• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

To "akwarium" przerabia ścieki na paliwa

Marzena Klimowicz-Sikorska
12 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Fotobioreaktor skonstruowany przez trójmiejskich doktorantów. Fotobioreaktor skonstruowany przez trójmiejskich doktorantów.

Wynalazek dwojga trójmiejskich doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego dostał się do finałowej ósemki prestiżowego konkursu "Polski Wynalazek 2013" i ma szansę na główną nagrodę - 50 tys. zł.



Doktoranci ze swoim wynalazkiem. Doktoranci ze swoim wynalazkiem.
Na pozór to płaskie akwarium z zieloną wodą, ale naprawdę to "Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków" - tak brzmi oficjalna nazwa urządzenia, które zakwalifikowało się do finałowej ósemki w konkursie "Polski Wynalazek 2013".

Kiedy w zeszłym roku pisaliśmy o Szymonie Talbierzu i Natalii Kujawskiej, którzy wymyślili i skonstruowali fotobioreaktor, ich urządzenie już robiło furorę w innych konkursach - zdobyło pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu, jego twórcy zostali laureatami Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej.

- Nasz fotobioreaktor wyposażony w system solar-tracker to, w dużym uproszczeniu, płaskie akwarium na stelażu, które, poruszane silnikiem, podąża za słońcem. Specjalne czujniki podpowiadają, pod jakim kątem powinny padać promienie słoneczne, by ich hodowla była najwydajniejsza - mówił nam w zeszłym roku Szymon Talbierz, biotechnolog. - Nasze urządzenie jest uniwersalne - można je stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o różnym nasłonecznieniu.

Autorzy wynalazku prowadzą negocjacje z firmą Energa Innowacje nad wykorzystaniem wynalazku do stworzenia odpowiedniej technologii produkcji biopaliw III generacji na bazie odpadowego dwutlenku węgla oraz ścieków z niektórych procesów przemysłowych.

To właśnie uniwersalność tego urządzenia została doceniona przez jury konkursu "Polski Wynalazek 2013", którego organizatorem jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, i przebiło 70 innych nadesłanych wynalazków.

Osiem finałowych wynalazków, wraz z trójmiejskim fotobioreaktorem, zostanie zaprezentowana w czasie finału konkursu, który wyemitowany zostanie na antenie Programu 1 TVP 18 marca 2013 roku o godzinie 20:20. Wynalazki zostaną ocenione przez kapitułę konkursu złożoną z postaci świata nauki i biznesu. Autorzy zwycięskiego dostaną 50 tys. zł.

Jednak o zwycięstwie ostatecznie zdecyduje głosowanie czytelników. Aby wziąć w nim udział należy wysłać SMS. Więcej o szczegółach głosowania.

Miejsca

Opinie (64) 4 zablokowane

  • Dałbym im...

    ...I pół miliona. Świetny pomysł!

    • 1 0

  • nawet gdyby przerabiano

    Smród z Szadółek, ściek,i komunalne ,spaliny z EC to paliwo na stacji i tak P O 5,73. ,a tak na marginesie to nie lepie ji taniej skupiać promienie słońca za pomocą luster na nieruchomym zbiorniku niż obracać ciężkimi zbiornikami?

    • 0 0

  • Całkiem miła ta Pani Doktor.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?

 

Najczęściej czytane