• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzi naukowcy z Trójmiasta. Kornelia Wieczorek - 16-latka na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet

Piotr Kallalas
27 czerwca 2024, godz. 08:00 
Opinie (109)
- Ten rok był rzeczywiście wyjątkowo ciężki, bo mocno się angażowałam w różne projekty. Natomiast wszystko da się zrobić dzięki dobrej organizacji, a ja lubię działać w nauce, w sporcie i pomagać innym. To mnie motywuje do dalszej pracy - mówi Kornelia Wieczorek. - Ten rok był rzeczywiście wyjątkowo ciężki, bo mocno się angażowałam w różne projekty. Natomiast wszystko da się zrobić dzięki dobrej organizacji, a ja lubię działać w nauce, w sporcie i pomagać innym. To mnie motywuje do dalszej pracy - mówi Kornelia Wieczorek.

Kornelia Wieczorek pomimo bardzo młodego wieku - 16 lat - znalazła się w tym roku na liście 100 najbardziej wpływowych kobiet magazynu Forbes. - To efekt prowadzonych badań naukowych i zaangażowania w liczne projekty. - Wszystko da się zrobić dzięki dobrej organizacji, a ja lubię działać w nauce, w sporcie i pomagać innym. To mnie motywuje do dalszej pracy - mówi gdyńska licealistka. Prezentujemy nowy cykl "Młodzi Naukowcy z Trójmiasta".



Kornelia obecnie uczy się w drugiej klasie o profilu biologiczno-chemicznym III LO. Do gdyńskiej szkoły przyjechała aż z Łodzi z myślą o dalszych studiach za granicą.

- Już w podstawówce wiedziałam, że chcę studiować medycynę. Dowiedziałam się, że III Liceum jest jednym z najlepszych, a zawsze marzyłam też o mieszkaniu nad morzem. Okazało się zresztą, że Gdynia pozwala na rozwój - w ubiegłym roku otrzymałam mentoring w Parku Naukowo-Technologicznym i tam też prowadziłam część badań - mówi licealistka.
Mówili: Mówili: "idź na studia, później będziesz już robił, co chcesz" - czy na pewno?

Supernawóz i detekcja zmian skórnych



Ale po kolei. Kornelia oprócz nauki w liceum angażuje się w projekty naukowe. Pierwszy z nich dotyczy innowacyjnego nawozu Rhizobiotic. Młode naukowczynie poszukują odpowiedniej alternatywy dla syntetycznych agrochemikaliów, co pozwoli stworzyć nawóz idealny. To rozwiązanie z kolei ma szanse ograniczyć proces eutrofizacji wód i degradacji gleb.

- Ten projekt rozpoczęłam wraz z moją koleżanką we wrześniu na początku liceum i do tej pory mocno go rozwinęłyśmy. Udało nam się również dostać do finału konkursu Explory i otrzymałyśmy akredytację do reprezentowania Polski na największym konkursie dla młodych naukowców REGENERON ISEF w Stanach Zjednoczonych. Projekt otrzymał też liczne nagrody ogólnopolskie, między innymi konkursu "Młody innowator" czy Olimpiady Innowacji Technologicznych - wskazuje Kornelia.
Drugi projekt badawczy, jaki realizuje Kornelia, dotyczy diagnostyki zmian dermatologicznych.

- Kilka razy pracowałam jako wolontariuszka w Domu Pomocy Społecznej i tam dostrzegłam ten problem. W Polsce cały czas nie ma prostego i bezpłatnego narzędzia, które przy pomocy telefonu byłoby dostępne dla każdego. Chcemy dalej rozwijać projekt "Skóra bez obaw" i nawiązać współpracę z uczelniami i uniwersytetami medycznymi - dodaje
Inteligentna opaska zrobi EKG i wykryje bezdech Inteligentna opaska zrobi EKG i wykryje bezdech

Cel - studia medyczne za granicą



Kornelia naukami biologicznymi zainteresowała się w czwartej klasie szkoły podstawowej.

- Kiedyś chciałam śpiewać i być piosenkarką, ale właśnie w szkole podstawowej dzięki naszej pani Buchowicz od biologii zobaczyłam, że biologia może być i jest fascynująca. Szczególnie chodzi mi o zagadnienia i tematy związane z człowiekiem. Potem zainteresowałam się chemią i zobaczyłam, że to wszystko się łączy.
Uczennica została finalistką olimpiady chemicznej. Wtedy też pojawiły się myśli związane ze studiami medycznymi.

- Chciałabym studiować medycynę za granicą. Od pewnego czasu zainteresowałam się neurochirurgią, problemami związanymi z neuroróżnorodnością i neuroplastycznością naszego mózgu, więc marzę o zawodzie neurochirurga - mówi Kornelia.
Zainteresowania neurobiologiczne popchnęły Kornelię do stworzenia bloga, na łamach którego popularyzuje naukę.


Zainteresowania poza nauką?



- Zawsze interesowałam się sportem i sport dużo mnie nauczył - przede wszystkim charakteru i dyscypliny. Wydaje mi się, że tutaj motywacja nie jest kluczowa, bo często szybko się wyczerpuje. Ważna jest właśnie pewna dyscyplina i umiejętność planowania - podkreśla uczennica.
Warto nadmienić, że Kornelia zamiłowanie do sportu również przekłada na sukcesy. Obecnie jest w kadrze narodowej Polski w agility, a dwa lata temu zdobyła mistrzostwo świata w tej dyscyplinie.

