• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysoka średnia nie zapewni już stypedium ministra

Elżbieta Michalak
1 czerwca 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Projekty, publikacje naukowe, autorstwo lub współautorstwo wynalazku - to tylko niektóre spośród kryteriów niezbędnych do otrzymania stypendium ministra. Projekty, publikacje naukowe, autorstwo lub współautorstwo wynalazku - to tylko niektóre spośród kryteriów niezbędnych do otrzymania stypendium ministra.

Od 1 lipca zmienią się zasady przyznawania stypendium ministra za wybitne osiągnięcia. Wysoka średnia nie będzie już miała znaczenia, za to liczyć się będą osiągnięcia naukowe związane z podjętym przez studentów kierunkiem studiów.



Stypendium ministra:

W roku akademickim 2014/2015 minister nauki i szkolnictwa wyższego przyznał stypendia 926 studentom i 89 doktorantom. Przykładowo na Uniwersytecie Gdańskim otrzymało je 12 studentów, na Politechnice Gdańskiej 9, a na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym dwóch. W przypadku studentów mowa o jednorazowo wypłaconych 14 tys. zł, a w przypadku doktorantów o 22 tys. zł.

Zmiana przepisów. Wysoka średnia ocen już nie wystarczy

Od 1 lipca zmienią się zasady przyznawania stypendium ministra. Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, a zgodnie z jej zapisami punkty przyznawane studentom za wysoką średnią ocen nie będą już brane pod uwagę.

- Dotychczasowe przepisy umożliwiały przyznawanie stypendium ministra zarówno na podstawie wybitnych osiągnięć naukowych, artystycznych i sportowych, jak i średniej ocen. Nowe przepisy wprowadzają warunek posiadania wybitnych osiągnięć naukowych lub artystycznych związanych ze studiami - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym MNiSW.

Co ważne, stypendium będzie mogło być przyznawane jedynie tym studentom, którzy zaliczyli pierwszy rok studiów i którzy mogą wykazać się osiągnięciami uzyskanymi w czasie od 1 października roku, w którym otrzymali ostatnie stypendium, a nie za osiągnięcia uzyskane w całym okresie studiów. Zobacz pełen projekt rozporządzenia MNiSW

Bez zaliczenia roku studiów wniosek o stypendium będzie nieważny

Rozporządzenia doprecyzowuje też kwestię zaliczenia roku studiów. Zgodnie z jego zapisem stypendium na dany rok akademicki będzie mogło być przyznane studentowi, który nie tylko zaliczył rok studiów w poprzednim roku akademickim ale też uzyskał wpis na kolejny rok studiów albo został przyjęty na studia drugiego stopnia.

Warunek ten nie będzie wymagany w przypadku osób wpisanych w danym roku akademickim na rok studiów przewidziany w planie tych studiów, którzy nie zaliczyli roku z powodu urlopu od zajęć udzielonego w związku ze złym stanem zdrowia lub z narodzinami dziecka.

Wybitne osiągnięcia naukowe, czyli jakie?

Zgodnie z rozporządzeniem do wybitnych osiągnięć naukowych zalicza się m.in. autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych w czasopismach naukowych lub książkach, autorstwo lub współautorstwo wynalazku, nagrody uzyskane w konkursach o zasięgu międzynarodowym, udział w projektach badawczych realizowanych przez uczelnię.

Artyści mogą liczyć na dodatkowe punkty

Student ubiegający się o stypendium rektora może otrzymać dodatkowe punkty także za osiągnięcia artystyczne, m.in. za autorstwo, współautorstwo lub wykonanie dzieł artystycznych, wynalazku lub za otrzymanie nagród w konkursach artystycznych o znaczeniu międzynarodowym.

Osiągnięcia sportowe, ale nie byle jakie

Liczą się także osiągnięcia sportowe. I to nie byle jakie. Zgodnie z projektem do otrzymania stypendium ministra nie wystarczy już sam udział w mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich. Punktowane będzie za to zajęcie co najmniej dziesiątego miejsca w igrzyskach olimpijskich, zajęcie co najmniej ósmego w mistrzostwach świata, czy minimum piątego w mistrzostwach Europy.

Stypendium ministra, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymywać będzie mogło jedynie 5 proc. najlepszych studentów danego kierunku. Wniosek o jego przyznanie muszą złożyć w dziekanacie swojej uczelni sami studenci (termin składania inny dla każdej uczelni). Wniosek powinien zawierać załączniki dokumentujące wyżej wymienione osiągnięcia studenta. Uczelnia natomiast ma obowiązek przekazania wszystkich wniosków MNiSW do 15 października br.
Elżbieta Michalak

Miejsca

Opinie (30)

  • zawsze się liczyły osiągnięcia. Sama średnia to było za mało. O co ten krzyk?

    • 1 0

  • Po polsku mówi się (i pisze) "trudniej otrzymać"

    Ludzie, nie uczyli Was w szkole słowa TRUDNO, TRUDNIEJ ?

    • 2 0

  • ***

    a osoby które mają osiągnięcia literackie, wiadomo, że w ojczystym języku, już nie mają szans, to jest jawna dyskryminacja, wiadomo, że w takich dziedzinach jak malarstwo itd. jest inaczej , to idioci ustalają takie zasady, czemu musi osiągniecie być związane z kierunkiem. Prawdziwe talenty nie idą na filologię, albo asp , tylko tworzą dla siebie i mają ogromne osiągnięcia w różnych konkursach, niekoniecznie związanymi ze studiami. To ktoś popitolony ustala te zasady, nie mając na uwadze osób, tych naprawdę utalentowanych, które mają osiągniecie, ale niekoniecznie związane ze studiami.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie włókna pochodzenia naturalnego stosuje się w przemyśle?

 

Najczęściej czytane