• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Półmetek rekrutacji na uczelniach publicznych

Marzena Klimowicz-Sikorska
17 lipca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem jest nowy kierunek na UG - kryminologia. O jedno miejsce stara się tam prawie 44 kandydatów. W tym roku najbardziej obleganym kierunkiem jest nowy kierunek na UG - kryminologia. O jedno miejsce stara się tam prawie 44 kandydatów.

Trwa walka o wolne miejsca na trójmiejskich uczelniach. W środę podajemy jakie kierunki stacjonarnych studiów I stopnia na uczelniach państwowych cieszą się największym zainteresowaniem, a w czwartek - przyjrzymy się 10 wybranym uczelniom niepublicznym.



Czy dziś, gdybyś miał(a) znów wybrać zawód, wybrał(a)byś inny niż masz?

Choć wciąż na wielu kierunkach trwa rekrutacja, uczelnie już podliczają chętnych ubiegających się o miejsce na danym kierunku. Który w tym roku może okazać się hitem na danej uczelni?

Na Uniwersytecie Gdańskim będzie to na pewno nowo utworzony kierunek - kryminologia - na jedno miejsce przypada tam 43,9 chętnych. Następnie zacięta walka o indeks rozgrywa się na innych nowych kierunkach i tak o jedno miejsce walczy: na bezpieczeństwie narodowym - 10,9 os., sinologii - 10,6 os., iberystyce - 9,6 os., a na zarządzaniu instytucjami artystycznymi (specjalność menedżerska) - 9,58 os. Sporym zainteresowaniem cieszą się też istniejące wcześniej kierunki jak: skandynawistyka - 7,7 os., filologia angielska - 7,6 os., amerykanistyka - 4,7 os. oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 4,1 os.

Przeczytaj też: Zwiedź z nami Muzeum Kryminalistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

A na Politechnice Gdańskiej zdążyło się już zarejestrować 8,5 tys. osób choć miejsc jest tylko 6,9 tys. (w tym nieco ponad 5 tys. na studia stacjonarne). Najpopularniejsze kierunki w tym roku to: gospodarka przestrzenna I stopnia - 5,4 os., geodezja i kartografia - 5,3 os., informatyka - 3,7 os., biotechnologia - 3,2 os., energetyka - 3 os. na miejsce.

Na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w tym roku o jedno miejsce na fizjoterapii walczy aż 10 os., na kierunku sport - 3 os., a na wychowaniu fizycznym - 2,5 os. Najmniej bo ok. 2 os. walczą o indeks na turystyce i rekreacji.

Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej rekordy od kilku lat bije bezpieczeństwo narodowe (gdzie na 175 miejsc było 261 chętnych - to ok. 1,5 os. na miejsce) i bezpieczeństwo wewnętrzne ( 323 chętnych na 175 miejsc, czyli ok. 1,8 os. na miejsce). To dwa największe cywilne kierunki na tej uczelni. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w służbach mundurowych m.in. straży granicznej, leśnej, miejskiej czy policji. Kolejnym jest informatyka z blisko 0,9 os. na miejsce czy mechatronika - 0,8 os. Sporym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku nawigacja - 1,4 os. Najmniejszym cieszyła się pedagogika - 0,7 os. czy stosunki międzynarodowe - ok. 0,6 os. W tym roku nie ma już rekrutacji na historię czy oceanotechnikę.

Akademia Sztuk Pięknych jako jedyna uczelnia zakończyła całkowicie zasadniczą rekrutację na nadchodzący rok akademicki. Tu najwięcej chętnych było na kierunek: wzornictwo - 3,5 os., architekturę wnętrz - 2,9 os. i grafikę - 2,8 os.

- Przewidujemy jeszcze uzupełniającą rekrutację we wrześniu na jednolite studia magisterskie na kierunku rzeźba, na studia I stopnia na kierunku intermedia, na studia II stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność animacja kultury, a także na studia II stopnia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - specjalność krytyka artystyczna - mówi Jarosław Wasielewski, specjalista ds. promocji ASP. - Będziemy także prowadzić nabór uzupełniający na niestacjonarne studia I stopnia na kierunku grafika - specjalność grafika projektowa. Zamknięcie rekrutacji uzupełniającej planujemy na 26 września w przypadku studiów stacjonarnych oraz na 2 października w przypadku studiów niestacjonarnych.

Na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym tradycyjnie największą popularnością cieszył się wydział lekarsko-dentystyczny - 31 os./miejsce, lekarski - 16 os., na farmacji 6 os. i tyle samo walczyło o indeks na analityce medycznej.

Natomiast na Akademii Muzycznej dużym zainteresowaniem cieszy się wydział instrumentalny - 2,6 os./miejsce, śpiew solowy 5 os. (miejsc było tylko 12) czy musical 6 os. (miejsc było tylko 10).

Na razie nie wiadomo ile osób walczyło o indeks na poszczególnych kierunkach na Akademii Morskiej, bowiem dopiero 25 lipca uczelnia ogłosi wstępne wyniki pierwszej tury rekrutacji.

Miejsca

Opinie (76)

  • błędy w artykule!!!

    Proszę o dokładniejsze sprawdzenie informacji. Po AMW ciężko znaleźć pracę w służbach mundurowych. Absolwenci bezpieczeństwa nawet nie mogą przystąpić do rekrutacji do Straży Granicznej, bo nie skończyli kierunków , które są podane na stronie. A policja, może dostać się każdy, nie trzeba studiować bezpieczeństwa.

    • 9 0

  • Z kolei na Akademii Marynarki Wojennej rekordy od kilku lat bije bezpieczeństwo narodowe (gdzie na 175 miejsc było 261 chętnych - to ok. 1,5 os. na miejsce) i bezpieczeństwo wewnętrzne ( 323 chętnych na 175 miejsc, czyli ok. 1,8 os. na miejsce). To dwa największe cywilne kierunki na tej uczelni. Absolwenci tego kierunku znajdują pracę w służbach mundurowych m.in. straży granicznej, leśnej, miejskiej czy policji.
    Pragnę nadmienić , że straż miejska to nie służba mundurowa.!!!!!

    • 5 0

  • (3)

    Widać nowe kierunki na uniwerku cieszą się sporą popularnością ...
    sinologia i iberystyka ok, języki obce zawsze będą w cenie ...
    ale kryminologia czy bezpieczeństwo publiczne - po co to ?
    w policji pracy nie ma, bo tam większość to rodziny i znajomi - mowa o pracownikach cywilnych
    a mundurowi to słaba kasa .... i stresująca praca

    • 3 3

    • (1)

      Nie wiesz jakie będzie zapotrzebowanie na kryminologów za 5-10 lat....

      • 0 1

      • bo nie będzie zapotrzebowania, takie prace wykonywali ludzie po medycynie np. badanie szczątków czyli medycyna sądowa
        albo prawie - badanie sprawy, okoliczności
        lub psycholodzy - motywy działania sprawcy

        kryminologia czy bezpieczeństwo publiczne to nie potrzebny podział na węższe dziedziny

        • 7 0

    • Na kryminologie czy bezpieczeństwo publiczne

      prosze sie nie nabierac. Uczelnia chyba wzorem amerykanskich Universytetow organizuje te studia. A prawda jest taka ze oni doslownie wciskaja ten kierunek w agresywnych reklamach zarowno w telewizji jaki i Internecie poniewaz nauczyciele w szkolach musza zarobic pieniadze na zycie ale Wy tak latwo pracy nie dostaniecie. Polskiej policji jeszcze bardzo daleko do bardzo dobrze zorganizowanego aparatu bezpeczenstwa. Jak skonczycie i pracy nie dostaniecie to za pare lat ten dyplom bedzie nic nie wart. Bo beda szukac tylko najmlodszych absolwentow. Dla Was pozostana tylko gruszki na wierzbie.

      • 2 0

  • Pani Marzeno, tej ankiecie zamieszczonej po prawej stronie brakuje

    jeszcze jednego waznego pytania a wlasciwie odpowiedzi. Co bym dzis wybrał? Inny kierunek studiow poniewaz moj pierwszy jest dzisiaj malo przydatny. Po prostu "wyszedl z mody" i trudno znalezc prace po nim. Byl dobry w latach 40tych do 80tych a teraz juz nie.

    • 1 0

  • Same studenty, same yntelygenty tylko poziom intelektualno- kulturalny z roku na rok

    coraz niższy. Jeszcze 20 lat temu na studia szli najlepsi, bo miejsc było mało, dzisiaj potencjalnych studentów mniej niż wolnych miejsc. O czasy !!!

    • 8 1

  • a gdzie można pracować po kryminologi? (1)

    pytanie poważne

    • 5 0

    • w kryminale :)

      • 5 0

  • Jak uczelnia wprowadza nowy kierunek studiow to (2)

    powinna to poprzedzic szeroko w telewizji i innych mediach dlaczego to robi. Powinna udowodnic ze sa realne podstawy dla adeptow do pomyslnego rozwiniecia kariery w danym nowym kierunku studiow. O jedno miejsce stara się prawie 44 kandydatów. Cos to dziwne wydaje mi sie.

    • 3 0

    • (1)

      Ludzie naogladali sie csi, kosci, dextera i teraz marza o byciu kryminologiem...

      • 3 0

      • No właśnie.

        Chętnym na ten kierunek powinno się zadać pytanie: jak myślisz, o czym będziesz się uczyć na tych studiach? Bo obawiam się, że spora część nie odróżnia pojęcia "kryminologia" od pojęć "kryminalistyka" i "medycyna sądowa".

        • 2 0

  • Na kryminologie czy bezpieczeństwo publiczne

    prosze sie bardzo ostroznie zastanowic i przeprowadzic wnikliwe badanie jaka przyszlosc absolwent moze oczekiwac po tym. Uczelnia chyba wzorem amerykanskich Universytetow organizuje te studia. A prawda jest taka ze oni doslownie wciskaja ten kierunek w agresywnych reklamach zarowno w telewizji jaki i Internecie poniewaz nauczyciele w szkolach musza zarobic pieniadze na zycie ale Wy tak latwo pracy nie dostaniecie. Polskiej policji jeszcze bardzo daleko do dobrze zorganizowanego aparatu bezpeczenstwa. Jak skonczycie i pracy nie dostaniecie to za pare lat ten dyplom bedzie nic nie wart. Poniewaz beda szukac tylko najmlodszych absolwentow czyli z ostatniego roku. Dla Was pozostana tylko gruszki na wierzbie.

    • 0 0

  • Bezpieczeństwo narodowe?

    Po tym kierunku można co najwyżej bezpiecznie zamiatać ulicę, chyba już wolałabym iść na pedagogikę :)

    • 1 0

  • chcesz zarabiać? musisz się ubrudzić; żłobkowanie, wypalanie, spawanie, obsługa tokarek, skrawarek, frezów, tu jest nisza. Wypełnij ją a przestaniesz na zakupach martwić się czy "starczy przy kasie"

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Q-Hack: Quantum hackathon

50 zł
warsztaty, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Za co odpowiedzialne są bakterie?

 

Najczęściej czytane