• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę

Elżbieta Michalak
7 grudnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Egzamin Egzamin

W środę gimnazjaliści zaczęli sprawdzać swoją wiedzę z przedmiotów humanistycznych w próbnym egzaminie gimnazjalnym. Publikujemy arkusze próbnego testu z części humanistycznej.



- To badania diagnostyczne, a nie egzamin próbny, choć rzeczywiście często te dwa pojęcia są mylone - prostuje Jolanta Polkiewicz, starszy ekspert w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Udział w badaniach nie jest obowiązkowy, a ich wyników nikt nie publikuje. Nie sprawdzamy treści. Nasze badania to raczej okazja ku temu, by dyrektor oraz uczniowie szkoły mogli przygotować się do egzaminu właściwego, który odbędzie się 24, 25 i 26 kwietnia.

Zobacz arkusz egzaminacyjny z Wiedzy o Społeczeństwie

Zobacz arkusz egzaminacyjny z języka polskiego

W województwie pomorskim do diagnozy przystąpiło ponad 86 proc. szkół. Ci, którzy zdecydowali się na udział w diagnostyce, mogli zapoznać się ze zmianą formuły egzaminu gimnazjalnego, którego nowe zasady znane były do tej pory tylko z teorii.

Egzamin gimnazjalny składa się z trzech części: humanistycznej (która została podzielona na dwa oddzielne egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego), matematyczno-przyrodniczej (tu również wprowadzono dwa oddzielne egzaminy, z przedmiotów przyrodniczych, jak: biologia, chemia, fizyka, geografia, oraz z matematyki ) i z języka obcego nowożytnego (tu nowością jest możliwość zdawania języka nie tylko na poziomie podstawowym, ale także rozszerzonym).

Dziś na pierwszy ogień poszła część humanistyczna, obejmująca swym zakresem historię i wiedzę o społeczeństwie (czas trwania egzaminu: 60 min) oraz język polski (90 min). Arkusze próbne tej części można znaleźć tu.

- Zadania nie były bardzo trudne, raczej średnie - mów Ania Świtała, uczennica kl. 3 a z Gimnazjum nr 31 na Niedźwiedniku. - Niektóre pytania były źle sformułowane, niejasne, przez co nie były jednoznaczne. Nie wiedzieliśmy o co chodzi. I nie są to tylko moje odczucie, znajomi mają podobne.

Jutro, 8 grudnia, rusza część matematyczno-przyrodniczą, natomiast 9 grudnia odbędzie się test z języka nowożytnego.

Arkusze z części matematyczno-przyrodniczej zostaną umieszczone na naszej stronie 9 grudnia, natomiast z języka nowożytnego, 12 grudnia.
Elżbieta Michalak

Opinie (34)

  • Pytania niejasne? (2)

    A może brak umiejętności czytania ze zrozumieniem? To dość powszechna przypadłość, nie tylko u gimnazjalistów.
    Ogólnie test szumnie nazwany "nowym testem" został nazwany przez znajome nastolatki "no normalnie - test jak test.

    • 4 2

    • tak, pytania niejasne (1)

      niestety, niektóre pytania były niejednoznaczne :) i owszem - niektórzy NIE UMIEJĄ czytać ze zrozumieniem, ale należę do uczniów, którzy posiadają tę umiejętność i też twierdzę, że trudno było o jednoznaczne zrozumienie pytań.

      • 2 1

      • Zgadzam sie z A też należę do uczniów, którzy wiedzą co czytają po prostu ktoś chce utrudnić nam życie i już. Niektóre z zadań były niezrozumiałe Mogli te testy zostawić takie jakie były a nie tak jak jest teraz muszę się skupić na historii a po pół godziny dają mi jeszcze jakiś polski a ten drugi dzień jest jeszcze gorszy na przywitanie przyrodnicze a potem jeszcze matematyka( gdzie na przyrodniczych w pytaniach z chemii połowy jeszcze nie mieliśmy)

        • 1 0

  • Nauka nie może polegać tylko na testach

    Testów jest zbyt duzo.

    • 9 0

  • słabo

    bardzo słaby artykuł Pani Elu !

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Q-Hack: Quantum hackathon (2 opinie)

(2 opinie)
50 zł
warsztaty, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do płazów zaliczamy:

 

Najczęściej czytane