• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żegluga arktyczna czy bezpieczeństwo narodowe, czyli najpopularniejsze kierunki

mak
30 lipca 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Na Akademii Morskiej można już kształcić się na nowych specjalnościach, tj: technologie offshorowe, zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie, a także... żegluga arktyczna. Na Akademii Morskiej można już kształcić się na nowych specjalnościach, tj: technologie offshorowe, zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie, a także... żegluga arktyczna.

Trójmiejskie uczelnie publiczne zakończyły właśnie pierwszy etap rekrutacji. W tym roku hitem są takie kierunki, jak: bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne, geodezja i kartografia, a także dietetyka i fizjoterapia oraz filologia angielska. Natomiast z ciekawszych specjalności, jakie w tym roku otwarto, pojawiły się: technologie offshorowe (związane z wydobyciem gazu i ropy naftowej, zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie, a także... żegluga arktyczna.



Czy dostał(a)eś się już na swój wymarzony kierunek?

Sprawdziliśmy jakieś kierunki studiów stacjonarnych I stopnia na trójmiejskich uczelniach państwowych cieszą się w tym roku największym zainteresowaniem abiturientów. I tak kierunkami, które przeżywają oblężenie są m.in. bezpieczeństwo narodowe oraz bezpieczeństwo wewnętrzne na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Chętnych na nie w tym roku jest blisko 700 osób łącznie.

- Jestem mile zaskoczony, że te kierunki cieszą się takim zainteresowaniem, zwłaszcza, że poza AON-e, [Akademią Obrony Narodowej w Warszawie - przyp. red] kształcimy studentów na najwyższym poziomie - mamy bowiem zarówno świetną kadrę jak i doświadczenie w tym kierunku - mówi prof. kmdr. Cezary Specht, prorektor ds. dydaktycznych AMW. - Po tych kierunkach można znaleźć pracę głównie w służbach publicznych, tj. policja, straż graniczna, straż miejska, ale też w wydziałach zarządzania kryzysowego.

Absolwenci dokonali istnego szturmu także na studia wojskowe, głównie na nawigację oraz mechanikę i budowę maszyn. - Cieszy mnie, że z każdym rokiem na studiach wojskowych jest coraz więcej kobiet. Teraz stanowią już 1/3 studentów, kiedy jeszcze niedawno była to 1/4 - mówi kmdr. Specht.

Horyzont II to jednostka AM, która wyrusza w rejsy szkoleniowe na Szpicbergen. Horyzont II to jednostka AM, która wyrusza w rejsy szkoleniowe na Szpicbergen.
Z kolei na Politechnice Gdańskiej, po raz kolejny najbardziej obleganym kierunkiem jest nie informatyka, a geodezja i kartografia. W tym roku zgłosiło się 734 kandydatów, co daje 10, 40 (osób na miejsce). Drugim pod względem ilości chętnych jest budownictwo - 4,14 (co daje blisko 1861 kandydatów). Z kolei o miejsce na architekturze i urbanistyce walczyło w tym roku 4,12 osób, na biotechnologię - 3,56, a na informatykę - 3,29.

Jeśli jednak nie udało ci się podczas pierwszego naboru, nic straconego. PG przeprowadzi dodatkową rekrutację, od 29 lipca do 5 sierpnia, na łącznie 390 miejsc, w tym m.in. na takich kierunkach, jak: inżynieria materiałowa, ochrona środowiska (studia w języku angielskim), technologia ochrony środowiska, energetyka, transport i inne. Po tym terminie, jeśli pozostaną wolne miejsca, uczelnia gotowa jest na trzeci nabór.

Z kolei na Akademii Morskiej w tym roku największym wzięciem cieszył się Wydział Nawigacyjny - 2 (os./miejsce) oraz Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa (3 os./miejsce). W tym roku na Wydziale Nawigacyjnym otworzono kilka ciekawych specjalności, w tym: technologie offshorowe (związane z wydobyciem gazu i ropy naftowej, zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie, a także... żegluga arktyczna).

- Specjalność żegluga arktyczna to nasza odpowiedź na potrzeby rynku. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyprawy turystyczne w te rejony. O specjalistów z tej dziedziny upomina się też przemysł wydobywczy - mówi Tomasz Degórski, rzecznik AM. - Poza tym mamy warunki do tego, by kształcić w tej specjalności - dysponujemy statkiem, który obsługuje obszar Szpicbergenu.

Oprócz tego, na Wydziale Mechanicznym przybyły takie specjalności jak inżynieria produkcji czy inżynieria bezpieczeństwa instalacji przemysłowych. Na tym wydziale, jak i na Wydziale Elektrycznym, rekrutacja trwa do 22 września.

Na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu największym zainteresowaniem w tym roku cieszy się kierunek wychowanie fizyczne -1,9 i fizjoterapia - 9,47. Na oba nabór jest już zakończony, podobnie jak na turystykę i rekreację, gdzie w tym roku o miejsce starało się 1,36 kandydatów.

Akademia Muzyczna , tu do najpopularniejszych kierunków należą wokalistyka i jazz oraz muzyka estradowa - na oba kierunki startowało ok. 6 kandydatów na miejsce. Do 12 września będzie trwał jeszcze drugi nabór.

Natomiast na Uniwersytecie Gdańskim hitem w tym roku jest: filologia angielska (13,32), pedagogika opiekuńczo-wychowawcza (11,28), pedagogika resocjalizacyjna (10,56), skandynawistyka (9,58) czy amerykanistyka (9,32). Tu przeczytasz więcej o kierunkach na UG.

Z kolei architektura wnętrz (3,44), Wzornictwo (3,3) i grafika (3,7) to w tym roku trzy najbardziej oblegane kierunki na Akademii Sztuk Pięknych.

Natomiast na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym prym widzie kierunek lekarsko - dentystyczny - 23, leakrski - 16, a także dietetyka - 10 oraz farmacja - 8.

Od 2010 działa też stosunkowo nowy kierunek - zdrowie środowiskowe. Ten jednak na razie nie cieszy się dużym zainteresowaniem - na 30 miejsc chętnych jest tylko 12 osób. Dodatkowy nabór na ten kierunek i na zdrowie publiczne rozpocznie się w połowie sierpnia.

Na wielu wydziałach w sierpniu rozpocznie się drugi nabór. Warto też pamiętać, że samo wpisanie na listę przyjętych na studia, nie oznacza, że już jest się studentem. Żeby otrzymać indeks trzeba bowiem w określonym terminie donieść dokumenty.
mak

Miejsca

Opinie (31) 4 zablokowane

  • studenci tych kierunków z Akademii Morskiej maja fajnie bo dwie ulice dalej jest

    Powiatowy Urząd Pracy i po 5 latach kopiuj i wklej moga się zarejestrować.

    • 7 1

  • brakuje jeszcze takich kieruków;

    na UG historia marskizmu i leninizmu,na PG baletu,na Akademii Morskiej pielęgniastwa

    • 11 1

  • ...

    hahahahaha

    • 0 0

  • Niedouczeni redaktorzy

    Po pierwsze - nie NA Akademii Marynarki Wojennej tylko W Akademii Marynarki Wojennej. Po drugie - "Absolwenci dokonali istnego szturmu także na studia wojskowe, głównie na nawigację oraz mechanikę i budowę maszyn." Hmm pewnie dlatego, że AMW oferuje TYLKO te dwa wymienione, ciężko więc byłoby 'przeprowadzić szturm' na inne kierunki wojskowe... Poza tym nie powinno się pisać Szpicbergen tylko Spitsbergen.

    • 2 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że:

 

Najczęściej czytane