• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Torba na siedzeniu ważniejsza niż pasażer

Ania
28 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Torba z zakupami umieszczona na sąsiednim fotelu bywa dla wielu ulubioną towarzyszką podróży w komunikacji miejskiej. Torba z zakupami umieszczona na sąsiednim fotelu bywa dla wielu ulubioną towarzyszką podróży w komunikacji miejskiej.

Obecnie dzieci i młodzież nie dojeżdżają do szkół, część osób jest na urlopach, więc nie powinno być problemu z zajęciem miejsca w środkach komunikacji. - Mniej osób w komunikacji miejskiej nie oznacza, że jest więcej wolnych miejsc. Dlaczego? Bo wielu wciąż woli postawić bagaż na siedzeniu. Warto pamiętać, że zwłaszcza podczas takiej pogody jak obecnie skutkuje to nie tylko blokowaniem miejsca, ale też ubrudzeniem siedzenia - twierdzi w liście pani Ania.



Zdarza ci się stawiać torby, plecaki lub elementy garderoby na siedzeniach w komunikacji miejskiej?

Oto jej przemyślenia:

Ostatnio czytałam w portalu artykuł, że to przede wszystkim młodzi nie chcą ustąpić miejsca osobie starszej, chorej czy kobiecie w ciąży, bo patrzą w smartfon. Ktoś inny odpowiedział, że to wina braku kultury, a wiek nie ma tutaj znaczenia.

A ja z kolei chciałam zwrócić uwagę na inną rzecz: wielu pasażerów, bez względu na wiek, traktuje siedzenia jako półkę albo stolik na podręczny bagaż.

Mam 28 lat i korzystam z komunikacji miejskiej, jeżdżąc do pracy. Mam plecak, w którym trzymam komputer i inne potrzebne w biurze szpargały. I nigdy nie przyszło mi na myśl, żeby położyć go na siedzeniu, zajmując tym samym komuś miejsce w autobusie czy pociągu SKM. I trochę nie rozumiem ludzi, którzy stawiają tam zakupy, swoje torby, torebki, a bywa że i kurtki.

Nogi na siedzeniu złe, ale torba już OK?



Oburzamy się, jeśli ktoś postawi nogę na siedzenia. A czymże różni się to od tego, gdy ktoś postawi tam torbę z zakupami, którą przecież nie zawsze trzyma w ręce? Stojąc np. na przystanku autobusowym, kładzie ją na chodniku. No, chyba że jest wolna ławka, wtedy torba ląduje na niej.

Mam wrażenie, że nawet w transporcie zbiorowym nie możemy zrozumieć, że jesteśmy - zgodnie z nazwą - w zbiorowości i nie możemy myśleć tylko o sobie. Kładzenie zakupów czy elementów garderoby na siedzeniu to nie tylko przejaw braku kultury, ale też nierzadko chęć pokazania, że dany pasażer nie chce mieć nic wspólnego z innymi. Odgradza się, niczym parawanem na plaży, buduje sobie własną przestrzeń. Problem w tym, że wszyscy płacimy za bilet, a co więcej, wielu podróżuje za darmo, więc powinniśmy mieć równe szanse na zajęcie wolnego miejsca.

Zwrócenie przeze mnie uwagi, że chciałabym zająć miejsce, kończy się nierzadko niemiłym westchnięciem, bywa że słowną przepychanką. Nierzadko nie chce mi się od początku dnia denerwować, bo widzę, że dana pasażerka jest tak bardzo źle nastawiona do życia, że wolę postać. Rzadko się zdarza, by ktoś z własnej woli zdjął umieszczoną na siedzeniu rzecz.

Nie tylko wygoda, ale też brak szacunku



Rozumiem, że jest pandemia i to może być powodem, że chcemy trochę przestrzeni, ale przecież nie ma limitów w komunikacji, niemal każdy nosi maski, stoimy obok siebie w pojazdach. Nie musimy na siebie chuchać, tylko siedzimy obok siebie w transporcie - co podkreślam - zbiorowym.

W tym przypadku nie ma znaczenia wiek. Jest chęć wygody połączona z brakiem kultury albo chęć dziwnego i pełnego braku szacunku odgradzania się od innych.

Obydwie motywacje uważam za złe. Mam nadzieję, że powoli zaczniemy zauważać potrzeby drugiego człowieka. Potrafimy to robić coraz częściej na drodze jako kierowcy, respektując przepis o pierwszeństwie pieszych czy chociażby podczas parkowania, gdy zostawiamy auto w taki sposób, by dać pieszym szansę przejść po chodniku.

Oby zaczęło się to zmieniać także w środkach komunikacji miejskiej.
Ania

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (411) ponad 10 zablokowanych

  • Brak higieny

    Tez tak robie bo bardzo wiele osob sie nie myje, nie uzywa perfum wrecz smierdzi i slabo sie robi od takich ludzi. Tez place za bilet wiec za jakie grzechy ktos taki ma.kolo mnie siedziec? Juz nie mowiac o starszych ktorzy maja sile biegac po sklepach ale zeby zmienic gacie czy spodnie to już nie , czujac smrod moczu ciezko jechac z kim takim obok. Mamy takie czasy i takie produkty ze jezeli ma.ktos problem z nietrzymaniem mozna zaopatrzyć sie w odpowiednie produkty. Przykre,ale prawdziwie.

    • 5 0

  • Przecież na co drugim siedzeniu i tak nikt nie powinien siadać ze względu na covida. Nie widzę problemu.

    • 2 1

  • Stawiam torebkę (2)

    i zdejmuję natychmiast , jeśli ma zamiar usiąść obok mnie osoba z maseczką na twarzy , a gdy jej nie ma to sorry ,miejsce pozostanie wolne , głośno komunikuję dlaczego .

    • 4 2

    • jest mała, jest i mały móżdżek... (1)

      • 0 4

      • Chyba nie rozumiesz

        Nie chodzi mi o wolne miejsce, dla mnie ważne jest bezpieczeństwo, moje i te osoby, nigdy nie wiadomo czy któreś z nas tego swinstwa nie ma. Za dużo osób na covida wokół mnie zmarło :(

        • 2 0

  • Ale problem

    Bez przesady, wystarczy poprosić o zabranie torby, a nie pisać artykuły w internecie

    • 3 2

  • Trzy sprawdzone sposoby na zajęcie miejsca, na którym leży bagaż.

    "Przepraszam, czy to miejsce jest wolne?"
    "Przepraszam, czy można?" (wskazujac na miejsce)
    Dla wkurzonych: "Można?" (wskazując na miejsce)
    Jak ktoś jest pełen pogody ducha, można podziękować po zdjęciu bagażu, które nastąpi po zastosowaniu jednego z trzech powyższych zwrotów.

    Powodzenia w życiu, mam nadzieję, że pomogłam.

    • 3 0

  • Może nie tu leży problem ?

    Szczerze jeszcze się nie spotkałem z takim przypadkiem żeby po zwykłej prośbie o zabranie plecaka ktoś tego nie zrobił więc problemu tu nie widzę... Gorzej z kolei z panią Anią, która woli stać całą drogę i przeklinać kogoś takiego a później marnować czas na wylewanie swoich żali do Trójmiasta jacy to ludzie są źli choć sama szuka dziury w całym i stwarza problemy niestworzone. Zajęła swoje myśli tym jakie to złe i nie dobre a nie pomyślała o zwykłym ludzkim "może pan zabrać plecak chciałabym usiąść ?" Gdzie leży większy problem ?

    • 3 0

  • zalosna 28-latka

    Szkoda klepac w klawiature no ale ok krotko bylas kiedys na zakupach w dyskoncie wracalas komunikacja?(plecaczek z laptopem) proponuje sprobowac i zebs jechala 40 min na stojaco zrozumiesz ludzi ktorzy wracaja z pracy z zakupami pozdrawiam

    • 3 0

  • Starsze (1)

    Robią tak najczęściej starsze osoby które są na emeryturze i jeżdżą bezsensownie z samego rana komunikacja miejska

    • 1 3

    • ach, studencik socjologii UG albo jakiś korpoodpadek pisze o sensowności cudzej jazdy...

      • 2 2

  • Smrodki i inne niedogodności

    Maska nie pomoże ani wolne miejsce kiedy ktoś śmierdzi kacem, czy poprpstu higiena to nie jego/jej bajka, ze juz o menelach nie wspomnę.... wówczas delikwent jedzie za darmo czy za pół darmo, zajmuje pol pojazdu a w drugiej połowie 25os/m2.... kontrolerzy jak widzą takie sytuacje to odwracają wzrok bo od delikwenta/tki i tak nie wyegzekwują biletu czy mandatu ale żeby nawet nie spróbować wysadzić na kontrolę z pojazdu ..... to już naprawdę....

    • 1 0

  • Robią to głównie co jest dla mnie dziwne młode kobiety, rzadziej młodzi mężczyźni

    Jeżdżę od jakiegoś czasu SKM i spotykam się dość często z takim zachowaniem. robią to głownie kobitki. A jak chcesz usiąść i widzą, że zmierzasz się w tym kierunku to fuczą wydać odgłos sfrustrowanej baby.
    Nie wiem skąd są te młode osoby, przypuszczam, że jakie nieogarnięte. Najważniejsze że są tak sprytne i cwane. Dla nich to "zaradność życiowa".

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

14. Weekend Architektury

wykład, spotkanie, debata

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?

 

Najczęściej czytane