• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licealiści z Gdańska zostaną kreatywnymi mistrzami świata? Potrzebują wsparcia

Wioleta Stolarska
28 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Trzy lata starań, wiele kreatywnych pomysłów, jeszcze więcej godzin spędzonych na konstruowaniu, próbach i szukaniu zaskakujących rozwiązań. W końcu się udało. Drużyna z I Liceum Ogólnokształcącego z Gdańska zdobyła II miejsce w ogólnopolskich finałach Odysei Umysłu i teraz ma szansę na udział w światowych finałach w USA. Jednak żeby zrealizować swój "american dream", licealiści potrzebują wsparcia.



Czy twoje dziecko bierze udział w zajęciach dodatkowych?

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs dla młodzieży i studentów. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata.

Na czym polega rywalizacja? Drużyna uczniów albo studentów wybiera jeden z publikowanych co roku Problemów Długoterminowych, a następnie - pracując w swoim własnym tempie - przez kilka tygodni lub miesięcy wymyśla, tworzy i dopracowuje jego rozwiązanie, które podczas konkursu prezentuje na scenie sędziom oraz publiczności w ciągu 8 minut. Zespół musi przestrzegać wszystkich zasad zawartych w Przewodniku Odysei Umysłu, wymogów i ograniczeń.

Przez trzy lata licealiści z "jedynki" starali się, by stanąć na podium, jednak przez pandemię i początkowe trudności nie było łatwo.

- Dopóki nie przekroczyłam drzwi Odysei Umysłu w "gdańskiej jedynce", tak naprawdę się nie znaliśmy. Jest nas szóstka, ze względu na reformę edukacji ja jestem w trzyletnim liceum i w tym roku kończę klasę maturalną, a pozostała piątka jest w czteroletnim liceum, ale zaczynaliśmy szkołę razem. Zaczęliśmy trzy lata temu, kiedy w szkole zaczął pracę nasz trener. Każdy z nas pewnie miał inny powód, żeby wziąć w tym udział, ja słyszałam, że to bardzo fajne kreatywne zajęcia i na początku w nowej szkole dobrze było się w coś zaangażować, więc chciałam spróbować - opowiada Zosia, uczestniczka zespołu z I LO.
Jak przyznaje, po pierwszych tygodniach początki nie były łatwe, więc ubiegłe dwa lata i ówczesne rywalizacje przygotowały ich, by walczyć o podium.

- W ubiegłym roku byliśmy bliscy podium, ale finały i tak były zdalne, więc nie żałujemy, a dzięki temu mogliśmy się jeszcze lepiej przygotować do tegorocznej edycji. Spróbowaliśmy kolejny raz i choć do końca nie byliśmy przekonani, to się nam udało - dodaje.
  • Licealistom z I LO w Gdańsku udało się stanąć na podium.
  • Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs dla młodzieży i studentów. Co roku bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata.

Jaki był "problem" gdańskich licealistów"?



W konkursie przede wszystkim liczy się kreatywność, kupić można tylko niezbędne elementy, ale większość rekwizytów należy zdobyć z innych źródeł lub stworzyć, zbudować samodzielnie.

Konkurs składał się z dwóch części, zadaniem licealistów było przygotowanie przedstawienia i konstrukcji. Tematem ich "problemu" była "balsioszka-matrioszka". Pierwsza część to tzn. "spontan".

- Weszliśmy do sali, w której na stole leżały różne przedmioty. Naszym zadaniem było zbudowanie w ciągu 8 minut w wyznaczonych miejscach jak najwyższych konstrukcji, które na czubku utrzymają wyznaczony przez sędziów przedmiot. Druga część polega na stworzeniu przedstawienia, które jest rozwiązaniem danego problemu, w którym trzeba zawrzeć w jak najbardziej kreatywny sposób wszystkie podane wcześniej wymagania. Jednym z nich było stworzenie balsy, czyli konstrukcji o określonym kształcie, przypominającym wieżę, stworzonej z patyczków balsy i kleju, ważącej max. 15 g. Jej zadaniem jest unieść jak największy ciężar, nam udało się obciążyć ją 115 kg. Sam zamysł przedstawienia polegał na przedstawieniu obrazu życia w śmietniku-więzieniu. Do śmietnika trafia niewinne jabłko, które staje w centrum zainteresowania bosa mafii, baterii będącej weteranem więzienia, żyjącej z nielegalnej produkcji napoju nazywanego jabolem. Nasze przedstawienie zawiera również motyw dawnych sprzeczek i nieprzyjemności pomiędzy dwójką innych bohaterów: puszką i słoikiem - opowiada Zosia.
Jak wyjaśnia, na stworzenie scenariusza, kostiumów scenografii i danej konstrukcji mieli ok. sześciu miesięcy. Po tym czasie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie w Gdyni, gdzie przedstawili efekt swojej pracy.

- Do końca nie byliśmy pewni, czy nam się uda. Zwłaszcza, że nie udało nam się skończyć przedstawienia. Konkurencja, choć nie duża, była naprawdę dobra, a nerwy i stres oczekiwania męczyły nas do ostatniej sekundy gali. To było niezapomniane szczęście i cudowne emocje. Móc wybiec na scenę, kiedy ponad 1000 ludzi krzyczy i klaszcze właśnie dla nas - podkreśla.

