• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Od 1 września duże zmiany. Co czeka uczniów w nowym roku szkolnym 2023/24?

Wioleta Stolarska
2 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (128)
Zmiany w roku szkolnym 2023/2024. Które wejdą w życie, które nie? Zmiany w roku szkolnym 2023/2024. Które wejdą w życie, które nie?

Jakie zmiany od 1 września? Biznes i zarządzanie zamiast podstaw przedsiębiorczości, łacina jako drugi język obcy, testy sprawnościowe na zajęciach z WF-u, darmowe laptopy dla uczniów - to zmiany, które na pewno wejdą w życie do szkół od 1 września. Pojawią się też reformy w podstawach programowych. Co jeszcze czeka uczniów i nauczycieli?




Przyszły rok szkolny rozpocznie się 4 września i potrwa do 21 czerwca i przyniesie wiele zmian zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Nowości zapowiadanych przez ministra Przemysława Czarnka miało być sporo, jednak nie wszystkie zostały wdrożone przez MEiN.

Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście

Biznes w szkole średniej. Nowy przedmiot



Czy podstawa programowa powinna zostać zmniejszona?

Pewne jest, że od 1 września w szkołach ponadpodstawowych dotychczasowe podstawy przedsiębiorczości zostaną zastąpione przez nowy przedmiot o nazwie "biznes i zarządzanie".

Zmiana oczywiście dotyczy też podstawy programowej. Nowy przedmiot ma być bardziej ukierunkowany na rozwój praktycznych umiejętności, uczniowie będą uczyć się m.in. takich zagadnień, jak: zarządzanie projektami, gospodarka rynkowa czy finanse osobiste.

Przedmiot "biznes i zarządzanie" będzie nauczany w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej, a nie II i III, jak miało to miejsce w przypadku podstaw przedsiębiorczości. Lekcje zaplanowano dwa razy w tygodniu.

Z biznesu i zarządzania od 2027 r. będzie można pisać maturę. Egzamin ma składać się z dwóch części: testowej i z projektu zespołowego.

Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół średnich 2023 w Trójmieście

Laptop dla każdego czwartoklasisty z podstawówki



Darmowe laptopy i bony na komputery dla nauczycieli - zakłada ustawa o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli zapowiedziana przez premiera. Sprzęt ma otrzymać ok. 370 tys. uczniów klas czwartych szkół publicznych i niepublicznych. Z kolei nauczyciele mają stopniowo dostawać bon na zakup laptopa w wysokości 2,5 tys. zł.

Zgodnie z ustawą pierwsi uczniowie z klas czwartych powinni otrzymać sprzęt pod koniec września 2023 r. Ma on przejść całkowicie na własność rodziców.

Na każdym z laptopów miałby być wygrawerowany orzeł oraz napis "Rzeczpospolita Polska", co miałoby zapobiec odsprzedaży sprzętu. Odsprzedaż byłaby niemożliwa przez co najmniej pięć lat.

Nauczyciele nie otrzymają samego sprzętu, ale bony na zakup laptopa.


Testy sprawnościowe na lekcjach wychowania fizycznego



Pod koniec lutego 2023 MEiN zaproponowało np. by nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzali raz w roku w każdej klasie - od IV podstawówki, a także w liceach, technikach i branżówkach - testy sprawnościowe. Co miałyby obejmować sprawdziany?
  • bieg 10 razy po 5 m - służący pomiarowi zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych,
  • beep-test (20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) - służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych w biegu,
  • podpór, leżąc przodem na przedramionach, plank (deska) - służący pomiarowi zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,
  • skok w dal z miejsca - służący pomiarowi skoczności i siły.

Mimo że konsultacje w tej sprawie trwały jeszcze w lipcu, to zapisy o programie "Sportowe Talenty" znalazły się w rozporządzeniach o podstawie programowej. Zaproponowane zmiany zaczną obowiązywać od razu po wakacjach.

Wyniki nie miały mieć wpływu na ocenę z WF-u, ale miały być wprowadzane - wraz z masą ciała i wiekiem ucznia - do systemu "Sportowe Talenty".


Gry zamiast lektur?



Gry wideo "dla chętnych" (są zalecane, ale nieobowiązkowe) na polskim to zmiana, która budzi wielkie zainteresowanie. Od września w podstawie programowej z jęz. polskiego i wykazie lektur pojawią się dwie gry edukacyjne: "This War of Mine" (11 Bit Studios) oraz "Gry Szyfrów" (Instytut Pamięci Narodowej). Gry dostępne są na stronie ministerstwa.


Łacina jako drugi język obcy



Kolejna zmiana to język łaciński, który od 1 września 2023 r. będzie mógł być nauczany w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum jako drugi język obcy. To, czy szkoła będzie miała go w swojej ofercie, zależy jednak od placówki.

"Znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest naszym dobrem narodowym. Zatem przedmiotem troski władz i wszystkich obywateli powinno być dbanie o to, by w Polsce nie zabrakło ludzi zdolnych do zgłębiania, interpretowania, tłumaczenia, katalogowania i upowszechniania wiedzy o tym dorobku, ale także korzyści, jakie daje nauka języka łacińskiego (uczy logiki, myślenia, kultury, jest również ogromną pomocą w nauce języków obcych nowożytnych)" - czytamy na gov.pl.

Bezpieczniej w ruchu drogowym



Z kolei nauka techniki zostanie wzbogacona o elementy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym i wychowaniem komunikacyjnym.

- We współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w podstawie programowej przedmiotu technika wprowadzone zostały istotne z punktu widzenia przygotowania uczniów do bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym (jako pasażer, pieszy, kierujący rowerem lub innymi urządzeniami wykorzystywanymi przez uczniów w ruchu drogowym, takimi jak: hulajnogi elektryczne, urządzenia transportu osobistego, urządzenia wspomagające ruch itp.) zmiany polegające na znaczącym rozszerzeniu treści nauczania związanych z wychowaniem komunikacyjnym i bezpieczeństwem w ruchu drogowym - czytamy na stronie resortu edukacji.
Zmieniona podstawa programowa przedmiotu technika będzie obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024 w klasie IV szkoły podstawowej w kolejnych latach - sukcesywnie w klasie V i klasie VI.

Rekrutacja. Jakie progi punktowe do szkół średnich 2023/24? Rekrutacja. Jakie progi punktowe do szkół średnich 2023/24?

Więcej uczniów, więcej pracy dla nauczycieli



Kolejny rok od września naukę w szkołach średnich rozpocznie 1,5 rocznika, a że szkoły i tak są już mocno przepełnione, brakuje nie tylko miejsca, ale i nauczycieli. Jak ten problem planuje rozwiązać MEiN?

Na rok szkolny 2023/2024 resort chce umożliwić nauczycielom realizowanie większej liczby godzin ponadwymiarowych, niż przewidują to przepisy Karty Nauczyciela obecnie (teraz pedagodzy nie mogą pracować na więcej niż 1,5 etatu). Taka możliwość będzie w przypadku, gdy nauczyciel wyrazi zgodę na przyjęcie dodatkowych godzin ponadwymiarowych, ci jednak w wielu przypadkach nie wydają się być zainteresowani taką możliwością.

Zmiany są jednak wciąż procedowane.


Minister planuje odchudzić podstawę programową o 4-5 godzin?



Kolejny pomysł minister Czarnek zapowiedział w marcu 2023 - jego planem jest odchudzić podstawę programową o 4-5 godzin. Szczegółów reformy niestety wciąż nie ma.

Minister zapewnił, że zmiany są potrzebne, by "było więcej czasu na wspólnotę, więcej czasu na kontakty między uczniami i mniejsze obciążenia dla uczniów". Problem przeładowania programów nauczania jest szczególnie dotkliwy w przypadku dzieci uczęszczających do szkół podstawowych. Zdarza się, że uczniowie VII i VIII klas siedzą w ławkach nawet po 8 godzin, niemal codziennie.

Jednak zmiany mogą oznaczać konieczność zmiany podstaw programowych, ramowych planów nauczania i wymagań egzaminacyjnych.

Szef resortu edukacji zapewniał, że zmiany pojawią się nie później niż 1 września 2024 r.


Co z nauką religii i etyki?



Nieco inaczej minister podchodzi do tematu w kwestii dodatkowych godzin nauki w przypadku przedmiotów takich jak religia czy etyka.

Do tej pory uczniowie i rodzice mogli wybrać naukę: religii, etyki, religii i etyki, ale również żadnego z tych przedmiotów. Niestety ta ostatnia opcja ministrowi się nie spodobała i - jak zapowiadał po tegorocznych wakacjach - opcja "nic" miała zniknąć.

Czarnek zapowiadał, że obligatoryjna nauka etyki lub religii wejdzie w życie od roku szkolnego 2023/2024. Jak się okazuje, niekoniecznie musi się tak stać.

Opinie (128) 2 zablokowane

  • Lekcje religii zbędne. (1)

    Religia to niepotrzebne zawracanie głowy. Te lekcje nie wnoszą nic do edukacji młodego człowieka, a modlitwę wierzący może odmówić w domu, a nie marnować na to 45 minut w szkole. I mówię to jako osoba wierząca praktykująca.

    • 9 3

    • To nie chodź, to nie jest obowiązkowe

      • 0 0

  • Jak ma być dobrze skoro resortem kieruje (1)

    Człowiek o skandalicznie niskiej kulturze osobistej by nie powiedzieć dosadniej

    • 11 3

    • Na dodatek z pogardą spostrzegający kobiety.

      Katotaliban z jawną sympatią do brunatnych organizacji.

      • 2 2

  • Nauczanie (1)

    Dlaczego w Polsce nie może być wdrażany najskuteczniejszy na Świecie-Fiński model nauczania a nie jak obecnie pruski: wkuwanie, odpytywanie aż się pomylisz, punkciki punkciki, i zwalanie nauki dzieci na pracę dziecka z rodzicami w domu+ opłacanie korepetycji??? i ile wolnego mają dzieci czasu w domu, i w weekendy??? wszak odrabiają lekcje, robią karty pracy, zadania domowe, uczą się na sprawdziany, klasówki, czytają lektury .... i ile szkół ma bieżnie do skoków w dal???, a ile dzieci jest niepełnosprawnych ruchowo z dysfunkcjami fizycznymi i nieneurotypowych dla, których egzaminy sprawnościowe będą katorgami, np. Nauczyciel w-fu- z nadwagą stoi zimą w kurtce a dzieci w krótkich spodenkach i podkoszulkach na krótki rękaw biegaj, grają....

    • 9 3

    • Dlaczego? Bo żyjemy w katotalibanistanie

      • 0 3

  • Dlaczego laptopów nie otrzymuja uczniowie szkol średnich? (3)

    • 7 1

    • Handlarz broni nie ma tyle w ofercie

      • 2 0

    • Nikt nie powinien otrzymywać laptopów za darmo. A szczególnie uczniowie. 500+ jest od kwietnia 2016 r. Nie mówiąc już o innych dodatkach. Ma to iść na potrzeby dzieci. Po co więc te pieniądze na nich idą jak znów mają coś dostawać za darmo?

      • 0 1

    • Dlaczego?. Porównaj liczbę uczniów w szkołach podstawowych i średnich

      • 0 0

  • (1)

    lacina sie nie przyda konczylam akademie medyczna i juz od dawna odchodzi sie od laciny na rzecz angielskiego lepiej zainwestowac w mniejsze grupy na angielskim dopasowane do poziomu bo 2 to za malo

    • 7 2

    • Nie przyda się łacina, bo nie umiałaś zrobić z niej pożytku? Niech lepiej mądrzejsi od ciebie zadecydują, ok?

      • 0 0

  • Odchudzenie podstawy programowej.

    Jestem za odchudzeniem podstawy np. z matematyki w szkole podstawowej. Moim zdaniem uczniowie powinni umieć idealnie liczyć ( dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić), przeliczać jednostki długości, wagi itp. obliczać w praktyce pola i obwody figur i brył np. obliczyć obwód boiska sportowego, poznać programy za pomocą których można wykonać szybkie i bardziej skomplikowane obliczenia, zadania tekstowe oraz równania z jedną niewiadomą. Poznać sposoby rozwiązania tego samego zadania np. poprzez proporcje, równanie itp. Dodatkowo nauczyciel powinien pokazać jak ciekawa może być matematyka oraz czego można nią dokonać ale tego nie wymagać!!! A reszta Bzdur do kosza!!!!!!

    • 4 1

  • Tymczasem ja który idzie do 7 a nie ma wciąż laptopa xD

    • 1 0

  • za duzo przedmiotow w szkole sredniej w Polsce. (1)

    W Szwecji w klasie ukierunkwoanej naturvetenskap mlodziez w kalsie 1 ma 7 przedmiotow: jezyk szwedzki, 2 jezyki obce, matematyke, biologie, nauka o spoleczenstwie, chemia. to jest 7 przedmiotow przez caly 1 rok nauki
    w 2 roku mlodziez na tym kierunku ma: jezyk szwedzki,angielski, wf, matematyke 3c, fizyke, chemia, matematyka 4,oraz wybrany 1 kurs z kataolgu kursow.
    w klasie 3 : historie, religioznastwo, jezyk szwedzki, bilogia 2, fizyka 2, angielski 7, matematyka 5, naturvetenskaplig specialisering, przedmiot wybrany z katalogu przedmiotow
    Do tego mlodziez szwedzka ma szeroka pomoc w szkole od nauczycieli do rektprow. Moga skarzyc na nauczycieli i domagac sie wymiany nauczyciela. Do nauczyciela zwraca sie po imieniu tak smao do rektora. tak jest w calej Szwecji, gdzie pracownik zwraca sie do przelozonego po imeniu.

    • 1 0

    • dopisuje: brak lektur jezyka szwedzkiego.

      nie ucza sie pisac opowiadan a artykuly naukowe do gazet na jezyku szwedzkim.

      • 1 0

  • Na przedmiocie "Religia" powinno sie nauczac o wszystkich religiach swiata jednoczesnie, o tym jakie religie w jakich czesciach swiata sa dominujace, czym sie charakteryzuje dana religia, jakie ma swieta, charakterystyczne ubiory i rekwizyty, zwyczaje itp.

    • 2 1

  • Trzeba chronić dzieci przed katotalibanizmem i propagandą partii. Tłumaczyć jak za PRL

    Ordo Iuris otrzymało wezwanie do natychmiastowego opuszczenia budynku PAST-y, w którym znajduje się jego siedziba w Warszawie. Zarządzający budynkiem motywuje decyzję koniecznością dbania o swój wizerunek "również poprzez odpowiedni nabór najemców".

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury zbudowane są z:

 

Najczęściej czytane