• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Są wyniki egzaminów gimnazjalnych. Jak sobie poradzili?

Wioleta Stolarska
15 czerwca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Gimnazjaliści poznają wyniki egzaminów. Gimnazjaliści poznają wyniki egzaminów.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku opublikowała wyniki egzaminu gimnazjalnego, do którego uczniowie przystąpili w dniach 18-20 kwietnia. Podczas tegorocznych egzaminów uczniowie poradzili sobie lepiej z zadaniami humanistycznymi.



Czy uważasz, że likwidacja gimnazjów to dobry pomysł?

Do egzaminu gimnazjalnego w województwie pomorskim zostało zgłoszonych w tym roku 21 803 uczniów. Podczas trzydniowego maratonu egzaminacyjnego sprawdzono ich wiedzę z zakresu przedmiotów humanistycznych, przyrodniczo-matematycznych oraz z języka obcego.

W części pierwszej - humanistycznej - gimnazjaliści rozwiązywali zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z języka polskiego. W części drugiej - z przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii oraz z matematyki. Na koniec, uczniowie zmierzyli się z testem z wybranego języka obcego nowożytnego.

Podczas tegorocznych egzaminów uczniowie poradzili sobie lepiej z zadaniami humanistycznymi. Tutaj uzyskana przez pomorskich uczniów średnia wyniosła 58 proc. z części poświęconej wiedzy o społeczeństwie i historii oraz 67 proc. z języka polskiego. Gimnazjaliści wykazali się m.in. umiejętnością czytania ze zrozumieniem i wykorzystywania zdobytych w trakcie lektury informacji.

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem z języka polskiego, które sprawdzało umiejętność odbioru tekstu kultury i wykorzystania zawartych w nim informacji. Większości gimnazjalistów nie przysporzyło również problemów zadanie z historii sprawdzające umiejętność analizy i interpretacji źródła kartograficznego - czytamy na stronie OKE Gdańsk.
Gimnazjaliści z Pomorza zdobyli też średnio 52 proc. z części matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki. Najtrudniejsze okazało się zadanie geometryczne. Nieco lepszy wynik uczniowie uzyskali rozwiązując zadania z części przyrodniczej - średnia wyniosła tu 55 proc. Najwięcej problemów uczniom przysporzyło w tej części zadanie z fizyki, dotyczące zastosowania do obliczeń związku między masą, gęstością i objętością ciała stałego.

Najwięcej uczniów na Pomorzu zdecydowało się w tym roku zdawać egzamin z języka nowożytnego z angielskiego. Można było do niego podejść na poziomie podstawowym bądź rozszerzonym. W pierwszym przypadku uczniowie uzyskali średnio 67 proc., w rozszerzonej wersji najwięcej uczniów w regionie osiągnęło wynik na poziomie 52 proc.

- Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością odczytywania i interpretowania informacji przedstawionych za pomocą wykresów funkcji, a z biologii − umiejętnością posługiwania się podstawowymi pojęciami z zakresu genetyki. Gimnazjaliści przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, rosyjskiego, francuskiego oraz hiszpańskiego na poziomie podstawowym najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań z zakresu rozumienia ze słuchu - analizuje Irena Łaguna dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.
ZOBACZ: Wstępna informacja o wynikach egzaminu gimnazjalnego - województwo pomorskie

Dokładne wyniki egzaminu uczniowie mogą sprawdzić na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej logując się do panelu ucznia. Gimnazjaliści mogą również sprawdzić swój wynik wybierając się do swojej szkoły. Z kolei wydanie zaświadczeń oraz wyników uczniom nastąpi 22 czerwca, czyli na koniec roku szkolnego.


Egzamin ósmoklasisty



Tegoroczna sesja egzaminu gimnazjalnego jest przedostatnią. Rozpoczęło się już wygaszanie gimnazjów, w roku szkolnym 2017/2018 nie powstały ich pierwsze klasy. Uczniowie, którzy w ubiegłym roku skończyli VI klasę szkoły podstawowej, we wrześniu zamiast rozpocząć naukę w gimnazjum, przeszli do VII klasy szkoły podstawowej. Tak samo będzie w tym roku.

Egzamin gimnazjalny w nowym systemie edukacji zostanie zastąpiony przez egzamin ósmoklasisty. Pierwszy egzamin ósmoklasisty zorganizowany zostanie w roku szkolnym 2018/2019.

Miejsca

Opinie (49) 2 zablokowane

  • Ostatnio miałam możliwość przysłuchiwać sie rozmowie dwóch licealistów (3)

    Jeden opowiadał, jak to u niego w pierwszej klasie było 25 osób, po roku nie zdało 8 a w drugiej ma nie zdać kolejne 4.
    Skończyłam ekonomik w orlowie, było nas 36osob w klasie, klas było 8 i szkoła dwuzmianowa. Orłów tam nie było, ale mimo tego do końca czyli do czwartej klasy dotrwało 32osoby. Kto odpadł czyli nie zdał, robił to wyłącznie na własne życzenie.

    • 1 3

    • (1)

      Pytanie jak można nie zdać w liceum?

      • 2 0

      • Przypominam, że do "zdania" potrzeba 50% punktów. Na maturze wystarczy 31%.

        • 1 0

    • Bywało też tak

      Rocznik 1967. ix lo gdańsk-Wrzeszcz zaczynało nas 27 osób, do matury wytrwałości 15.

      • 1 1

  • 52%, 55%,67%....

    Czyli wg dawnych kryteriów (60% żeby zaliczyć) egzaminy poza angielskim wtopione.

    Zdolną mamy młodzież - już się cieszę na myśł, że w przyszłości będą rządzić naszym krajem....

    Cóż - głupków łatwiej kupić obiecankami wyborczymi i propagandą.

    • 6 1

  • Ciekawe jaką średnią z historii i języka polskiego mieli ci mieniący się "prawdziwymi patriotami"

    • 2 1

  • nie wiem czym sie rodzice cieszą, testy dla debili wprowadzili i kazdy zdaje, pokazcie mi takiego kozaka po gimnazjum lub liceum co znaczy coś w świecie. nauczanie w kolonii bogatych krajów idzie pełną parą, brawo...buahahhaha

    • 2 6

  • kiepsko

    52%, 55% , 67 % tylko angielski, matematyka , fizyka chemia nie podano , pewnie ponizej 50% a z innych przedmiotow nie podali, czyli słuszna decyzja o powrocie do dawnej edukacji, w gimnazjum nic sie nie uczą!

    • 3 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane