonymi rekami będą stać i pachnieć.

      • 1 0

  • (1)

    W taki sposob to mozna na ta wysokosc wyniesc nawet krzeslo i oglosic rekord

    • 1 0

    • dokładnie,

      mała podpowiedź dla chłopców z III LO, weźcie następnym razem dwa baloniki to poleci jeszcze wyyyyżej, będzie rekord i medal od matołuszka

      • 0 0

  • Gdynia w dmuchaniu balona rzeczywiscie jest rekordzistka.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane