• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ratować życie

Marta Apanowicz
10 września 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Trójmiejskie firmy proponują różnego rodzaju kursy: szybkiego czytania, przygotowawcze do różnych egzaminów, spawania, tańca... itd. Na pewno warto z nich skorzystać, spełniać marzenia, otwierać się na ludzi... jest jednak taki kurs, którego ukończenie - oprócz satysfakcji może uratować komuś życie. O kursie pierwszej pomocy opowiada Leszek Lewandowski, lekarz, instruktor pierwszej pomocy.
zdjęcie ze strony Grupy Ratownictwa Medycznego PCK  zdjęcie ze strony Grupy Ratownictwa Medycznego PCK

-Co daje odbycie kursu pierwszej pomocy?

- Odbycie kursu daje nam umiejętność postępowania w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Zazwyczaj jest to kilka prostych czynności, które każdy po odbyciu ćwiczeń jest w stanie bez problemu wykonać. Po odbyciu kursu podstawowego uczestnicy potrafią rozpoznać osobę, która doznała zatrzymania krążenia, prawidłowo wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową (to jest uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze, znane również jako masaż pośredni serca i sztuczne oddychanie metodą usta-usta). Wiedzą, jak postępować w przypadku zadławienia oraz jak postępować z osobą, która straciła przytomność, ale oddycha, aby bezpiecznie doczekała do czasu przybycia pomocy specjalistycznej.

- Jak wyglądają zajęcia na takim kursie?

- Istnieją różne rodzaje kursów, o różnym zakresie tematycznym i różnej formie prowadzenia. Trzon wszystkich kursów stanowi zawsze resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Są to czynności utrzymujące przy życiu człowieka do czasu przybycia pomocy specjalistycznej. Polegają na uciskaniu klatki piersiowej oraz wykonywaniu oddechów ratowniczych u osoby, która doznała zatrzymania krążenia.

- Jak długo taki kurs trwa?

- W naszym ośrodku (112 Pierwsza Pomoc Szkolenia) kurs podstawowy, w czasie którego uczestnicy uczą się postępowania w razie zatrzymania krążenia, zadławienia oraz utraty przytomności, trwa 4 godziny. Zajęcia podzielone są na trzy części. Każda część składa się z części teoretycznej (wykład multimedialny ułatwiający zrozumienie poruszanych zagadnień), prezentacji praktycznej (podczas której instruktor omawia technikę wykonywania poszczególnych czynności)oraz części praktycznej (podczas której uczestnicy pod okiem instruktora ćwiczą samodzielnie poszczególne umiejętności na manekinach resuscytacyjnych). Część pierwsza poświęcona jest zatrzymaniu krążenia: przyczyny, rozpoznanie osoby z zatrzymaniem krążenia, technika uciskania klatki piersiowej oraz wykonywania oddechów ratowniczych. Część druga to sytuacje szczególne czyli postępowanie w przypadku zadławienia oraz wskazania i technika ułożenia osoby nieprzytomnej w pozycji bezpiecznej. Część trzecia to tak zwane scenariusze czyli ćwiczenia wszystkich nabytych w trakcie zajęć umiejętności w konkretnych sytuacjach, w odpowiednio przygotowanych i prowadzonych przez instruktora scenkach. To właśnie poprzez scenariusze kursanci nabywają umiejętność pewnego i swobodnego działania w sytuacji zagrożenia życia.

- Kto może brać udział w takim kursie?

- W kursie pierwszej pomocy może brać każdy, kto ma chęć poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu, że na szkolenia przychodzą ludzie dobrze zmotywowani, pozytywnie nastawieni, a zajęcia praktyczne odbywają się w małych grupach, atmosfera jest zawsze bardzo sympatyczna.

- Jak zareagować w przypadku uczestniczenia w wypadku?

- W razie wypadku komunikacyjnego, pierwszorzędną sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu wypadku (odpowiednie ustawienie swojego samochodu, trójkąta ostrzegawczego, włączenie świateł awaryjnych), zabezpieczenie pojazdu, który uległ wypadkowi(wyłączenie silnika, zaciągnięcie hamulca ręcznego, włączenie świateł awaryjnych)oraz zadbanie o bezpieczeństwo własne (kamizelka odblaskowa, rękawiczki lateksowe). Kolejnym krokiem jest ocena miejsca zdarzenia i prawidłowe wezwanie pomocy specjalistycznej: prawidłowe określenie miejsca zdarzenia (co nie zawsze okazuje się proste), liczby pojazdów oraz osób biorących udział w wypadku i ich stan. Od tego etapu zależy właściwa liczba karetek oraz czas ich przybycia na miejsce wypadku.
W dalszej kolejności oceniamy stan osób biorących udział w wypadku: osoby przytomne należy uspokoić, nakazać ograniczanie poruszania się, chronić szyję przed poruszaniem, założyć opatrunki na krwawiące rany, unieruchomić kończyny w przypadku podejrzenia złamań. Osoby, które wyszły z pojazdów najlepiej zgromadzić w jednym, bezpiecznym miejscu. Nie należy wyciągać nikogo z samochodu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy pozostanie w aucie grozi śmiercią lub gdy osoba w samochodzie jest nieprzytomna i nie oddycha - wymaga podjęcia dalszych działań ratunkowych (ponowna ocena oddechu poza pojazdem oraz ewentualnie resuscytacja krążeniowo-oddechowa).

-Dziękuję za rozmowę


Kursów pierwszej pomocy można nauczyć się między innymi:

- w Gdańsku, Grupa Ratownictwa Medycznego PCK, tel.: 058-341-69-11 www.grm.gda.prv.pl

- w Gdyni, 112 Pierwsza Pomoc Szkolenia, tel.: (058) 629-15-68, www.112.gda.pl

Marta Apanowicz

Opinie

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Science Cafe. Psychodietetyka vs. słomiany zapał

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane