• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Soboty pełne korepetycji

Izabela Jopkiewicz
5 września 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Tak rozbudowanej formy pomocy dla uczniów z kłopotami w nauce jeszcze nie było. W Gdańsku rusza program darmowych korepetycji dla dzieci z rodzin o niskich dochodach. Obejmie około 1500 uczniów. Z korepetycji będą mogli skorzystać uczniowie: klas V i VI szkół podstawowych, III klas gimnazjum oraz klas maturalnych liceów i techników. Co sobotę w wybranych szkołach, w niewielkich grupach, będą oni nadrabiać zaległości pod okiem najlepszych gdańskich nauczycieli. Najmłodsi uczniowie będą mogli skorzystać z korepetycji z języka polskiego i matematyki, gimnazjaliści dodatkowo jeszcze z języka obcego, przyszli maturzyści zaś z każdego z długiej listy maturalnych przedmiotów. Nauczyciele prowadzący zajęcia dostaną za to wynagrodzenie, a ich uczestnicy bilety na dojazd. Środki na program pochodzą głównie z grantu europejskich funduszy na wyrównywanie szans edukacyjnych, który Gdańsk uzyskał za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji.

- Na lekcjach często nie wystarczy czasu na nadrabianie zaległości poszczególnych uczniów. Wielu rodzin nie stać zaś na to, by zapłacić za korepetycje. Trzeba im pomóc, bo przepaść między najlepszymi a najgorszymi uczniami w Gdańsku jest ogromna - mówi Katarzyna Hall, wiceprezydent Gdańska ds. edukacji. - O wychwycenie dzieci, które potrzebują pomocy, poprosimy szkoły. Pozostaje oczywiście pytanie, czy uczniowie i ich rodzice podchwycą pomysł. Widzę tu ogromną rolę dla nauczycieli, żeby rozpropagowali naszą akcję.

Tomasz Zbierski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku (w tym Gimnazjum nr 6), ocenia, że 10 proc. "jego" gimnazjalistów przydałyby się takie zajęcia.

- Myślę, że większość będzie chodzić, bo dzieci raczej chcą się uczyć. Tych, którym się nie chce, nie zmusimy jednak w żaden sposób - uważa Tomasz Zbierski.

- W przypadku licealistów pomysł jest świetny, a sobota to optymalny dzień. W tygodniu szkolnym uczniowie są za bardzo obciążeni, by dobrze wykorzystać takie dodatkowe zajęcia - twierdzi Teresa Masłowska, dyrektor ZSO 5 (IV Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 34). - Boję się, że rodzice młodszych uczniów mogą nie zgodzić się na samodzielne dojazdy do wybranych szkół. Dlatego gimnazjaliści i uczniowie podstawówek powinni mieć korepetycje w swoich szkołach albo przynajmniej w swojej dzielnicy.

Do połowy września szkoły wyłowią uczniów kwalifikujących się do programu. Nauka ruszy prawdopodobnie w październiku.

- Nie twierdzę, że jest to pomysł idealny, dlatego projekt na razie obejmuje tylko jeden rok szkolny - mówi Katarzyna Hall. - Zobaczymy, czy spodoba się uczniom i jaki będzie miał wpływ na ich oceny, a zwłaszcza na wyniki ogólnopolskich egzaminów kończących poszczególne etapy nauki.
Gazeta WyborczaIzabela Jopkiewicz

Opinie (5)

  • a kto to sfinansuje?

    • 0 0

  • czytanie ze zrozumieniem:)

    do autora poprzedniego komentarza:
    Środki na program pochodzą głównie z grantu europejskich funduszy na wyrównywanie szans edukacyjnych, który Gdańsk uzyskał za pośrednictwem Ministerstwa Edukacji.

    • 0 0

  • Jak znam życie chętnych nie będzie bo w sobotę uczniowie będą woleli odpoczywać niż łazić na korki.

    • 0 0

  • :)

    U nas w szkole darmowe korepetycje dla uczniów są już od lat. Fundusze? Żadne. Robimy to w ramach 40- godzinnego tygodnia pracy i już.

    • 0 0

  • chetni są

    u mnie w szkole już się zapisują więc w innych będzie podobnie - rodzice deklarują dopilnować reszty

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Science Cafe. Psychodietetyka vs. słomiany zapał

20 zł
wykład, warsztaty, spotkanie

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane