• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy rektor GUMed wybrany

Piotr Kallalas
24 kwietnia 2024, godz. 14:10 
Opinie (99)
Gdański Uniwersytet Medyczny w głosowaniu członków Kolegium Elektorskiego wybrał rektora elekta, który od września pokieruje uczelnią w kadencji 2024-2028. Gdański Uniwersytet Medyczny w głosowaniu członków Kolegium Elektorskiego wybrał rektora elekta, który od września pokieruje uczelnią w kadencji 2024-2028.

Prof. Michał Markuszewski został rektorem elektem, a od września zasiądzie w fotelu rektora i pokieruje Gdańskim Uniwersytet Medycznym (GUMed) na kadencję 2024-2028. Tym samym nowy rektor przekonał ponad połowę elektorów, co nie udało się dwojgu pozostałym kandydatom. Ustępujący prof. Marcin Gruchała będzie pełnił swoją funkcję do końca sierpnia.




Jak oceniasz obietnice rektora elekta?

Wybory rektora GUMed odbyły się 24 kwietnia 2024 r. w Centrum Sportu uczelni.

Podczas zebrania wyborczego troje kandydatów - prof. Edyta Szurowska, prof. Radosław Owczuk i prof. Michał Markuszewski - zaprezentowało swój program działalności i odpowiedziało na pytania członków Kolegium Elektorów.

Następnie odbyło się głosowanie elektroniczne, w którym wzięły udział 442 osoby. Elektorzy reprezentują wszystkie grupy akademickiej społeczności: pracowników, studentów i doktorantów.


Wybory rektore GUMed w pierwszej turze bez zdecydowanego faworyta



Gdański Uniwersytet Medyczny ogłosił, że nowym rektorem został prof. Michał Markuszewski. Pierwsze podejście nie dało rozstrzygnięcia - wszyscy kandydaci mieli bardzo zbliżone wyniki - odpadł prof. Radosław Owczuk, o czym zadecydowały zaledwie 2 głosy. Wyniki pierwszej tury:

  • Prof. Michał Markuszewski - 156 głosów - 33,1 proc.
  • Prof. Edyta Szurowska - 144 głosy - 30,1 proc.
  • Prof. Radosław Owczuk - 142 głosy 30,05 proc.


Uczelnia wybrała nowego rektora z poparciem 54,2 proc. głosów w drugiej turze


Wybór rozstrzygnął się w drugiej turze, w której znalazła się również prof. Edyta Szurowska. Obecny prorektor ds. nauki wygrał stosunkiem głosów 256:175. 7 osób wstrzymało się od głosów. Tym samym prof. Michał Markuszewski uzyskał 54,2 proc. głosów.

- Chciałem wszystkim Państwu serdecznie podziękować. Tym, którzy na mnie głosowali szczególnie, ale tym, którzy głosowali na moich kontrkandydatów również. To jest święto naszej Uczelni, to jest święto nas wszystkich. Głosy oddane na kontrkandydatów są dla mnie sygnałem i informacją, jakie tematy są dla Państwa ważne. Będę nad nimi na pewno w przyszłości pracował. - powiedział prof. Markuszewski.
Nowy rektor, który w tym momencie piastuje stanowisko rektora elekta, rozpocznie swoją kadencję 1 września 2024 r. Do tej pory, a więc do końca sierpnia, uczelnią będzie zarządzał ustępujący rektor, prof. Marcin Gruchała, który pełnił tę funkcję przez okres dwóch kadencji - od 2016 r.

- Ogromne gratulacje dla rektora elekta prof. Michała Markuszewskiego. Gratuluję również kontrkandydatom. Przed nami kolejne lata wspólnej pracy na rzecz naszej uczelni. Chciałbym Państwu podziękować za udział w głosowaniu - to pokazuje, jak wszystkim zależy na dalszym dobrym, dynamicznym rozwoju naszego Uniwersytetu - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Chciałbym również zadeklarować gotowość do współpracy z nowym Rektorem oraz to, że od tego momentu żadna kluczowa decyzja nie będzie podejmowana bez konsultacji z Rektorem elektem.
Odwołanie dyrektor pomorskiego NFZ. Minister zadecydowała Odwołanie dyrektor pomorskiego NFZ. Minister zadecydowała
Prof. Michał Markuszewski został wybrany nowym rektorem GUMed. Prof. Michał Markuszewski został wybrany nowym rektorem GUMed.

Prof. Michał Markuszewski rektorem GUMed



Prof. Michał Markuszewski (ur. 1972 r.) ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym GUMed w 1995 r., by pięć lat później obronić pracę doktorską. W kolejnych latach zdobywał doświadczenie naukowe na licznych stażach zagranicznych.

Dwa lata spędził w Himeji Institute of Technology w Japonii w ramach stypendium, by następnie pracować w Niemczech (University Bremen), Holandii (Eindhoven University of Technology) oraz w Belgii (Vrije Universiteit Brussel).

Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2007 r., natomiast tytuł profesora w 2017 roku. W latach 2016-2020 był dziekanem Wydziału Farmaceutycznego. Jest kierownikiem Zakładu Biofarmacji i Farmakokinetyki na Wydziale Farmaceutycznym. W kończącej się kadencji pełni również funkcję prorektora ds. nauki.

Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach? Jakie nowe kierunki ruszają na trójmiejskich uczelniach?

Prof. Michał Markuszewski - co zapowiada rektor elekt?



W programie wyborczym prof. Markuszewski deklarował m.in. ciągłe doskonalenie procesów nauczania i uczenia się, wspieranie najwyżej jakości badań naukowych, wspieranie działań zarządów podmiotów leczniczych, których jesteśmy organem założycielskim oraz wzmacnianie infrastruktury dydaktycznej, badawczej i klinicznej.

- Partycypacja to kluczowy element budowania otwartej i inkluzywnej atmosfery na naszej Uczelni. Zależy mi na umożliwieniu wszystkim zainteresowanym stronom społeczności Uniwersytetu wyrażania swoich opinii, wymiany pomysłów i współkształtowania środowiska akademickiego - pisał w programie wyborczym prof. Michał Markuszewski. - Chciałbym budować dobre relacje z współpracownikami i uelastycznić działania organizacji poprzez adekwatne do potrzeb planowanie, organizowanie i rozumienie każdego działania, z udziałem pracowników, na każdym poziomie organizacji.
Zmiany na GUMed i UCK - jakie plany mają kandydaci na rektora? Zmiany na GUMed i UCK - jakie plany mają kandydaci na rektora?
Ponadto rektor elekt zadeklarował działania nakierowane na rozwój kompetencji zawodowych i umiejętności pracowników badawczych i dydaktycznych, klinicystów, korpusu administracyjnego, doktorantów i studentów. W obszarze klinicznym Profesor zakłada zapewnienie, aby każdy pacjent naszych podmiotów leczniczych otrzymał dostęp do najwyższej jakości usług medycznych, opartych na wysokiej wiedzy, empatii, szacunku i indywidualnym podejściu.

Miejsca

Opinie (99) 1 zablokowana

  • Opinia wyróżniona

    Gratuluje (2)

    Pracowałam w Gumed, profesor dał się poznać jako uczciwy i kompetentny człowiek. Mam nadzieje, że zacznie od porządków z korpoludami, od których się zaroiło za kadencji aktualnego rektora.

    • 58 9

    • oby tak zrobił

      trzymamy kciuki

      • 13 3

    • XII wiek

      A ktoś ma jeszcze marzenia,że nie będzie zarządzania typu korpo.... To se nie vróci....

      • 8 3

  • Aptekarz tez lekarz, wiec czemu szczekasz? Bo z pigularza drugi sort lekarza, jak prezes uwaza.

