• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie uczelnie w międzynarodowym rankingu cytowań

Elżbieta Michalak-Witkowska
31 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Politechnika Gdańska wypada najlepiej z trójmiejskich uczelni w ogólnoświatowym rankingu cytowań. Zajęła w nim 1306. miejsce. Politechnika Gdańska wypada najlepiej z trójmiejskich uczelni w ogólnoświatowym rankingu cytowań. Zajęła w nim 1306. miejsce.

Najnowsza edycja Transparent Ranking obejmuje ponad 9 tysięcy uczelni z całego świata, które są najczęściej cytowane w Google Scholar. Znalazły się w nim cztery uczelnie z Trójmiasta, kolejno: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Gdański, Gdański Uniwersytet Medyczny i Akademia Morska w Gdyni.



Czy publikacje naukowe, powstające na uczelni, są wartościowe?

W opracowanym przez hiszpańską instytucję Cybermetrics Lab międzynarodowym rankingu cytowań Transparent Ranking znalazło się ponad 9 tys. uczelni uszeregowanych według jednego kryterium - liczby cytowań prac naukowych zarejestrowanych na indywidualnych profilach Google Scholar (narzędzia przeznaczonego dla naukowców, służącego do automatycznego monitoringu liczby cytowań własnych prac).

Zapoznaj się z pełnym rankingiem cytowań (strona długo się ładuje)

Blisko pięć tysięcy z nich (tych z najwyższą liczbą cytowań) zestawionych zostało w tabeli - znajdziemy w niej ponad 70 polskich uczelni, w tym cztery nasze, z Trójmiasta.

Trójmiasto: najczęściej cytowana Politechnika Gdańska

Spośród polskich uczelni najwyżej w rankingu, bo na 646. pozycji, uplasował się Uniwersytet Warszawski (z liczbą cytowań 75 997), za nim znalazła się Politechnika Warszawska (680. miejsce, liczba cytowań 70 050) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (726. miejsce, liczba cytowań 64 436).

W ujęciu trójmiejskim najlepiej wypadła Politechnika Gdańska, która z liczbą cytowań 23 375 zajęła w rankingu 1306. miejsce.

- Pojawienie się w światowym zestawieniu jest dla nas bardzo ważne, daje bowiem dobrą rekomendację nie tylko dla kandydatów na studia. To nie pierwszy sukces Politechniki Gdańskiej w tym obszarze - mówi Ewa Lach z biura prasowego PG. - W grudniu 2016 r. nasza uczelnia została wyróżniona nagrodą Elsevier Research Impact Leaders 2016 za rozpoznawalne publikacje z pogranicza nauk społecznych i technicznych. Nagroda dotyczyła najwyższej dynamiki i największego przyrostu cytowań wspomnianych publikacji.
Za PG, na 1528. miejscu, mamy Uniwersytet Gdański z liczbą cytowań równą 17 224, następnie na 1650. miejscu Gdański Uniwersytet Medyczny (14 433 cytowań) oraz na 2853. miejscu Akademię Morską w Gdyni (z liczbą cytowań 4306).

- Cieszy nas fakt, że znaleźliśmy się wśród najlepszych uczelni na świecie, jako jeden z czterech uniwersytetów medycznych w Polsce. Mamy jednak potencjał i ambicje, by było jeszcze lepiej - mówi prof. dr hab. Jacek Bigda, prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W pierwszej dziesiątce uczelnie ze Stanów Zjednoczonych

Pierwszą dziesiątkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu po raz kolejny uplasował się Harvard University z liczbą prawie 1,5 mln cytowań. Kolejne miejsca zajęły: Stanford University; Johns Hopkins University; University of California Berkeley; University of Chicago; Massachusetts Institute of Technology; University of Michigan.

Uwzględnione w rankingu dane obejmują dziesięć najlepszych publicznych profili z każdej uczelni. Pod uwagę brane były wyłącznie upublicznione profile z właściwą afiliacją i instytucjonalnym adresem mailowym.

Wyniki zgromadzone w Transparent Ranking zostaną wykorzystane jako jedno z kryteriów najbliższej edycji Ranking Web of Universities 2017, którego publikację zapowiedziano na przełom stycznia i lutego.

Miejsca

Opinie (31) 1 zablokowana

  • DRAMAT

    • 3 1

  • bo polska nauka jest potwornie niedoinwestowana. Niestety, żeby mieć dziś takie osiągi jak Azjaci czy Amerykanie, ba żeby być choć trochę wyżej w EU musimy wydawac więcej. Sam angielski nie pomoze, jeśli nie ma sprzętu, an którym można przeprowadzać eksperymenty.

    • 12 2

  • Sukces?

    Poważnie?

    • 5 0

  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - 726. miejsce

    Uniwersytet Gdański - 1528. miejsce.
    Jakie wnioski panowie profesorowie?
    Można być co najmniej 2 razy lepszym, trzeba tylko chcieć.

    • 4 2

  • a po co nam te rankingi.my tu sobie cichutko bez rozgłosu bez wysiłku na prowincji

    a dziesiec tys na konciku co miesiac jest

    • 8 1

  • 1300 miejsce na swiecie czyli trzeci swiat

    "Cieszy nas fakt, że znaleźliśmy się wśród najlepszych uczelni na świecie"
    buhahahahaha wazne dobre samopoczucie

    • 6 1

  • to jest miejsce kadry

    trzeci swiat. Nastepni do wymiany. Dostaje taki tytul prof i zero publikacji, zero cytowan, zero pracy. Nie dziwny wtedy ranking uczelni

    • 4 0

  • Akademia Morska

    w trzecim tysiącu z dziewięciu tysięcy uczelni.
    Nie spodziewałem się tak dobrego wyniku.
    Gratulacje koledzy!!!

    • 5 0

  • Przesada z tymi amerykanskimi universytetami.

    Oni juz dobrze wiedza jak sie reklamowac i utrzymywac sie na powierzchni. reklama dziala cuda. Sam wiem ze sa absolwenci z tej "Ivy League" (Grupa najbardziej prestizowych uczelni) ktorzy nie mogli znalezc pracy. Tam sie glownie studiuje jak ma sie zamiar isc robic kariere w swiecie polityki. Naprawde dobre szkoly to Massachusetts Institute of Technology (MIT), California Institute of Technology (CalTech). Jednak takze niektorzy maja problem ze znalezieniem pracy. Drogie uczelnie maja pieniadze i w zwiazku z tym wspolpracuja z wielkimi kompaniami a studiujacy tam nabieraja oprocz wiedzy takze szeroka praktyke. Amerykanie nie dopuszcza w mediach aby jakies inne uczelnie na swiecie ich przeskoczyly. Przegladajac rozwoj techniki poprzez cale XX stulecie to powiedzial bym ze najwiecej specjalistow wyszlo z krajow zachdnio europejskich, tj: Niemcy, Anglia, Francja, Wlochy i nawet Hiszpania. To znaczy ze po prostu tam sa najlepsze uczelnie. Masa ludzi zaraz po wojnie wyjechala a niektorzy uciekli do USA i tam zawyzyli poziom nauczania.... Nasze uczelnie musza wspolpracowac z liczacymi sie instytucjami bo sama nauka na bazie teoretycznej i tzw. laborek nie rozwiaze problemu. I jeszcze raz zalecam aby nie wierzyc amerykanskim danym na temat poziomu tamtejszych uczelni. Lepiej finansowo uposazeni studenci z innych krajow przyjezdzaja do Stanow aby zdobyc wyksztalcenie plus klucz do kariery. Wiec placa za studia ogromne pieniadze. Chinczycy mowili mi ze amerykanskie studia sa latwiejsze niz u nich samych. To cos chyba mowi...

    • 1 0

  • dobra

    z prywatnych szkół to wyższa szkoła bezpieczeństwa, duża zajęć terenowych, niskie czesne, a nawet nabór zimowy

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Mniej światła, Więcej gwiazd 2024

spotkanie, pokaz

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?

 

Najczęściej czytane