• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Uniwersytet Gdański w czołówce!

Marzena Klimowicz-Sikorska
30 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Uniwersytet Gdański zajął 6. miejsce w rankingu naukowym uczelni akademickich tygodnika "Polityka". Uniwersytet Gdański zajął 6. miejsce w rankingu naukowym uczelni akademickich tygodnika "Polityka".

Uniwersytet Gdański zajął 6. (na 86) miejsce wśród uczelni przebadanych przez tygodnik "Polityka" pod kątem jakości uprawianej w nich nauki, a więc m.in. ilości publikacji naukowych i liczby cytowań. Wyprzedził też Politechnikę Gdańską o 10 pozycji. Jak poszło innym trójmiejskim uczelniom?



Czy w codzienym życiu korzystasz z rankingów produktów/usług?

Tygodnik "Polityka" opracował ranking inny niż znany dotychczas i ten, który co roku przygotowywany był przez miesięcznik "Perspektywy" i gazetę "Rzeczpospolita". Naukowcy przyjrzeli się tym razem nie jakości nauczania i warunkom, jakie oferują uczelnie, ale jakości prac naukowych, powstających na tych uczelniach i ilości ich cytowań w czasopismach.

Mimo że w Polsce mamy 445 państwowych i prywatnych uczelni wyższych, skupiono się tylko na 86 z nich, które posiadają uprawnienia nadawania stopnia naukowego doktora w co najmniej dwóch dyscyplinach, a co za tym idzie, muszą prowadzić badania naukowe. Reszta, a więc głównie uczelnie zawodowe, które nastawione są przede wszystkim na kształcenie studentów, a nie rozwój działalności naukowej, pominięto.

Do sporządzenia rankingu "Polityki" wykorzystano parametry używane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przez Narodowe Centrum Nauki i Narodowe Centrum Nauki i Rozwoju, które uwzględniają tzw. indeksy Hischa (to miara zdolności systematycznego publikowania ważnych i często cytowanych artykułów) i listę filadelfijską (to lista indeksowanych czasopism, w których cytowane są prace naukowe). Dlatego też brano pod uwagę wielkość uczelni, liczbę zatrudnionych naukowców, czas istnienia uczelni oraz liczbę publikacji w uznanych czasopismach i liczbę ich cytowań.

Zobacz cały ranking naukowy uczelni akademickich.

Ranking dla "Polityki" przygotował zespół naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego, pod kierownictwem prof. Janusza Gila, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Sprawdź ranking uczelni wg. podziału na specjalizacje.

- O wartości uczonego najlepiej świadczą jego publikacje, które znalazły się w jak najszerszym obiegu, najlepiej międzynarodowym. Im więcej ich ma i im częściej są one cytowane, tym lepsza marka autora - mówi "Polityce" prof. Gil. - Ranking sporządziliśmy między 22 a 25 kwietnia 2013 r. Nie uwzględniliśmy żadnych baz danych dotyczących publikacji konferencyjnych.

Jak podaje prof. Janusz Gil, największym zaskoczeniem w rankingu okazał się Uniwersytet Gdański, który znalazł się na 6. miejscu tuż po czołówce polskich uczelni, a więc: Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Wrocławskim i Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

- Niespodzianką jest szóste miejsce Uniwersytetu Gdańskiego. Ta młoda i niewielka uczelnia wyprzedziła wiele innych, starszych i większych uczelni - dodaje prof. Gil.

Ranking składa się z kilu lig. Do pierwszej zalicza się pierwszych 25 uczelni. Z Trójmiasta, poza Uniwersytetem Gdańskim, na miejscu 10. znalazł się Gdański Uniwersytet Medyczny i na 16. Politechnika Gdańska.

- Nie jestem do końca usatysfakcjonowany, chociaż z rankingu wynika, że należymy do pierwszej ligi - mówi prof. Henryk Krawczyk, rektor Politechniki Gdańskiej. - Na Politechnice Gdańskiej działamy w myśl hasła, że wszystko można poprawić i udoskonalić. Ciągle chcemy być lepsi. Są rankingi, w których nasza uczelnia plasuje się w czołówce, np. 10. Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń - z tego badania wynika, że absolwenci PG dobrze zarabiają - 3. miejsce pod względem wysokości płac w Polsce. Rankingami trzeba się przejmować, ale nie są one najważniejsze. Dla mnie przede wszystkim liczą się wielkie osobowości, które swoją pracą i zaangażowaniem rozwijają naszą uczelnię.

W rankingu po PG dopiero na 60. miejscu pojawia się Akademia Morska w Gdyni, na 65. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a na 73. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Poza głównym rankingiem przygotowano też ranking uczelni pod kątem specjalizacji. I tak wśród uczelni klasycznych na 19 uczelni Uniwersytet Gdański zajął 4. miejsce. W rankingu akademii wychowania fizycznego na 6 uczelni 2. zajęła Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. A wśród uczelni medycznych - Gdański Uniwersytet Medyczny zajął 2. miejsce na 10 uczelni.

Wśród uczelni technicznych Politechnika Gdańska zajęła 5. miejsce, Akademia Morska 19. a Akademia Marynarki Wojennej 23. na... 23 uczelnie.

Miejsca

Opinie (65) 1 zablokowana

  • a świstak siedzi .... (2)

    ten przypadek pokazuje, jak mało miarodajne są tego typu rankingi. kto, choć raz, zetknął się z UG, wie, że nie ilosć napisanych prac i publikacji, powinna świadczyć o poziomie studiów. a , jesli chodzi o uniwersytet gdański, niestety, ten poziom leci na łeb na szyję. nie wiem, dlaczego władze UG nie robią nic, aby zająć się problemami, ktore są im nagłaśniane. duma? szkoda czasu na ug, jeśli zależy komuś na studiach, to nie powinien wybierac tej uczelni. wiem, co mowie, sama tu studiuje. wymyślają milion nowych , ładnie brzmiących kierunków, ale co z tego, skoro potem nie mam pomysłu na prowadzenie zajęc. a druga sprawa, że te kierunki są często calkowicie nieprzydatne.

    • 5 0

    • (1)

      W normalnej gospodarce byłoby tak: Jezeli kierunek kocnza ludzie i nie mogą znaleźc pracy zgodnej z danym kierunkiem to ten kireunek zamyka się a kadrę zwalnia.

      • 4 0

      • Aby wyszkolić średniego szczebla urzędnika czy pracownika biurowego

        nie potrzeba zajęć z profesorami belwederskimi, dr. hab etc.
        Ekonomia dla 95% absolwentów UG to szkoła zawodowa: wystarczą zajecia z magistrami w tym a zwłaszcza praktykami w branży...

        Nie ma co udawać robienia nauki gdzie to jest zupełnie niepotrzebne

        • 1 0

  • miernik

    mierniki jakimi się posłużono w badaniach są bardzo powierzchowne i nie dają prawdziwego obrazu. jestem absolwentką UG, uważam że ma dobry poziom, ale jedynym miernikiem jaki można było zastosować to przyjmowanie absolwentów UG do pracy w zawodzie a nie ilość publikacji. doktorzy często coś publikują ponieważ jest taki wymóg z uczelni bo inaczej zostaną wywaleni z niej z hukiem za nicnierobienie. także o poziomie uczelni to nie świadczy.

    • 7 1

  • zburzyć ten badziew

    • 1 5

  • Gdzie GUMed (1)

    Dlaczego nie napisano, że Uniwerystet Medyczny zajął 10 miejsce w ogólnym rankingu? Przeciez to jawna manipulacja, pomijanie wkładu naukowego tej niewielkiej, a jakże dobrej uczelni

    • 5 1

    • 8 akapit - liczony bez wytłuszczonego wstępu

      Od samego początku...

      • 0 1

  • To dzięki ostatniej debacie nt związków partnerskich! jeden z uczestników (profesor wykładający w tej placówce) doszedł do wniosku, że cała emigracja z kraju jest wyników braku owych związków i jest to istna ucieczka za związkami partnerskimi. Jak widac kadra najwyższego sortu

    • 5 0

  • cieszcie się

    że macie Uniwersytet w Gdańsku i wyjątkowych profesorów, przynajmniej na WNS-ie, którym jeszcze zależy, żeby studenci się czegoś nauczyli i skończyli te studia, na które poszli nie wiadomo, w wielu przypadkach na co i po co.

    • 2 1

  • na 6 mozliwych zajał 6 miejsce!!!hahahaha

    To jak polityka rządu każda porażkę w mediach tłumacza jako sukces!!

    • 1 1

  • zabawne toto

    AHAHAHAHAHA
    nie
    jeśli to jest jedna z lepszych uczelni, to studia wyższe w Posce są jakimś ponurym żartem. to,że ostatnio Unia sypnęła groszem na nowe budynki nie znaczy, że od razu standardy nauczania podskoczyły.

    • 1 0

  • Ciągle te bzdurne rankingi

    Ranking wrzucający to jednego worka uczelnie techniczne, uniwersytety i szkoły specjalistyczne jakimi są uczelnie medyczne czy tez wojskowe jest bez sensu. Porównywanie kto jest lepszy lekarz czy inżynier mechanik, artysta malarz czy dowódca okrętu - głupota i tyle.

    • 1 0

  • Najlepszym sprawdzianem byla by ankieta. (1)

    Ilu absolwentow z ostatnich 5 lat znalazlo prace. Suma przecietnych zarobkow. Wtedy wiadomo by bylo ktora uczelnia przygotowuje studentow a pozniej absolwentow do doroslego i odpowiedzialnego zycia. Bo to ze jakis ekonomista czy byznes manager skonczyl uniwersuteckie studia z bardzo dobra ocena a na bardzo trudnych studiach inzynierskich na Politechnice absolwent skonczy tylko z ocena np. dobra wcale nie znaczy ze ekonomista przykladal sie do nauki lepiej. Po prostu studia inzynierskie sa o wiele trudniejsze niz ekonomiczne. Oprocz niezaprzeczalnie matematycznych zdolnosci inzynier tak jak artysta malarz czy rzezbiarz musi widziec juz naprzod wizje swojego zamierzonego projektu ktory bedzie gotowy po zmudnej pracy. Inaczej to nie inzynier tylko teoretyk. Studia na Politechnikach sa o wiele trudniejsze. A jakis tam MBA? Mamy za duzo tych MBAjów ktorzy mysla ze im sie bedzie w pas klaniac.

    • 0 0

    • Był taki ranking.

      Dokładniej uwzględniono w nim zarobki absolwentów świeżo po obronie i po kilku latach. PG była trzecia w kraju, UG w końcówce, chyba przedostatni.

      Z tym że ranking nie zawierał uczelni medycznych, oraz kilku innych kształcących poniżej iluś tam osób, porównywano tylko główne uczelnie w kraju.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Klimat na pomorzu określa się jako:

 

Najczęściej czytane