- U mnie wszystko się przeplata - sport z nauką, nauka z wolontariatem. W agility mogę stosować metody behawioralne, które są zgodne z budową neuroanatomiczną psów - mówi Kornelia. I dodaje: - Ten rok był rzeczywiście wyjątkowo ciężki, bo mocno się angażowałam w różne projekty. Natomiast wszystko da się zrobić dzięki dobrej organizacji, a ja lubię działać w nauce, w sporcie i pomagać innym. To mnie motywuje do dalszej pracy.
Już za dwa lata najdłuższe wakacje w życiu?

- Spożytkuję je pewnie na pracę naukową - uśmiecha się nastolatka.
Młody Naukowiec. Raz w miesiącu będziemy prezentować laureatów olimpiad i konkursów oraz młodych naukowców, którzy rozpoczynają swoją karierę akademicką. Zachęcamy również do kontaktu mailowego: p.kallalas@trojmiasto.pl z dopiskiem Młody Naukowiec.


Opinie (109) ponad 10 zablokowanych

  • science

    celebrity?

    • 2 1

  • Już taka jedna ze Szwecji (2)

    Miała ogromny wpływ na dzisiejszą europę. Bagno

    • 12 2

    • to ze Szwecji nic sensownego nie robila w przeciwieństwie do naszej (1)

      Tamta była aktywistką czyli kimś kto ma tylko dobre chęci ale nic nie kuma. Natomiast nasza ma aspiracje naukowe i działa w tym kierunku by je faktycznie posiąść.

      • 0 2

      • science celebrity

        czyli to samo...

        • 2 0

  • A moderator tych postów, które zablokował

    to wziął swoje lekarstwa po śniadaniu? Bo chyba zapomniał.

    • 7 0

  • Niesamowita dziewczyna...

    I niesamowici rodzice. Tak wszechstronne zainteresowania i przede wszystkim działania to zasługa głównie poprowadzenia przez opiekunów. Predyspozycje oczywiście też się liczą. Miło czytać o tak wspaniałych ludziach. Wszystkiego dobrego dla całej rodziny. Powodzenia o realizacji ambitnych planów.

    • 0 2

  • I to wszystko bez wypinania tyłka do kamery i ust jak szympans. Brawo dla dziewczyny!

    • 0 1

  • Będzie stypendium od Sorosa albo Rothschilda

    • 0 0

  • lepiej napiszcie kim są jej rodzice któzy robią jej taką krzywdę (2)

    To są jakieś bzdury... Jaki ona ma wpływ? Na co? Jakim prawem nazywacie ja naukowcem? Gdzie są publikacje, wystąpienia na poważnych konferencjach, patenty, wdrożenia, produkty wprowadzone na rynek? Granty? W Scopusie jej nie ma.... ORCIDu też nie ma... Wpisujemy Kornelia Wieczorek i wynik jest zero Chcecie ludziom wmówić że 16 dziewczynka po zajęciach w szkole biegnie do laboratorium i tam całym i godzinami prowadzi swoje badania? Kto jej daje dostęp do zaawansowanej aparatury? kto ją nauczył na zaawansowanej aparaturze pracować? kto jej kupuje odczynniki i drobny sprzęt? kto ją ubezpieczył jak coś jej się stanie w laboratorium albo uszkodzi cenną aparaturę? Na stronie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologiczny Gdynia są zdjecia z labu... w czystych widać że przed chwilą założonych fartuszkach pod układem okresowym i chyba chromatografem gazowym i widać że nasza naukowczyni nie bardzo kuma o co chodzi. OK jest napisane że wraz z koleżanką "odwiedziły" laboratorium. Rzeczywiście genialna jedne odwiedziny i staje się wpływowym naukowcem! sorry naukowczynią! Ale to jeszcze nic do tego z kolegą robi apkę dermatologiczną takich apek jest w Gooogle play kilkanaście opartych również na AI ale zapewne ich będzie najlepsza coż to dla nich pisane jakiś tam kodów do takiej apki!. I jeszcze blog o neurobiologii... super gdzie jest link do tego bloga bo Google go jakoś nie znajduje... acha i z pieskiem jeszcze ma czas pobiegać.... chyba w to ostatnie jestem w stanie uwierzyć Acha no i jeszcze ma podobnie mądrą koleżankę tyle że koleżanka nie załapała się na listę Forbes'a dlaczego?

    • 3 0

    • Racjonalna opinia, jedna z niewielu - @sceptyczny

      Kolezanka - pomyslodawczyni projektu zreszta, jak czytam, tez sie "zalapala" na liste Forbs'a, podobnie jak i na inne nagrody i wyroznienia, ale widocznie nie uwaza sie za az tak "wplywowego naukowca", i/lub tez ma po prostu rodzicow z innymi horyzontami myslowymi.

      • 1 0

    • wszystko da sie kupic, jak to bylo w przypadku Aleksandry Wisniewskiej.
      Rodzice zaplacili hindusowi zeby zrobil apke, jakis biedny doktorant napisal pracę, bot albo stażysta napisze posta na blog, rodzice pewnie hojnie dofinansowali placówke badawcza i corka wypromowana.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane