Dziesiąta porażka z rzędu w Eurolidze!

Marta
11 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Tylko przez około 10 minut koszykarze Asseco Prokomu mogli marzyć o pokonaniu Olympiakosu Pireus i zachowaniu szans na awans do ćwierćfinałów Euroligi. W drugiej kwarcie zespół z Grecji pokazał w Gdyni na co go stać i wręcz znokautował gospodarzy. W drugiej połowie goście kontrolowali wynik i ostatecznie wygrali z sopockim zespołem aż 93:68 (23:19, 27:13, 21:22, 22:14).

ASSECO PROKOM: Logan 18 (2x3), Woods 12 (2x3), Burrell 10 (1x3), Zamojski 7 (2x3), Dylewicz 6 (1x3), Brazelton 5 (1x3), Ewing 4, Archibong 4, Burke 2, Hrycaniuk 0.

OLYMPIAKOS: Vujcic 21 (1x3), Printezis 12, Bourousis 12, Greer 10 (2x3), Halperin 7 (1x3), Papaloukas 7, Schortsanitis 7, Pargo 7 (1x3), Erceg 4, Vasilopoulos 3 (1x3), Pelekanos 3 (1x3), Milosevic 0.

Tylko zwycięstwo pozwalało sopocianom pozostać w walce o awans do TOP-8 w rundzie rewanżowej. Co prawda Olympiakos dysponuje znacznie większym budżetem, ale łudzono się, że może dojść do niespodzianki, gdyż w przeszłości Prokom wygrywał z ekipą z Pireusu.

Początek meczu był nie najgorszy. Szybkie ataki sopocian dały im prowadzenie 11:6 po "trójce" Ronnie Burrella. Niestety, w 6 minucie prowadzenie stopniało do 11:10, gdyż miejscowych nękał zwłaszcza Nikola Vujcić. Najlepszy podający Euroligi w Gdyni pokazał, że także zdobywanie punktów nie jest mu obce.

Potem było już tylko gorzej. Inicjatywę z każdą akcją przejmowali goście, którzy pierwsze 10 minut wygrali 23:19.

W drugiej kwarcie koszykarze z Sopotu zostali wręcz znokautowani przez rywali. Bezradnie patrzyli jak koszykarze z Pireusu co rusz przedostawali się pod kosz i zdobywali kolejne punkty. Po 20 minutach gry gospodarze przegrywali aż 32:50. Receptą na sopocian była dobra gra w obronie, po stronie ekipy z Grecji była też przewaga warunków fizycznych i doświadczenie.

Drużyna z Pireusu w pierwszej połowie zagrała ze świetną skutecznością rzutów za 2 punkty - 81 procent, prawie dwukrotnie lepszą niż skuteczność sopocian. Podopieczni Tomasa Pacesasa nie mieli szans pod tablicami, przepychani przez lepiej zbudowanych koszykarzy Olympiakosu. Mistrzowie Polski zebrali zaledwie 8 piłek podczas gdy rywale aż 21.

Koszykarze Asseco Prokomu dzięki "trójce" Przemysława Zamojskiego w ostatnich sekundach trzeciej kwarty minimalnie wygrali tą część spotkania. Jednak szans na wygranie meczu z Olympiakosem Pireus nie mieli już praktycznie żadnych. Na 10 minut przed końcem meczu przegrywali 54:71.

Pierwsze minuty ostatniej odsłony to znów dominacja Olympiakosu, który otwarcie kwarty wygrał 10:2. Choć gospodarze zaczęli w końcu zbierać więcej piłek z tablic to i tak po 40 minutach na swoim koncie mieli 20 zbiórek podczas gdy rywale niemal dwukrotnie więcej - 39.

Mistrzowie Polski mieli też aż o 10 mniej asyst od rywali (12:22), nie najlepszą skuteczność w rzutach za 2 punkty - 44 procent i bardzo słabą z rzutów wolnych - zaledwie 46 procent.

Po meczu trener Pacesas przyznał że rywale "zdemolowali" sopocian na tablicach, dziwił się, że jego ekipa zaprezentowała się "słabo energetycznie" oprócz Zamojskiego i Koko Archibonga.

Teraz sopocianie będą mieli dwa tygodnie "odpoczynku" od Euroligi, a następnym ich meczem będzie rewanż w Pireusie. Może w momencie gdy nie mają już nic do stracenia - zaprzepaścili szanse na awans - pokuszą się o niespodziankę?

W drugim meczu 3. kolejki grupy E Euroligi TAU Ceramica Vitoria pokonała Armani Jeans Mediolan 108:90.