    • 3 3

  • Korporacyjne metody i niszczenie ludzi to ostatnie lata w uczelni ! Ciekawe czy podoła zapobiec mobbingowi który rozrasta się we wszystkich kierunkach ??

    • 20 0

  • Podsumowując (6)

    Wynory:
    Czyli byli do wyboru:
    O - tyran, despota3
    M - letnia woda w kranie
    S - kobieta, która chciała skończyć z "cxy się stoi czy się leży"

    Lud nie wybrał despoty - brawo. Nie wybrał też osoby, która chciała skruszyć beton lenistwa i ku swojemu nieszczęściu jest kobietą - słabo.

    Komentarze tutaj:
    Przewija się życzenie, żeby GUMed nie był korporacyjny. Ale co to znaczy? Żeby pracownicy nie mieli jasno wytyczonyvh zadań i nie byli rozliczani z tego co zrobią? Rozumiem, że to źle dla człowieka, który nie chce się przemęczać. Ale zdaje się całkiem ok z punktu widzenia wydawania pieniędzy z naszych podatków, z punktu widzenia rozwoju potencjału naukowego uczelni, no i z punktu takiego, że mamy 2024 rok, a nie 1984, więc miło by było gdyby pracownicy się nie obijali, tylko rozwijali siebie i uczelnie na tyle, na ile pozwala im współczesność.

    • 7 19

    • (2)

      Jeszcze warto wspomnieć, że jeżeli ktoś nie ma ochoty robić nauki to nie ma co narzekać, że pracodawca tego od niego wymaga, tylko może śmiało zmienić robotę na taką, w której nie będzie trzeba publikować

      • 4 4

      • (1)

        Jest ogromna różnica pomiędzy nauką i pseudonauką, czyli pisaniem dla samej publikacji, IF czy innych punktów.

        • 1 1

        • A jeszcze większa pomiędzy nauką i wyłudzaniem różnicy w pensum

          Gdy się jest na etacie badawczo-dydaktycznym i w ogóle nie robi badań

          • 2 0

    • Ocena oceną, ale co tu do rzeczy ma płeć?

      Masz po sąsiedzku UG, gdzie większość dziekanów to kobiety, więc argument mocno zdarty. P. S. zaszkodziła m.in. promocja na wzór socjalistyczny.

      • 9 1

    • Korpostruktury Gumedu

      Korpostruktury Gumedu nie mają nic wspólnego z oczekiwaniem tego,żeby pracownicy się nie obijali. To przerost formy nad treścią, pozorowanie pracy ( ładny wykres, zestawienie, to nic, że bez treści) i niszczenie ludzi. Wszystko ma tylko ładnie wyglądać.

      • 10 0

    • Znam te osoby. Powyższe opisy są raczej bajkowe, oderwane od rzeczywistości. Kto inny chciał ładnie pachnieć i kto inny miał ambitne plany.

      • 5 1

  • Na szczęście (2)

    Uprawnionymi do głosowania zostali w większości ludzie inteligentni, ktorzy wiedzą jaką instytucją jest uczelnia medyczna oraz jakie obowiązki należa do Rektora i to oni zagłosowali najwłaściwiej. Szczególnie podobała mi się druga tura gdzie czarno na białym widzieliśmy że praktyki rodem z Sejmu RP nie działają powyżej właściwego IQ i Profesor Markuszewski wygrał miażdżącą ilością głosów. Gratulacje dla Pana Profesora oraz wyborców a tym co od wczoraj pochowali się do swoich dziur, proponuję się doedukować w dziedzinie różnic pomiędzy McDonaldem a Jedyną badawczą uczelnią medyczną w kraju, tu się nie robi wrażenia zrównoważonym zatrudnieniem tylko kwalifikacjami.

    • 18 2

    • Brawo dla osób które głosowały mądrze!

      • 8 0

    • W necie to Wrocław?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane