• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jedyny taki kierunek w Polsce, teraz na PG

mak
21 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Politechnika Gdańska będzie mieć nowy kierunek studiów - chemię budowlaną. Politechnika Gdańska będzie mieć nowy kierunek studiów - chemię budowlaną.

Trzy techniczne uczelnie w kraju: Politechnika Gdańska, Łódzka i Akademia Górniczo-Hutnicza porozumiały się w sprawie utworzenia pierwszego w Polsce międzyuczelnianego kierunku - chemii budowlanej.



Czy według ciebie absolwenci chemii budowlanej znajdą bez problemu pracę?

Zgodnie z porozumieniem, studia będą prowadzone przez Wydział Chemiczny PG, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. Studia będą prowadzone w systemie stacjonarnym na poziomie pierwszego stopnia, a każda uczelnia przyjąć ma taką samą liczbę studentów. Nadzór nad organizacją i przebiegiem kształcenia sprawować będzie Rada Programowa, składająca się z przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz z przemysłu.

- Pomysł na uruchomienie nowego, unikatowego kierunku studiów - chemii budowlanej - narodził się na Wydziale Chemicznym PŁ w wyniku rozmów i dyskusji z przedstawicielami polskiego przemysłu budowlanego - mówi prof. Piotr Paneth, dziekan Wydziału Chemicznego z PŁ, będącej liderem projektu.- Władze wydziału realizują w ten sposób strategię kształcenia w takim kierunku, który pozwoli absolwentom na uzyskanie dobrej pracy, a pracodawcom na pozyskanie doskonale wykwalifikowanej kadry.

Z podpisania porozumienia cieszy się również prof. Jan Chłopek, dziekan Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. - Wartością dodaną nowego kierunku jest organizacja studiów, która zapewnia kształcenie na najwyższym poziomie. Wykładowcami będą zarówno praktycy, jak i naukowcy, specjaliści w swoich dziedzinach z każdej z uczelni. Silną stroną będzie kształcenie aplikacyjne, na zapotrzebowanie przemysłu oraz mobilność studentów. To przedsięwzięcie potwierdza podejście naszego wydziału do wprowadzania nowych form kształcenia, w tym makrokierunków - wyjaśnia prof. Chłopek.

Co studia na chemii budowlanej dadzą absolwentowi? Przede wszystkim znajomość technologii wytwarzania, przetwórstwa i metody modyfikacji materiałów ceramicznych, polimerowych, metalicznych i kompozytowych, stosowanych w przemyśle budowlanym oraz technologie wytwarzania i recyklingu wyrobów gotowych. Absolwent tego kierunku będzie potrafił projektować i dobierać materiały do różnych zastosowań oraz posiadał wiedzę z zakresu metod ich badania, atestacji i certyfikacji wyrobów. - Studia te mają też przygotować przyszłych absolwentów do obsługi specjalistycznego oprogramowania i komputerowych baz danych - podkreśla prof. Jacek Namieśnik, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej.

Czy rzeczywiście jest zapotrzebowanie na fachowców w tej dziedzinie? - Ostatnich 20 lat przyniosło ogromne zmiany na rynku nowoczesnych materiałów budowlanych. W Polsce termin "chemia budowlana" jest powszechnie znany, związany jest z materiałami budowlanymi, a nie z kierunkiem kształcenia studentów - mówi Jacek Michalak, wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy Atlas. - Stworzenie w polskich uczelniach technicznych nowego kierunku to cenna inicjatywa. Przyszli absolwenci tego kierunku bez problemu znajdą pracę w przemyśle materiałów budowlanych.

Studenci chemii budowlanej kształcić się będą w uczelni macierzystej przez pierwsze cztery semestry według jednakowych planów i programów studiów. Semestry V i VI realizowane będą na dwóch pozostałych, partnerskich uczelniach (po jednym semestrze na każdej z nich). Na ostatni, VII semestr, studenci wrócą do swojej macierzystej uczelni. W trakcie studiów uczelnie zapewnią odpłatnie miejsce w akademikach dla studentów przyjeżdżających z partnerskich ośrodków.

Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez uczelnię, która rekrutowała studenta. W suplemencie dyplomu będzie zamieszczona informacja: "Międzyuczelniany unikatowy kierunek studiów chemia budowlana, realizowany wspólnie przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej".
mak

Miejsca

Opinie (57) 4 zablokowane

  • Słuszną linię obrały władze uczelni. Inżynieria materiałowa jest u nas niedoceniana, (4)

    a to ona obecnie w 90% ciągnie postęp techniczny. Zamiast wymyślać koło na nowo i zagłębiać się w to co wymyślił Newton i Pascal 300 lat temu należy postawić na rozwół inżynierii materiałowej.

    • 6 3

    • Ale w jakim celu? (3)

      Żaden producent nie zainteresowany, aby jego produkt był niezniszczalny... Na przykład: developer stawiając dom, ma nadzieję, że za 30lat zostanie on wyburzony, a w tym miejscu postawi się kolejny... I tak w każdym przypadku.

      • 8 0

      • sprzęt elektroniczny podobnie

        ma się popsuć jakiś czas po skończeniu się okresu gwarancyjnego. Kapitalizm z jego pędem na konsumpcję wjechał w ślepą uliczkę. Wszystko co teraz jest produkowane to zaprogramowane na określony czas buble.

        • 8 0

      • (1)

        na naszym rynku nie isntnieje zaden deweloper ktory mialby nawet 20 lat to raz, a dwa jesli chodzi o chemie w budownictwie to nie koniecznie musi to byc zorientowane na wytrzymalosc produktu na przestrzeni lat, tylko ma to pozwolic budowac taniej przez np prace zima....
        tak jeszcze dodam, ze kupujac mieszkanie ( zazwyczaj ) wykupujesz tez kawalek ziemi pod nim tzn udzial w tym kawalku ziemi:) i nikt raczej nie kupi chalupy od dewelopera ktorego budynki stoja 30 lat:)

        • 1 2

        • jak to nie istnieje?

          a była firma pana ryska k.? jeszcze wlatach 80-tych zalozyl prywatna firme developerską i budowal mieszkania w gdyni. Kto zna miasto wie o jakiej mowie firmie.

          • 0 0

  • Super!!!! Nowi inżynierowie bez praktyki i wiedzy na rynku, po prostu czad!!!! (1)

    Możecie liczyć na 1200 złotych na start i to jak dobrze pójdzie.

    • 1 2

    • tylko kasa ci w glowie pustaku

      poza tym najnizsa pensja to 1300 pare. A absolwenci i tak stad wyjada.

      • 0 0

  • tworzenie nowych kierunkow z nieba nic nie zmieni

    ludzie nie zaczna nagle po ogolniakach palac checia orania matematyczno fizycznego przez nastepne 5 lat tylko dlatego ze uczelnia wymyslila nowa nazwe dla kierunku...
    bolaczka polskiej edukacji jest to ze malo ludzi wybiera kierunki matematyczno przyrodnicze, jest to zaledwie okolo 10% elity, ktora ma ochote pracowac nad swoja wiedza i ma ochote na nauke.
    reszta zasila rzesze humanistow ktorych w tak licznym gronie rynek pracy nie jest w stanie spozytkowac.
    wina za taki a nie inny obrot spraw mozna obarczyc gmnazjalno licealny system, w ktorym dominuja jak za dawnych lat stare panny frustratki matematyczki i fizyczki sprzedajace ludziom organiczna nienawisc do tych pieknych przedmiotow.
    tu znowu dlaczego tak sie dzieje, bo w polsce zawod nauczyciela to odsiew negatywny, nikt wybitny po chemii fizie czy matmie nie bedzie w ogolniaku uczyl bo to obciach i mala kasa...
    jak dla mnie kazdy z doktorantow powinien miec godziny w liceum, aby mlodych ludzi zarazac swoja pasja a nie swoja frustracja jak to robi wiekszosc nauczycieli w skolach.
    jesli dalej bedzie selekcja negatywna do zawodu nauczyciela to dalej nasza nauka bedzie kulec, bo mamy padlo u podstaw

    • 6 0

  • nalezy najpierw rozliczyc wladze i rektrorów "komunistów" z PG

    sa to ludzie systemu ktorzy scisle wspopracowali z aparatem represji wydalajac ludzi do wojska jesli ktos byl zaangazowany w dzialanosc antysystemową. Uczelnia to wylegarnia agentów. Nigdy nie zweryfikowana banda teraz pojdzie na panstwowe 3emryturki. A ludzie ktorzych wyrzucili lub na nich do dzis blajkaja sie po ulicach.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane