• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Próby samobójcze na Pomorzu. Najwięcej uratowanych osób

Wioleta Stolarska
16 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (122)
3,8 proc. prób samobójczych w Polsce w 2022 r. zakończyło się śmiercią na Pomorzu. 3,8 proc. prób samobójczych w Polsce w 2022 r. zakończyło się śmiercią na Pomorzu.

Od kilkudziesięciu miesięcy wyraźnie widać, że na Pomorzu rośnie liczna prób samobójczych osób do 18. roku życia - tylko w 2022 r. na Pomorzu odnotowano ich 418. Jednak - jak przekonują specjaliści - również w naszym regionie najrzadziej dochodzi do dokonania samobójstwa wśród młodych ludzi. - Nierzadko mamy do czynienia z próbami, które tak naprawdę mają charakter manifestacji. Zgłoszenie ich wynika z większej wrażliwości społecznej - słyszymy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym na Srebrzysku w Gdańsku.



Gdzie szukać pomocy psychologicznej w Trójmieście?


Znasz/znałe(a)ś kogoś kto próbował lub popełnił samobójstwo?

Ponad 2 tys. prób samobójczych i samobójstw osób do 18. roku życia odnotowano w 2022 r. w Polsce - wynika z danych Fundacji GrowSPACE. To wzrost o 150 proc. w stosunku do danych z 2020 r. Najwięcej prób samobójczych w ubiegłym roku odnotowano na Pomorzu - niemal 18 na 100 tys. mieszkańców.

Jednak - jak przekonują specjaliści - sama liczba zarejestrowanych prób samobójczych, nawet w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, nie świadczy o skali problemu i nie powinna stanowić porównania pomiędzy obszarami.

- Mocno dyskusyjna bowiem jest jakość rejestrowanych prób samobójczych, gdzie zdecydowana ich większość może mieć charakter manifestacji i chęci zwrócenia uwagi, a nie rzeczywistego zamiaru. Dodatkowo ich duża zgłaszalność świadczyć może o większej wrażliwości społecznej. Z drugiej strony również część prób w ogóle nie jest rejestrowana ze względu na ich negatywną konotację w środowisku. Reasumując, bardziej miarodajnym porównaniem jest stosunek liczby prób skutecznych do wszystkich zgłoszonych, a w tak przestawionym rankingu województwo pomorskie zajmuję już o wiele lepsza pozycję - ocenia Anna Czarnowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.
Do szkolnej toalety tylko w asyście nauczyciela? Do szkolnej toalety tylko w asyście nauczyciela?
Jak przekonuje, przy ocenie skali zjawiska należy brać pod uwagę stosunek liczby prób samobójczych skutecznych do wszystkich prób, jakie miały miejsce, z uwzględnieniem wielkości populacji województwa.

- Pod tym względem Pomorze nie zajmuje już niechlubnego pierwszego miejsca i stoi na dużo lepszej pozycji. Są województwa, gdzie co trzecia, czwarta próba jest skuteczna. Na Pomorzu, patrząc na wcześniejsze statystyki - co dwudziesta - dodaje.
Pomorze z najmniejszą liczbą skutecznych prób samobójczych w Polsce w 2022 r. Pomorze z najmniejszą liczbą skutecznych prób samobójczych w Polsce w 2022 r.

Szpital psychiatryczny obciążony wielu od miesięcy



Przyznaje jednak, że liczba zgłoszeń prób samobójczych w widoczny sposób przekłada się na obciążenie Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

- Rozwiązaniem niekoniecznie jest zwiększanie liczby łóżek na oddziałach dziecięco-młodzieżowych szpitala. Trzeba zlikwidować przyczyny takiego stanu rzeczy. Niektóre problemy można i trzeba rozwiązać nie na poziomie szpitala, ale w środowisku rodzinnym, szkolnym czy rówieśniczym małoletniego pacjenta. By przeciwdziałać kryzysom psychicznym, konieczny jest przede wszystkim rozwój ambulatoryjnego wsparcia. Istotna jest również współpraca ze szkołami, psychologami, rodzicami i policją, sądami czy ośrodkami szkolno-wychowawczymi - przekonuje.
Z depresją do psychiatry czy psychologa? Z depresją do psychiatry czy psychologa?
Jak wyjaśnia, jednym z największych problemów, z jakimi mierzy się psychiatria dziecięca, jest wciąż niedostateczne finansowanie.

- Bez tego nie zbudujemy odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa. Przypominamy wielokrotnie że to nie łóżko leczy, na poprawę stanu zdrowia psychicznego wpływa wiele innych czynników - podkreśla.
Rośnie liczba prób samobójczych. Rośnie liczba prób samobójczych. "Nie bądźmy obojętni na czyjeś problemy"

Samobójstwo - gdzie szukać pomocy?



Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (122)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Wakacyjny Zawrót Głowy - pokaz naukowy

25 zł
warsztaty, pokaz

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane