• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zeroemisyjna mobilność w Europie. Trójmiasto goni, ale pozostaje w tyle

Joanna Karjalainen
6 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Aglomeracja trójmiejska została przebadana pod kątem możliwości osiągnięcia zerowej emisji spalin do 2030 roku. Aglomeracja trójmiejska została przebadana pod kątem możliwości osiągnięcia zerowej emisji spalin do 2030 roku.

The Clean Cities Campaign, europejska organizacja zajmująca się promocją zeroemisyjnej mobilności, opublikowała raport z przebadanych 36 miast Europy pod kątem ich szansy na osiągnięcie zerowej emisji spalin do 2030 roku. Trójmiasto znalazło się pośród nich.



Czy chciał(a)byś, żeby miasta Trójmiasta osiągnęły status zeroemisyjnych?

Celem organizacji jest wsparcie miast Europy w przekształcenie się w zeroemisyjne już do 2030 roku. W Polsce partnerami podmiotu są Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE), Health and Environment Alliance Polska (HEAL-PL) i Polski Klub Ekologiczny.

Jak informuje Clean Cities Campaign, potrzeba zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w miastach staje się paląca: to właśnie z emisji spalin w dużej mierze wynikają problemy zdrowotne mieszkańców i postępujące zniszczenie środowiska.

Trójmiasto z 33. lokatą



Organizacja przebadała 36 europejskich miast, w tym polskie: aglomerację trójmiejską, Kraków i Warszawę pod kątem przygotowania do osiągnięcia celu w postaci osiągnięcia zerowej emisji spalin do 2030 roku.

Miasta zostały przetestowane i ocenione w pięciu kategoriach:
- przestrzeń dla ludzi - długość chodników i dróg dla rowerów w stosunku do sumy długości dróg dla aut,
- bezpieczeństwo na drogach - liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w ostatnich trzech latach w stosunku do ogólnej populacji w danym mieście,
- dostęp do transportu publicznego i ładowarek dla pojazdów elektrycznych,
- warunki w mieście - czy zero- lub niskoemisyjne strefy istnieją lub są planowane, czy jest w planie ograniczenie dostępu aut spalinowych do miasta, czy w mieście istnieje bike- i carsharing,
- czystość powietrza w ostatnich pięciu latach.

Jak sugeruje Barbara Stoll, dyrektor Clean Cities Campaign, wyniki raportu powinny być dla liderów europejskich miast sygnałem do przebudzenia się i podjęcia bardziej radykalnych działań. Zdaniem Stoll, żadne z przebadanych miast nie jest nawet blisko celu, jakim jest pozbycie się spalin do 2030 roku.

Pełną treść raportu można przeczytać tutaj.

Spośród 36 przebadanych miast, Trójmiasto zajęło 33. miejsce. Spośród 36 przebadanych miast, Trójmiasto zajęło 33. miejsce.

Wyżej niż Warszawa i Kraków



Spośród 36 przebadanych miast Trójmiasto zajęło 33. miejsce. Wyprzedziliśmy inne polskie miasta - Warszawę, która zajęła lokatę poniżej nas, oraz Kraków, który uplasował się na przedostatnim miejscu. Gorszy był Neapol. Od organizacji The Clean Cities dostaliśmy ocenę "E" i 39.5 punktów na 100 możliwych.

To znacznie gorzej niż miasta, które uplasowały się w czołówce badania. Warto jednak zauważyć, że nikt nie dostał od CCC oceny "A". Najlepsi, czyli - kolejno - Oslo, Amsterdam i Helsinki - otrzymały oceny "B". Najwyżej ocenione miasto dostało 71.5 pkt. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Paryż, Sztokholm, Ghent, Monachium, Bruksela i Barcelona.

Umowa na Mevo 2.0 podpisana. Rowerami pojedziemy wiosną 2023 r.



Trójmiasto wypadło stosunkowo słabo w kategorii czystości powietrza, jednak jeśli chodzi o kategorie takie jak przestrzeń dla ludzi (pieszych i rowerzystów) oraz bezpieczeństwo na drogach, można uznać, że gonimy najlepszych - nasze wyniki nie były gorsze od tych, które osiągały niektóre miasta z pierwszej dziesiątki.

Ranking 36 europejskich miast zbadanych przez The Clean Cities Campaign. Ranking 36 europejskich miast zbadanych przez The Clean Cities Campaign.

Opinie (70) 4 zablokowane

  • Przecież to jakaś lipa na zamówienie.

    kto mógł stwierdzić że w Gdańsku jest gorsze powietrze niż w Krakowie !!??. Na jakiej podstawie te wyniki ? Obiektywnie i subiektywnie w Krakowie powietrze czuć i to nie tylko zimą.

    • 7 2

  • szkoda ze miasto tak szczuje hulajnogi elektryczne. no ale musza promowac tego trupa mevo

    • 1 2

  • wczoraj byla niedziela a powietrze tragiczne!!!

    • 2 4

  • To i tak miejsce za wysokie jak by przyjechał do trójmiasta bylibyśmy poza rankingiem!

    Trójmiasto jest w ogonie Europy!!A najgorzej wypada pod tym względem Gdańsk Komunikacja miejska jest tak beznadziejna ze samochodów przybywa a nie ubywa!!

    • 1 2

  • Jak do pracy mam 5km.

    Autobus co 30min. Potem 1 tramwaj i drugi. W sumie 11km. Myślicie że mam 1h na takie tałatajstwo? Jeżdżę autem. Szkoda mi 2h codziennie. To jest tydzień życia w miesiącu! Straty! Na te kilka km mnie stać...tu chodzi o pokazanie zarządu po w autobusie czy tramwaju. Tam saxwazne pensje dyrektora i tyle.

    • 5 1

  • Od początku roku do dziś... (1)

    ... Przy liczniku cyklistów we Wrzeszczu (vis-a-vis galerii) przemknęło ok. 40000 jednośladów. Mamy 70ty dzień roku. To daje mniej niż 600 rowerów na dobę. Przyjmując, że cykliści jeżdżą 10 godzin (7.. 17), mamy 60 rowerów na godzinę, czyli 1 na minutę.
    Tą samą ulicą, kilka km dalej, na dobę przejażdża 80000 pojazdów na dobę.
    Żeby zbliżyć do siebie te liczby, nie wystarczą, pani Olu, antyzatoki. Tu potrzebne jest zmasowane bombardowanie dróg i wysadzanie mostów. Musi się Pani spieszyć, bo Franek timmermans dał pani mało czasu.

    • 0 3

    • samochodozę się leczy

      • 0 2

  • Tramwaj:

    60 ton wagi, 7kWh/km (pusty czy nie - bez znaczenia), 15% odzysku energii. W godzinach szczytu przepełniony, poza tym wozi 15-20 osób. Pokonanie odległości kilku km w linii prostej wymaga przejechania 2..3x dłuższej trasy tramwajem. Ekologia pełną gembą.

    • 1 1

  • (1)

    Pisze pani taki artykuł i naprawdę nie włącza się lampka że coś jest nie tak skoro Kraków ma mieć lepsze powietrze od Trójmiasta i Barcelony? Może warto do nich napisać, dopytać? Przepraszam ale cały raport staje się w związku z tym zupełnie niewiarygodny

    • 2 2

    • tja.. mi się to też rzuciło w oczy
      (akurat mi że Kraków ma mieć czystsze powietrze niż my i Edynburg)

      to nieco podważa cały ranking

      ale że jesteśmy pod ogonem wszystkich prócz ruskich, to chyba wiadomo...
      obecna wojna raczej znakomicie przyspieszy klimatyczny koniec świata, choć z takiego Zaporoża do hacjendy Putlera z filmu Nawalnego jest 500km, spoko w zasięgu byle czego co lata...

      • 0 0

  • Ciekawe skąd mieli dane o tak dużej liczbie dróg rowerowych?

    Z oficjalnych danych Urzędu Miasta Gdańsk? Przecież oni chwalą się, że w Gdańsku jest ponad 700 kilometrów dróg rowerowych.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Popołudniowa wycieczka rowerowa po pracy, nad Jezioro Marchowo

30-50 zł
zajęcia rekreacyjne, rajd / wędrówka

Zawody Rowerowe Cross Country Sobieszewo

100 zł
zawody / wyścigi

Rowerowy Potop AZS

659 zł
rajd / wędrówka

Znajdź trasę rowerową

Forum