Zajęcia dodatkowe i centra edukacyjne dla dzieci w Trójmieście


  • Konkurs składał się z dwóch części, zadaniem licealistów było przygotowanie przedstawienia i konstrukcji.
  • Kilka miesięcy trwały przygotowania do ogólnopolskich finałów.

Bez wsparcia nie pojadą na finały do USA



Teraz ekipa z "jedynki" ma szansę na udział w światowych finałach w USA, które odbędą się 24-29 maja w Iowa State University w USA. Jednak żeby zrealizować swój "american dream", licealiści potrzebują wsparcia.

- Odyseja umysłu to bardzo duży konkurs, w którym co roku biorą udział setki młodych ludzi. Nie jestem w stanie opisać atmosfery i klimatu gali rozdania nagród ani samego konkursu. Od trzech lat staraliśmy się dostać na ogólnoświatowe finały i włożyliśmy w to masę czasu i pracy. Pomimo tego, że spotkania z przyjaciółmi i tworzenie przedstawienia były przyjemnością, mielimy cel, który bardzo chcieliśmy osiągnąć. Pojechać do USA na finały!! W końcu nam się udało i nasze marzenia się spełniają!! Niestety wyjazd taki jest bardzo kosztowny, dlatego poszukujemy sponsorów oraz założyliśmy zbiórkę - podkreślają finaliści z Gdańska. - Mamy szansę polecieć i już jesteśmy na to gotowi, sprawdziliśmy połączenia, noclegi i wszystko inne, jednak ze względu na obecną sytuację nie jest tak łatwo zebrać środki na taką wyprawę. Koszt całego pobyty z lotami, transferami, wyżywieniem to ok. 6 tys. zł na osobę, co niestety mocno nadwyręża domowe budżety - dodają.
Zbiórki prowadzą też inni uczniowie z Trójmiasta, którzy zakwalifikowali się na światowe finały w USA. Z Ośrodka DAMB grupa uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, grupa 7 uczniów, rożnych szkół średnich z Trójmiasta, grupa nr 4, dwie grupy ze szkoły Gedanensis.


Miejsca

  • I LO Gdańsk, Wały Piastowskie 6

Opinie (27)

  • Opinia wyróżniona

    Brawo I LO!

    A skoro tyle dobrych mamy drużyn w Gdańsku, to proponuję wystąpić do Urzędu Miasta o wsparcie finansowe wszystkich. W końcu to lepsza promocja miasta i regionu niż poprzez Lechijkę. A tam miliony płyną

    • 21 2

  • kreatywnosc zaczyna sie kiedy trzeba zarobic na wlasne pomysly

    • 8 3

  • Czyli co ? (1)

    Wygrali czy nie? Jak zbora kasę to wygrają jak nie zbiorą to przegrają?Jak jest prawdziwa wartość merytoryczna tego rodzaju konkursów?Zbudowali samochodzik na baterie czy cos podobneg? Za tego rodzaju hobby i fajna wycieczkę wypadałoby zapłacić z własnej kieszeni.Przynajmniej tak mi się wydaje.

    • 5 4

    • Jaki samochodzik? Masz problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu?

      • 1 0

  • za każdym razem zbiórka pieniędzy na wyjazd. Który to juz rok? Może powinien być utworzony fundusz na wyjazdy?

    • 7 0

  • Może warto pomóc

    Zdecydujcie się ludzie. Wczoraj po artykułem o orientarium mnóstwo było głosów, że 70 zł za bilet to strasznie dużo i przewyższa to możliwości przeciętnej rodziny. A dziś 6000 na jedno zdolne dziecko to według was żaden wydatek i każda rodzina sobie z tym poradzi. A może właśnie raz warto by było pomóc zdolnym dzieciakom, które w przyszłości pomogą budować nasz kraj a nie tylko tym które będą korzystać z socjalu.

    • 6 1

  • Opinia wyróżniona

    Gratulacje, brawo

    Mój syn, jako 14-latek w roku 1989 (?) w ramach przygotowań do Odysei Umysłu wykonywał, wspólnie z grupą, podobną konstrukcję. Byli pierwszą polską grupą na finałach w IOWA. Jest również absolwentem I LO. Tym bardziej się cieszę i gratuluję!

    • 10 0

  • Powodzenia

    Mam nadzieję że uda Wam się zebrać potrzebne środki! Powodzenia!

    • 2 0

  • Zajefajny konkurs

    Można wygrać rachunek dla rodziców na kilkanaście tysi. A na poważnie, odyseja umysłu to zwykła mafia w barwach fundacji. Świetnie działająca firma lichwiarska. Rodzice wygranych i tak muszą zapłacić za tą najdroższą na świecie wycieczkę (bo opłaty licencyjne).

    • 3 2

  • Dulkiewicz pomoże

    • 0 0

  • a nagrywał jakiś młody z ILO?

    pan za kamerą niepotrzebnie się odzywał ...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane